0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Миома
« -: Февруари 16, 2004, 20:05:17 pm »
Доколкото знам, много разпространено заболяване. Нуждая се от повече информация и мисля, че можем да поразменим полезни мнения тук.
« Последна редакция: Февруари 10, 2009, 01:08:56 am от Елфи »
*
MIOMA
« Отговор #1 -: Февруари 17, 2004, 11:03:30 am »
Dokolkoto znam miomata e vid dobroka4estveno obrazuvanie, koeto se polu4ava v matkata vsledstvie infekciq. Mislq 4e ima i ne6to geneti4no predavano ne sym sigurna kakvo. Po princip se prilaga operaciq (ako se re6i6) no ako ne ti pre4i (kryvoizlivi nerazpolojeniq i t.n.) moje i da ne se operira. Maika mi ima6e mioma i dosta godini si be6e s neq no polu4ava6e kryvoizlivi i minaloto lqto q operiraha - mahnaha i matkata no sega se 4uvstva dobre.
Ne znam kolko i kak vliqe na jeni koito se opitvat da zabremeneqt. Tova ot men!
MIOMA
« Отговор #2 -: Февруари 17, 2004, 18:18:55 pm »
Благодаря Роси :)

Не е сигурно дали пречи за забременяване, но, гаранция, няма лекар който би се наел да "отгледа" такава бременност.

Аз съм на 30 и не съм раждала, а преди 3-4 дни ме "шамаросаха" с тая новина. Предстои ми да направя няколко консултации в София и да видя дали някой доктор ще се наеме да я отстрани или ще трябва да ми махнат матката. Ужас!

Ако някой има опит, ще се радвам да пише.
*
здравей мима
« Отговор #3 -: Февруари 18, 2004, 06:52:59 am »
намери добър лекарски екип и те ще трябва да решат проблема като запазят репродуктивните ти способности!
Попитай в клуб "Проблемно забременяване" http://clubs.dir.bg/?postlist.php?Cat=159&Board=probzab
Наскоро момиче беше писало за операция от миома - попитай там ще ти препоръчат някои специалисти.
Пожелавам ти успех :)  Ще видиш, че всичко ще е наред!
благодаря cygnus
« Отговор #4 -: Февруари 18, 2004, 15:33:09 pm »
Още вчера се регистрирах във форума на дир.

Съвсем честно, изумявам от милото отношение на всички.

Преди това хубавичко се бях паникьосала.

Не знам теб какъв проблем те е довел в тоя форум, но ти желая скоро да го решиш и забравиш завинаги :)
*

    Gabi

Za miomite
« Отговор #5 -: Март 19, 2004, 09:12:17 am »
Zdraveite ot skoro popadnah v tozi forum i moga da kaja 4e sym mnogo priatno iznenadana. Az sy6to mnogo se interesuvam ot problema za miomite. Na 33 godini sym. Skoro mi otkriha mioma 2n2 sm. Kazaha 4e niama da mi popre4i pri bremennost, no takava vse o6te niama. Daje pred kabineta 4aka6e bremenna jena - 3 bremennost, i pyrvite i dve deca sa iznoseni s mioma.
Az 4aka i se nadiavam 4udoto da stane - da zabremeneya, da se namali miomata ili da iz4ezne :)
Na momenti, kogato razbiram 4e ne sym bremenna se ot4aivam i vsi4ko mi stava napylno bezrazli4no.
Lekarkata mi kaza 4e miomata e malka i prosto da znam 4e ia imam.
No moje bi 5te mi pomognete sys syvet ili preporyka na dobyr lekar?
Zdarwejte
« Отговор #6 -: Април 06, 2004, 17:02:55 pm »
Момичета на мен ми сервираха тази новина миналата година септември месец- та миомата е:
"Миомата е доброкачествен тумор, най-честият от всички тумори в женската полова система. Той се състои от гъсто преплетени мускулни влакна, между които са разположени съединителнотъканни снопчета и е отграничен от околната нормална мускулна тъкан с капсула.
Причините за възникване на миома не са известни. Предполага се, че този тумор се причинява от повишено ниво на естрогените /женските полови хормони/. С това се обяснява и нерядко наблюдаваното спиране на растежа на тумора и дори обратното му развитие след климактериума, когато яйчниците вече не продуцират естрогени.

