0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #40 -: Май 10, 2007, 15:49:35 pm »
Вижте, нека не излизаме от рамките на предложението.
Предлага ни се да съдействаме за предаване от 30 минути в БТВ репортерите. Нека да мислим в тази плоскост. Сега - две предавния, три, цяла серия ... много е хубаво, обаче дайте да видим можем ли да съдействаме на г-жа Гидикова за това.
Женски или мъжки фактор, проблемът е общ на двойката. Предаването не е медицинско и според мен здравни подробности ще натоварят... Не подценявам мъжкия фактор  и ние сме с такъв.

Нека се концентрираме върху идеи за предаване - 30 минути засега. Който има желание да участва с история, нека да го заяви. Засега доколкото видях има желаещи, вкл и моя милост  :oops:. Добре ще е да дадем и идеи

Поздрави н авсички
В очакване ....
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #41 -: Май 10, 2007, 17:44:43 pm »
Подкрепям всяка дума написана от Фуси!

Няма проблем при мен, няма проблем при теб!
Рискувам да я повторя,но наистина мисля, че това е основно в ежедневните ни усилия към детето!
Много е важно да се разбере, че стерилитета независимо от фактора е общ на двойката!
И по време на лечението, винаги може да се открие пречка и при другия партньор!
Аз лично никога не акцентирам в/у това какъв е нашия фактор защото той си е наш, личен и съкровен!

Иска ми се по-скоро във филма да се посочат правилните стъпки през които трябва да мине двойката,
когато разбере за проблема!И колко е важно да бъдем информирани!
Защото ако го нямаше Зачатие, 4те години лутане при нас, вече щяха да са 5 от общо близо 8 в търсене на решение!

И още колко е трудно на двойките от провинцията!Защото пътуването до големите градове натоварва семействата не само финансово, но и отнема допълнително много физически сили при толкова сложни процедури!

Извинете ме Дами, малко емоционалнио и статистическо стана, а статистиците знаете, не ги обичам!!! :oops:

                     С усмивка :flower: Мария!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    misi

  • *
  • 1543
  • Невъзможното днес ще стане възможно утре!
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #42 -: Май 10, 2007, 18:30:30 pm »
Напълно съм съгласна с Fussii, нека не се отклоняваме от общата цел и да изберем въздействащи истории.

 Въпреки деликатната тематика аз нямам никакви притеснения да споделя историята си пред камера. Но нека преценим заедно и да подберем подходящите. Знам, че този филм е много важен за всички нас и е от голямо значение как ще бъдат представени проблемите и на какво ще се акцентира. Аз също, както писа mishanta, преди да открия сайта зачатие,  доста се лутах, пътят ми към заветната цел беше доста хаотичен и несигурен. Тук във форума намерих много приятели, сходни съдби, срещнах разбиране, отзивчивост и получих ценни съвети и насоки.
Нека да нахвърляме проблемни точки и момичето, което ще сподели историята си да наблегне на най-важните.
Ето примерни такива:

1.  Да посъветваме хората, които току що се сблъскват с проблема стерилитет, да не се притесняват да потърсят помощ в специализирана клиника, където най-точно и ясно ще им се обясни проблема, ще се направят необходимите изследвания и ще се начертае план за действие.
2.  Да обясним на техните приятели, познати, роднини, въобще на всички хора, че стерилитета не е срамна болест и хората в тази група са изключително борбени и достойни за уважение, защото са готови да пренебрегнат всичко (удоволствия, почивки, развлечения,  свободно време, работа), да преодолеят хиляди бариери (емоционални, финансови), за да постигнат една толкова естествена, истинска и чиста цел – да бъдем родители.
3.  Да покажем на правителството, че при съществуващата демографска криза, един неизползван ресурс е групата на 270 000 семейства, който със собствени сили и средства се борят да имат деца.
4.  Да обърнем внимание на здравната каса, че парите, отпускани по програмата за лечение на безплодието при жената са твърде недостатъчни, извън нея остават много нуждаещи се двойки, в това число и тези, които правят втори, трети и т.н. пореден опит.  Да ги насочим към проблема за липсващата система на конторл при отпускането на тези скъпоструващи медикаменти.
5.  Не на последно място да благодарим на докторите в репродуктивното здравеопазване, за тяхната всеотдайност и съпричастност. Да им покажем, че за всички нас те са надеждата, те са лицето на успеха, те са нашите богове.
6.  Да вдъхнем вяра и кураж на хората преминали през една или повече неуспешни процедури, да не губят надежда, да бъдат силни, да продължат да се борят и успехът няма да ги подмине.

