0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #380 -: Август 24, 2011, 09:27:27 am »
Можеш да пиеш парацетамол, да. Аз когато съм имала температура съм пила до 3 на ден, ако не падне-хладък душ.
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #381 -: Август 24, 2011, 23:15:26 pm »
tucy , може, но по-добре е ефералган, което пак има парацетамол. Даже е хубаво да даваш кърмата, защото така предаваш антитела на бебо.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #382 -: Август 26, 2011, 12:34:47 pm »
а за болки в гърлото мога ли да взимам някакви таблетки за смучене, или дайде някакви "домашни" рецепти, че е много гадно като закашлям когато малкта цока и се стреска.
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #383 -: Август 26, 2011, 14:36:35 pm »
а за болки в гърлото мога ли да взимам някакви таблетки за смучене, или дайде някакви "домашни" рецепти, че е много гадно като закашлям когато малкта цока и се стреска.

http://apteka.framar.bg/22001865/%D1%85%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD-9-%D1%82%D0%B0%D0%B1%D0%BB-60


0888 555 385 - национален телефон на Ла Лече Лига
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #384 -: Септември 08, 2011, 10:56:26 am »
 Искам да ви попитам, позволявате ли си по едно кафе/ капучино дневно, докато кърмите?
 Аз пия от известно време по едно сутрин, и всеки път като имаме по-тежка ощ, се упреквам, че е от  него. Много е трудно, обаче без кафенце

И другото, имате ли идея защо след нощното хранене, дали в 3, 4 или 5ч, без значение, след това няма спане за повече от час. Почва се едно пънене и тръшкане.Явно тогава ни се обострят коликите, но дали аз правя нещо не както трябва или си е просто периода?
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #385 -: Септември 08, 2011, 14:43:42 pm »
Дидон,аз пиех кафе през всичките 13 месеца и не съм имала проблем,но ако забелязваш че е всеки път така,след като си пила кафе...Но пък става дума за нощем,а ти пиеш кафе рано сутрин(предполагам),все си мисля че до нощното кърмене вече няма и помен от  кофеин в кръвта ти.По-скоро ако има реакция да е в кърменето след кафето,или следващото.
Колкото до спането,може би се разънва прекалено детето.Ако става дума просто за будно дете,ако обаче забелязваш колики може би е нещо което хапваш/пиеш вечер??
При нас имаше също такива моменти,но те не бяха по време на хранене,а просто ако се събуди от шум.Нямаше заспиване по 2-3ч.Едва сега,от месец -два,вече заспива почти от раз ако се пробуди нощем(от шум,сън,жажда).
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #386 -: Септември 08, 2011, 16:08:11 pm »
Искам да ви попитам, позволявате ли си по едно кафе/ капучино дневно, докато кърмите?
 Аз пия от известно време по едно сутрин, и всеки път като имаме по-тежка ощ, се упреквам, че е от  него. Много е трудно, обаче без кафенце

И другото, имате ли идея защо след нощното хранене, дали в 3, 4 или 5ч, без значение, след това няма спане за повече от час. Почва се едно пънене и тръшкане.Явно тогава ни се обострят коликите, но дали аз правя нещо не както трябва или си е просто периода?
От кафенцето не се лишавам. И аз мисля като Фибо, че няма и следа от кофеина до нощта.
Обаче будуването след нощното хранене е възможно да е рефлукс. Опитай да го държиш малко по - задълго изправен, докато излезе целият въздух. Имате ли наклон на кошарката? Вероятно през нощта се кърмите на различно място. Да не би позицията да е различна?
Това са неща, които са се случвали на нас.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #387 -: Септември 08, 2011, 16:35:54 pm »
Искам да ви попитам, позволявате ли си по едно кафе/ капучино дневно, докато кърмите?
 Аз пия от известно време по едно сутрин, и всеки път като имаме по-тежка ощ, се упреквам, че е от  него. Много е трудно, обаче без кафенце

И другото, имате ли идея защо след нощното хранене, дали в 3, 4 или 5ч, без значение, след това няма спане за повече от час. Почва се едно пънене и тръшкане.Явно тогава ни се обострят коликите, но дали аз правя нещо не както трябва или си е просто периода?
Didon, моите и двете от време на време го правеха това - едно такова сумтене пада, не е истина.  Андреа всъщност спи докато го прави.  Аз кафе не обичам и не пия. Пия по една Кока-кола, но това е сутрин. Коликите обикновено са следобяд и вечер до колкото знам. Коликите са непрекъснато реване и няма успокояване. При нас такова нещо няма. Ивана го е правила няколко пъти но като цяло и тя не е имала колики всеки ден, а си сумтеше през нощта, та мискля, че не е свързано с тях.
Ти не пиеш ли кафе всеки ден или има дни, в които не пиеш и това не се случва?