Туморът е с широко вариращи размери - от малък колкото грахово зърно възел до голям колкото човешка глава възел. Характеризира се с бавен растеж. Ускорен растеж и увеличаване на плътността на миомата е подозрително за злокачествена еволюция на тумора. Същото значение има и зачестяването на наличните маточни кръвотечения.

Миомните възли се разполагат на различни места в матката - под маточната обвивка, в мускулатурата, между мускулатурата и маточната лигавица.

По време на началното си развитие миомата най-често не дава оплаквания и се открива случайно при профилактичен преглед или при преглед по друг повод. По-големите миомни възли се съпровождат и от оплаквания. Менструацията става по-обилна, появяват се неправилни маточни кръвотечения. Количеството на гениталния секрет /флуор/ е увеличено. Големите миомни възли притискат околните органи и могат да причинят запек и нарушения в уринирането. По-обилни и по-чести маточни кръвотечения причиняват анемия.
Болните се оплакват от обща отпадналост, главоболие, шум в ушите. Нерядко се появява стерилитет. Тежки усложнения са деструкцията /разпад/ на тумора, поява на перитонит, както и злокачествено израждане.
Лечението на малки миомни възли е насочено към овладяване на маточните кръвотечения. Радикално лечение е оперативното. То се извършва по показание, при по-големи миомни възли и се състои в отстраняване на единичен възел или на цялата матка. "
*

    Anonymous

Re: MIOMA
« Отговор #7 -: Април 29, 2004, 16:55:56 pm »
Цитат на: mimata
Доколкото знам, много разпространено заболяване. Нуждая се от повече информация и мисля, че можем да поразменим полезни мнения тук.


Zdravei,
Predi 6 meseza mi beshe napravena takava operazia- nari4a se miomoktomia /konservativen metod/.Na 26 godini sqm i za da te uspokojq po vremeto v koeto bjh v bolniza za tazi intervenziaq imashe kato li zaraza ot tazi mioma- mnogo planovi operazii za nea, i za sqjalenie vse mladi jeni.
Vsi4ko mina uspeshno, za koeto blagodarj na ekipa v Mai4in dom-Sofia. Vqzstanovih se sravnitelno bqrzo.
Miomata beshe s razmeri 11 sm- opredelena kato 5-6 mese4na bremenost.Otkriha j v sledstvie na krqvoizlev. Vednaga mi postaviha diagnoza i reshih 4e v nai skoro vreme trjbva da se operira- v ramkite na 1 mesez priklu4i. A za samoto vqzstanovjvane e vqpros na li4na naglasa- ne biva da se otpuska6- samo s dvijenie stava.
Ako imash nujda ot preporqka za lekarski ekip- pishi vqv foruma. Ne se pritesnjvai, vajnoto e da si spokoina i pitai neprekqsnato, zadavai vqprosi na lekarite zashtoto tova e tvoe pravo. Stava vqpros za zdraveto ti.  Na men tova mnogo mi pomogna psihologi4eski.
*

    Marri

Re: MIOMA
« Отговор #8 -: Април 29, 2004, 16:57:56 pm »
Цитат на: mimata
Доколкото знам, много разпространено заболяване. Нуждая се от повече информация и мисля, че можем да поразменим полезни мнения тук.


Zdravei,
Predi 6 meseza mi beshe napravena takava operazia- nari4a se miomoktomia /konservativen metod/.Na 26 godini sqm i za da te uspokojq po vremeto v koeto bjh v bolniza za tazi intervenziaq imashe kato li zaraza ot tazi mioma- mnogo planovi operazii za nea, i za sqjalenie vse mladi jeni.
Vsi4ko mina uspeshno, za koeto blagodarj na ekipa v Mai4in dom-Sofia. Vqzstanovih se sravnitelno bqrzo.
Miomata beshe s razmeri 11 sm- opredelena kato 5-6 mese4na bremenost.Otkriha j v sledstvie na krqvoizlev. Vednaga mi postaviha diagnoza i reshih 4e v nai skoro vreme trjbva da se operira- v ramkite na 1 mesez priklu4i. A za samoto vqzstanovjvane e vqpros na li4na naglasa- ne biva da se otpuska6- samo s dvijenie stava.
Ako imash nujda ot preporqka za lekarski ekip- pishi vqv foruma. Ne se pritesnjvai, vajnoto e da si spokoina i pitai neprekqsnato, zadavai vqprosi na lekarite zashtoto tova e tvoe pravo. Stava vqpros za zdraveto ti.  Na men tova mnogo mi pomogna psihologi4eski.
*

