0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #400 -: Януари 06, 2008, 10:47:44 am »
Според теб може ли подвижността и морфологията (най-вече) да варират толкова силно поради неоперирано варикоцеле II степен? Освен това завишеното pH и визкозитет за какъв проблем биха могли да "говорят"?

Златулка, всички показатели могат да варират при варикоцеле. Какво стана с плановете за операция? Аз въпреки всичко бих обърнала повече внимание на уреаплазмата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #401 -: Януари 06, 2008, 10:52:56 am »
Мели,извинявам се за дългия цитат.какво да правя от тук нататък? 

Димитрова, направете първо спермограма в специализирана клиника и оттам, според показателите, ще ви насочат към допълнителни изследвания или ще изпишат лечение.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #402 -: Януари 06, 2008, 10:59:43 am »
Та въпросът ми е според теб имаме ли шанс и пропуснали ли са нещо, което е трябвало да направим, някакво лечение например при мъжът ми?
Съжалявам за дългия постинг, но не съм сигурна дали имаме някави шансове предвид обстоятелствата.
Много ти благодаря и се извинявам ако това не е мястото, където да задвам тези въпроси!

Минесота, обикновено когато причината за проблемът при мъжа е прекарано заболяване в ранното детство, възможностите ни чрез лечение да повлияем в положителна посока на сперматогенезата са силно ограничени. Помислете за допълнително изследване на ДНК в сперматозоидите. И може би да замразявате еякулат преди следваща инсеминация.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #403 -: Януари 06, 2008, 11:07:55 am »
Здравейте д-р Мели  :balk_7:!Пише ви един 33годишен мъж, колкото и да не е за вярване, тъй като тук като гледам мъжете се надпреварват кой по напред да пише  :D.
Искам да кажа нещо, което държа да знаете - БЛАГОДАРЯ ЧЕ ВИ ИМА И ЧЕ ОТГОВАРЯТЕ НА ТОЛКОВА МНОГО ХОРА  :youwoman:.
Пиша ви във връзка с направената спермограма в лабораторията на градската поликлиника в гр. В. Търново.Мнението ми за тази лаборатория - никакво внимание и небрежно отношение.
Ето и почти дословно това което пише на спермограмата. Само да уточня - ще напиша срещу буква Н , какви са нормланите показатели според тази спермограма, защото от изчетеното в форума, някой от тези нормални показатели нещо ми се струват не са чак толкова нормални:

Въздържание - празно е, не ме попитаха, но дните са 5 ;  Н - 5 дена
Обем на еякулата - 4,3 мл ;    Н - 1,5-6,0 мл
Време на втечняване - написано е N, защото пак не ме попитаха преди колко време съм се изпразнил. Аз ще ви кажа обаче колко време мина, тъй като се учудих как спермата стана течна след около 15-20 минути ( не знаех че се втечнява  :oops: ). Нормалните показатели тук са от 5 до 20 мин.
РН - 7,4 ;         Н - 7,2-7,8
Цвят - нормален;
Вискозитет - нормален;
Брой сперматозоиди - 24 млн/мл ;     Н - 40-120 мил/мл
Добре подвижни - 45 % ;     Н > 60%
Слабоподвижни - 10 %
Неподвижни - 45 %
Нормални - 55 % ;     Н > 60
С отклонения - 45 % ;
ДРУГИ КЛЕТКИ:
Leuc - масово;
Erya -
Епителни клетки и други - 2-3

Това е цялата спермограма, нищо повече и без никаква поставена диагноза.В крайна сметка имам спермограма, не знам колко е вярна и се чудя какво да правя  :balk_159:. Разбрах само от биоложката че бройката на плувците е малка, а аз се чудя дали изписаните 24 млн/мл са броя на 1 мл или това е общия брой, защото не видях никъде Общ брой.
Моля ви д-р Мели да коментирате това което съм написал, да си дадете мнението според тази спермограма какво е положението и ако е възможно да ми дадете от така ценните ви съвети какво да правя.
Благодаря ви предварително за отделеното време и внимание!

Двойка мишлета, добре дошли при нас! Какво мога да кажа за мъжете - много малко пишат, това е факт, повече пишат жените им. Много мъже ми пишат само на бележки или на мейла, но не смеят да се появят във форума. Но със сигурност много мъже четат, особено когато не ги виждат жените им. Вероятно има много причини за това поведение и предполагам, че няма да ми стигне един живот, за да ги разбера.  :)

По самата спермограма - по-добре направете нова такава на специализирано за целта здравно заведение, а не в лаборатория. Ако сте от Велико Търново, най-близкото място ви е в Плевен. И да коментирам показателите един по един, просто няма да има полза за вас. Ако има наистина масово левкоцити, това подлежи на уточняване чрез микробиологични тестове (поставям го под съмнение, защото не е лесно да се отдиференцират в обичайните лабораторни условия всички кръгли клетки, налични в еякулата и да се прецени дали са наистина левкоцити, за целта са необходими допълнителни тестове).


