Време за четене: 2 минути
❓ Как организациите и групите за подкрепа могат да ви помогнат, ако преминавате през предизвикателствата, свързани с инфертилитета?
💡 Организациите и групите са до вас в трудните моменти. Те ви дават информация, подкрепа и ви помагат при лечението на инфертилитета. Свързването с тях ви позволява да споделите своята история и да бъдете част от общност.
) Организациите и групите за подкрепа могат да ви подкрепят по пътя на инфертилитета. Споделете своя опит и съвети за намиране на помощ. 🌐 #ПодкрепаИнфертилитет #НеправителствениОрганизации
❓ Защо е добре да се присъедините към местни групи, когато имате репродуктивни проблеми?
💡 Да бъдеш част от местна група ти помага да се чувстваш част от общност. Срещата с хора от вашия район, които разбират през какво преминавате, ви дава емоционална подкрепа. Това ви напомня, че не сте сами в това пътуване.
) Местните групи за подкрепа подпомагат лечението на инфертилитет. Споделете преживяваниета си в групите за подкрепа и насърчете другите да намерят своята общност. 💙 #МестнаПодкрепа #ОбщностИнфертилитет
❓ Как Fertility Europe и местните организации ви помагат, ако сте изправени пред предизвикателствата, свързани с инфертилитета?
💡 Fertility Europe обединява пациентски организации от цяла Европа, като гарантира, че вашият глас ще бъде чут, когато искате по-добри грижи. Местните групи във вашата страна правят същото, като предлагат подкрепа и полезна информация. Присъединяването към Fertility Europe чрез местната организация означава, че получавате голяма подкрепа.
) Ferility Europe и местните организации: Вашите приятели по пътя към забременяването. Споделете опита си и ни кажете защо свързването и с двете е от съществено значение. 🤝 #ПодкрепаИнфертилитет #ЗащитаПациенти
❓ Какво можете да направите, за да помогнете на другите по пътя на инфертилитета?
💡 Можете да помогнете, като споделите вашата история, присъеденете се към кампании за повишаване осведомеността и подкрепите местните общности. Да сте част от групи и организации ви позволява да участвате в подобряването на нещата.
) Споделете вашите идеи и опит за това как можете да помогнете на другите.
❓ Защо е добре да разказвате на другите за инфертилитета и организациите за подкрепа?
💡 Говоренето за инфертилитета помага да се сложи край на срама и прави хората по-съпричастни. Показва как организациите помагат на хората с репродуктивни проблема. Като споделяте, вие създавате информирана и подкрепяща общност.
) SM
📢 Нарушете мълчанието за инфертилитета. Споделете своите истории и мисли, защото разказването пред другите е важно! 💬 #ИнформацияСтерилитет
На 20 април 2024 в София се проведе заключителната конференция по проект “Together for Fertility”, съфинансиран по програма Еразъм+ на ЕС, в който сдружение „Зачатие“ си партнира със сдружение RODA от Хърватска, Nasz Bocian от Полша и Progress Consult от Унгария. На срещата присъстваха членове и симпатизанти на сдружение „Зачатие“, репродуктивни специалисти и представители на ин витро клиниките в България, народни представители, представители на централната и местната власт, общественици, журналисти и десетки граждани, съпричастни с проблемите на стерилитета. Получихме видеопоздрав от от г-жа Клаудия Кордич от Хърватия – председател на европейската организация Fertility Europe и проф. д-р Атанас Щерев – почетен председател и заместник председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве.
Ирина Попова, зам. председател на сдружение “Зачатие” и зам. председател на Fertility Europe, представи програма Еразъм+ на Европейския съюз, нейните цели, обхват и ползи за обществото и неправителствения сектор чрез подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа. Целта на програмата е чрез учене през целия живот да подкрепя образователното, професионалното и личностното развитие на хората в Европа и извън нея, като по този начин допринася за устойчив растеж, качествени работни места и социално сближаване, насърчаване на иновациите и укрепване на европейската идентичност и активното гражданство. След това тя представи проекта „Together for Fertility” съфинансиран по програма Еразъм+ на ЕС, включително партньорите в проекта, основните цели и задачи, както и постигнатите резултати.
