0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #460 -: Септември 26, 2011, 20:07:23 pm »
Аз също не виждам защо да се отбие понеже е дохранвано. Ивана беше дохранвана 5 месеца  и не се отби, аз я отбих. Заради тези теории как като сучела повече щяла да ми се регулира кърмата и да ми стане повече, се мъчих няколко месеца и пак не ми стана достатъчно кърмата. Сега Андреа я дохранвам и имаме едно спокойно бебе и една спокойна и не толкова скапана от умора майка. Храни се 6 пъти в денонощието, от които аз кърмя 4, а през нощта и в 18:00 ( понеже е по-вероятно ако излизаме да е по това време)съм си дала почивка. Кърмата си се регулира за часовете,в които искате да кърмите, а в другите намалява. Аз ако не искам в даден час да кърмя ( както при мен през нощта) какво ме грее, че в този час ще ми намалее кърмата? Нали е важното когато кърмя тогава да има.Ако искам да се върне, за няколко дена става като се кара бебето да суче пак в тези часове. По разните сайтове за кърмене пише да кърмиш през  нощта на 2 час, че да не ти спряла кърмата. И аз понеже не разбирах и вярвах. Как ще ми спре, като примерно на 4 часа кърмя?

Единствения "мит", който аз защитавам, и който лично съм изпитала е, че лактацията се регулира според нуждите на бебето. Няма ли достатъчно мляко - бебето суче повече и млякото се увеличава. По повод питането тук, аз го изтълкувах така: бебето има нужда от повече кърма и съответно суче по-често. Ако вместо кърма му се даде АМ, то съответно кърмата няма как да се увеличи без да има стимулация...
Да де, ама това бебе един месец суче така и явно не се е увеличила така, че майката да може да има по-дълги периоди почивка, а продължава да има случаи на сучене през 15 минути.
« Последна редакция: Септември 26, 2011, 20:29:42 pm от Bobbie »


  
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #461 -: Септември 26, 2011, 20:32:12 pm »
krasi, дохранването е най-сигурния начин да се отбиете -кажи му го  на тати .
Абсолютна глупост!

Дохранване на бебе под един месец много често води до нарушение на лактацията, дохранването трябва да е последния вариянт, първия месец е много важен за регулирането на лактацията, и ако някои майки имат повече мляко има и такива при които е желателно по често кърмене. Да се яде от гърда за бебето е трудно и уморително, а от шишето директно му се излива в гърлото и не са нужни усилия, затова много бебета отказват да сучат от гърда след като им се дава АМ. Бебетата са различни и не трябва да ги слагаме под общ знаменател, кърменето е най-доброто начало за бебето и трябва да се положат усилия, ако се появи проблем, а не веднага да се дава АМ, в някои случаи обаче е наложително, затова в България има Ла Лече лига и Национална Асоциация "Подкрепа за кърмене", там има едни прекрасни момичета които ще напрамят всичко възможно кърменето да е удоволствие, а не тежест, възползвайте се от тях.


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #462 -: Септември 26, 2011, 20:37:25 pm »
Да де, ама това бебе един месец суче така и явно не се е увеличила така, че майката да може да има по-дълги периоди почивка, а продължава да има случаи на сучене през 15 минути.

Бебетата не сучат само за наяждане, а и когато ги боли, когато ги е страх или са самотни, или просто искат да ги гушнете и да ви усетят. Нали знаете,че малките маймунки не се отделят от майките си, явно ни е вродено.

Моето дете винаги се е будило през нощта да суче, а имам страшно много кърма(и в момента), сега се буди защото и растат зъби и иска да се успокои.
Не е казано, че всички трябва да кърмят, въпрос на желание и възможност е.

Още нещо ВАЖНО: Някои майки не могат да изпомпат с помпата повече от 10-50 мл., това не значи, че имат само толкова мляко, просто бебето суче така както никоя помпа не може да изцеди, затова не се паникьосвайте, а просто премерете бебето и след седмица пак, така ще разберете дали му е достатъчно млякото.
« Последна редакция: Септември 26, 2011, 20:47:57 pm от Йоанна (speranza sempre) »


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #463 -: Септември 26, 2011, 20:44:18 pm »
krasi, дохранването е най-сигурния начин да се отбиете -кажи му го  на тати .
Абсолютна глупост!