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #404 -: Януари 06, 2008, 11:14:29 am »
Здравейте, Мели!
От ниаколко дни чета при всяка възмойност този форум.Чак сега се престрашавам да пиша.От части страхът ми е провокиран от неразбиране проблема, с който се сблъскваме с партньора ми. Не знам точната диагноза, но съм много обезпокоена от реплика на доктора ни, че най-вероятно ще трябва донор в нашия случай. Не разполагам с пълните данни от спермограмата. Това което знам е -
3 дни въздаржание
5 мил./милилитър
нормален обем
2% живи
Предписаха му витамини,трибестан и проверон(който го няма в България и още не сме го намерили)
Въпроса ми е при положение(в най-лошия случай),че няма подобрение на тези данни дали наистина не можем да разчитаме на асистирани репродуктивни процедури?
Предполагам трябва да помислим за други изследвания, за да се останови причината за теси лоши показатели. Моите изследваниа са добри-хормони, фоликометриа с доказана овулация 3 месеца.
Дайте ни съвет моля ви!

Прес, разбирам объркването ти, но така и аз не мога да преценя какъв е проблемът при вас - даваш ми много малко данни от спермалния анализ, а и освен спермограма трябва да се направят и други изследвания, преди да се мине към лечение. Още е твърде рано да мислите за донор.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #405 -: Януари 06, 2008, 11:16:35 am »
Здравей Мели!
Аз пък искам да те попитам, при положение че съпруга ми има добра спермограма ,може ли да направи разширена такава, и разширената може ли да покаже проблем, който е незабележим в обикновенните спермограми? И когато броя им е над нормата това проблем ли е също. Тоест при норма 40-120 млн. да има 315 млн. 8O

Да, има проблеми, които не са видими при стандартните изследвания.
Всички показатели е добре да са в норма.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #406 -: Януари 06, 2008, 11:22:19 am »
Извинявайте за въпроса/ако ви се стори тъпичък/,но в момента съм под голям стрес и не мога да мисля реално.
На съпруга ми по кръвен път му откриха наличие на хламидия трох.
IgG=1/256     pri norma pod 1/16.
Дадохме материал за замразяване.А въпросът ми е,ако се използва така без да е подложен на лечение има ли опасност ембриона  да не просъществува дълго?
Аз миналата година имах правен ПЦР тест и резултата ми бе отрицателен.Тази година ще го повторя.И ако отново нямам трябва ли да приемам и аз антибиотици като тези предписани на съпруга ми?

Илияна, при замразяването хламидията няма да има отношение към качеството на ембриона. Тестовете, направени при мъжа ти, не доказват наличието на хламидиална инфекция, а само антитела от този клас (IgG). По литературни данни високи нива на тези антитела могат да съществуват до 2 години след среща с микроорганизма. За да се установи има или няма инфекция, трябва да се изследват и други класове антитела, както и евентуално да се търси хламидия антиген на място (например в уретралния секрет). Принципът е да се лекуват и двамата партньори - за съжаление, всички тестове за хламидия дават фалшиво отрицателни резултатит в някакъв процент.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #407 -: Януари 06, 2008, 11:27:58 am »
Здравей те, от 3 год.правим опите за забременяване и от толкова ходя при лекари, който повтарят едни и същи процедури и резултат никакъв. Искам да попитам:
 какви са основните изследвания при двамата партньори. Какви показатели трябва да се изследват при сперматограмата. На съпруга ми е правена такава със следните резултати:
 престой 60
брой сперматозоиди в 1 мл 53 625 000
обем еякулата  3.4 мл Рн 9
Втечняване на 55
нормално подвижни 49
 слабо подвижни 38
неподвижни 13
Моля за коментар на тези резултати и да ми кажете трябва ли да се повтори сперматограмата с повече параметри ( на другите във форома сперматограмата е с повече изследвания).
Ако мъжът ми е прекарал заушка като дете ще имали последствия при създаване на поколение. Също така има разширена вена на единия тестис.

