0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    gergana :-)

  • *****
  • 1357
  • Сърцето има доводи, които разумът нe познава!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #660 -: Октомври 01, 2011, 21:53:44 pm »
При нас - имаше аглутинация, 35% антиспермални антитела (при норма до 10% мисля). Всичко това в следствие на уреаплазма, която открихме след това. Докторът ни обясни, че с обработката на спермата това не е проблем за процедурата. Това ни беше първо ИКСИ - засега успешно. По-скоро е важно да потърсите причината - да не би да има инфекция, протичаща в момента. Успех!
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #661 -: Октомври 02, 2011, 08:40:35 am »
Гери благодаря ти за отговора. то е ясно, че тази седмица ще се направи каквото е необходимо и се надявам е аз на паоложителен резултат, тъй като ако се наложи и икси ще правим. на теб леки дни до финала.  :)
никога не отстъпвай на принципите си!
*

    gergana :-)

  • *****
  • 1357
  • Сърцето има доводи, които разумът нe познава!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #662 -: Октомври 02, 2011, 10:17:24 am »
Благодаря ти :D. При нас ИКСИ-то беше защото аз имах само 2 яйцеклетки, не беше заради резултатите от спермограмата. Иначе в спермограмата всичко друго - брой, подвижност, морфология са ни много добри и щяхме да правим инвитро, в последствие заради мен се оказа ИКСИ. Направете каквото е нужно и смело напред!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #663 -: Октомври 04, 2011, 14:33:18 pm »
здравейте др Даскалова бих искала вашият профисионален съвет.
   Това е спермограмата на съпруга ми         
           СПЕРМОГРАМА
ПОКАЗАТЕЛИ                 НОРМАЛНИ СТОЙНОСТИ
количество 1,5мл                 2-5мл
втечняване 20мин                 10-30мин
PH         7,6                    7,2-8,0
цвят        бял
брой в 1мл  0.5млн                  40-120млн/1
 ПОДВИЖНОСТ                   НОРМАЛНИ СТОЙНОСТИ
нормокинеза 40%
хипокинеза  40%                     60-80%
акинеза     20%
  МОРФОЛОГИЯ                     НОРМАЛНИ СТОЙНОСТИ
нормални     35%
дегенеративни 65%                     75-85%
КЛ.НА СПЕРМОГЕНЕЗАТА                 0.25-2%

Спермограмата е правена юни месец в Стара Загора.Моля Ви за вашия съвет какво да правим към кого да се обарнем и другото което ме притеснява е че съпруга ми е карал  заушка като малък и до колкото знам е лежал в болница с подут тестис:(((Моля Ви дайте ни някакъв съвет ще ви бъдем много благодарни.От половин година се опитваме и все не става моля Ви кажете ми имаме ли някакъв шанс :balk_145: :balk_145: :balk_145:
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #664 -: Октомври 04, 2011, 19:54:23 pm »
Не съм доктор Даскалова, но ще те посъвевам да направите спермограма в клиника по стерилитет, доколкото знам в Стара Загора няма такава.Ако не е правена в такава клиника не вярвам резултатите да са реални.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #665 -: Октомври 04, 2011, 20:23:43 pm »
Мерси много за информацията не не е правена в клиника а при гинеколог и аз не искам да повярвам но ме притеснява това, че е боледувал от заушка :balk_144:
« Последна редакция: Октомври 04, 2011, 20:31:53 pm от slanceto123 »
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #666 -: Октомври 04, 2011, 20:37:26 pm »
За проблем може да се говори едва след една година неуспех в зачеването. Разбира се, не е лошо и да се правят профилактични изследвания. Достоверна спермограма, обаче, се прави само в специализирани лаборатории. В Стара Загора такава няма. Ето координати: http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #667 -: Октомври 05, 2011, 11:50:03 am »
Здравейте, ние имаме 3 спермограми, но честно казано сега съм доста объркана.

Това е първата преди 2 месеца в Щерев:

въздържание - 3 дни
обем - 1.6 мл />= 2 мл/
изглед - нормален
вискозитет - 0 - нормален
pH - 7.5 />= 7.2/
разреждане 1:0
аглутинати - типични

прогресивност
Статични - 55.7%
непрогресивни - 28.5%
прогресивни - 15.8 %

скорост  %
бързи - 12.2
средни - 22.3
бавни - 9.8
статични - 55.7

концентрация
милиони в 1 мл - 133.9 />= 20 mill/ml
милиони в целия еякулат  - 214.3 />= 40 mill/total

W.H.O  %
Type A - 3.3
Type B - 12.5
Type C - 28.5
Type D - 55.7

а >= 25 %
a+b >= 50 %

average values of different parameters
curvilinear velocity скорост VCL - 28.2 µm/s
straight - line velocity VSL  - 11.7 µm/s
average path velocity VAP - 18.9  µm/s
round Cells кръгли клетки - 8.1 mill/mL -  (<5 mill/mL)

морфологичен анализ
нормални - 15 %
абнормални - 85 %

коментара е : Asthenozoospermia, hypovolemia, наличие на бактерия в еякулата

Правихме микробиология- чиста е, също бахме на преглед при андролог и не беше открито Варикоцеле.
Втората спермограма правихме в Надежда миналата седмица в четвъртък:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/UGA2SrfbGrYNPlES7D4eNTff02WJgRqatnKhRVX5B60?feat=directlink
https://picasaweb.google.com/lh/photo/vfMqWCNYMszOiMhMIV3INjff02WJgRqatnKhRVX5B60?feat=directlink

Тук пак се вижда, че активните са под 25%, но общоподвижните са в норма, освен това втория линк би трябвало да съдържа биологична преживяемост, но честно казано нищо не разбирам, ако някой е наясно ще помоля да обясни.
И вече тоталното объркване дойде, след като вчера отново направихме в Щерев обикновена:

W.H.O  %
Type A - 12.4
Type B - 12.6
Type C - 20.0
Type D - 55.0

а >= 25 %
a+b >= 50 %

Сега не знам имаме ли намалена подвижност или не?
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #668 -: Октомври 05, 2011, 14:02:56 pm »
makaa, бих казала, че поне на пръв поглед, проблемите в спермограмата ви не изглежда да са тежки. Има намалена подвижност някаква, морфологията е леко понижена, но нищо трагично не виждам. Най-бързо подвижните (тип А сперматозоиди) са, да кажем, по-малко отколкото би следвало да са. Има биологична преживяемост, да, според мен е ОК. В Малинов не ви ли изкоментираха спермограмата? Можеш да идеш при ембриолозите за коментар, ако не са. Не мисля, че ти трябва час за това.

Виждам, че сте подходили правилно към проблема. Не знам от колко време правите опити, бих ви посъветвала да си запишете час в репродуктивна клиника, докато си правите опити.

По моето скромно мнение, което не е медицинско, подвижността е единственото нещо, на което добавките повлияват добре. Кацаров не ви ли изписа нещо за пиене?

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #669 -: Октомври 05, 2011, 15:05:19 pm »
Вече сме пациенти на Щерев, след първата спермограма посетихме д-р Бъчваров, който каза, че с тази подвижност почти е невъзможно естествено забременяване, не е изписвал добавки, а само препоръка да се направи микробиология и хормони - които са добре.
Трябваше да направим 2 ра спермограма и аз реших да е в друга клиника, от там като са давали резултатите на половинката са му казали, че няма никакви проблеми и всичко е наред. За да сравним след 4 дена направихме отново в Щерев и пак излезе ниска подвижност.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #670 -: Октомври 05, 2011, 15:34:17 pm »
Хмм, аз бих отишла и при Кацаров. Сама виждаш, че отклонение има само в най-бързо подвижните. Честно казано, пак без да съм специалист, а само препатил пациент, според мен проблемът не е в спермограмата. Или поне не е само там.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #671 -: Октомври 05, 2011, 16:37:24 pm »
Благодаря ти много Елфи:)))С мъжа ми сме решили да идем до Пловдив,но това ще стане към края на октомври месец.Дано да се похваля с добри резултати:)
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #672 -: Октомври 10, 2011, 09:37:59 am »
Първо искам да благодаря на всички Вас, които споделяте тук. Ако не бяхте вие щяхме да си живеем в блажена заблуда и само да се лутаме.
Та, след първата спермограма, направена в обикновена лаборатория:
Цитат
pH: 8 (норма 7-9)
количество: 3,5 мл (норма 2-4)
седимент: 3-4 левкоцита, ед. епителни клетки
време на втечняване: 55 мин
подвижни сперматозоиди: 75% нормокинеза (норма 70-90%); 10% хипокинеза (норма 0-12%); 15% акинеза (норма 10-20%)
общ брой сперматозоиди: 17.500.000 (норма 60-120млн/1мл)
Въпреки не до там достоверните резултати мъжа ми почна да яде бърканицата с мед и да пие Вит. С и Е, и Спимен.
Запазихме час в КИРМ Плевен за разширена спермограна по Крюгер (пак по съвет на девойките от тук). Резултатите са:

Възраст: 32г
Време на въздържание: 3 дни (норма 3-5)
рН: 8,2 (норма 7,2-8,0)
Обем: 5,4 (норма 2-6мл)
Цвят: слонова кост
Втечняване: 20мин (норма до 60мин)
Вискозитет: N (норма 0-2см)
Левкоцити: N (норма <1 000 000/мл)
Агрегация: ДА
Аглутация: ДА
Епителни клетки: N (норма 0-1/поле)
Незрели клетки на спермогенезата: ДА
Желатинови телца: ДА
Окултна кръв: НЕ
Детрит: ДА
Брой сперматозоиди: 31 000 000/мл (норма > 20 000 000)
Брой сперматозоиди: 167 400 000/еякулат (норма > 40 000 000)
Подвижност (групи по СЗО):Нормокинетични сперматозоиди - гр. а+б: 53,2% (норма> 50%)
Хипокинетични сперматозоиди: 24,2%
Акинетични сперматозоиди: 22,6%
Оценка по Крюгер: (норма > 14%)
С нормална морфология: 4бр; 4% (норма > 14%)
С патологична морфология: 96 бр, от които:
С главични дефекти: 84бр (макроцефали-6бр; микроцефали--бр; с елонгирани главички-3бр; с пириформени главички-46бр; с кръгли главички: без акрозома--бр; с малка акрозома--бр; с аморфни главички-20бр; с вакуолизирани главички-9бр; с малка акрозомна област--бр). С игловидни главички-6бр (броят на сперматозоидите с игловидни главички не се включват в оценката на морфология по Крюгер)
С дефекти на шийката и средния сегмент: 11бр (с неправилно прикрепяне-2бр; със задебелен среден сегмент-5бр; с тънък среден сегмент--бр; с дефекти на средния сегмент-4бр)
С опашни дефекти: -бр
С цитоплазматичен остатък: 1бр
Заключение: Тератозооспермия. Повишено рН.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #673 -: Октомври 10, 2011, 10:05:31 am »
Добър ден, бих искала да попитам дали вече сте си решили проблемите на мъжът ти и дали си имате бебо. Питам така, защото данните които си написала са много близки до тези на моят мъж. Извини ме, че веднага преминах на ТИ, но от вчера съм много объркана. След като направихме спермограмата, четох показатели и като не си в час с тези неща не ги разбираш. Вчера обаче ме ужили нещо в главата (имам предвид нещо ми проблесна), отворих отново изследванията и започнах да чета много внимателно.
Преобладаващите дефекти при мъжът ми са - пириформени, аморфни и вакуолизирани главички, сперматозоиди с неправилно прикрепяне и със задебелен среден сегмент.
Нещо не ми го разбира главата това.
Моля, който има обяснение да ми отговори.
Предварително благодаря
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #674 -: Октомври 10, 2011, 16:49:53 pm »
jakalin88, аз съм сред хората, които са имали късмета да преодолеят мъжкия фактор, но признавам, че след много щателни изследвания за пръв път виждам толкова подробен разбор на видовете морфологични аномалии, цитирани от поста на mary angel.

Съветвам те да не се вглеждаш много във вида дефекти - те нямат голяма практическа полза извън научните изследвания.

По-скоро гледайте крайната цифра на процента сперматозоиди с правилна морфология и направете всички необходими изследвания при специалист, за да установите причините за ниската морфология и останалите проблемни параметри.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #675 -: Октомври 11, 2011, 14:05:21 pm »
Благодаря ти за отговора и за увереността, която ми даваш. При моя човек 4 % са годни, а останалите 96 % дефектни. При това положение не знам какво да мисля ида направя.
От няколко месеца е много изнервен и не иска да прави секс. Когато го питам, как ще направим бебето, вдига рамене или вдига луди скандали.
Не идва свежа мисъл в главата как да постъпя при това положение. На няколко пъти си мислех, че ако отидем на квартира и не живеем с майка му, нещата ще станат по-бързо. Но като го гледам, мисля че на този вариант няма да се съгласи.
Предварително благодаря за отговора.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #676 -: Октомври 12, 2011, 16:30:10 pm »
Тук и при Владимиров, и в Малинов дават много подробна разбивка на видовете дефекти. Даже и статистика си правех аз - кое се качва, кое намалява. При пиенето на Фертилейд и други бъркочи намаляваха опашните дефекти, но си останаха само цифри.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #677 -: Октомври 12, 2011, 17:16:23 pm »
Зай, и на мен са ми давали разбивка на дефектите според частите на сперматозоида (глава, шийка, опашка), но останалите термини досега не ги бях виждала в спермограма.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #678 -: Октомври 13, 2011, 11:16:57 am »
Зай, и на мен са ми давали разбивка на дефектите според частите на сперматозоида (глава, шийка, опашка), но останалите термини досега не ги бях виждала в спермограма.

Дават, дават тук, много подробно е всичко, колкото да се наплашиш. Но те затова се казват са стриктни критерии на Крюгер, защото идеалните само могат да минат през ситото, останалите, дори с малки дефекти, се описват като анормални.
Но идеалните сперматозоиди са винаги по-малко от останалите дори в съвсем нормална проба.


 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #679 -: Октомври 13, 2011, 12:25:49 pm »
Здравейте, от известно време и аз се каня да пиша, но все не се престрашавах. Но ето, че се реших.
Д-р Даскалова може ли коментар и за нашата спермограма, правена е в клиника по стерилитет. (имаме и други 2 спермограми със сходни резултати)

Дни на въздържание …..2,5
Втечняване…. 15 (˂ 60 мин.)
Обем ….3 (2-6 мл.)
Вискозитет…. 0 …(0,1,2,3)
Ph….  8 …. (7,2-7,8)
Желатин….– не….
Цвят……. – б.о. ….
Мирис…. – б.о. ….
Аглутинати…. не ……. Тип…….
Незрели кл. от сперматогенезата ……..
Левкоцити ……….. (3-5/поле)
Други……..
Обща концентр-я на сперм.  ……….– 43,9 x 106/мл (20x106  /мл)
Нормокин. Сперматозоиди (А+Б)  …- 34  (˃ 50%)
А) бързи линеарни постъпателни движения….  23%
Б) бавни (ЛПД)  …...11 %
В) хипокинетични ….7 %
Г) акинетични  ….....59 %
Каонцентр. (А+Б/мл.) на сперм.  ….14,92 x 106 (10 x 106/мл)
Общ брой нормокин . сперм. ……...44,77  (20 x 106 в обем)
SWIM UP:
-   сперм. конц./мл. 12,7 x 106/мл
-   нормокинет. сперм ………. x 106
-   % хиперактивирани ….60….%...

Подвижност на сператоз. в еякулата на:
2-ри час …….. 20%
4-ти час ……...16%
6-ти час ……....7%
Биологична прижевяемост на сперм. след SWIM UP на 24-ти час………0 ……  %

Морфология на сперматозоидите по критериите на Крюгер:
С нормална морфология ……... 40 бр. …… 20 %.  (˃ 14%)
С анормална морфология ……160 бр. ……80 %

С макроцефалия ……..…..…. бр.
С двойни глави ………..….12 бр.
С шиловидни глави ….…..29 бр.
С шийни дефекти ………..40 бр.   
С микроцефалия ………….……18 бр.
С аморфни глави ………….….….. бр.
С опашни дефекти …………….25 бр.
С цитоплазматичен остатък …..36 бр.

Заключение:    Asthenozoospermia

И при двамата: микробиология - чиста, изследвания за хламидия, уреаплазма и микоплазма – отрицателни. При мен хормони в норма, проходими тръби.

Искам да попитам тази резултати подходящи ли са за инсеминация , или сме за ин витро/икси.
Дали витамините биха помогнали (Спимен, вит. А, Е, C, селен, цинк;  може и да е глупав въпрос, но се чудя дали пък ако ги пие няма да навредят, да се влошат резултатите). Благодаря предварително.
« Последна редакция: Октомври 13, 2011, 12:29:05 pm от Djuli-2011 »