Оттук нататък допълвайте...
« Последна редакция: Май 11, 2007, 00:27:20 am от misi »
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #43 -: Май 10, 2007, 21:21:04 pm »
Здравейте и от мен, Боряна. Поздраявам Ви за решението за такъв филм, мисля, че ще бъде много полезен на много хора. Ще повторя много от вече казаните мнения, но все пак бих искала да кажа и аз къде виждам най-големия проблем - в ЛИПСАТА НА ИНФОРМАЦИЯ. ние също се лутахме три години, като сме попадали на некомпетентни лекари, на лекари в майчин дом, които трябваше да лъжем, че правим опити от 2 години (вместо да им кажем година и 1-2 месеца както си беше), за да не ни изгонят. изключително трудно е да намериш истинския специалист, и ако не беше този сайт, сигурно все още щяхме да го търсим. при нас проблемът не се оказа много сложен и труден за решаване, но три години не намерих компетентен лекар, който да го открие и да назначи лечение. за това вина имат липсата на информация (работила съм като журналист три години и принципно знам как да търся и намирам информация, и все пак...), също така умората от ходене по лекари, в работно време, за скъпи изследвания и процедури, които не помагат. аз съм от софия, не знам как се чувстват хората от по-малките градове, но съм сигурна, че им е много по-трудно.
НЕПРИЗНАВАНЕТО НА ПРОБЛЕМА също е много важно и може би то ни е насадено в цялостната народопсихология. наскоро говорих с близка приятелка, те искат бебе от година и половина. посъетвах я да отиде в клиника, при лекаря, на когото вярам аз. тя в началото не искаше, защото "самото име клиника по стерилитет и факта че съм там, ще ме травмира повече, искам да вярвам, че ще стане от само себе си". може би хората трябва да разберат, че няколко изследвания не са страшни, нито ти лепват етикет... може проблемът да е минимален, но все пак трябва да се открие. а ако е по-сложен - хубаво е да има време да се лкекува. Страхът, че може би има проблем също не е за подценяване. просто хората трябва да разберат, че това е нормално, че засяга много хора и, че се преодолява (в повечето случаи). както е нормално като ни боли зъб да ходим на зъболекар, без да се притесняваме, че някой ще каже - "гледай я па таа, боли я зъб".
малко дълго стана, надявам се да съм била полезна.

Re: БТВ Репортерите
« Отговор #44 -: Май 10, 2007, 22:59:48 pm »
Напълно съм съгласна с Fussii, нека не се отклоняваме от общата цел и да изберем въздействащи истории.

 Въпреки деликатната тематика аз нямам никакви притеснения да споделя историята си пред камера. Но нека преценим заедно,и да подберем поджодящите. Знам, че този филм е много важен за всички нас и е от голямо значение как ще бъдат представени проблемите и на какво ще се акцентира. Аз също, както писа mishanta, преди да открия сайта зачатие,  доста се лутах, пътят ми към заветната цел беше доста хаотичен и несигурен. Тук във форума намерих много приятели, сходни съдби, срещнах разбиране, отзивчивост и получих ценни съвети и насоки.
Нека да нахвърляме проблемни точки и момичето, което ще сподели историята си да наблегне на най-важните.
Ето примерни такива:

