0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #580 -: Юни 01, 2008, 17:44:42 pm »
Момичета имам нужда от съвет!
Ангел навърши 7м.ипедиатърката ме посъветва да започна въвеждането на глутен с овесена каша по 1л.,2,3,...до достигане на необходимото количество.Днес,обаче прочетох,че в овесът има протеин подобен на глутена.
С какво въведахте глутена?Като започна с овесена каша,дали наистина въвеждам глутен или да давам пшеничена каша?Приемам съвети и идеи!

Въведох глутена с бисквитената каша на Милупа на седем месеца.
Овеса нагарча, моя хубустник повръща от овесена каша или пюре, в което се усеща овеса. Имай го предвид!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #581 -: Юни 02, 2008, 10:23:59 am »
Понеже в края на месеца и на нас ни предстои захранване, аз започвам да се подготвям :) Другата седмица ще замразявам череши по рецептата на jam :), обаче сега да попитам нещо друго - имам домашни тиквички, дали да ги сваря, може би на пара, да ги пасирам и пак така на порции да ги замразя във фризера. Мислите ли, че е удачно и има ли смисъл?

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #582 -: Юни 02, 2008, 12:23:13 pm »
може, аз си бях бланширала тиквички на кръгчета и в торбички във фризера.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #583 -: Юни 02, 2008, 20:27:37 pm »
Стефи, благодаря ти за отговора. Аз мисля направо пасирани да ги сложа в торбички във фризера. Важно за мен беше дали така замразени ще имат някаква хранителна стойност за детето.

Но щастието трябва да се търси - то никога не идвало само.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #584 -: Юни 04, 2008, 15:27:37 pm »
Ето ме и мен в тази темичка. Четох, писах на едни листи, мислих, мислих и накрая се оплетох и аз. :oops: :lol:
Ще изчакам малката да направи  5,5 месеца и смятам да започна с оризовата каша на Хипп - голям зор докато я намеря .Само аз ли в тоя град ще я ползвам не знам. Всичко на тая марка само с поръчка мога да откри.

Като за начало да ви питам:
1.Кажете ми марка сухари, че тук има някакви Cicibebe или нещо подобно дето ми приличат на турско производство (не съм ги заглеждала подробно още) а такова нещо на детето си не искам да дам. Мога ли да си правя сама сухара от пълнозърнест хляб?
2. Броколи и карфиол от каква възраст мога да давам?
3. Като въведа оризовата каша, колко след нея да започна с плодове и зеленчуци, че не мога да разбера колко време ще заменям млечното хранене само с нея и от кога ще редувам каша, каша с плод, зеленчук? Щом кашата се дава следобед, а заленчука на обед ще имам ли проблем в началото, когато сме на едно заместено хранене да ги редувам в един и същи час? Нещо никак не мога да си представя старта на захранването  :? За пояснение да добавя, че малката яде четири пъти на ден АМ.

Благодаря ви!
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #585 -: Юни 04, 2008, 15:50:38 pm »
Рокси, аз ще споделя с теб. Ще се включи и друг и ще си направиш преценка  :D Не се безспокой, ще се справиш. И аз бях така в началото. При всички положения детето ще води, може да не иска да яде това, което ние сме решили.  :)

1. Сухарите на Хип моята дъщеря ги обожава, но да си ги яде от ръчичка. Вместо бисквитка и така си чеше венците. Но сухарите на Хип са сладки.  Ако искаш за попара - може, защото няма да добавяш захар. Ако искаш попарата да не е сладка - можеш да си вземеш други сухари - Голдис, Пападополус. Аз попара не давам, но ако давам няма да е със сухари на Хип, за гризане бива, но за попара са скъпи, поне според мен.
2. Щом си решила да започнеш на 5,5 мес. с оризова каша, когато и след това да започнеш с картоф, няма да е проблем според мен, броколи може малко по-късно. Аз дадох някъде към 7 мес. Картоф по принцип повечето майки дават като първо зеленчуково пюре, съшо така тиква.
3. Според мен няма да имаш проблем да редуваш в един и също час различни храни, но аз захраних с плод, след 3 седмици въведох зеленчук и изместих плодовото пюре след обяд. Кашата въведох почти едновременно със зеленчука и сега също я давам след обяд в различни комбинации, а плод давам и сутрин, редувам с кус-кус за закуска наместо попара.
Млечното хранене ще ти бъде заместено когато детето си изяжда поне 120 до 150 гр. пюре /по д-р Бърди/. Първо си замести обедното хранене, да е с пюре, после и следобедната закуска. Но си остави поне две хранения с АМ - сутрин и вечер. Понеже и вие като нас сте за сега на 4 хранения, аз правех така - сутрин АМ, на обяд зеленчуково /после месно/, следобяд каша с плод и вечр АМ. Общо 4 хранения. Сега сме на 5 хранения, но закуската е по-лека, че изпива доста АМ.

