0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #440 -: Април 16, 2008, 19:15:07 pm »
Едно питане,много често говорите за схемата на Джам за захранване,аз доста се рових но не я намерих някой да ми помогне ако може.
:lol: Ей, ся вече се възгордя! :lol:
Ами няма цялостно систематизирано нещо тип схема. Обаче обикновено е много права, та като ми изкочи чуденка по неин пост просто си питам.
Lan тя схемата май е на Бърди но Джам я е систематизирала някъде, и всеки казва аз следвам схемата на Джам ама аз това не го намирам за това питам.Иначе спор няма че Джам е много компетентна.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #441 -: Април 16, 2008, 19:34:55 pm »
Докато се включи Джам, ето какво е пуснала в темата за захранването.

Цитат
днес едно педи ми разказа интересна схема за захранване.

започване на 4 месеца и половина, с оризова каша.
правило - нова храна винаги на обяд се въвежда.

първа седмица:
  ден 1 - на обедното хранене, приготвя се 20 мл оризова каша с кърма/АМ и се дава с лъжичка. останалото количество мляко се додава след това.
  ден 2 - същото, но се дава 40 мл от кашата
  ден 3-5 - увеличава се с по 20 мл дневно кашата
  ден 6 - на обяд се дава само каша.

след яденето с каша се прави пауза от минимум 4 часа до следващото ядене.

втора седмица:
  на обяд се дава само каша, останалите яденета са си кърма/АМ

трета седмица:
    кашата се измества в следобедното хранене, а на обедното се почва въвеждане на зеленчуково пюре по същата схема, както с кашата. първият зеленчук е картоф.

четвърта седмица:
    на обяд се дава зеленчуково пюре, следобед се дава каша, останалите яденета са кърма/АМ - 3 пъти, та общо се яде 5 пъти дневно

следващите зеленчуци след картофа са тиква, броколи.

паузи между новите храни не се правят.

на 5 месеца и 3 седмици се въвежда месо - то не се въвежда цяла седмица, а само за 3 дни. започва се с пуешко и заешко, не с пиле. месото се дава на обяд, по схемата: първи ден - 40 гр месно пюре, останалото мляко, втори ден - 80 плюс мляко, трети ден - 120 плюс мляко и на четвъртия - само месно пюре.

после започва редуване на дневното меню - един ден на обед яде зеленчуково пюре, на другия ден на обед яде месно пюре.

никаква риба до 2 години.

2 седмици след оризовата каша може да се пробва въвеждане на друга безмлечна и безглутенова каша.

на 6 месеца - в 10 часа може да се даде плодово пюре, преди млякото, 10-20 мл, не повече от 50 мл. почва се с ябълка, после морков (моркова се водел плод!). млякото се намалява с това количество.

по-нататък не записвах, защото ми бръмна главата, разбрахме се, че да стигнем дотам, пак ще говорим.

схемата звучи разумна и горе-долу съвременна, според малкото, което съм чела. учудва ме липсата на паузи между храните.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #442 -: Април 16, 2008, 20:17:41 pm »
Lan тя схемата май е на Бърди но Джам я е систематизирала някъде, и всеки казва аз следвам схемата на Джам ама аз това не го намирам за това питам.Иначе спор няма че Джам е много компетентна.
В случая аз под "схема" имах предвид начина и на даване на месо/риба/жълтък -3/2/2 дни от конкретният пост.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #443 -: Април 16, 2008, 20:52:34 pm »
Delica,

начинът ми на даване на месо/риба/жълтък в съотношение 3/2/2 дни си е лично мое изобретение, не бих го нарекла точно схема и не съм го чела някъде. водех се от общия принцип за разнообразието, също от това, че обикновено педиатрите препоръчват при бебетата редуване на 1 ден постно ястие с жълтък - 1 ден ястие с месо.
факт е, обаче, че моят син от 8 месеца до 1 година ядеше всеки ден месо, защото не бях въвела жълтъка.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #444 -: Април 17, 2008, 17:19:31 pm »
Благодаря ти jam
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #445 -: Април 18, 2008, 11:55:01 am »
Иначе даваш днес примерно 2 лъжички пуйка с картофи и след това си дояждат с познато вече зеленчуково пюре. В следващите дни като увеличаваш месото, намаляваш другото пюре и така.