1.  Да посъветваме хората, които току що се сблъскват с проблема стерилитет, да не се притесняват да потърсят помощ в специализирана клиника, където най-точно и ясно ще им се обясни проблема, ще се направят необходимите изследвания и ще се начертае план за действие.
2.  Да обясним на техните приятели, познати, роднини, въобще на всички хора, че стерилитета не е срамна болест и хората в тази група са изключително борбени и достойни за уважение, защото са готови да пренебрегнат всичко (удоволствия, почивки, развлечения,  свободно време, работа), да преодолеят хиляди бариери (емоционални, финансови), за да постигнат една толкова естествена, истинска и чиста цел – да бъдем родители.
3.  Да покажем на правителството, че при съществуващата демографска криза, един неизползван ресурс е групата на 270 000 семейства, който със собствени сили и средства се борят да имат деца.
4.  Да обърнем внимание на здравната каса, че парите, отпускани по програмата за лечение на безплодието при жената са твърде недостатъчни, извън нея остават много нуждаещи се двойки, в това число и тези, които правят втори, трети и т.н. пореден опит.  Да ги насочим към проблема за липсващата система на конторл при отпускането на тези скъпоструващи медикаменти.
5.  Не на последно място да благодарим на докторите в репродуктивното здравеопазване, за тяхната всеотдайност и съпричастност. Да им покажем, че за всички нас те са надеждата, те са лицето на успеха, те са нашите богове.
6.  Да вдъхнем вяра и кураж на хората преминали през една или повече неуспешни процедури, да не губят надежда, да бъдат силни, да продължат да се борят и успехът няма да ги подмине.

Оттук нататък допълвайте...
Ето това е  :D
Благодаря на Боряна Гидикова за инициативата и желанието да популяризира проблема.

lb2f
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #45 -: Май 11, 2007, 09:08:33 am »
Пропуснала съм нещо много важно, при редакцията на по-горния ми постинг,
което Pippi е засегнала!-НЕПРИЗНАВАНЕТО НА ПРОБЛЕМА!

Мисълта ми беше, че обществото и двойките който се сблъскваме с това трябва да разберем,
че както съществуват кардиолози ,стоматолози , педиатри , хирурзи и т.н профилирани специалисти,
съществуват и такива специалисти и клиники по репродуктивна медицина!
И няма нищо СТРАШНО и СРАМНО да потърсиш помощ и след няколко изследвания и компетентното мнение на специалиста, визуализирането на проблема би било възножно и няма да се губи ценно време в търсенето на решение!
Зачатие прави именно това, чрез статии, споделен опит и много контакти с други като теб, посочва пътя до лекаря който ПОМАГА!
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    misi

  • *
  • 1543
  • Невъзможното днес ще стане възможно утре!
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #46 -: Май 11, 2007, 12:07:31 pm »
Момичета, хайде да действаме!
Боряна Гидикова ми писа, че иска да се срещне с мен, да й разкажа историята си и да поговориме.
Вчера обсъдих това и с мъжа си, той също няма нищо против, ако се наложи, да застане пред камера заедно с мен.
Кажете вашето мнение – добре ли е да бъдем двамата – нали все пак проблема е общ - на двойката/семейството и глобален - на обществото.
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #47 -: Май 11, 2007, 12:18:42 pm »
Според мен е добре да бъдете двамата, за да покажете, че се подкрепяте и, че се борите заедно.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #48 -: Май 11, 2007, 12:40:40 pm »
Миси, хубаво е да се спомене, че няма специалност "Андрология" - няма тясно профилиране. Специалистите се броят на пръсти и докато е по-лесно да се започне с една проста спермограма, много често се отказва, защото се смята че няма проблеми при мъжа. А всички знаем, че има и мъжки и женски стерилитет. Хубаво е да се спомене, че е най-лесно, най-безобидно да се започне от там, а после да се търси и при жената проблеми, евентуално. А не да се почва стимулация без проверка на тръби, без проверка на хормони, без нищо. Просто така за спорта.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #49 -: Май 11, 2007, 13:41:11 pm »
Миси, разбира се, че трябва да бъдете заедно! И щом съпругът ти е съгласен, няма две мнения по въпроса. Желая Ви успех и да съобщите когато филмът е готов.
*