Б.


  
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #388 -: Септември 08, 2011, 17:01:10 pm »
Didon, аз кафе така и не спрях да пия, нито по време на бременността, нито после, вкл. докато кърмех; само дето го намалих на 1 дневно. И с него, и без него, пак си имахме нощи като описаните; ама поне моя ден почваше добре.
Докато още ядеше през нощта - всяка нощ беше такава: нахранвам го, оригва се до откат и въпреки това после още мин.30 мин го люшкам в шезлонга да го приспя - там си и доспиваше до сутринта, не смеех да го преместя, винаги се будеше при опита. Просто си отмина този период: постепенно спря да мрънчи след яденето, аз си го оставях в шезлонга, на вибрация, и отивах да си доспя, а той си поиграваше и си заспиваше сам. Та така докато отказа нощното ядене :-)
Голям момък е вече Калоян, скоро ще мине :-)
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #389 -: Септември 08, 2011, 17:30:00 pm »
Ние проблема с нощното кърмене и разсъняване го решихме много бързо.Просто като се събуди за нощното си хапване,си я вземам при нас в леглото,кърмя я легнала и я оставям да спи при нас до сутринта.
А за кафето-ми и аз не мога без него,та си пия по едно кафенце.Пък и навсякъде чета и слушам,че не е необходимо да се лишаваме от нищо,въпроса е да не се прекалява.
[/url]
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #390 -: Септември 08, 2011, 23:14:28 pm »
дидон,

и аз да кажа, кафе пия, шоколад ям, даже и винце по чашка веднъж-два пъти в седмицата или по-рядко, но не е без хич. от това, което четох, това, което ядеш се преработва в кърмата ти след 4-6 часа, а за алкохола (вероятно и за кофеина) - 1.5-2 часа, така че не е от кафето. и ади е същата върти се, търка си носа, пъшка, а като стана от леглото (тя спи при мен) потъва в дълбок и блажен сън :). но сме имали и по 8 часа спане без будене, много е хубаво, да знаеш, и на теб ще ти се случи, но пък сега май наистина зъбите ни започват, така че се буди пак през нощта. между другото, забелязвам, че когато си легне по корем спи съвсем по-добре, аз само през деня я оставям, докато е при мен и аз съм будна, но е факт.
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #391 -: Септември 09, 2011, 13:00:42 pm »
Момичета, да ви споделя моя проблем с кърменето.
Бебчо се роди с много добри сукателни рефлекси, даже май успя и коластра да похапне, но в болницата го оставих да му дават АМ, защото заради повишени левкоцити беше на антибиотици и исках да има сигурно хранене.
Прибрахме се на 5-тия ден вкъщи и се учим да се кърмим. Захапва със силиконовите протектори на Авент, явно й напомнят за биберон, пък и така не ми разранява зърната, а от тях чат-пат тече кръв.
Замерих я контролно да видя колко изяжда - 20-10 гр., а вече е 9 ден. В началото не се цедях, исках бебчо да регулира лактацията. Давах й когато поиска, обикновено на ок. 2 часа, 2 и нещо. Имах разни възелчета и малки бучки и гърдите ми бяха напрегнати междувременно. Откакто от вчера доизцеждам кърмата ми взе да намалява. Първо изцедих 50 и й додадох, после 40, после по 20... Сега едва събирам 20 и от 2-те гърди, а тя суче по 10-тина грама за около 30 минути (20 на едната и 10 на другата, на следващото кърмене редувам). С цеденето изчезнаха тези възли/бучки, но чувствам гърдите си страшно меки, все едно не остана нищо вътре. Все едно ми свършва кърмата.
Чудя се какво да правя и колко дълго да я държа така. Притеснява ме това, че на 9 ден трябва да изяжда приблизително 90, хайде 50-70 да е, но с тези 20-30 грама детето според мен си гладува. Страх ме е и да не я дехидратирам, още е топло. От друга страна тя стана сънлива, явно вече има и жълтеница и съвсем не си показва гладна ли е и как се чувства. За 5 дни е свалила 60 гр., считано от изписването. Моля ви за съвет  :oops:
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #392 -: Септември 09, 2011, 16:42:03 pm »
Азалеа ако бебчето ти се струва сънливо и отпаднало,ако спи повече от типичното за него,ако се храни слабо или въобще - отиди на лекар!Дори да е жълтеница,не да те плаша,но е най-добре да се прецени от доктор.Жълтеницата при бебетата е нещо често срещано,но не и безопасно!!!