Защо да се дават отделно пюретата?? Не е ли по-правилно просто да се добаявт съответния брой лъжички към вече даваните зеленчукови пюрета?
Не мисля, че има особена разлика в двата начина -въпрос на избор и предпочитание. Моята идея е била, да опита новия вкус отделно, но няма проблем да се смесва.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #446 -: Април 18, 2008, 13:44:29 pm »
тъй като видях тук схемата на Jam с оризовата каша, по която се водих и аз, искам да ви попитам, тъй като педиатърката каза, че каша мога да давам два пъти в седмицата, какво се дава през останалите дни на нейното място, тя ми спомена "киселчета" , това пюре ли е, бихте ли ми казали ако някой е бил по тази схема, какво се дава на мястото на кашата.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #447 -: Април 18, 2008, 15:46:16 pm »
 Мия беше едричка и също ядеше каша най-много 2 пъти в седмицата. През останалото време давах шейк -50/50 АМ и плодово пюре. Кисели не съм давала, и аз не ги харесвам.
<br />[link=http:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #448 -: Април 18, 2008, 15:56:20 pm »
Защо да се дават отделно пюретата?? Не е ли по-правилно просто да се добаявт съответния брой лъжички към вече даваните зеленчукови пюрета?

 Моята идея е била, да опита новия вкус отделно, но няма проблем да се смесва.

и аз от това се водех - исках детето да опита новата храна като нов вкус.

Violet, какви са мотивите на педиатърката да даваш само два пъти в седмицата каша? Ако нямате прекомерно наддаване, нетипично за възрастта ви, според мен спокойно можеш да си даваш и по-често. Мисля, че не трябва да се злоупотребява с кашите и да се дават прекалено често и по много, но чак пък само два пъти на седмицата - все пак зърнените култури са си важен елемент от детското меню (в разумни количества). Аз давам каша почти всеки ден, но чиста зърнена, а добавям плодово пюре, като гледам съотношението да е  в полза на пюрето.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #449 -: Април 18, 2008, 20:02:40 pm »
"киселчето" българска измишльотина, която не знам дали някъде другаде по света се яде. представлява варено с вода нишесте, в което е добавен пасиран плод или плодов сок. не мисля, че е по-полезно от чиста зърнена каша, смесена с АМ и плод.

много са ми смешни педиатрите, защото повтарят като папагали едни заучени фрази и положения, без изобщо да седнат и да помислят. ще ви кажа защо са против кашите - щото има каши, наблъскани с много захар. да, ама има и каши без захар! но това българското педи не го знае, явно. какво по-полезно, моля ви се, има в едно нишесте, по сравнение с пълнозърнеста каша, от специално обработени зърнени култури за бебета???

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #450 -: Април 18, 2008, 20:23:53 pm »
Момичета благодаря ви за отгорите, та моята педиатърка чак мотиви против ежедневното хранене с каша не ми даде, тя общо взето само казва нещо без да дава разяснения и обяснения, но и аз не и ги искам защото ми е ясно, че е от старата школа, мрази нововъведения и както тя се изрази още в началото "много ги мразя днешните интернет майки, щото все много знаят", но като диагностик е добра, така че реших да не и обръщам внимание за друго освен здравето на детето. Та за кашите да се върна, не ми каза защо да давам само 2 пъти в седмицата, той моя бебок чак сега благодарение именно на тия каши взе че дръпна в килограмите и стана цели 6 кг., така че както пише Цветенце, няма прекомерно наддаване, нетипично за възрастта му, а си е съвсем добре. Аз по скоро смятам да търся разнообразие в кашите,от колкото да ги намалявам. Какво според вас сега да дам след оризовата? Видях една ориз и царевица, но царевицата не е ли в групата на по силно алергенни продукти или съм се заблудила?
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #451 -: Април 18, 2008, 22:17:55 pm »
Violet и на мен гинеколожка ми каза, че интернет е вреден, ама ако не беше той, незнам какво бих правила. Нали трябваше все пак да си назначавам лично изследвания, за които научавах от нет-а  :x Както и да е.

След оризовото брашно аз дадох Елда на Хип, /безмлечна/, Джам ме открехна. Елдата е полезна, разнообразява ориза, ние с нея не сме имали проблем. Царевица и ориз дадох скоро, пак без проблем, но ти си знаеш детето. Имало и с някакви рожкови, ама аз така и не я намерих тази каша.