    misi

  • *
  • 1543
  • Невъзможното днес ще стане възможно утре!
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #50 -: Май 11, 2007, 18:39:48 pm »
Миси, хубаво е да се спомене, че няма специалност "Андрология" - няма тясно профилиране. Специалистите се броят на пръсти и докато е по-лесно да се започне с една проста спермограма, много често се отказва, защото се смята че няма проблеми при мъжа. А всички знаем, че има и мъжки и женски стерилитет. Хубаво е да се спомене, че е най-лесно, най-безобидно да се започне от там, а после да се търси и при жената проблеми, евентуално. А не да се почва стимулация без проверка на тръби, без проверка на хормони, без нищо. Просто така за спорта.
OK Ganka - напълно съм съгласна с теб по този въпрос.
Аз съм на същото мнение - самата аз съм загубила доста време в лутане по доктори, които не са специализирали в репродуктивната област и съм направила куп ненужни изследвания, стимулации и процедури, за които съм хвърлила и немалко средства. Именно затова първата точка от предния ми постинг (за проблемните въпроси) е да насочим, тръгващите тепърва, по този път към специализираните клиники и да им спестим излишни разходи и нерви. Да им покажем, че отивайки в клиника по стерилитет те няма да бъдат веднага изпратени на АРТ процедура, а ще бъдат изследвани и двамата партньори, ще се предложи план за действие, съобразен най-точно с техния проблем.
Ако имате и други идеи за проблеми, които да засегнем, очаквам да се включите.
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #51 -: Май 12, 2007, 00:00:07 am »
Желая успех на начинанието,и въпреки че една птичка пролет не прави ,ако всички двойки ,които не знаят откъде да започнат,спестят години лутане в неправилна посока,както ние сме се лутали,ще има много много щастливи мами и бебета.
/img][/url]
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #52 -: Май 12, 2007, 17:05:16 pm »
Здравейте, казвам се Ирина,25 год,Ловеч,майка на бебе Ива на 2 мес.Приветствам горещо идеята за филма и като повечето от вас също съм на мнение,че трябва да има поредица по темата.Главен проблем според мен: двойките губят много време като отричат неуспеха в опитите за бебе.Пример съм самата аз.С моя съпруг опитвахме година и половина,не ставаше, а мен ме беше СТРАХ да споделя с лекар или с който и да е.След тази година и половина забременях ЕСТЕСТВЕНО,но преди това се съсипах от самообвинения,че не мога да зачена.И до сега не знам причината,поради която забременяването ми отне толкова време,беше ме СРАМ да кажа на гинеколога ми,че не е станало от първия път.След като родих,с ужас открих,че 3 наши приятелски семейства също като нас се измъчват и самообвиняват,без дори да са сигурни има ли здравословен проблем или не. СТРАХ и СРАМ да идат на лекар и да кажат" Опитваме,но не става, прегледайте ни, помогнете ни".От няколко месеца се опитвам всячески да навия едно от тези семейства да посети моя гинеколог и жената така и не може да се реши!!!
    Специалистите по стерилитет: има ги, но няма достатъчно информация за тях.В този сайт е представен Медицински център"КИРМ" - Плевен,(известен тук като Ин-витро центъра).Лекарите там са адски добри в работата си,особено д-р Ивайло Бързашки.Той следеше моята бременност,една приятелка ме заведе при него след като в Майчин дом - София решиха,че карам извънматочна бременност и искаха да ме оперират.Преместих се от София в Ловеч заради него и дъщеря си кръстих на него!Лекувал е от стерилитет една моя роднина,която също изпитваше срам да го сподели.След 10 години обикаляне по различни прехвалени доктори,пръскане на безбожно много пари,диво отчаяние, попадна при него и забременя след по-малко от година.
   И третият много важен аспект на темата според мен: мъжете  трудно приемат мисълта,че причината за незабременяването може да е в тях.По мои наблюдения съпрузите по-често търсят причина и дори обвиняват жените си,вместо да кажат "Чакай да взема да ида и аз да се прегледам при специалист,може проблемът да е при мен".
  Моето мнение относно аспектите на филма може на някой да се стори "встрани от темата",но имах нужда да го споделя заради личния си опит и заради борбата,която водя в убеждаването на моите познати да отидат на лекар,за да знаят със сигурност има ли проблем и какъв е той.Задължително обаче трябва да се акцентира върху наличието на специалистите и когато някой попадне на добър лекар,да повтаря често неговото име, а не толкова имената на тези лекари,които не са се справили, взели са пари за нищо или по друг начин не са оправдали очакванията на своите пациенти.Моят лекар е д-р Ивайло Бързашки, КИРМ - Плевен.