Дохранване на бебе под един месец много често води до нарушение на лактацията, дохранването трябва да е последния вариянт, първия месец е много важен за регулирането на лактацията, и ако някои майки имат повече мляко има и такива при които е желателно по често кърмене. Да се яде от гърда за бебето е трудно и уморително, а от шишето директно му се излива в гърлото и не са нужни усилия, затова много бебета отказват да сучат от гърда след като им се дава АМ. Бебетата са различни и не трябва да ги слагаме под общ знаменател, кърменето е най-доброто начало за бебето и трябва да се положат усилия, ако се появи проблем, а не веднага да се дава АМ, в някои случаи обаче е наложително, затова в България има Ла Лече лига и Национална Асоциация "Подкрепа за кърмене", там има едни прекрасни момичета които ще напрамят всичко възможно кърменето да е удоволствие, а не тежест, възползвайте се от тях.

 :good_post:

 Да споделя, че наш Калоянчо е имал периоди / а дори и сега понякога /, когато иска на час, час и половина да суче. Първият месец имаше на три пъти такъв период и наистина е тежичко, особено за зърната, но не ми се е наложило да дохраня нито за миг. Аз си мисля, че щом бебето си наддава, явно просто иска да увеличи млякото, че да може на едно хранене да поема по-голямо количество...
 Изобщо не съм спец по въпроса, така ми се струва логично...
 И аз съм си мислела, че Коко е гладен и не му стига кърма и даже веднъж, дваж съм му давала кърма от шише, под натиска на тати, че детето е било гладно... Те татковците винаги си мислят, че бебо като плаче е гладно :))))
« Последна редакция: Септември 26, 2011, 20:46:09 pm от didon »
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #464 -: Септември 26, 2011, 21:02:23 pm »
Не е казано, че всички трябва да кърмят, въпрос на желание и възможност е.
Аз (вече) не смятам, че трябва да се провръщам в мъченица, че зор да не дам и капка АМ на бебето. Може би бих имала възможността да задъжа даването на АМ за около месец, но с цената на тотално съсипване. Кърмата си е най-добро, аз си го кърмя, но без излишни трагедии както миналия път.  

Цитат
Още нещо ВАЖНО: Някои майки не могат да изпомпат с помпата повече от 10-50 мл., това не значи, че имат само толкова мляко, просто бебето суче така както никоя помпа не може да изцеди, затова не се паникьосвайте, а просто премерете бебето и след седмица пак, така ще разберете дали му е достатъчно млякото.
Това не го знаеш докато не се премери. Аз в началото с Ивана изпомпвах по 40-50 мл и го четох това, че сигурно с помпата не се изкарва толкова. Е, направихме пробно хранене - мерих я преди и след кърмене -  тя също „изпомпваше“ по 50мл. Е как няма да иска да яде често.
« Последна редакция: Септември 26, 2011, 21:05:17 pm от Bobbie »


  
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #465 -: Септември 26, 2011, 21:22:43 pm »
Това не го знаеш докато не се премери. Аз в началото с Ивана изпомпвах по 40-50 мл и го четох това, че сигурно с помпата не се изкарва толкова. Е, направихме пробно хранене - мерих я преди и след кърмене - на месец и половина тя също „изпомпваше“ по 50мл. Е как няма да иска да яде през час -два. Ама си пишкаше и качваше и аз си мислех, че това е нормално.

Не те разбрах, какво искаш да кажеш....

Аз не пиша, че съм прочела, а от личен опит: Имам приятелка, на коята детето е кърмено изключително(без даване на води и друго освен кърма) до шестия месец, никога не можа да изцеди повече от 30-40мл, при изпуснато хранене се цедеше. Имаше много моменти в които беше на ръба да даде Ам, защото си мислеше, че няма мляко(добре, че ме слушаше за всичко и ми има доверие), а детето си качва повече от добре.
Бебетата които са на кърма всеки път изяждат различно количество и пробното кърмене е най-голямата глупост, особено, ако се прави в кабинета на педиатъра, гледа се теглото на седмица и на месец.

Пак повтарям има начини да се отстранят проблемите при кърмене, друг е въпроса, че някои майки искат да кърмят както на тях им е удобно, замислете се, че кърменето е от както свят светува, и много малък процент жени имат реални проблеми с лактацията-и преди и сега.




0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #466 -: Септември 26, 2011, 21:31:43 pm »
Аз (вече) не смятам, че трябва да се провръщам в мъченица...
Това е вече съвсем отделен въпрос. Всеки решава сам за себе си кое усилие си заслужава и кое не. Важното е да вярва, че е направил най - доброто за детето си.