    Мимата

за Мари, Габи, Пипи
« Отговор #9 -: Май 12, 2004, 20:39:10 pm »
Здравейте :)

Доста време не бях надничала в тоя форум, благодаря, че се обадихте!
За времето от Февруари до сега доста неща научих по въпроса. Моята гад е около 7 см. в диаметър и не е сама. Състоянието ми е "myoma uteri" или "миоматозна матка". Предстои ми операция в Майчин дом при д-р Славчев в началото на Юни. Тоя месец нямаше възможност. Малко ме е страх, защото никой не ми дава гаранции, че ще запази матката. Освен това ще ми е пета пълна упойка, а аз по традиция трудно се възстановявам именно от упойките. Вече го преглътнах и гледам напред :) Какво друго? Стискайте палци и ..... среща в градинките с количките след около година - година и нещо! ОК?
MIOMA
« Отговор #10 -: Май 16, 2004, 08:17:08 am »
Моля,ако сте запозната в детаили,описхете ми как протича лечението.
*

    Marri

MIOMA
« Отговор #11 -: Май 21, 2004, 12:26:10 pm »
Цитат на: Feelgood
Моля,ако сте запозната в детаили,описхете ми как протича лечението.


Лечение, не бих го нарекла, защото се прилага интервенция радикална- операция. Това е в случаите,  в които миомата е със много по-големи размери и ако не си раждала, не бива да си я отглеждаш  :) . След операцията само венозно се приема антибиотик. И много движение, не бива да се вдигат тежки нешта. Задължително това което трябва да направиш преди такава операция, и мой съвет е направи го- пълни изследвания и за микробиология. Настоявай за това, защото никой няма да те посъветва да си  ги направи6 в Майчин дом. Успех, важно е да си силна и спокойна.
*

    Valeria

MIOMA
« Отговор #12 -: Юни 01, 2004, 14:06:07 pm »
Здравейте и от мен!
Аз си ги имам трички: 70мм/70мм е най-голямата, другите са по 30мм. и намаляват. В момента съм бременна -31 г.седмица. Не съм имала никакви оплакваниа, нито проблеми със забременаването. Направо ме уплашихте с тези операции. На мен ми казаха, че се правят, ако възела е над 100мм. Имате ли информация за това дали е опасно нормалното раждане при тези чудеса вътре в мен?
 :D
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
MIOMA
« Отговор #13 -: Юни 02, 2004, 09:51:00 am »
Аз знам,че миомата може да попречи за имплантирането на оплодената яйцеклетка /първата седмица/, ако е на определено място. Така, че за теб вече тази опастност  е отминала. Успех и не се притеснявай.
*

    Дани

природата и по-силна от всичко
« Отговор #14 -: Август 01, 2004, 19:05:05 pm »
Здравейте!И аз като повечето чух диагнозата "миома " преди 1 година и то ми дойде като гръм от ясно небе ,защото я откриха при профилактичен преглед без да имам каквито и да е оплаквания.Ужасът ми беше огромен, както и миомата около 5 см.на всичко от горе съм и лекар по професия и ми беше ясно всичко от А до Я..Никой не каза категорично дали е нужна операция или не , дали ще попречи на евентуална бременост или не дали ще мога да забременея и износя плода..и едното и другото и третото казаха ще е рисковано и трудно..Какаво ми остана?? ..реших да се лекувам при д-р Емилова, защото междувременно исках и да забременея а и официалната медицина не ми каза крайното си решение..Реших че ако не помогне поне няма да попречи.След 30 дневно лечение миомата беше станала 3,5 см...нечуван успех..направих още 3 гладувания у дома но без промяна в големината на миомата.Накрая с моя доверен гинеколог решихме да се оперирам защото миомата е на неблагоприятно място -до десния рог на матката и може би притиска устието на едната ми маточна тръба, което пък намалява вероятността за стигане на оплоденото яйце в кухината на матката и от там се увеличава риска за извънматочна бременност.Изобщо идилия...Всяка вечер като си легна и я опипвах миомата през коремната си стена...вечно страдах , правих опити да забременея но..нищо...и когато взех решение да се оперирам ...някак се успокоих и зачаках да дойде септември...И един ден се замислям че май трябваше да ми дойде...връщам се назад и установявам че ми е закъснял мензисътс 5 дни..теста положителен...Ехото-плоден сак в матката...Сега чакам...едва началото на 3 м съм...дано изкарам до края.Всичко е индивидуално..миомата е доброкачествен тумор на матката от мускулни влакна.Причина за това са естрогените и високите им нива в огранизма.Има проучвания, че увеличения прием на животинска храна завишава риска от образуване на миома.Опасно е когато миомата расте под лигавицата на матката т. е субмукозно и се вдава в маточната кухина, тогава има и най много симтоми.Останалите които растата субсерозно са" по -благоприятни".Няма медикаментозно лечение..има само оперативно .Няма да се впускам в подробности ..за това казвам че всичко е природа, а тя си знае работата...познавам жени износили и родили не едно, а няколко здрави бебета с миоматозни матки и то на преклонна възраст,така че горе главите ..не сме толкова зле...има много по-страшни неща. :D
*