Основните цели на проекта “Together for Fertility” са:
• Увеличаване на капацитета на пациентските организации за предоставяне на здравна информация на възрастни с по-ниски нива на здравна грамотност
• Увеличаване на капацитета на пациентските организации за разработване на висококачествени учебни програми и учебни материали в здравното образование
• Създаване на учебна програма за обучение на членовете на организацията за провеждане на семинари за възрастни, желаещи да научат повече за (ин)фертилността
• Издаване на книга с достъпна, базирана на доказателства информация за (ин)фертилността - „Пътят към родителството: Твоят лесен пътеводител за фертилността“
Проектът обхваща периода от 2022 до 2024 година, като включва 4 партньорски организации – Сдружение „Зачатие“ от България, сдружение RODA от Хърватска, Nasz Bocian от Полша и Progress Consult от Унгария.
Проведени са 5 трансгранични партньорски срещи и 3 международни обучения на доброволци. Крайните резултати от проекта са 4 и са съставени на 5 езика – английски, български, хърватски, полски и унгарски.
• Брошура „Предоставяне на здравна информация на хора с по-ниски нива на здравна грамотност“. Документът съдържа насоки и практически инструменти за начина на предаване на здравна информация до хората с по-ниски нива на здравна грамотност и базови умения за учене. Брошурата е ценен ресурс за комуникатори по здравни теми, медицински специалисти и здравни работници, неправителствени организации и съставители на обучителни програми. Достъпна е онлайн на www.zachatie.org от тук:
• Книга за (ин)фертилността „Пътят към родителството: Твоят лесен пътеводител за фертилността“ - печатна и онлайн Книга за (ин)фертилността. Това е най-значимият за двойките с репродуктивни проблеми резултат от проекта. Тя представя информация на достъпен и разбираем език по въпросите на репродуктивното здраве, причините за стерилитет, факторите, които влияят на зачеването и успешното износване на бременността, методите за диагностика и лечение, асистираната репродукция.
Изданието обхваща 5 основни теми: фертилност, безплодие, диагностика и лечение, емоционална и психологическа подкрепа, информация за помощ и финансиране, както и целия кръг от въпроси, свързани с репродуктивното здраве и безплодието на лесно разбираем език. Има цветово кодиране и илюстрации.
Предназначена е не само за двойките със стерилитет, но и за техните семейства, приятели и близки. Книгата е преведена на пет езика - български, английски, хърватски, полски и унгарски.
Книгата „Пътят към родителството: Твоят лесен пътеводител за фертилността“ е ресурс за създаване на публикации и статии за широк кръг читатели и уеб статии с иновативно съдържание по темата за фертилността. Разпространява се безплатно и може да се изтегли в електронен вариант от сайта www.zachatie.org от тук:
Проектът “Together for Fertility” представя висококачествена учебна програма за обучение на обучители в образователни курсове и семинари по въпросите на репродуктивното здраве. Тя дава много практични насоки:
Как да организираме и водим образователни курсове за хора, изправени пред безплодие?
Как да насочим такова обучение към хора, които знаят малко или нищо за (ин)фертилността и имат затруднения при четене, писане и използване на цифрови устройства и платформи, следователно тези с по-ниско ниво на умения за учене?
Тази програма се фокусира точно върху отговорите на тези предизвикателства - тя е иновативна за ЕС и може да служи като инструмент за организациите, работещи с тези целеви групи.
Програмата има за цел да подпомогне подготовката на преподаватели, които да бъдат обучени да водят образователни курсове за хора, изправени пред безплодие, като се отчитат по-ниските им нива на здравна и обща грамотност.
Магдалена Цекова-Юсменова, сертифициран по проекта обучител, представи проведените обучения. В периода 2022 – 2024 година са проведени обучения по проекта “Together for Fertility” в Будапеща през май 2022 г., в Гданск през май 2023 г. и в Загреб през март 2024 г. В образователните курсове и обучения бяха разгледани множество аспекти на образователните стратегии при възрастни:
Как учат възрастните
Видове участници в образователния процес
Необходимите качества за добрия обучител
Правилна структура на образователния курс
Препоръки за предоставянето на информация за хора с ниски нива на здравна грамотност
Участието ни в проекта „Together for Ferility” е успешно и изключително полезно за сдружение „Зачатие“, за нашите доброволци и за пациентите и техните близки.
На заключителната конференция бяха представени всички цели и резултати от проекта.