Аз да ви кажа правих незнам кисел или кво, май баш дето му викат "кисел" - 160 мл. вода с една чаена лъжичка нишесте, свари се, поизстина и добавих АМ, колкото си се добавя за 150 мл. вода /5 мезурки/, стана млечен крем, доста вкусен, добавих и половин бурканче Хип круша - много й хареса. 
Не ми е казала :lol:  че са и писнали кашите, ама за разнообразие понякога ше давам, ако ще и да се разчуе.

Искам да ви питам за мляко с ориз, ама вместо мляко ще слагам АМ. Някой правил ли е такова нещо и дали става? Тя с ориза и по-едри парчета няма проблем, яде си ги.
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #452 -: Април 18, 2008, 22:45:11 pm »
Във връзка с кашите, искам специално вашето мнение. Може ли да бъдат изключени изцяло кашите от менюто на бебето, поради тегло над нормата? Вместо каша да се дава само пюре? На нас кашите са ни едва ли не забранени по тази причина. :?


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #453 -: Април 18, 2008, 22:49:59 pm »
Във връзка с кашите, искам специално вашето мнение. Може ли да бъдат изключени изцяло кашите от менюто на бебето, поради тегло над нормата? Вместо каша да се дава само пюре? На нас кашите са ни едва ли не забранени по тази причина. :?

То сигурно може, ама дали трябва и дали ще ги засища??? Може да даваш само АМ, вместо каша или meshko106 e писала за шейк - АМ разтворено си + плодово пюре?? Старшите ше се изкажат и те.  Горките касини мишоци, те пък не изглеждат дебели, едри са, хич ли кашица да не опитат  :?
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #454 -: Април 19, 2008, 18:51:59 pm »
Касси, чак пък хич да не даваш - поне веднъж седмично няма да му стане нищо - ще слагаш по-малко каша и повече пюре, но хич не си мисли, че само пюре ще го засити ако си е ящен :P
Аз пък да питам за Плазмон, които са за биберон - уж без глутен пък сега чета съдържат обезмаслено мляко 8O. Дава ли ли сте и кога?
Пише, че е за над 4 мес - ние сме вече 7 и ...
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #455 -: Април 19, 2008, 21:40:43 pm »
Касси, чак пък хич да не даваш - поне веднъж седмично няма да му стане нищо - ще слагаш по-малко каша и повече пюре, но хич не си мисли, че само пюре ще го засити ако си е ящен :P
Аз пък да питам за Плазмон, които са за биберон - уж без глутен пък сега чета съдържат обезмаслено мляко 8O. Дава ли ли сте и кога?
Пише, че е за над 4 мес - ние сме вече 7 и ...

Давала съм, от тези в кутия, желязна, млени. Давам рядко, много захар имат, т.е. сладки са прекалено. Най-много да дам още веднъж-два. На тегло сме си добре, няма нужда от подхранване със сладки бисквитки :lol: Като въведа глутен, ще дам от целите на Хип да смуче, ама пак рядко. Не ми се дават май бисквито много-много. Давала съм ги по-рано от вашата възраст за сефте, не сме имали проблем. Тва с млякото вече се въздържам да го коментирам. 
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #456 -: Април 19, 2008, 22:33:37 pm »
Нинче,тези не са в метална кутия, а в картонена и вътре е пакет. Взех ги, защото нещо не я засища млякото вечер. Та мислех само вечер да слагам по малко.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #457 -: Април 19, 2008, 23:49:40 pm »

Аз пък да питам за Плазмон, които са за биберон - уж без глутен пък сега чета съдържат обезмаслено мляко 8O. Дава ли ли сте и кога?
Пише, че е за над 4 мес - ние сме вече 7 и ...

Мари
, глутеннът няма нищо общо с млякото. Глутен съдържат някой зърнени култури. Иначе и Хумана, и Хипп, и Нестле имат каши за след 4 мес, които съдържат обезмаслено мляко. Лалто и в някои от пюретата. Аз вече съм давала. Няма проблеми.
Поздрави

Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #458 -: Април 20, 2008, 08:58:29 am »
Албена, аз знам, че нямат нищо общо, просто се учудих, че няма глутен, но пък съдържа мляко - както и да е, ще пробвам да дам малко.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 2
« Отговор #459 -: Април 20, 2008, 19:12:47 pm »
Мен ме вълнува следния въпрос - колко глутен - сухар, глутенова каша, грис, нишесте и подобни на ден може да яде бебето. В бг-мамата /щото нямам постоянна връзка с любимия ми форум/ ме уверяват , че нямало значение. Еми за мен не е все едно и също дали ядеш филия хляб или половин самун. Вие как мислите?