0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #740 -: Януари 04, 2012, 19:27:28 pm »
Ако не друго, запишете си час в клиника по репродуктивна медицина пък тогава си опитвайте на спокойствие. :D
Мен пък това не ми харесва - предполагам че има доста такива 'кухи' часове записани във водещите клиники, при които хора с настоящи проблеми не могат да се доредят. Не е правилно някакси спрямо тях.
Все пак трябва да кажа, че час можеш да си запишеш в някои водещи клиники почти веднага.

Не целя да стресирам хората или да се конфронтирам. В случая 9 месеца опити са си достатъчно основание за започване на целенасочени действия. Дори и утре да си запишеш час в клиника, пак има месеци изследвания, докато се установи проблема. Може да започне лечение, не е казано, че се скача директно на процедура.

По отношение на часовете - и аз си мислех, че няма да си ползвам часа, но после искрено се радвах, че го записах, защото ако не го бях записала, по времето когато нито мъжа ми, нито собствената ми майка ми вярваха, че проблем има, сега нямаше да имаме дете. Аз лично съм минала през трите водещи клиники в София и само в онази, за която чаках една година, ми свършиха работа. Не съм забелязала да има много кухи часове, по-скоро едвам успяваш да се доредиш да те видят.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #741 -: Януари 25, 2012, 09:37:58 am »
Моля за съвет от тези, които имат нашия проблем. Отдавна знаем, че сме с мъжки фактор, но отскоро осъзнавам, че проблемът може да е във високото кръвно на мъжа ми. Никога не е вземал лекарства за високото кръвно - само търпи главоболията и като му стане много зле пие билкови хапчета. Искам да започне да контролира хипертонията си, но във форумите чета, че понякога самите медикаменти за високо кръвно допълнително влошават спермограмата.
Какво да правя? Да изчакам ли, докато приключим със събирането на ембриони по ЕЦ, или напротив - веднага той да предприеме нещо за високото кръвно, за да се подобри и спермограмата му?
Ембриолозите могат ли да контролират високото кръвно с подходящи медикаменти които не влияят на спермограмата?
Моля, ако някъде има статия/тема във форума, пратете ми линк.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #742 -: Януари 25, 2012, 11:52:39 am »
Някой може ли да ми разтълкува резулати от СДИ-тест: DFI-31,2 % и HDS- 57%. Притеснена съм,а скоро няма да се виждам с лекарите от клинаката по стерилитет и незнам кога ще успее да ми отговори д-р Даскалова в темата  "Въпроси към мед. консултант". Така, че моля някой, ако е наясно - да сподели.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #743 -: Януари 25, 2012, 16:26:27 pm »
Моля за съвет от тези, които имат нашия проблем. Отдавна знаем, че сме с мъжки фактор, но отскоро осъзнавам, че проблемът може да е във високото кръвно на мъжа ми. Никога не е вземал лекарства за високото кръвно - само търпи главоболията и като му стане много зле пие билкови хапчета. Искам да започне да контролира хипертонията си, но във форумите чета, че понякога самите медикаменти за високо кръвно допълнително влошават спермограмата.
Какво да правя? Да изчакам ли, докато приключим със събирането на ембриони по ЕЦ, или напротив - веднага той да предприеме нещо за високото кръвно, за да се подобри и спермограмата му?

dante, най-добре питайте кардиолог. Лекарства много, проблеми с кръвното също. Колко сериозно е състоянието му и какво би помогнало трябва да е първият разговор. Как терапията ще повлияе на сперматогенезата отделно.

Мъжът ми пиеше статин за холестерол, който се оказа в конфликт с кломифен за коригиране на нисък тестостерон. Решихме да спрем статина временно, докато оправяме спермограмата.