  Успех в работата,Боряна!
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #53 -: Май 12, 2007, 18:36:39 pm »
Здравейте Боряна!
Адмирации за готовността Ви и от мен! :D
Аз имам една , малко екстравагантна идея. Във филмчето да отделите 2 или 3 минути за коментар на стерилитета и новите методи за лечението му,от свещеник. Имам усещането ,че нашата църква налага морални угризения или най-малкото , оформила е общественото мнение в грешна посока ,от векове.
Ужасявам се когато разбера за семейства ,обикалящи врачки и гледачки и ненамиращи опора /духовна / в нашата църква.
Това е един фактор за загуба на време.
На фона на една споделена пред вас ,човешка болка , която има своето решение.
Различните методи на медицината ,носещи щастие на много семейства.
Лекарите ,зад чиито бели престилки ,туптят човешки сърца.
Държава, която от куртоазия подхвърля жълти стотинки ,под предлог ,че помага.
Общество което се тресе от предубеждения относно безплодието...
Нека един свещенник ,подкрепи каузата ни!
Църквата също е институция.

Предлагам това ,като детайл във филма, защото стерилитета не е само проблем на физическо ниво.
То е проблем на психиката , на етиката , на общуването и на много други сфери.
Поздрави!
Елена
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #54 -: Май 17, 2007, 23:26:19 pm »
Боряна, погледни си, моля те, личните съобщения.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #55 -: Юни 13, 2007, 13:19:39 pm »
здравейте, аз също се присъединявам към идеята да се създаде такова предаване.Мен също не ме е есрам да споделя проблема пред камера. Хубаво е да се спомене 4е и финансово е много труднода се обърне внимание на  проблема "стерилитет". Което за мен е най вайната пре4ка толкова много семейства да си обърнат внимание или на проблема. Аз също съм с този проблем и затова не се захващам с доктори за мен вси4ките са кожудери гледат само да ти вземат парите и до там.Самото мотане ела тази седмица ела другата направо те обива това са излишни нерви и губене на време според мен дави кажа аз.Искам също да кажа 4е ако наямаш пари няма и да имаш дете.

*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #56 -: Юни 13, 2007, 14:43:24 pm »
Мила Анета,че трудно финансово, права си. Но мисля, че за да бъдеш майка си заслужава да похарчиш и последната стотинка. Пари се печелят. И не те са най-важното нещо на света.
     
*
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #57 -: Юни 13, 2007, 18:29:49 pm »
Да разирам те Дани но как да сеотделии стотинка затовакато аз работя за 340лв.живея на квартира а ток разходи.Просто не знам как да отделя пари4ки за вси4ко това. Да аз знам 4е се дават и  последните стотинки за това ама как да стане като само един костилбегит е 11.50лв. но не е това само а после за преглед ами за инжекцийте от каде за тях а и ппреди тях 2  или 3 прегледа   по 25лв.Незнам за нас ли4но това е не посилно и не е нормално вси4ко това в нашата държава. Е това е  от  мен за сега.

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #58 -: Юни 13, 2007, 18:39:00 pm »
Много е тъжно, наистина, когато някакви дребни суми делят семейството от така желаното дете.
Една клинична пътека за стерилитет би помогнала точно при такива случаи...


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: БТВ Репортерите
« Отговор #59 -: Юни 13, 2007, 19:14:11 pm »
Ееех, ултра, колко си права миличка. Ама дали ще я доживеем ние тази клинична пътека  :? Божее, току що гледах как една мадама в щатите родила 6 бебета след ин витро.. Да са й жоиви и  здрави :D и дупе да й е яко  :lol: