• zachatie@gmail.com
  • facebook
  • За нас
  • Контакти
  • Търсене
Brand
  • Новини
  • Библиотека
  • Овулационен календар
  • Форум
  • Направете Дарение

Бременността след инфертилитет да се проследява като бременност с риск.

Детайли
Категория: Какво прави Зачатие

Сдружение „Зачатие“ излиза със становище относно Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 8 от 2016 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията, изпратено до отговорните институции в България с цел бременността след инфертилитет да се проследява като бременност с риск. Ето и текста на писмото.

 

До

МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО 

ПРОФ. АСЕНА СЕРБЕЗОВА, ДФ

Копие до:

Д-Р ИВАН МАДЖАРОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА УС НА БЛС

ПРОФ. Д-Р АСЕН НИКОЛОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА БДАГ

Д-Р ЦВЕТОЛЮБА ГЕНКОВА,

ДИРЕКТОР ДИРЕКЦИЯ „ЗАЩИТА НА ПРАВАТА НА ПАЦИЕНТИТЕ“

 

УВАЖАЕМА Г-ЖО МИНИСТЪР, 

Сдружение „Зачатие“ подкрепя усилията на Министерството на здравеопазването за подобряване профилактиката на заболявания и тяхното ранно откриване. Особено ни радва разширяването на пакета дейности при бременните жени с допълнителни изследвания – нещо, което се прави за първи път в последните 10 години. 

От друга страна ни прави впечатление неяснотата при предлаганите промени, което е възможна предпоставка за тяхната неефективност. В този проект се предлага за периода на бременността към провежданите към настоящия момент 2 акушерски ехографии да бъдат добавени още два такива прегледа, както и провеждането на ехографско изследване за фетална морфология - с оглед осъществявания през време на бременността биохимичен скрининг. Срокът за тази дейност е определен между 19 и 23 г.с., което не съответства на времето за провеждане на скрининг за хромозомни аномалии, установено в Наредба № 26 от 14 юни 2007 г. за предоставяне на акушерска помощ на здравно неосигурени жени и за извършване на изследвания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на деца и бременни жени. Също така е в противоречие с указанията и препоръките на съсловните организации на акушер-гинеколозите в България, като БДАГ и БАУАГ. Оценката на феталната анатомия в първи триместър и с оглед извършване на скрининг за хромозомни аномали и оценката на феталната анатомия във втори триместър са две различни дейности и те трябва да бъдат ясно и точно дефинирани в нормативните документи. 

Обръщаме внимание и на факта, че съвременната медицина напредна с големи крачки в последните 10 години както по отношение на технологичната част – методи и апаратура за оценка на анатомичните структури в ембионалния и фетален период, така и като познания и квалификация на специалистите, осигуряващи тази специализирана дейност. Остава неясно какви ще са изискванията към тази квалификация и апаратура, как ще се преценява и отчита дейността, какъв ефект ще се търси и постига и т.н. Съгласно чл. 182 от Закона за здравето следдипломното обучение на лекарите в България се осъществява от страна на Българския лекарски съюз (БЛС). Съюзът на научните медицински дружества в България, Съюзът на учените в България и медицинските асоциации по специалности могат да участват в провеждането на продължаващото медицинско обучение на лекарите при условия и по ред, определени в договори с БЛС. Продължителната квалификация на лекарите разширява, поддържа и актуализира знанията, придобити по време на следването и специализацията. Лекарите се квалифицират по собствено желание и доказват квалификацията си с удостоверение, издадено от БЛС. По-високата квалификация на лекарите обаче на практика не води до промени в тяхната позиция и права. Пожелателните мотиви към предлаганите промени „да бъде подобрено качеството на предлаганите услуги за профилактика на заболяванията в рамките на задължителното здравно осигуряване“ е добре да бъдат облечени в съответната законодателна рамка, в противен случай ни тревожи възможността да се изразходва излишно определен обществен ресурс, без да се подобри съществено майчиното здравеопазване. Ние бихме приветствали и повече прозрачност в мотивите на МЗ, като напр. да е ясно с кои специалисти от горепосочените или други институции са били съгласувани предлаганите промени.