Успех!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #586 -: Юни 04, 2008, 16:10:05 pm »
Баксиса,аз днес (7,5м)въвеждам глутена с бисквитена каша на Хумана.Дадох съвсем малко.Хареса се от детето.
Рокси,за сухарите не мога да ти помогна,не съм ползвала.Относно самото захранване ще ти е чуденка докато детето се нагоди към новия вид хранене.Аз започнах с плод-ябълково пюре и си го давах следобеда(към 16ч) от самото начало.Давах мъничко и после си давах млекце,докато достигнах количество,което го задоволяваше.Заместих следобедната ядене и започнах с обедното-там давах зеленчуците.Имай предвид,че картофеното пюре Мики не го хареса ,а и него хич не ме биваше да му го правя :?.Може би захранването с тиква е по-удачно,защото тя е сладка и ще се хареса.После към нея може да прибавяш другите зеленчуци.Първоначално количеството пюре ще е малко и ще си му додаваш мляко,докато не заместиш изцяло.Дано да съм била полезна.Дадох съветите от моя скромен опит :wink:.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #587 -: Юни 04, 2008, 16:13:59 pm »
Joshi ме подсети - Кристина също не хареса чисто картфоено пюре - нито пасирано, нито намачкано, нито с АМ, нито без....не ми харсеа манджите и въпреки огромното ми желания да готвя, сега се храним предимно все още с готови пюрета. Но и не само заради моето готвене. Затова - не се отчайвай ако откаже нещо, предложи друго подходящо и така.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #588 -: Юни 04, 2008, 18:52:16 pm »
Да си призная и на мен чисто картофено пюре не ми се нрави много :wink:. Притеснява ме, че тук няма избор на готови пюрета. Намират се само Хипп и то не всичко, както вече казах, Ганчев - тоя и аз няма да го ям, Ам-АМ, Бебевита та бая ще трябва да експериментирам.

Забравих да питам дали всеки месец се заменя по едно млечно хранене или чак такава прецизност не е необходима? То с нашите 4 хранения какво ли толкова ще замествам  :). Нина, и аз си мислех , че ще трябва по някое време да въведа пето хранене.Благодаря за споделеното,  joshi и на теб също :hug2:
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #589 -: Юни 04, 2008, 19:08:38 pm »
Роксана, ти захрани ли вече, вие не сте ли преждевременно родени?
За къде бързате бе хора, имайки предвид, че аз захраних сравнително късно, на 10 месеца вече се чудех какво да й въвеждам /изключая някой месни и глутенсъдържащи храни/, явно доста бързо съм въвела възможните продукти. За себе си съм категорична, че при следващо дете живот и здраве ще съм още по-внимателна и по- прецизна в захранването. Не правите услуга на детето като го захраните на тази крехка възраст, и без това ядем цял живот боклуци, няма за къде да бързаме си мисля аз.
Второ немлечно хранене въведох 2 месеца след захранването, но Стефания като едно пристрастено кърмаче си сучеше след всяко външно хранене, така че заместване май май не е имало до отбиването й.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #590 -: Юни 04, 2008, 21:11:22 pm »
Аз пак с въпроси  :oops:
Боян е с АД, който се обостряше, когато аз пия мляко и го кърмя  :?
Имахме среща с гастроентеролог по друг повод, не за захранването, сложи го на ХА мляко  и каза, понеже той месо не е ял до сега, да дам пуешко или заешко. Пилешкото - след годинката.
Тук има алергични деца, нали? Как ги захранихте? Има ли резон в думите и?
И, мога ли тогава като първо месо да дам заешко и то домашно? ;

А, и за банана да питам. Мога ли да давам вече? В схемата, която Бърди одобри, е даден от 5ия месец, но аз още се чудя.

Мммм и последно, за черешите. На Боян връстниците му са ги пробвали вече, а по същата схема са дадени след 12ия месец. Вие кога дадохте?
« Последна редакция: Юни 04, 2008, 21:33:42 pm от коки »
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #591 -: Юни 04, 2008, 22:00:24 pm »
череши- на година и два месеца
първото месо беше пуешко
суров банан на 6 месеца и половина
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #592 -: Юни 04, 2008, 22:36:18 pm »
коки, аз дадох череши - приеха се без проблем. Освен това Джам някъде малко по-напред в темата беше писала, че е давала преди 12 мес и не е имало проблем. Нейното дете също е с алергии, ако не се лъжа :oops:
Банан дадох преди около месец - също без проблем.