Аз, ти сама си видяла, че изследваните показатели при съпруга ти са малко - направете спермограма в специализирана клиника. Не може да се даде еднозначен отоговор относно заушката - при някои мъже има фатални последици, при други - никакви. Зависи дали и доколко е била усложнена с орхит. И трябва да се прецени дали разширените вени не са проблем, който трябва да се отстрани.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #408 -: Януари 06, 2008, 11:32:12 am »
Здравейте, Мели, искам да попитам - съпругът ми е с 2 процента подвижност на сперматозоидите, впоследствие се оказа, че има много висок пролактин - 2400 при норма 500. Лекарят се съмнява в аденом, но се колебае, тъй като високият пролактин стопирал спермогенезата, а съпруга ми има повече от норамлния брой сперамтозоиди(но пък неподвижни). Би ли ми казала какъв е шанса да се коригират всичкки проблеми, когато се нормализира пролактина, имаме ли шанс за нормално забременяване.Благодаря много за отговора.

Виола, ако проблемът е само във високия пролактин, това е едно от най-лесно лечимите хормонални разстройства. Уточнете вида на пролактинома (припомням, че това може да стане и през касата, ако е здравно осигурен), консултирайте с е с ендокринолаг за лечението.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #409 -: Януари 06, 2008, 11:34:06 am »
Здравей Мели! Ако можеш да ми отговориш на един въпрос, ще съм ти много благодарна. Или поне да ме насочиш към кого да се обърна. Преди близо 4 години боледувах от лаймска болест в лека форма. Интересува ме , тъй като сега съм бременна в третия месец, възможно ли е да се отрази това ми боледуване на плода  :(
. Възможно ли е да има някакви отжения върху развитието на бебенцето. Предварително ти благодаря!

Таня, не ми е известно лаймската болест да има отношение към плода, но не съмспециалист в тази област - консултирай се с инфекционист.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #410 -: Януари 06, 2008, 11:43:59 am »
Здравей Мели! Имам следното питане: Мъжът ми е с едностранно варикоцеле, и ние решихме поради факта че спермограмата не е толкова лоша( по мнение на лекар става за инсе и инвитро) да не прави на този етап съпруга операция на варикоцелето.    Аз имам ендомериоза открита и лекувана с  Zoladex 6 месеца. Последваха 4 неуспешни инсеминации и едно неуспешно инвитро( при инвитрото имаше оплождане и яйцеклетките на 2-3 ден изглеждаха добри). Сега си пускаме разни др.изследвания, преди да пристъпим към 2-то инвитро. Та въпроса ми е имали вероятност да е неуспешно инвитрото поради не оперираното варикоцеле.

Крем, не мога да ти дам категоричен отговор. Всичко, което влошава сперматогенезата, може да има отношение към неуспеха - независимо от факта, че е имало оплождане и видимо добри ембриони преди трансфера, ако сперматозоидите имат проблеми с тяхната ДНК, това може да обясни липсата на бременност (а варикоцеле е една от основните причини за оксидативен стрес в тестисите, което пък води до увреждане на ДНК). И обратното обаче може да е вярно - да имаш имплантационни проблеми и варикоцелето да няма отношение. За съжаление, тук има много теории и малко отговори и е добре наистина да направите предварително повече изследвания.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #411 -: Януари 06, 2008, 11:47:23 am »
Здравей Мели,
резултата от ДНК анализа ни е много лош.При нас е азооспермия, но до сага не беше ясна причината за това.
Материал: Венозна кръв с антикоагулант EDTA.

Метод: ДНК изолиране.Изследване на sY254, sY255, sY84, sY127, sY134 локуси върху Y-хромозомата.

Резултат:  Установена е делеция на локус AZFc върху Y хромозомата, обхващаща проксималната и дисталната част на локуса.

Коментар: AZFc - региона е разположен в близост до проксималната част на хетерохроматина. Съдържа генен кластер на мултикопийното генно семейство на DAZ гена. DAZ гена има тестисно-специфична експресия. Кодираните белтъци са подобни на структура на RBMs, с единичен PHK разпознаващ белтък.

Изследването е направено в генетична медико-диагностична лаборатория ГЕНИКА.
Това означава ли, че няма смисъл от някакво лечение и въобще има ли такова.
Посъветваха ни да направим арт процедура с донорски материал.

Съжалявам, Дидони, точно това означава. Установената микроделеция е причината за азооспермия и медицината е безсилна тук. Няма лечение при този генетичен дефект.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #412 -: Януари 06, 2008, 11:49:54 am »
Здравейте Мели,

Мъжът ми си прави спермограма преди 2 дни и резултатите са следните:

Полово въздържание - 1 ден


Сперматозоидна концентрация  -23 млн./мл
Бр.нормокинетични сперматозоиди - 11 млн./мл
Общ Бр.нормокинетични сперматозоиди - 11 млн./мл
Сперматозоиди с нормокинеза - 47%
Сперматозоиди с хипокинеза - 3%
Сперматозоиди с акинеза - 50%
Обем: 1 мл.
Пх=8.2
Брой левкоцити на мл. - 0,5
Аглутинати на поле ХПФ 800х - 1-2
Вискозитет - 0,5
втечняване 10 мин.
Оценка на морфологията на Крюгер:
с нормална морфология -24%, с патологична морфология - 76%
млади форми на сперматогенезата -с млн./мл
Диагноза: Астенозооспермиа I-во

Благодаря предварително за Вашето мнение!