Всички посетители получиха комплект печатни материали, които да ги запознаят в детайли с участието ни в проекта – брошури, печатно издание на книгата и сувенири.
В резултат на участието ни в този първи проект по програма Еразъм+, сдружение "Зачатие" има подобрен капацитет за управление, участие и кандидатстване за финансиране на проекти от ЕС.
Ние от Сдружение „Зачатие“ искаме да благодарим на нашите партньори от сдружение RODA от Хърватска, Nasz Bocian от Полша и Progress Consult от Унгария. За нас беше истинско удоволствие и вдъхновение да работим с мотивирани, интелигентни и отдадени хора, да научим толкова много и да израстнем като капацитет и умения.
На 20 април 2024 г. в София сдружение „Зачатие“ отбеляза 20-годишния юбилей на първата българска организация на хората с репродуктивни проблеми. Събитието беше под надслов „20 години заедно по пътя към родителството“. Рожденият ден на „Зачатие“ беше споделен с много гости – представители на клиниките по репродуктивна медицина, на държавни и общински институции, пациенти, общественици и граждани, съпричастни с каузата на хората, които срещат трудности при зачеването на дете. Заедно с нашите лекари, с нашите приятели и с нашите деца изпитахме гордостта, удовлетворението и щастието от дългогодишната ни добре свършена работа, от нашите успехи, които се измерват с най-хубавото на света – детската усмивка у дома!
На срещата присъстваха и представители на държавни институции и агенции с приоритети в областта на репродуктивното здраве – д-р Александър Симидчиев – народен представител в 45, 46, 47, 48 и 49 народно събрание, д-р Мария Георгиева – директор на фонд Център за Асистирана репродукция. Сдружението получи специален видеопоздрав от проф. д-р Атанас Щерев – почетен председател и заместник председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве и от г-жа Клаудия Кордич от Хърватия – председател на европейската организация Fertility Europe. Получихме поздравителни адреси от клиники и приятели на сдружение „Зачатие“, между които и първото българско дете, заченато по метода ин витро – Илиана Тирилова, САЩ.
Председателят на сдружение „Зачатие“, Стефка Сарафова – Захариева направи емоционален обзор на дългия път, който изминахме заедно през последните 20 години. Път, който ни събра, сприятели и направи не само родители и граждани, но и по-добри хора.
В рамките на събитието се проведе и заключителната конференция по проекта “Together for Fertility”, съфинансиран по програма Еразъм+ на ЕС, в който си партнираме със сдружение RODA от Хърватска, Nasz Bocian от Полша и Progress Consult от Унгария. Ирина Попова, зам. председател на сдружение “Зачатие” и зам. председател на Fertility Europe, представи пред аудиторията програмата Еразъм, същността на проекта и един от неговите най-значими резултати - книгата „Пътят към родителството: Твоят лесен пътеводител за фертилността“. Книгата обхваща на достъпен език всички теми по пътя към родителството за хората, срещащи проблеми със забременяването и техните близки. Книгата се разпространява безплатно и е достъпна онлайн на сайта на „Зачатие“.
Една от целите на проекта е да обучи доброволци за създаване на образователни програми за пациенти с репродуктивни проблеми и да предостави достъпна информация за инфертилитета.
Магдалена Цекова- Юсменова, член на УС на Зачатие, представи резултатите от обученията за предоставяне на достъпна и разбираема информация на хора с ниски нива на здравна грамотност.
Най-младите доброволци – Десислава Захариева и Мария Куцарова представиха един съвместен проект на Fertility Europe, ESHRE и сдружение „Зачатие“. Проектът FActs! е с фокус върху информираността на тинейджърите по въпросите на репродуктивното здраве и превенцията на инфертилитет. Под формата интерактивна игра-анкета всеки може да провери своето ниво на информираност, както и да научи нови факти за своето репродуктивно здраве. Дигиталната платформа включва и библиотека с информация на достъпен за младежите език.
Клиниките и специалистите, които вървяха до нас през изминалите 20 години бяха удостоени в знак на дълбока благодарност с почетен приз „20 години сдружение „Зачатие“.