Ама то тя Стилияна досега (да чукна на дърво) не е правила реакции към нито една въведена храна!
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #593 -: Юни 04, 2008, 23:07:37 pm »
Рокси, не всеки месец, млечни хранения можеш да замениш и по-бързо, но пак в рамките на разумното. Въпросът обаче е не колко бързо, а колко на брой. Т.е. при всички положения е добре най-малко до годинката да си има две млечни хранения поне, да си цока АМ или кърма. Иначе ако си решила със зеленчук да захраниш, може и за две-три седмици да замениш едното хранене, а след този период като вкараш и плод, пак след седмица, две...да замениш още едно.

Коки, един съвет от майка-инат, която се пречупи - ако малчо е предразпложе към алергии, ако даваш месо, дай от бурканче. Доста се инатих, докато призная пред себе си, че има резон в захранване от бурканче, специално пък на месо. Вече бях захранила, когато чух от първа ръка за дечица заразени от домашно мляко, респективно може и от месо. Просто кравата на бабата е била болна...
Ако ти се занимава да влачиш месото по ветеринарни контроли и т.н., но пак не е сигурно. Специално Хип имат страхотно пюре заешко с картофи, копър и лук. Джам ми го препоръча. Препоръчва се за алергични дечица. Хип имат също така и чисто пуешко, пилешко, телешко.
За алергии и дали пилешко след годинка - немога аз да кажа, друг ще се включи.
« Последна редакция: Юни 04, 2008, 23:10:11 pm от Nina »
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #594 -: Юни 05, 2008, 06:57:10 am »
Извинете, търсих, търсих, ама може ли някой да ми помогне и да ми каже, къде мога да намеря схемата на д-р Бърди за захранването  :D
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #595 -: Юни 05, 2008, 07:45:02 am »
Нина, аз също претпочитам всичко ново, което въвеждам да е от бурканче.
Щом има само месни на Хип ще търся . Тук до сега не съм срещала, язък за големия град  :x
А, Боян като не е ял ни лук ни копър...Как ги въведохте тях - пак ли по лъжичка, по две?


Ето схема на захранване според Швейцарската Педиатрична Организация, съставена по препоръките на СЗО.

Схема за захранване - PDF


Схема за захранване - PNG


Преводът на схемата е съгласуван с и одобрен от д-р Бърди :lol:
Фоксче, това е таблицата която Бърди каза че е добра и Рали преведе.
« Последна редакция: Юни 05, 2008, 07:48:03 am от коки »
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #596 -: Юни 05, 2008, 07:59:41 am »
Благодаря ти, Коки, много ти благодаря.
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #597 -: Юни 05, 2008, 08:56:32 am »
във връзка със същото това пюре на Хип за което споменавате - заешкото,вчера му четох етикета и видях, че има и лук, копър и царевично олио /цитирам по памет/, та питам се за да въведа месото заедно с него ще се съберат и тези изброени нови неща, не се ли събират много нови? от друга страна пък как да въвеждам само копър или лук или царев. олио?
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #598 -: Юни 05, 2008, 19:46:52 pm »
Роксана, ти захрани ли вече, вие не сте ли преждевременно родени?
За къде бързате бе хора, имайки предвид, че аз захраних сравнително късно,....


Не, Мини, не съм захранила. Ще чакам да направи 5 месеца и половина и тогава ще започна. Поне така съм решила за сега, но със сигурност няма да е по-рано. Просто си набирам информация и искам като почна да ми е по-ясно какво да правя и как. Малката се роди в 37 седмица за мое голямо съжаление. Трябваше по-добре да се пазя, ама вече и да си го повтарям файда няма  :x. Прекрасно се забелязва, че на детето му липсват тези три седмици като го сравнявам с другите деца, които се родиха на същата дата. Не само, че повечето са момчета, но и че са доносени както трябва. Така че, не ми се бърза със захранването, че и като си спомня как ревеше от колики ми настръхва косата. Не слушам педиатрите при които ходя, само вие сте ми ориентир за правилно хранене и какво ли още не, затова много, ама много съм благодарна на всички ви! :bighug: Иначе до сега и сок да сме пили и зеленчуци да сме яли, че и жълтъче в скоро време. Никой не отчита коригирани възрасти на децата поне. Давай, юруш по конете пък каквото стане! Сега е юни и се чудя при кого да преместя детето, всичките педита тук са все с еднакви разбирания  :x

Извинявам се за отклонението.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #599 -: Юни 05, 2008, 20:22:41 pm »
37-ма седмица недоносено ли се води? Ние се родихме 19 дни по-рано, планово секцио, но бебето беше 3040 и 49 см.? Извинявам се, ако бъркам темата, но това недоносено ли е?
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.