Весели празници на Вас и Вашето семейство.

Поздрави,
Мишленце

Мишленце, направете нова спермограма при спазени условия за спермален анализ и в специализирана клиника. После пак ще говорим.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #413 -: Януари 06, 2008, 12:01:47 pm »
Честита новата 2008 година!
На всички вас, търсещи помощ в Зачатие, пожелавам да я откриете тук.
И дано, след като сте получили помощ, не забравите и вие да помогнете на друг.
Здраве и професионални успехи на моите колеги, помагащи на Зачатие.
Щастие за всички даром и нека никой не бъде пренебрегнат.  :balk_21:


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #414 -: Януари 06, 2008, 12:13:17 pm »
Елия, с вас се разбрахме вече, но нека го напиша и за другите, които четат темата - винаги, когато има едно основно заболяване (както е във вашия случай с карцином на тестиса и химиотерапия), трябва да се съобразяваме с него и да съгласуваме лечението с водещия специалист (в конкретния случай с онколога).
Благодаря ти Мели!
Ще се обърнем към онколога,но му нямам много вяра.Та той дори не ни предопреди за последствията,а и не е много отзевчив,за съжаление.

Благодаря ти за пожеланията и за това,че ни помагаш!
Желая ти много здраве и радост!
*

    minesota

  • ***
  • 239
  • Всичко е възможно!!!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #415 -: Януари 06, 2008, 12:17:29 pm »
Мели, благодаря за вниманието и твоето компетентно мнение !

Честита нова 2008 година, пожелавам ти мн здраве , щастие и мн професионални успехи :)
*

    Zlatulka

  • *
  • 2153
  • Спермограма се прави САМО в клиника по стерилитет!
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отгов
« Отговор #416 -: Януари 06, 2008, 19:33:41 pm »
Според теб може ли подвижността и морфологията (най-вече) да варират толкова силно поради неоперирано варикоцеле II степен? Освен това завишеното pH и визкозитет за какъв проблем биха могли да "говорят"?

Златулка, всички показатели могат да варират при варикоцеле. Какво стана с плановете за операция? Аз въпреки всичко бих обърнала повече внимание на уреаплазмата.
Ами решихме (съвместно с лекаря ми), че ще направим един опит без операция и отново ще го обсъдим с д-ра на следващата ни среща, която ще е съвсем скоро. Тогава ще правим и генетични изследвания на сперматозоидите и ще пуснем и още една микробиология понеже уреаплазмата така и не я лекувахме. Просто д-р Кацаров каза, че за него тя нее притеснителна и няма нужда да се лекува. Та в общи линии започваме с нови сили след коледната ваканция.
От нас- спорна Нова година, здраве и професионални успехи.
« Последна редакция: Януари 06, 2008, 19:41:05 pm от Zlatulka »

*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #417 -: Януари 06, 2008, 22:02:55 pm »
Искам да попитам един въпрос: доколко влияе продължителното шофиране на резултатите от спермограмата? Може да ви се стори странен въпроса, но някъде четох, че има значение, а мъжа ми ще шофира като ходим на спермограма.
 
*

    didoni

  • ***
  • 335
  • Животът е прекрасен
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #418 -: Януари 08, 2008, 13:31:17 pm »

Съжалявам, Дидони, точно това означава. Установената микроделеция е причината за азооспермия и медицината е безсилна тук. Няма лечение при този генетичен дефект.

Благодаря за отговора Мели!
Истината боли, но поне ще спрем да губим време и пари за невъзможни неща и ще се насочим към възможните.

На вас и на цалото Ви семейство СПОРНА И ЩАСТЛИВА НОВА 2008 ГОДИНА!

*
Re: Мъжът (или жена му) пита, ембриологът отговаря.
« Отговор #419 -: Януари 09, 2008, 11:29:12 am »
Мели, имам един въпрос.
Вероятно най-безумния задаван тук.

Ако мъжа ми свърши в презерватив, мога ли да измеря обема на еякулата, като го изтегля със спринцовка? Ще бъде ли верен резултата, или по друг начин се измерва обема?

Този въпрос е във връзка, че при мъжа ми обема е под-нормата, дори след приема на стимуланти, след операцията от варикоцеле преди 1 година.
Та аз от любов към медицината искам да направя няколко домашни замервания :)

благодаря ти