Освен предлаганите промени, извън фокуса на МЗ и НЗОК остава състоянието гестационен захарен диабет – нарушение на въглехидратния метаболизъм, което се проявява за първи път през бременността и е често срещан здравословен проблем сред българските бременни жени. Според действащата нормативна база скрининг за гестационен диабет се предлага само на бременни с риск за развитие на диабет. Един от посочените рискове е възраст над 25 години. Ние считаме, че е правилно да се предлага провеждането на ОГТТ между 24-28 г.с. при всички бременни, дори и при тези без специфични рискови фактори. И в предходни години сме изразявали официално това свое мнение в писмо до МЗ. Подобни препоръки в последните години отправят и множество международни организации, като напр. FIGO, EBCOG, EAPM. По данни на НСИ в България годишно има около 15 000 бременни жени на възраст под 25 години, което означава, че тази дейност няма съществено да натовари финансово бюджета на НЗОК. 

Като пациентска организация, обединяваща от почти 20 години с хората с репродуктивни проблеми, искаме да обърнем внимание и на големия брой жени с безплодие, които забременяват след прилагане на лечение при мъжа, жената или и при двамата партньори. Последяването на бременност след инфертилитет има своите специфични особености и според МКБ тя е високорискова с код Z35.0 Наблюдение върху протичането на бременността при жена с безплодие в анамнезата. Според действащото законодателство у нас обаче такива бременности се проследяват като нормална бременност, което крие риск от субстандартна медицинска помощ. 

С тези мотиви предлагаме:

1. Да се промени текста в Приложение № 6 към чл. 10, ал. 1, „Вид и периодичност на прегледите и изследванията при бременни, бременни с риск и родилки, които са задължително здравноосигурени“, таблица „Нормална бременност“, т.8 Акушерска ехография, по следния начин: 

„Акушерска ехография 4 пъти за периода на бременността, от които поне: 

– един път в ембрионалния период между четвърта (4+0) и десета (10+6) гестационна седмица (г.с.);

– един път в края на първи триместър между единадесета (11+0) и тринадесета гестационна седмица (г.с.) и шест дни (13+6) и във връзка с провеждане на комбиниран ултразвуков и биохимичен скрининг за хромозомни аномалии на плода; 

– един път между осемнадесета (18+0) и двадесет и трета (23+0) гестационна седмица (г.с.) за оценка на феталната анатомия (фетална морфология);

– един път в трети триместър на бременността.“

2. Да се добави в Приложение № 6 към чл. 10, ал. 1, „Вид и периодичност на прегледите и изследванията при бременни, бременни с риск и родилки, които са задължително здравноосигурени“, таблица „Нормална бременност“текст:

„ОГТТ (орален глюкозо-толерантен тест) с периодичност 

– при първо посещение (в първи триместър) – 1 път; 

– от 24-28 г.с. при необременени – 1 път;

– при необременени и установен риск в хода на бременността (едър плод, полихидрамнион) – независимо от гестационния срок – 1 път.“

3. Да се проведе обществено обсъждане, базирано на мнението на експертите в тази област, относно включването на допълнителна дейност в Приложение № 6 към чл. 10, ал. 1, „Вид и периодичност на прегледите и изследванията при бременни, бременни с риск и родилки, които са задължително здравноосигурени“, таблица „Z35.0 – Z35.9 Бременност с риск“:

Z35.0 Наблюдение върху протичането на бременността при жена с безплодие в анамнезата.

Да се обсъдят необходимите допълнителни дейности, които да се предложат при проследяване на бременните жени с безплодие в анамнезата. 