Предлагам да не объркваме допълнително момичето, сигурно вече се е справило с проблема и си кърми спокойно  :D.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #467 -: Септември 26, 2011, 21:41:49 pm »
За мен цеденето с помпа е много по-трудно и по-малко се изцежда, отколкото с ръка.
А това - бебето суче, защото иска да е гушнато - ами не го разбирам. Цял ден ли трябва да сме скачени съдове? Кърмене под 2 часа за мен е проблем. И трябва да се намери какъв точно. Понякога може да има достатъчно кърма, но не толкова хранителна колкото трябва - значи храненето на майката да се контролира. Когато се роди по-малко детето, то наистина няма сили и се изморява по-бързо от едно по-силно бебе, защо да не му се помогне малко с шише? И не - не му тече в гърлото от шишето, то пак си дърпа, затова има различни номера биберони. Нали ако тече без да дърпа, то ще се дави? Дори при мен по-лесно сучеха, защото кърмата си течеше и ги уливаше, отколкото да дърпат от шише.
Аз съм много за кърменето, затова правих и всичко възможно да кърмя толкова дълго две деца при това. Само аз си знам с какво се преборих, но някои наистина нямат възможност, не е необходимо да се отсича, че е само липса на желание.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #468 -: Септември 26, 2011, 21:45:17 pm »
Не те разбрах, какво искаш да кажеш....

Аз не пиша, че съм прочела, а от личен опит: Имам приятелка, на коята детето е кърмено изключително(без даване на води и друго освен кърма) до шестия месец, никога не можа да изцеди повече от 30-40мл, при изпуснато хранене се цедеше. Имаше много моменти в които беше на ръба да даде Ам, защото си мислеше, че няма мляко(добре, че ме слушаше за всичко и ми има доверие), а детето си качва повече от добре.
Бебетата които са на кърма всеки път изяждат различно количество и пробното кърмене е най-голямата глупост, особено, ако се прави в кабинета на педиатъра, гледа се теглото на седмица и на месец.

Пак повтарям има начини да се отстранят проблемите при кърмене, друг е въпроса, че някои майки искат да кърмят както на тях им е удобно, замислете се, че кърменето е от както свят светува, и много малък процент жени имат реални проблеми с лактацията-и преди и сега.



Да де ясно, че има такива. Аз просто казвам, че не винаги е така и не може да знаеш без да си премерил дали бебето си изкарва повече от колкото изпомпваш или не, ако не премериш. За теб може да е глупост, за мен е факт! Не съм го правила в кабинета на педиатъра, а у нас. Дадоха ми кантар, правила съм го много пъти впродължение на 2 седмици - все едно и също.  При някои си изкарва, при други не. И със пециалист по лактация съм разговаряла и в крайна сметка след като всички настояват това, което и ти настояваш ( че е почти невъзможно да има проблем), се стигна до там да признаят, че верно каквото и да правя, няма да имам достатъчно кърма. Ето ти пример от това какво съм правила когато беше вече на месец и половина ( после ми спират записките)- всяко едно от тези е по половин час. Това го правех в продължение на 2 месеца и реших, че ще съм от тези, които според теб искаме да кърмим като ни е удобно :

00:10 - кърмене
04:15 - кърмене
06:30- кърмене
07:30-помпа
10:30- кърмене +  АМ
11:00- кърма в шише
14:30- кърмене
16:30- кърмене
18:30- кърмене
19:30-помпа
21:00- кърмене +кърма в шише +  АМ
21:30-помпа
В този ден имаме 5 мокри и 4 наакани памперса т.е. ако гледаме това проблем няма.

После тръгнах на работа, помпала съм по няколко пъти на ден по 40-50 минути. Другите момичета идваха и излизаха след 20-30 мин с по 200мл, а аз след 40 минути имах към 70-90мл кърма колкото да и оставя поне мъничко за следващият ден. Дори свекърва ми се учудваше какво правя и какво мъка ми е кърменето. Няколкоп приятелки са се чудели какво я събирам тази кърма капка по капка ( щото никога не е течала). Не е като да нямам с кого да сравня кое е нормално. Та не ми разправяте кое е до желание и че едва ли не ако съм положила достатъчно усилия Ивана нямало да е дохранвана. След всичко, през което минах с нея, с Андреа реших да не съм мъченица.И от тогава като чуя за момиче, при което има подобни проблеми, винаги има казвам да не се самообвиняват, ако не се получи. Да направят усилия, но в някакви нормални граници. Аз се обвинявах че сигурно не правя достатъчно,ревах когато за първи път дохраних и се чувствах много непълноценна като майка, точно защото четях неща подобни на това, което си написала - нямало как да не се получи, само да стимулираме повече и щяло да стане и т.н.. Това само ме стресира допълнително, а не е било необходимо. Така че нека не отсичаме така категорично кое как е, защото не е еднакво при всички.
« Последна редакция: Септември 26, 2011, 22:25:49 pm от Bobbie »


  
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #469 -: Септември 26, 2011, 22:44:43 pm »
Чакай, моля те, нещо не си ме разбрала, навсякъде съм написала, че има и жени с реални проблеми, никъде не те визирам теб, около мен има достатъчно примери на майки които искат много да кърмят, но, ако може да е през три часа, нощем да прави поне 7 часова пауза и други подобни. Евала за желанието което си имала и усилията които си положила , няма нищо лошо в това да се дохранва детето, и съм написала, че да кърмиш освен желание трябва и възможност.
Явно всеки си знае своето и грам не иска поне да прочете нещо различно, дано поне на някой да съм била полезна, ако имам възможност утре ще напиша за мен как трябва да започне кърменето, и още нещо нехранителна кърма няма, стига с тези митове прочетете навсякъде го пише.

« Последна редакция: Септември 26, 2011, 22:59:56 pm от Йоанна (speranza sempre) »


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #470 -: Септември 26, 2011, 23:25:46 pm »
 При мен беше така, че с всеки изминал ден успявах да изцедя по-малко и по-малко. Даже имаше моменти, в които нищо не изцеждах и точно тогава нахлуваха съмненията...
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #471 -: Септември 27, 2011, 01:56:33 am »
mimi26, ей сега изцедих с ръка да пробвам... 50 мл от двете.  Явно правилно си дохрнавам с 60мл. До скоро се чудех да не би пък да я претъпквам, ама явно само съм си въобразявала, че може пък да има повече кърма :-(.Обаче верно ми беше по-лесно. Само дето ме заболяха ръцете, ама сигурно се свиква.



  
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #472 -: Септември 27, 2011, 08:46:27 am »
Каква дискусия е станала само 8O
За помпането-и аз изпомпвам с големи усилия не повече от 40мл,но веднага след това като пробвам с ръка-чак пръска.Та съм се отказала да се мъча с помпата,та само и зърната да си разранявам.(само да вмъкна,че помпата е на една приятелка,която беше много доволна от нея,та проблема не е в помпата)
А иначе,точно забелязах,че бебка започва много по-обилно да ми пълни памперсите и да прави по-големи почивки,и на хванаха тежкитте колики.Обясниха ми,че след коластрата идвало прехоното мляко и чак около 6-тата седмица идвало същинското.Но тъй като то е по-сладко,а бебето все още не може да разгражда захарите както трябва,се получават много газове,които усилват коликите.Та стигнах до извода,че преходното мляко я е засищало малко,за кратко време(не мога да кажа,че не й е стигало,защото добре качва)
И ето тук много се обърках вече.Казаха ми да кърмя бебка на не по-малко от 2 часа,защото кърмата сега усилва коликите,а в същото време чета,че при колики е желателно бебето да се храни по-често и по малко,за да не яде така лакомо и да се нагълта с въздух osi_10
[/url]
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #473 -: Септември 27, 2011, 08:57:17 am »
Оффф, съвети за колики колкото искаш само дето никой не знае какво точно са коликите. Скоро имахме разговор в друга тема за това та попрочетох повечеко. Дори са ги изследвали и са установили, че след като спрат да плачат имат повече газове в червата, от колкото преди да започнат ( т.е. не е от газове), а и лекарствата срещу газове за показали, че не действат. Не е ясно какво е точно.

Моите и двете слава богу не са имали колики. Поне не по класическата дефиниция - 3 часа рев всяка вечер. Имали сме откъслечни периоди на неизяснен плач. Андреа вчера плака и беше неспокойна около 30 минути - не знам дали са колики, ама като и пусна откомпютъра „Богатство“ на Тангра и заспива :-).

За издържането - аз сутрин имам доста кърма, защото като я кърмя в 6:00 и не иска да яде до 11:00. А може ид а си го е сметнала за времето за дълъг сън, защото спи тогава. Обаче вечер имам съвсем малко- през деня прогресивно намалява.
« Последна редакция: Септември 27, 2011, 09:03:20 am от Bobbie »


  
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #474 -: Септември 27, 2011, 09:12:11 am »
Krasi, и за кърменето под/над 2 часа пак ще има две мнения и пак може да се разрази дискусия   :lol: Водù си се по бебето, това ще те посъветвам... Лично аз не съм съгласна, че трябва да се кърми под час, а на поискване, но ти си прецени. Синът ми имаше скокове в растежа, когато съм го кърмила през половин-един час. Нямаше сила, която да го накара да издържи поне два часа. За мен си беше равносилно да го мъча, а не да му "почине" стомахчето  :? И за успокоение съм му давала да суче и през 15 минути също. Той сам спря нощното хранене на 2,5 месеца и сам си разреди яденето, когато той беше готов. При колики, просто гледах задължително да го оригвам след ядене и това беше достатъчно. Това е моят опит.

Аз също съм пробвала да се цедя, и след това съм слагала бебето на гърда. Ами след като нямаше нищо за изцеждане, се оказваше, че бебето има още много за сучене. Йоанна много добре го е казала по-горе. Съгласна съм напълно с всичките ù постове по въпроса.

боби съжалявам, че при теб стоят така нещата. Естествено, че има случаи, когато дохранването е необходимо.




« Последна редакция: Септември 27, 2011, 10:32:02 am от loriane »
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #475 -: Септември 27, 2011, 10:08:44 am »
Ех, че дискусия е станала от изказването ми . Не съм имала впредвид ,ако бебето има нужда от   допълнително мляко , да не му се дава  АМ и да гладува  , просто лактацията  при бебе на 1 месец  все още се регулира , а дохранването при едно по- голямо  , захранено бебе  е друго ...И за да не  продължавам , няма  наново да обяснявам какво съм искала да кажа  -loriane  и Йоанна (speranza sempre)  са написали много точно  всичко , което съм имала впредвид .

« Последна редакция: Септември 27, 2011, 10:13:12 am от nimika »


*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #476 -: Септември 27, 2011, 11:07:53 am »
Е, добре де, искала си да кажеш незнам какво, ами напиши го... Аз от израза "krasi, дохранването е най-сигурния начин да се отбиете -кажи му го  на тати ", не разбирам такова нещо, освен написаното. Не вярвам и мъжа и на Краси да разбере каквото си искала да кажеш. В крайна сметка това е форум, всеки разбира кой какво иска да каже само от написаното, никой не е в главата на другия да му чете мислите.
Затова писах и по-горе - от подхвърлени реплики тръгват митовете... Като давате съвети, поне обяснете какво точно искате да кажете.
Йоана, да ти отговоря, има нехранителна кърма - виждала съм с очите си моята най-добра приятелка. Няма да изпадам в подробности, но аз не говоря наизуст.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #477 -: Септември 27, 2011, 14:44:10 pm »
направо ми става смешно да чета някой разсъждения тук
моите деца НИКОГА НЕ СА СПАЛИ ПО ЦЯЛА НОЩ докато са били на кърма, при Стефания това е 12 месеца, при Преслава 17
Стефания ми е била дохранвана първите три месеца, защото бях много притеснена и не знаех дали й стига кърмата, вечер определено имах проблем, след това самата тя отказа Ам и си продължи само на сукане
Племенника ми е бил на добавка 9 месеца, кърмен е 2 години, имаха голям проблем с отбиването
правилният подход- кърми задължително, при всеки позив на бебето слагай на гърда, но прави и АМ и предлагай- то ако иска ще го изпие, ако е нахранено- едва ли
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #478 -: Септември 27, 2011, 14:47:09 pm »

при всеки позив на бебето слагай на гърда, но прави и АМ и предлагай- то ако иска ще го изпие, ако е нахранено- едва ли


...това май беше най-разумното нещо дето прочетох последните две страници... :)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #479 -: Септември 27, 2011, 15:37:13 pm »
Йоана, да ти отговоря, има нехранителна кърма - виждала съм с очите си моята най-добра приятелка. Няма да изпадам в подробности, но аз не говоря наизуст.
И с това съм 100% съгласна! Кърмата от различни майки има различно количество мазнини, които когато се изцедена и се остави за малко се отделят и се вижда с просто око. Каот помпах в работата имаше едно момиче, чието кърма беше толкова маслена, че не можеше даотдели мазнината от пличкетата за съхранение. Моята като я оставя слоя мазнина е към 3 пъти по-малък. Нормално е моята да засища по-малко. Може да не е точно нехранителна, но определено е по-малко хранителна от нейната.

Б.