    Valeria

Do Dani
« Отговор #15 -: Август 02, 2004, 11:46:28 am »
Права си, че това не е най-страшното! :D Аз писах малко по-нагоре по моя случай и тъй като прочетох, че си лекар и предполагам колегите ти обясняват по-подробно какви са възможните усложнения при бременност и раждане, а и все пак имаш необходимата подготовка :D , можеш ли да ми кажеш доколко е опасно нормалното раждане за миомите? Моите са субсерозно :D , едната е доста големичка :(
MIOMA
« Отговор #16 -: Ноември 09, 2004, 16:38:49 pm »
zdravei GABI,

zavisi kolko e goliama miomata...ako e malka, i lekariat rehsi che mojesh da iznosish bebe i da rodish, se maha sled rajdaneto......ne e nujno da mahat cialata matka, ne se trevoji. predi vsichko idi na dobar lekar, ako niamash takav, pishi mi.

vania
Re: природата и по-силна от всичко
« Отговор #17 -: Ноември 09, 2004, 16:49:14 pm »
DANI ZDRAVEI,

az sam vania, na 26 g. sam. pismoto ti me uspokoi mnogo, blagodaria ti.

az imam malka miomka :-), 2,5 na 2,0 sm. no chaka sled menzis da mi iz izmeriat otnovo, zashtoto moje bi sega se e uveliechila, zaradi uvelichavaneto na matochnata stena (pred menzis sam)  - taka mi kaza lekarkata mi......ta shte znam do 10 dni kak e polojenieto s men.....no malko se uplashih kato razbrah sled 1-a pregled.....doktorkata mi kaza, che ako e tolkova goliama normalno....triabva da rajdam do godina, toest skoro, zashtoto s vremeto narastvala....i bi mogla da poprechi...

dano e malka i da pochaka, zashtoto ne iskam da barzam da rajdam, iskam da rodia zaradi samoto dete, ne zaradi miomata...

uspeh na vsichki momicheta.

vania
*

    Anonymous

MIOMA
« Отговор #18 -: Ноември 10, 2004, 14:21:55 pm »
Здравейте момичета,
разбирам Ви напълно, защото съм горе долу на вашите години- аз съм на 27, и съм преживяла това състояние. Бях на 26, когато при един спонтанен кръвоизлев ми откриха миома- 11 см. Всичко стана много бързо във времето, преди това нямах оплаквания с изключение на два месеца нередовен цикъл. Имах късмет, като се връщам назад. Откриха я веднага, на следващия месец ме оперираха в Майчин дом, от тогава вече мина 1 година и 1 месец. Сега мисля за дете.
Операцията беше успешна, запазиха матката. възстанових се сравнително бързо, но един съвет от мен консултирайте се с няколко лекари специалисти и бъдете мобилизирани и вярвайте в себе си. Ако искате нещо конкретно да ви кажа относно проблема, това което съм преживяла от моята страна  може да ми пишете.
Успех, и най-важното е здравето
*

    Anonymous

MIOMA
« Отговор #19 -: Ноември 10, 2004, 14:53:43 pm »
zdravei "gost",

blagodaria ti za pismoto. az oshte ne znam koga triabva da se operira (kolko goliam triabva da e tumora), no se strahuvam ot operatsiite...sahto ne sam rajdala, kakto veche pisah... znam che predi 6 mesetsa nishto niamashe v men, a sega si misliat che imam mioma kolkoto chereshka...za 6 mesetsa moje li da porasne 2,5 sm??? i kak ne ia vidiaha predi tova??
kakto i da e, shte vidia sled cikala mi kakvi sa i razmerite realno i togava shte mislia.

blagodaria na vsichki za spodelenoto mnenie i uspeh!

vania