4. По преценка на МЗ да се удължи периода на обществена консултация по Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 8 от 2016 г. за профилактичните прегледи и диспансеризацията с идеята да се получи смислено, а не формално надграждане на действащото законодателство и адекватна, отговаряща на съвременното ниво на медицинската наука, здравна грижа. 

 

Сдружение „Зачатие“ изразява своята готовност да съдейства по всички възможни начини, както и досега сме правили, на Министерството на здравеопазването и на останалите държавни институции и неправителствени организации в България, които са отговорни за предоставянето на здравни грижи на българските граждани. 

 

25.03.2022 С уважение,

Стефка Сарафова-Захариева

Председател на УС

Сдружение „Зачатие“

 

Европейският атлас на политиките за лечение на фертилитета

Детайли
Категория: Европейска седмица на фертилността

Европейският атлас на политиките за лечение на фертилитета е вече тук

Паневропейската пациентска организация Fertility Europe, в която членува и сдружение „Зачатие“, съвместно с Европейския парламентарен форум за сексуални и репродуктивни права и Европейското общество за репродуктивна медицина и ембриология ESHRE, потърсиха „идеалната“ държава в Европа с добри закони, предоставящи равен, безопасен и ефикасен достъп до лечение на фертилитета на всички нуждаещи се граждани.

В резултат на това проучване се състави Европейският атлас, който предлага подробна картина на състоянието на политиката за раждаемост в 43 страни от Европа.

Какво представлява тази картина на Европа?

38 държави имат специални закони за репродуктивните технологии.

33 държави имат национален регистър на дейностите по IVF.

41 държави осигуряват инсеминация с донорска сперма на двойки направо.

19 държави осигуряват осеменяване с донорска сперма на женски двойки.

30 държави осигуряват осеменяване на донорска сперма на самотни жени.

12 държави предлагат финансиране за до шест цикъла на IUI (вътрематочна инсеминация).

3 държави предлагат до шест напълно финансирани цикъла на IVF/ICSI.

35 държави предлагат частично финансиране.

2 държави (само - Армения и Обединеното кралство) имат държавни организирани образователни програми за фертилност за грижи за младите хора.

13 държави имат асоциации на пациентите и се консултират относно обществената политика за раждаемост.

България е оценена с 68% по скалата на „идеалната“ държава за лечение на стерилитет, което е относително добра оценка. За съжаление, вече над 1 година в България официално няма законодателство, което да регулира лечението на стерилитет чрез асистирани репродуктивни технологии. Това създава големи потенциални рискове за безопасността и правата на пациентите. Сдружение „Зачатие“ ще продължи да алармира отговорните институции за тази огромна липса в медицинската нормативна уредба.

Можете да видите уебинара от официалното представяне на Атласа тук: https://www.youtube.com/watch?v=moUQEysokDc

 

 

 

 

До 40% от двойките с репродуктивни проблеми в Европа са засегнати от мъжки стерилитет

Детайли
Категория: Европейска седмица на фертилността

Време е да предизвикате шансовете!

Първата седмица на ноември е Европейската седмица на фертилността и тази година за първи път ще хвърли светлина върху проблемите с мъжкото безплодие и здравето на мъжете.

БРЮКСЕЛ, 25 октомври 2021 г. – Европейската седмица на плодовитостта помага за повишаване на осведомеността относно проблемите на фертилитета и се застъпва за равен достъп до грижи за репродуктивното здраве в цяла Европа от 2016 г. 

Fertility Europe e паневропейска организация, представляваща асоциации на пациенти в областта на репродуктивното здраве и заедно със своите членове и партньори, стартират общоевропейска кампания, за да помогнат на хората да се противопоставят на стерилитета.

В сътрудничество е с Европейското дружество по човешка репродукция и ембриология (ESHRE), Инициативата за мъжко репродуктивно здраве (MRHI), Европейската академия по андрология и Европейския парламентарен форум за сексуални и репродуктивни права (EPF), „Мъжкият фертилитет. Предизвикайте шансовете.” Кампанията ще бъде разгърната в европейските страни, за да се повиши осведомеността относно факторите на начина на живот, влияещи върху плодовитостта, и да се предостави повече информация за опциите за подкрепа и лечение, които са налични в различните страни.

Като част от кампанията, във виртуално събитие, европейските заинтересовани страни в областта на общественото здравеопазване ще обърнат внимание на актуални проблеми в подходите за скрининг на стерилитета и лечение, пропуски в образователните и политически рамки и ще обсъдят потенциални решения за осигуряване на равен достъп до грижи за репродуктивното здраве за всички в цяла Европа.

Събитието ще се проведе на 3 ноември (13:00-15:00 CET) с участието на членовете на Европейския парламент Предраг Фред Матич (Хърватия, S&D), Франсис Фицджералд (Ирландия, EPP) и Бартош Арлукович (Полша, EPP) , видни учени и представители на европейски и национални медицински дружества и пациентски организации в областта на сексуалното и репродуктивното здраве, както и експерти по андрология и защитници на мъжкото здраве.

„Повече от 25 милиона граждани на Европейския съюз днес са засегнати от безплодие, като мъжкият фактор се среща в приблизително 40% от случаите. Темата за мъжкото безплодие обаче е голямо табу и мъжете често остават извън дискусията за собственото си сексуално и репродуктивно здраве” – обяснява Сату Раутакалио-Хокканен, председател на Изпълнителния комитет на Fertility Europe. „За да се намали стигмата и да се нормализира дискусията около мъжкия фертилитет и сексуалното здраве, е необходимо повече информираност и образование относно мъжкото и женското сексуално и репродуктивно здраве“ – добавя тя.

 

Zachatie.org навърши пълнолетие!

Детайли
Категория: Какво прави Зачатие

Днес най-големият български информационен портал за репродуктивно здраве празнува своя 18-ти рожден ден. 

Създаден от група български жени и мъже, обединени от желанието да станат родители, сайтът видя бял свят на 2-ри октомври 2003-та година. Постепенно той се превърна в уникално съчетание от изключително богата информационна библиотека, посветена на репродуктивното здраве и стерилитета, оживени дискусионни форуми и безплатен онлайн календар за следене на овулация и планиране на бременност. Създаде се и много популярната група за взаимопомощ "Забременяване от А до Я" във Фейсбук, поддържана от екипа на zachatie.org.

Богатството на zachatie.org се крие в три основни неща – огромният обем ценна справочна и медицинска информация, събран и подреден на едно място и на български език; големият брой посетители на сайта, форумите и Фейсбук групата, които допринасят за неговата непрестанно развиваща се жива същност; невероятният екип от доброволци, който създаде, развива и поддържа сайта вече 18 години от самото му начало.

Честит празник на всички, които обичат и използват zachatie.org!

Позиция на Сдружение Зачатие по отмяната на Наредба 28 за асистирана репродукция

Детайли
Категория: Здраве - общество и институции

Наредба №28/20.07.2007 г на Министерство на здравеопазването и приложението към нея регулират законово дейностите по асистирана репродукция в България. Тази наредба е в основата на дейността на клиниките за лечение на стерилитет, на фонда за държавно финансиране на лечение инвитро и е гарант за защитата на правата на пациентите да получат сигурна и качествена медицинска услуга. Наредбата работи ефективно от 2007 година, когато е приета в съответствие с изискванията на Европейски директиви 2004/23/ЕО и 2006/86/ЕО. Претърпяла е изменения през 2011 и 2019 г.

С огромна изненада сдружение „Зачатие“ научи, че през април 2020 г. Върховният административен съд на Република България е постановил, по искане на Върховната административна прокуратура, отмяна на Наредба №28/20.07.2007 на МЗ поради нарушения при приемането на акта. Това решение е публикувано в ДВ и влиза в сила от 30.10.2020 г. Министерството на здравеопазването не е уведомило клиниките, пациентските организации и обществеността за това решение, нито за причините за създалата се ситуация.

Изключително сме обезпокоени от създалата се ситуация на правен вакуум, в която в момента няма никаква нормативна рамка, уреждаща лечението на стерилитет, регулираща дейността на клиниките и защищаваща интересите на пациентите. Под въпрос е поставено и финансирането на дейностите по асистирана репродукция от страна на държавата чрез ЦАР. Досега само в 2 държави-членки на ЕС от общо 28 нямаше цялостна законова рамка за лечението на стерилитет чрез методите на асистираната репродукция. За съжаление, от 30.10.2020 г и България се нарежда до тези печални примери, в нарушение на няколко европейски директиви.

Публикуваме официалното писмо, което сдружение „Зачатие“ изпрати днес до Министъра на здравеопазването, с копие до Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. 

 

ДО

Г-Н КОСТАДИН АНГЕЛОВ

МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

КОПИЕ: БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ПО СТЕРИЛИТЕТ И РЕПРОДУКТИВНО ЗДРАВЕ

 

Уважаеми г-н МИНИСТЪР,

Сдружение „Зачатие“ – организацията на българските пациенти с репродуктивни проблеми - изразява силно безпокойство във връзка с отмяната на Наредба 28/20.07.2007 г. на МЗ за дейности по асистирана репродукция, извършена с Решение № 4655 от 21.04.2020 г. по адм. д. № 7771/2019 г. на ВАС, публикувана в ДВ, бр. 93 от 30 октомври 2020 г., в сила от 30.10.2020 г.

След отмяната на Наредба 28 за дейностите по асистирана репродукция, в момента не съществува друг нормативен акт, който да урежда законово дейностите по асистирана репродукция в България. Това поставя в огромен риск десетки хиляди български пациенти, нуждаещи се от лечение чрез асистирана репродукция. Те са лишени от защита и гарантирано качество на медицинската услуга, които осигуряваше медицинският стандарт в наредбата. Липсата на законова регулация на дейностите по асистирана репродукция противоречи на Директива 2004/23/ЕО и Директива 2006/86/ЕО и отваря врата за правен произвол в сферата на асистираната репродукция у нас.

Настояваме в спешен порядък МЗ и ИАМН да излязат със становище по този проблем и да предприемат мерки за намиране на адекватно законово решение за защита на репродуктивните права на българските граждани.

 

С уважение,

СТЕФКА САРАФОВА

Председател на УС на сдружение „Зачатие“

23.11.2020 г

 

Страница 1 от 66

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • ...
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Fertility Europe
  • Center of Assisted Reproduction
  • European Patients Forum
  • Национална пациентска организация
  • European Fertility Week
  • 30 години ин витро България

Приложения

  • ЧХГ калкулатор
  • Овулационен календар

Емоционална подкрепа

  • Истински истории
  • Общество и емоционални проблеми

Информация

  • Клиники по стерилитет в България
  • Фонд за асистирана репродукция
  • Общински програми за финансиране
  • Здраве - общество и институции
  • Осиновяване на дете
  • Политика за поверителност, условия за ползване на сайта и форума
  • Реклама в сайта

Библиотека

  • Планиране на бременност
  • Щастливата вест
  • Изследвания при бременност
  • Усложнения при бременност
  • Репродукция при човека
  • Увеличаване на шансовете
  • Изследвания при стерилитет
  • Стерилитет - причини, лечение
  • Мъжки стерилитет
  • Женски стерилитет
  • Генетични и имунологични проблеми
  • Здраве от природата
  • Асистирани репродуктивни методи
  • Инсеминация
  • Ин витро оплождане
  • Стерилитет от А до Я
  • Знаете ли, че ...?
  • Европейска седмица на фертилността
  • 30 години ин витро България

Контакти

  • Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.
©2017 Zachatie.org. Всички права запазени!
Изработка на уеб сайт MaYoMo