Но рисковете за здравето при всеки проблем са различни.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #744 -: Януари 25, 2012, 16:46:47 pm »
И още въпроси от мен:
При левкоцитоспермия какво следва да направим най-напред: микоробиология на еякулат или консултация с уролог/андролог. Някой минал ли е по този път?
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #745 -: Януари 25, 2012, 17:09:26 pm »
Някой може ли да ми разтълкува резулати от СДИ-тест: DFI-31,2 % и HDS- 57%. Притеснена съм,а скоро няма да се виждам с лекарите от клинаката по стерилитет и незнам кога ще успее да ми отговори д-р Даскалова в темата  "Въпроси към мед. консултант". Така, че моля някой, ако е наясно - да сподели.
HDS - оплодителен потенциал /нормата в Малинов е 30%/
копие от спермограмата дай на докторите да го приложат в досието и ги подсещай за тази "хубост"

И още въпроси от мен:
При левкоцитоспермия какво следва да направим най-напред: микоробиология на еякулат или консултация с уролог/андролог. Някой минал ли е по този път?

чела съм, че някои доктори препоръчват уретрален секрет, защото не винаги с микробиологична посявка  от еякулат се открива инфекция - всичко е по преценка на доктор
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #746 -: Януари 25, 2012, 17:29:18 pm »
dantealigeri.1, за високо кръвно и спермограма нищо не мога да кажа, но високото кръвно е следствие, а не причина. Знаете ли от какво се получава? Необходимо е да адресирате причината първо, а после да регулирате кръвното.




"What other people think of you is none of your business" - Paulo Coelho
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #747 -: Януари 26, 2012, 10:55:20 am »
Благодаря ви, olivia и Цигу! Ще направя точно така - изследвания, консултация с кардиолог. А ако му изпишат лекарства, пак ще се съветвам с вас дали да ги пие  :wink:
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #748 -: Януари 27, 2012, 14:39:39 pm »
Здравейте момичета, да се отчета и тук.

След посещение в клиника във Варна, при д-р Александов, резултата от изследванията са- Цветна снимка, заключение- напълно проходими тръби, матка и меки тъкани в норма, кости също....

Овулация и хормони в норма.....но спермограмата е кофти(и се потвърди и там  :?)


Семенна течност-всичко в норма (няма да ви пиша отделните показатели

Сперматозоиди


Концентрация                             6х10 на 6та
Общ брой.                               30х10 на 6таОПодвижност(прогресивно +непрогресивно)          67%
прогресивно подвижни.                           48%
Не прогресивно подвижни.                        52%
Неподвижни.                                     33%


Морфология

Нормални форми.                          16 %
Кръгли клетки.               < 1 х 10 на 6та


Заключение : леко е намалена концентрацията и общата бройка на сперматозоидите в еякулата

Диагноза:      Oligozoospermia-лека степен
Подходящо лечение : IUI ( ВМИ)

Лекаря каза, че макар и трудно, не е невъзможно зачеване по естествен начин. Ще чакаме до лятото, ако не стане -ВМИ.  Не ни изписа никакви витамини, тъй като ние по принцип водим здравословен начин на живот- не пушим не пием, храним се с плодове и зеленчуци, без пържено и полуфабрикати, така че проблема е визиологиен най-вероятно и няма да се повлияе от добавки......
« Последна редакция: Януари 27, 2012, 14:43:01 pm от Pufpafka »
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #749 -: Януари 28, 2012, 14:14:50 pm »
Момичета, вчера решихме да направим спермограма в клиника СОФИЯ.

Ето резултатите:

Възраст: 36 г.
Период на въздържание: 3 дни
Обем:6.0 мл. (норма 2.0-6.0)
pH:7.9 (норма 7.2-8.0)
цвят: нормален
вискозитет:2 (норма - до 2 см)
време на втечняване: 30 мин. при стайна температура
концентрация на сперматозоиди: 4 млн./мл.
общ брой на сперматозоиди в еякулата: 24 млн.
обща подвижност на сперматозоиди: 26%
нормокинеза:22% (норма - > 50%)
хипокинеза:4%
акинеза:74%
брой нормокинетични сперматозоиди: 880 000 (норма > 20х10^6 в мл.)
общ брой нормокинетични: 5 280 000 (норма > 40х10^6 в мл.)
аглутенация на сперматозоиди: не
агрегация на сперматозоиди: не
левкоцити: 5-6 (норма < 1х10^6 в мл.)
епителни клетки <1
еритроцити и др.:не
желатинови конгломерати: не
незрели клетки на спермогенезата:не

МОРФОЛОГИЯ

5% сперматозоиди с нормална морфология (норма - > 14%)
95% сперматозоиди с отклонения в морфологията,
от тях:
25% сперматозоиди с главични дефекти
23% сперматозоиди с шийни дефекти
20% сперматозоиди с опашни дефекти
22% сперматозоиди с цитоплазмен остатък
5% клетки на сперматогенезата

Teratozoospermia index 1.57 (норма - <1.6)

Заключение и препоръки:

Olygoasthenozoospermia

Миналия път резултатите бяха доста по-добри по отношение на подвижност.Беше 50+11%, а сега е двойно по-малко.Има подобрение в концентрацията - от 2 на 4 млн/мл.Въпросите ми са какви са ни шансовете, подлежи ли на някакво лечение и има ли шанс да стане по нормален начин с тези стойности.Инсеминация при такива резултати може ли се прави.Другата седмица ще му запиша час при лекаря, които направи 2-те операции.Пие от около 3 месеца витамин Е.Чудя се също така дали и аз трябва да си направя една цветна снимка.Ще съм ви благодарна за мненията.
« Последна редакция: Януари 28, 2012, 14:34:28 pm от Златен дъжд »
 

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #750 -: Февруари 03, 2012, 11:04:44 am »
Моля за съвет от тези, които имат нашия проблем. Отдавна знаем, че сме с мъжки фактор, но отскоро осъзнавам, че проблемът може да е във високото кръвно на мъжа ми. Никога не е вземал лекарства за високото кръвно - само търпи главоболията и като му стане много зле пие билкови хапчета. Искам да започне да контролира хипертонията си, но във форумите чета, че понякога самите медикаменти за високо кръвно допълнително влошават спермограмата.
Какво да правя? Да изчакам ли, докато приключим със събирането на ембриони по ЕЦ, или напротив - веднага той да предприеме нещо за високото кръвно, за да се подобри и спермограмата му?
Ембриолозите могат ли да контролират високото кръвно с подходящи медикаменти които не влияят на спермограмата?
Моля, ако някъде има статия/тема във форума, пратете ми линк.

Високото артериално налягане не бива да се оставя без лечение. Има голям избор от медикаменти, които могат да се предпишат, без да повлияват сперматогенезата. Виж тук какво съм изброила като лекарства, които е добре да се избягват, без да претендирам за изчерпателност - Лекарства и сперматогенеза.

По отношение на ембриолозите, огромната част от работещите в репродуктивните клиники ембриолози не са лекари, така че те не могат да лекуват. Малкото лекари ембриолози, които работим в тази сфера, не би трябвало да се наемаме с лечението на хипертония, това е задача на специалистите интернисти. Нашето място в интердисциплинарната схема е само да посочим от ембриологична гледна точка кои имат отношение към репродуктивните способности и кои - не.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #751 -: Февруари 03, 2012, 12:41:27 pm »
Благодаря, д-р Мели  :D
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #752 -: Февруари 24, 2012, 21:41:41 pm »
 Здравейте момичета. Нова съм тук, в голямото семейство, но се надявам скоро да имам бебче, а и пожелавам на всички желаещи да ги споходи същото. След близо две години опити решихме да посетим специализирана клиника. Резултатите според д-р Владимиров са добри, като ни насърчи да продължаваме с опитите. Но вече над 6 месеца нямаме успех. Ето защо реших да поискам Вашето мнение, а и нека Мели да се изкаже или просто да ми дадете съвет, какво да правим, евентуално какви изследвания да минем, защото хич не са ни ясни. Или пък какво да приема съпруга ми, за да повишим качеството на еякулата. Ще приложа спермограмата и се надявам да ми кажете дали имаме шансове за бебе по естествен начин.
-възраст - 37 г.
-период на въздържание - 5 дни
-обем еякулата - 2 мл
-цвят - нормален
-вискозитет - 2
-pH - 7,7
-време на втечняване - 30 мин. при стайна темп.
-концентрация на сперматозоиди - 28 млн./мл.
-общ брой - 56 млн.
-обща подвижност - 64%
    -нормокинеза - 50%
    -хипокинеза  - 14%
    -акинеза     - 36%
-брой нормокинетични сперматозоиди - 14 млн.
-общ брой нормокинетични сперматозоиди - 28 млн.
-левкоцити - 3-4
-епителни клетки - <1
-еритроцити - не
-желатинови конгломерати - не
-незрели клетки - не

И по Крюгер:
-сперматозоиди с нормална морфология - 16%
-сперматозоиди с отклонения в морфологията - 84%
-teratozoospermia index 1,22
заключение - Normozoospermia
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #753 -: Февруари 24, 2012, 22:03:57 pm »
Според мен резултатите ви са наистина доста добри.Единствено обема е малко в долната граница (2 мл).Иначе си мисля, че на вас инсеминация би ви помогнала.Не съм професионалист по темата, поне такова е моето мнение.
 

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #754 -: Февруари 25, 2012, 18:20:55 pm »
 Благодаря ти много за подкрепата Златен дъжд. Желая Ви успех.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #755 -: Февруари 28, 2012, 12:30:13 pm »
Спермограмата ви е добра, не би следвало тя да е причина за стерилитета. Бих ви посъветвала да си запишете час в репродуктивна клиника и да се търси причината.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #756 -: Февруари 28, 2012, 15:34:22 pm »
Привер спермограмата ни е правена в клиника Щерев

обем - 3,2(2.0-6.0 мл)
PH -N Незнам какво значи напишете,ако знаете
вискозитет - 0 (0,1,2,3)
левкоцити- 3 -4 (3-5)
аглуминати -не
обща концентрация- 23x10 (20.10) това на 6 незнам как да го добавя  :oops:
Нормокенетични сперматозоиди- 35% -(50%)
с бързи линеарни движения- 15%
с бавни -20%
хипокинетични-8 %
акинетични-57%
концентрация на нормокинетичните сперм.-25,6x10 -(20x10)

ASTENOZOOSPERMIA-

Засега не иска да ходи на доктор.

Ако посоката, в която си се запътил ти носи радост, не питай какъв ще е пътят, просто върви!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #757 -: Февруари 28, 2012, 16:00:09 pm »
PH -N Незнам какво значи напишете,ако знаете
N = нормално
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #758 -: Февруари 28, 2012, 16:09:07 pm »
Направете с морфология по Крюгер.Тук нямате такова нещо.

За неискането да ходи на лекар го покани да посещава всеки път с теб гинекологичния кабинет и да дава кръв всеки път когато ти даваш и т.н. Та да види неговия лекар колко е по-лесен от твоя.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #759 -: Март 01, 2012, 14:12:22 pm »
Здравейте и от мен и честита Баба Марта на всички.

Със съпруга сме 3та година заедно и миналата седмица направих спонтанен аборт в 5г.с.Разбрах,че съм бременна вечерта преди аборта. Нямаме деца.Аз съм непушачка вече повече от година.

Вчера го помолих да си направи спермограма и ето резултата:
Години 34
Цвят: белезникав
вискозитет: нормален
пх- 8.5
обем 4.2
концентрация: 124.2мил./мл
общ брой 521.6 М/еяк.
подвижни 35.7%
бързо прогресиращо подвижни 12.1%
бавно прогресиращо подвижни 15.5%
непрогр. подвижни  8.1%
Концентрация на бързо подвижните 5.6М/мл
Подвижни 186.1 М/еяк.
Прогресиращо подвижни 143.6 М/еяк.
Функционални 23.5 М/еяк.
Индекс на подвижност 146.0
Морфология- нормални форми 94%
Главични дефекти 4%
Шийни дефекти 1%
С цитоплазматичен остатък - не се наблюдават
Опашни дефекти 1%
Аглитинати- 1 група от аглутинирани сперматозоиди на 2-3 зрителни полета
Агрегати-не се наблюдават

Живеем в Бургас. Личната ни лекарка я познаваме от месец. Не знаем към какъв специалист да се обърнем за разчитане на изследванията.
Всяко помощ ще е от полза.
 :balk_172: :balk_173: