0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #880 -: Май 31, 2013, 11:36:03 am »
Прегледай първата страница на тази тема - там има полезна информация.

Цитат
Проблемът: специалист
Обяснение: често у нас спермограми се правят от хора, които не са достатъчно квалифицирани за тази специфична дейност, а не от ембриолог. Това води до неправилни изводи, неправилно лечение и поведение. Следва загуба на време, нерви и пари, а при неправилно поставено заключение за нормален еякулат, обрича жената на излишни изследвания.
Препоръка: намерете верния специалист.

Някой в този инвитро център ще разтълкува ли резултатите от това изследване?
Не зная достатъчно за тази клиника, дано друг се включи и даде мнение. Малко са местата в България, където спермограмите се правят правилно.
А къде се правят правилно?
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #881 -: Май 31, 2013, 15:32:29 pm »
В клиника по стерилитет, това е списъка на такива клиники в БГ http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109

Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #882 -: Юни 10, 2013, 15:40:36 pm »
Иначе това е старата спермограма,Семерджиева каза че не вижда нищо страшно в нея,сега чакаме новата да стане.
Обем на еякулацията 3,2 (2-6)
Концентрация на сперматозоидите 18,9млн/мл(норма =/ > 20млн/мл)
Общ брой 60,48млн
Обща подвижност 53%
-с нормокинеза 37% (норми => 50%)
-с хипокинеза 16%
-с акинеза 47%
Брой нормокинетични сперматозоиди/мл 6 993 000
общ брой нормокинетични сперматозоиди 22 377 600
Агултация 16% агултати от смесен тип
Агретация на сперматозоид - не
Клетъчни елементи:
-левкоците 6-7
-епителни клетки < 1
- еритроцити и др. - не
-желатинови кохгломерати - не
 
Ето и морфологията по Крюгер:
Сперматозоиди с нормална морфология 14% (норма >/= 14%)
Сперматозоиди с отклонения в морфологията 86% от тях:
- Сперматозоиди с главични дефекти 33%
- с шийни дефекти 16%
- с опашни дефекти 19%
- с цитоплазнатичен остатък 16%
- клетки на сперматогенезата  2%

Teratozoospermia index 1,56 (норма </= 1.6)

 Oligoasthenozoospermia

Наличие на аглутанация.Препоръчително изследване за анти спермални антитела.


*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #883 -: Юни 10, 2013, 18:37:43 pm »
bojinova88, преглеждан ли е мъжът ти от уролог? В резултатите от първата спермограма няма страшно, но и броят, и подвижността са под нормата. Вари ги, печи ги, щом сте стигнали до тези изследвания и няма спонтанно забременяване досега, търсете причините за тези проблеми.

Дано повторната спермограма е по-добра, но потърсете мнението на добър специалист, например д-р Мели Даскалова или д-р Кацаров.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #884 -: Юни 10, 2013, 18:50:34 pm »
От уролог все още не,в момента сме по програмата на клиника Малинов,при д-р Петра Семерджиева. Тя е много мил човек и добър специалист.Каза, че не вижда има нещо страшно, но сега чакам резултатите и тя каза, че ще се обади ако нещо не е наред. Иначе ми биха днес прегнил и каза да започваме активни опити, защото имам хубав фоликул. Надявам се всичко да е ок, а ако не каза че ще направим инсеминация.
« Последна редакция: Юни 10, 2013, 18:54:00 pm от bojinova88 »


*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #885 -: Юни 12, 2013, 10:39:30 am »
здравейте .Имам въпрос относно спермограмата.Братовчедка ми е решила да прати мъжа си да си направи,но се чудят обикновена или разширена.Аз и казах направо разширена ,но разликата в цената е много голяма и тя се чуди,какво да прави.
Проблем със забременяването при тях няма.Три пъти опитват и става на първият месец.Първият път нямаше сърдечна дейност и всичко приключи в 9-та седмица.След това 2 пъти има положителен тест ,но след няколко дни започва кафеникаво течение и идва цикъла след това.
Направи си генетични и имунологични изследвания.Има високи НК клетки и проблем с Фактор-V-Лайден.Явно от там идват проблемите,но все пак са решили да правят и спермограма(ще я правят при Щерев - най-близо им е ).Та при тях има ли смисъл от разширена,как мислите?
<br />
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #886 -: Юни 12, 2013, 21:13:24 pm »
здравейте .Имам въпрос относно спермограмата.Братовчедка ми е решила да прати мъжа си да си направи,но се чудят обикновена или разширена.Аз и казах направо разширена ,но разликата в цената е много голяма и тя се чуди,какво да прави.
Проблем със забременяването при тях няма.Три пъти опитват и става на първият месец.Първият път нямаше сърдечна дейност и всичко приключи в 9-та седмица.След това 2 пъти има положителен тест ,но след няколко дни започва кафеникаво течение и идва цикъла след това.
Направи си генетични и имунологични изследвания.Има високи НК клетки и проблем с Фактор-V-Лайден.Явно от там идват проблемите,но все пак са решили да правят и спермограма(ще я правят при Щерев - най-близо им е ).Та при тях има ли смисъл от разширена,как мислите?

Здравей z22,
Има няколко варианта на разширена спермограма доколкото помня. В Щерев е прекалено подробна (включваше много показатели, включително дали сперматозоидите прилепват към яйцеклетката, колко бързо умират и т.н., което не мисля, че е уместно за случая, който описваш) и затова и цената там е много солена (мисля че клонеше към 200 лв.).
В много клиники на разширена спермограма казват на тази, която включва допълнително само морфология по Крюгер. В нея има стандартни показатели - брой, подвижност, качество.
Мъжът ми си е правил спермограми в Щерев и в клинката на Владимиров, където беше два пъти по-евтино. Имаше разлики в спермограмите - в Щерев показателите са по-лоши. Не е ясно къде е истината обаче.
Информацията за цените и за двете клиники ми е от преди 3 години.
Тъй като скоро не сме правили, сме решили да правим във Виена Ин Витро Център (в Токуда). Там разширена с Крюгер в момента е 70 лв., което ми се струва нормално.
За случая на братовчедка ти, нека си направят една разширена с Крюгер за тяхно успокоение. Може да спестят двойно от цената в Щерев обаче.
Чувала съм, че ако некачествен сперматозоид, т.е. с лоша морфология, оплоди яйцеклетката, може да се стигне до аборт или до аномалии в плода, но не съм много компетентна и нека ме поправят момичетата, ако греша.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #887 -: Юни 12, 2013, 22:15:26 pm »
благодаря!В Щерев разшиената е 220 лв.,та за това се чудеха,но 70 лв. е много добре.
<br />
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #888 -: Юни 13, 2013, 10:11:03 am »
Разширената СГ в Щерев е наистина 220 лв., но обикновена СГ с оценка по Крюгер е 32 + 60= 92 лв.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #889 -: Юни 13, 2013, 14:44:47 pm »
Разширената СГ в Щерев е наистина 220 лв., но обикновена СГ с оценка по Крюгер е 32 + 60= 92 лв.
Добро уточнение!
По мое време (2010 г.) като ги питах има ли вариант за обикновена с Крюгер, ми казваха не.
Или са се променили нещата или съм попаднала на някой от персонала, който не е бил в час  :lol:
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #890 -: Август 28, 2013, 21:05:30 pm »
Здравейте, на 30г.съм, 95кг.,187см., приемам добавки (вит.Б12+Б9, Е, цинк, Ц, селен) след спермограми в клиники по стерилитет със следните параметри, Крюгер морфология 2%, 23,5млн./мл., 1.7-2.1 мл. количество, бързи 11 %, средни 2% , бавни 5 %, аглутинация 10 %, ph 7.6, нормален вискозитет, кръгли клетки 3млн./мл., във всички култури ми откриха Стрептококи тип Б (много добре си мия ръцете преди това), умерено количество и мненията за лечение или не са различни, дали може да влияят негативно според вас, също резултати от хормони са следните: ФСХ 2.6 IU/L (1.2-18.5), ЛХ 2.4 (2.5-16.3), ТСХ 0.42 miU/L (0.4-4.4), T3 4.92 pmol/L (3.5-5.7), THYROXINE FREE 11.9 pmol/L (8-18), testosterone total 11.36 (2.8-21.6), testosterone bioavailable 6.92 nmol/L (3.6-11.3), PROLACTIN 11.6 ug/L (2.6-13.1), ESTRADIOL 85.2 pmol/L,(<206), B12 280 pmol/L (155-700), имах и желязо на горна граница и затова дарих 0.500л кръв., ехограф на тестиси не откри нищо, както и ехограф на щитовидна жлеза. На 14 год. бях опериран от ингвинална херния с хидроцеле вдясно, на 25г. изкарах заушка. Какви са вашите препоръки и мнение? Благодаря!
« Последна редакция: Август 28, 2013, 21:07:12 pm от Nikbg »
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #891 -: Септември 11, 2013, 20:52:42 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
вчера съпругът ми си направи спермограма в Клиника София и има диагноза Тератозооспермия. Бихте ли ни дала съвет какво трябва да направим. Ние сме на 30г. от София, аз си записах час в Клиника София за да видим какво е положението при мен, след като 2г. правихме несполучливи опити за бебе. Докато дойде време за консултацията ми през октомври, мисля мъжът ми да го тъпча  :hungry: с Витамини, билки-бабини зъби,магарешки трън, бърканицата с мед, чудя се дали да пие Спимен или Трибестан, цинк,селен и от някоя билкова аптека да ми направят някоя отвара. Само да не го отрова с толкова много неща  osi_10 Не знам, правилно ли съм преценила? Много ви благодаря  :D

Въздържание:                                    4дни
Количество:                                        3,6мл/норма>1,5мл/
Цвят:                                                   нормален
Ph:                                                       7,4/норма 7,2-8.0/
Вискозет:                                             2/нормален до 2см/
Втечняване:                                        30мин.

Конц.на сперм.:                                  38млн./мл.
Общ бр.сперм.в еяк.:                          136,8млн.

Общ.подвижност на сперм.:               57%/норма >40%/
нормокинеза:                                       50%/норма >32%/
хипокинеза:                                         7%
акинеза:                                               43%

Бр.нормокинетични спер.:                   19 000 000
Общ бр. на сперм.в еякулат:                68 400 000

Левкоцити:                                            3-4/норма 1х10^6 в мл./
Епителни клетки:                                  1

Морфология по Крюгер-нормална:      9%/норма =>14%/
Отклонения:                                           91%
Главични дефекти:                                24%
Шийни дефекти:                                    21%
Опашни дефекти:                                  23%
Цитоплазмен остатък:                           19%

Спермогенеза:                                       4%

Teratozoospermia index: 1,39%/норма <1,60/

Заключение: Намалена оплодителна способност въз основа на морфологията на Крюгер. Останалите показатели в норма.
Йоан 19.09.2017г.
Матей 22.10.2018г.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #892 -: Септември 12, 2013, 21:42:09 pm »
момичета,моля за коментар по нашата спермограма-в мед.център Бора-Пловдив е правена,лицензирана клиника по Фонда.Та:
Дни на въздаржание:5
Консумация на алкохол:не
Цвят:бл.жъллт(норм)
Втечняване:35мин.
обем:3.00(>1мл.)
пх:7.5
визкозитет:30мм
левкоцити:0-1
лецитинови зърна:да
норм.морф по Крюгер=7%(>13%)
обща концентрация на сперматозоидите в 1мл.34х10.6/мл.(.20х10.06/м1
нормокинетични сперматозоиди(А+В):15%(>40%)
1..1.номралноподвижни (А)3%(25%) 1.2.с нетипични движения (В):12%
2.слабоподвижни (С):9%
3.неподвижни:(Д):76%
концентрация на нормокинетичните в и мл.=5х10.06/мл.
обща конценрацяи на нормокинетичните в обема =15х10.06
заключение астенотеразооспермия.
Е сега за ИКСИ ли сме за Инвитро или Инсеминация?!???!??
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #893 -: Септември 12, 2013, 21:59:23 pm »
mariana_jl, Резултатите не са обезокуражаващи, макар че диагнозата сигурно изглежда плашеща.

Конкретен отговор какви изследвания и процеруди да предприемете трябва да ти даде лекар специалист по репродуктивна медицина. И други фактори определят какво е добре да се предприеме - възрастта ти, от колко време опитваш да забременееш, имаш ли ти проблеми...

Дори да преминете към асистирани методи, добре е да знаете причините за намалената подвижност и ниската морфология. Напълно възможно е да ги подобрите бързо и лесно с минимални усилия, а това винаги помага.

Тук във форума има дори спонтанно забременели двойки с много по-лоши резултати от вашите. Други не успяват с инсеминации, а едва след инвитро/иски. (Аз съм във втората група.)

Късмет!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #894 -: Септември 12, 2013, 22:14:42 pm »
Благодаря за отговора!Лекарите си ни насочват за инвитро много ясно,защото е доста по къпичко,който има пари да плаща.Нормално е за раждане,бременност и погребение всеки плаща.В този ред на мисли,искам да изразя разочарованието си от кабинета на д-р Даскалова,акушерката й ме излъга 2 пъти,че спермограмата при тях важи за фонда,но не е така(обаждах се във фонда и в Селена питах-не са лицензирани,дори от Селена направо ни насочиха към" Бора").Как не ги е срам,мисля си ако мъжа ми беше някой еснаф да не се съгласи за друга спермограма,или бях направила изследване при тях и Селена и ми върнат документите от фонда....Хора,нямате ли морал.Ясно е че,печелите от това,обаче да вземеш 100лв.за спермограма примерно,50лв.за път и да се наложи нова спермограма са си едни 250-300лв.за семействата с репродуктивни проблеми това да доста.Г-жа Даскалова,обучете си персонала,да не заблуждава хората така.Готови сме да си плащаме,но не и като ни лъжат-и ние сме ходили на училище,не ни подценявайте.
« Последна редакция: Септември 12, 2013, 22:50:56 pm от mariana_jl »
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #895 -: Септември 12, 2013, 22:32:33 pm »
Аз съм с предполагаема поликистоза,казвам предлопагаема защото освен Дуфасотон от 16ти ден на цикъла нищо друго не ми и е изписвано,на 31 съм,съпругът на 34г.опитите ни са от 4 години.Нямам бременности.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #896 -: Декември 13, 2013, 20:35:05 pm »
Извинявам се че и тук ще си задам въпроса!
Здравейте, при диагноза на спермограма Тератозооспермия, какво следва? Имаме час за понеделник при доктора за да ни разчете резултатите, но аз немога да спра да плача, след като прочетох лошия морфологичен анализ. Дефектите са: пирформени, елонгирани, аморфни, вакуолизирани глаички, сперматозоиди със задебелен среден сегмент, завити опашки.
Брой изследвани сперматозоиди:200       
с дефекти на шийна/средна част    19%
с нормална морфология (N>4%)    1%
с опашни дефекти       9   %
с абнормална морфология    99%   
с цитоплазмен остатък    0%
с с главични дефекти    99%   
TZI (N<1.6)   
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #897 -: Декември 13, 2013, 23:20:44 pm »
здравей хриситу,
Мисля, че Мели най-добре може да ти обясни и помогне в твоя случай. Ако не ти отговори тук я намери и й пиши. При нас моя мъж прави спермограма и беше с лоша морфология, рових се тогава и доколкото разбрах няма лекарство което да оправя морфологията. Това не съм сигурна дали няма от какво да се повлияе, мога само да коментирам нашия случай. След като имахме и ние лоша морфология му изписаха да пие селен. След 3 месеца пуснахме нова спермограма и вече беше в норма. От4% при първата на 15% на втората. Незнам това подобрение дали е от селена. Аз така или иначе си мислех, че при него всичко е свързано със стрес, тъй като е патрулен полицай. Дали от стрес е имало временен лош резултат, дали селена му помогна незнам. Преди го пиеше по 1 на ден до втората спермограма, след нея сега продължава да пие само, че през ден.

Да те питам спермограмата къде е правена? Надявам се в клиника за репродуктивно здраве , а не в някоя лаборатория? Колко време беше въздържанието преди даването на пробата? И спазени ли бяха условията за даване?

Надявам се Мели да се включи, тя би била най-компетентна:)
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #898 -: Декември 13, 2013, 23:33:01 pm »
Спермограмата направихме в КИРМ плевен. Но явно не е тази разширената, защоото няма този коефициент на морфологиятя. По принцип имам час за понеделник, но дотогава не е лошо да събера информация. Какви са ни вариантите....
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #899 -: Декември 13, 2013, 23:40:30 pm »
според мен е разширена , защото си описала какви дефекти имат сперматозоидите и по колко %. Ако не беше , щеше да имаш само едиси колко % с нормална морфология, без допълнителните описания.

Ами това което ти писах мога аз да дам като коментар и съвет. Не съм много на ясно, мнението ми е въз основа на това какво съм чела и личен опит. Както казах потърси Мели и й пиши. Успех и горе главата. Не бързай да се отчайваш, след 3 месеца я повторете и тогава го мисли.
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.