• „Център за асистирана репродукция“ към Министерство на здравеопазването - д-р Мария Георгиева
• ЦРЗ „Д-р Даскалов“ Пловдив - д-р Мариела Даскалова и д-р Васил Даскалов
• Ин витро клиника „София“- д-р Десислава Тачева и д-р Явор Владимиров
• Медицински комплекс „Д-р Щерев“ – проф.д-р Атанас Щерев, проф.д-р Таня Тимева, д-р Даниела Савова
• Ин витро център Димитров – д-р Вакрилов и семейството на нашия голям приятел д-р Йосиф Димитров
• МЦ „Афродита“ - д-р Георги Станулов и екип
• КИРМ Плевен – доц.д-р Емилияна Конова, г-жа Даниела Гонкова и екип
• Болница „Надежда“ София – д-р Георги Стаменов и екип
• Клиника „Ню Лайф“ Пловдив - д-р Добринка Петрова и екип.
• МЦ "Д-р Здравко Минев" Пловдив
Сдружение „Зачатие“ получи прекрасни подаръци с неповторима символика. От сърце благодарим за вниманието, изтънчения вкус и уважението към нашата организация.
Клиника "Надежда"
Ин витро център Димитров
Благодарим на нашите приятели от Биоконсепт, представители на FertilAid, и Куайсер Фарма България, представители на Doppel hertz, които подкрепиха нашето събитие.
Благодарим и на нашата млада смяна доброволци - тинейджъри, децата на Зачатие, които помогнаха в деня на събитието с организацията, участваха активно в конферентната му част и стоплиха сърцата на публиката с музикално изпълнение на финала със солист Марти Попов.
Те са не само нашите сбъднати мечти, но и нашата гордост!
Благодарим и на всички доброволци и приятели, които споделиха нашият празник. На момичетата и момчетата, които пропътуваха стотици километри за да бъдем ЗАЕДНО на нашия дългоочакван празник.
Излезе от печат безплатна книга, наръчник и пътеводител, за двойките с репродуктивни проблеми "Пътят към родителството: Твоят лесен пътеводител за фертилността". Книгата е предназначена също и за техните приятели, близки и колеги. В нея на достъпен език представена информация за мъжката и женската репродуктивна система, описани са факторите, които влияят на възможнстите за забременяване, за основните причини за стерилитет, различните методите за диагностика и лечение, асистираната репродукция. Тя е полезен наръчник при планиране на първа консултация при специалист, включени са много полезни съвети за преодоляване на емоциите по време на диагностиката и лечението на стерилитета.
Хората с трудности при зачеването на дете трябва да знаят, че не са сами. Около 25 милиона от населението на Европа се сблъсква със същия проблем. Това означава едно от всеки 5 или 6 семейства среща трудности при забременяването.
Книгата е част от резултатите от проекта „Together For Fertility“, съфинансиран по програма Еразъм+ в партньорство със сдружение RODA от Хърватска, Nasz Bocian от Полша и Progress Consult и European Basic Skill Network от Унгария.. Като резултат от дейността си в проекта Сдружение Зачатие създаде заедно с партньорите си безплатна печатна и онлайн версия на книга за инфертилитета „Пътят към родителството: Твоят лесен пътеводител за фертилността“ на пет езика - български, английски, хърватски, полски и унгарски. Тя предназначена за широк кръг от читатели. Разпространява се безплатно в печатен вариант, налична е в библиотеките в страната и
може да бъде изтеглена безплатно от нашия сайт в следните формати оттук:
Или да се чете онлайн директно от нашия сайт тук:
Честит 15-годишен юбилей на Фонда за асистирана репродукция!
15 години и 17 хиляди българчета, родени с финансовата помощ на държавния фонд „Център за асистирана репродукция“ към Министерство на здравеопазването.
Фонд, който съществува благодарение на невероятния устрем и борбеност на гражданската инициатива. Преди 15 години жени и мъже с празни бебешки колички и запалени свещи в мразовитата декемврийска вечер организирахме в редица градове на страната един протест, който разтърси обществото и управниците на България и доведе до създаването на фонд за държавно финансиране на лечението чрез инвитро на българските граждани.
Рамо до рамо, сдружение „Зачатие“ и фондация „Искам бебе“ извоюваха за българските пациенти онова, за което редица европейски държави все още мечтаят. Заедно участваме в работата на Обществения съвет на ЦАР като пазители на интересите на българите с репродуктивни проблеми. Развълнувани и горди сме да празнуваме заедно 15 години успешна съвместна работа с „Център за асистирана репродукция“, за да се раждат повече българчета в България!