Иначе за кърмата,не те разбрах добре,ти изцеждаш и храниш или кърмиш първо и доизцеждаш?? "Първо изцедих 50 и й додадох, после 40, после по 20..."

Според мен,трябва да провериш
1.дали детето здравословно е добре и дали намаления апетит не се дължи на болест
2.да кърмиш на 2ч,да пиеш много вода - поне 2л/ден
3.аз пиех чай за кърма,казва се "лактогонно средство" и се продава в розови кутийки по лев и нещо.Горещо ти го препоръчвам,поне по 0,5л/ден.
4.изцеждай след хранене
5.дохранвай с АМ след кърмене,докато кърмата ти се засили или бебето порастне/оздравее достатъчно силно за да суче ефективно.АМ-а можеш да даваш с пипетка ако се притесняваш че ще се отбие от биберона.
6.аз бих махнала силиконовите "шапки",казват че възпрепядствали струята,макар че знам за успешни кърмачи и с тях,но с тях е може би важно да имаш силна лактация.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #393 -: Септември 09, 2011, 17:11:30 pm »
 Oх, момичета, добре че ме успокоихте за кафето. Без него ще е ад.
Това, което съм забелязала, откакто Калоянчо е наедрял / вече е 6 кг/ , че като го кърмя не му завъртам коремчето към мен. Дали това може да е причина за повече газове. Спинка на леко повдигнат матрак, но пък  :?може да е малко .Обаче май наистина ще се окаже от коликите, защото сега отново сме на Колийф, капките, които на нас ни действат най-добре и тази нощ веднага си направиме паузи от по 3ч спокоен сън.
 Иначе и при нас работи безотказно кърменето и заспиването до мама, обаче се притеснявам, че това може да ни изиграе лоша шега след периода на коликите:)
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #394 -: Септември 09, 2011, 17:51:06 pm »
Явно не съм го обяснила добре. Първо я държа на гърда, ок. 20-30 минути, но явно не суче активно и изяжда 10-20 гр.
После доизцеждам и й давам кърма. Лошото е, че изцедената кърма намалява и не мога да й додам толкова, че да запълни разликата до някакво нормално количество, което й е нужно на беба.
Иначе пия чай и много течности, слагам я на 2, максимум на 3 часа. Но явно няма сили, горкото, а и с тази моя трудно течаща и намаляваща кърма - е трудно.
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #395 -: Септември 09, 2011, 18:02:30 pm »
дидон, и аз се притеснявам (макар и рядко :)), че спи при мен и как ще се разделяме, но мисля, че най-хубавия съвет по родителстване, който съм получавала досега беше от консултантката ми кърмене, която каза, не дей да мислиш какво ще правиш след време, мисли за тук и сега, за бебето месец, месец и нещо е страшно много време, така че споко. ако работи и той спи и ти спиш, какво по-хубаво от това? тази работа бебетата да спят отделно е "модерна теория", така че явно е бебетата и майките се разделят по някое време, някой по-трудно, други по-лесно, и ние ще се разделим.

азалеа, ако бебето си яде по 20-30 грама на два часа, това са почти 12 хранения на денонощие, значи то си взима необходимото. има ли мокри памперси, ака ли значи е наред. пък и в началото те наистина отслабват. нека го види лекар, да си спокойна, но според мен си кърми спокойно, жълтеницата ги прави по-поспаливи и моята беше така. спеше по 4 часа и ме караха да я будя, което не действаше много-много. ще ти се регулира кърмата в процеса на кърмене, а това, че не са ти напрегнати гърдите съвсем не значи, че нямаш кърма - опитай да видиш да не се доизцеждаш след два часа вероятно пак ще усетиш такова напрежение. ади вече е на три месеца и си наддава съвсем добре (даже искат да я сложат на диета, но това е друга тема) само на кърма е, а на мен гърдите са ми спокойни, освен като стане дълъг периода, в който не съм я хранила, а кърма си има. ако имаш подръка някой консултант по кърмене, мисля, че е добре да говориш с нея, ако нямаш пиши ми на лични, ще ти дам скайпа на една жена, която е много мила, аз съм я питала за разни неща. успех, дано се оправите с кърменето и да не го дохранваш и други такива, защото първо за бебето е най-добре, второ за теб е хубаво и е много по-лесно, чисто практически. та стискам палци

сега ти видях новия пост и си мисля - да не би пък да изяжда повече от това количество, да е започнала да суче по-добре отколкото ти мислиш.
или може би да я слагаш дори и по-често от на два часа. в началото имаше периоди, когато ади и всеки час е сукала, особено вечер?
*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #396 -: Септември 09, 2011, 20:20:21 pm »
 Еленка, благодаря за съвета. честно казано аз също съм привърженик на нежните подходи, така да го нарека.Гушкаме се по много и т.н

Моите гърди също не винаги са напрегнати. Всъщност, напрежение чувствам единствено нощно време, когато направи пауза по-голяма от 3ч и през деня, когато усетя,че млякото слиза. кърма имам със сигурност, така че явно това не е критерий за количество.

 А не става ли бебчето да  суче по-честичко, за да стимулира лактацията. При мен лично изцеждането с помпа имаше обратен ефект на стимулиране. Явно наистина липсата на отделянето на хормони при изцеждането с помпа,се отразява
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #397 -: Септември 09, 2011, 23:12:46 pm »
Момичета,да задам и аз един въпрос.На вас бебоците изсукват ли ви гърдите?На мен педиатърката постоянно ми мрънка да държа бебка на едната гърда,докато я изсуче,но това така и не става.Колкото и време да я държа само на едната гърда,пак има мляко.Помпа съм ползвала само три пъти-пирвия път от необходимост,другите два пъти от любопитство,та няма как да е станало хиперлактация,пък и моите гърди също не са напрегнати.Та щом бебка не може да изпразни гърдите ми,дали няма да спре кърмата ми?Или това си е нормална регулация?
[/url]
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #398 -: Септември 09, 2011, 23:35:44 pm »
Явно не съм го обяснила добре. Първо я държа на гърда, ок. 20-30 минути, но явно не суче активно и изяжда 10-20 гр.

да не би пък да изяжда повече от това количество, да е започнала да суче по-добре отколкото ти мислиш.

azalea, много съм далече още от компетентно изказване по тия въпроси. Хем се записвам да следя темата, защото имам и аз доста притеснения, хем това, което съм цитирала ми напомня за нещо, което научих днес на часовете, които посещавам. Нашата консултантка ни каза, че тегленето на бебето преди и след кърмене не дава точна информация за това дали се е нахранило или не и по-добре да не го правим, за да не се притесняваме излишно. Измерват се грамове, но не и калоричност на приетото мляко, от там и не можело да се съди дали е нахранено бебето. Причината била че предното мляко е по-рядко и некалорично (воднисто), а задното е по-маслено и реално то засища. Да не би предното да ти намалява и бебето просто да приема повече от по-калоричното мляко, а ти да мериш все 10-20г и да се притесняваш?

Не претендирам за достоверност, само споделям какво чух. С интерес ще чета коментарите ви, има какво да науча  :)

*
Re: Кърменето! Материали и дискусии!
« Отговор #399 -: Септември 09, 2011, 23:46:30 pm »
краси, няма да ти намалее кърмата, ако не се доизцеждаш. освен ако не решите да се отбивате и бебето хич не суче и няма никаква стимулация. важното е да няма много напрежение в гърдите ти или не дай боже запушен канал. аз запушен канал съм имала вежднъж, тогава не помпах, а слагах топли компреси и бебето повече на тази гърда и за два дни се оправих. зная, че има и по-тежки случаи, без да имам претенции за компетентност повечето хора, за които зная, че са имали проблеми с гърдите си са помпали и изцеждали и правели други такива ВиК операции. ако ти самата не чувстваш дискомфорт или болка от запушване не мисля, че може да стане проблем, защото колкото повече цедиш, толкова повече кърма ще имаш.

както виждаш на мен тази идея с помпите хич не ми харесва - за съжаление ще трябва отново да започвам да цедя кърма, за да я уча на шише (първия път не беше успешно, сега да видим, че ще трябва да поработвам по ден на месец).

ох, опасявам се, че твърде много съвети давам, извинете ако е така. ама на мен много ми помогнаха в началото и напълно вярвам и видях, че всякакви намеси между майката и бебето са излишни и не-помагащи, та заради това толкова се паля.