0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #20 -: Януари 11, 2007, 20:41:31 pm »
Аз съм с Хашимото. Антителата ми са в пъти увеличени. От 2 месеца съм на селен и Преднизолон. Следваща седмица ще ги изследвам пак. Надявам се да са спаднали поне малко. Моята ендокриноложка казва, че много трудно се свалят. :(
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #21 -: Януари 12, 2007, 09:43:13 am »
Момичета, в тази връзка с ТСХ и ТАТ и МАТ искам да споделя нещо.
В началото на октомври направих изследвания на повечко хормони, оказа  се нормално ТСХ и мнооооооооого високи стойности на ТАТ и МАТ.
Това със синдрома на Хашимото ми стана ясно, но оттук какво? Ходих при двама ендокринолози.Единият ми предписа L-тироксин и алое и каза, че проблемът е адски сериозен.Моят док обаче ми препоръча друг ендокринолог, според когото жлезата няма възли и щом ТСХ и всички останали хормони са в норма не трябва да пия нищо, иначе ще разбутам картинката, какво от това че ТАТ и МАТ били завишени.Трябвало да изчакам 6 мес и да изследвам пак. Послушах последния, защото ми се видя логично, но нещо ме гризе, че нищо не правя, като в задънена дупка съм.Каква е историйката със селена и аспирина?Кога се пият?Кой препарат точно? Помогнете, моля!
*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #22 -: Януари 12, 2007, 10:07:08 am »
stanley това със стойностите на ТСХ, ТАТ и МАТ е много сериозен въпрос. Първо за нормални стойности на ТСХ вече отдавна не се смята до 5, ами до 2,5 а това много ендокринолози не го отчитат, затова ако твоите стойности са над 2,5 непременно трябва да се вземат мерки. След това - увеличени стойности на антителата ТАТ и МАТ имат отношение към проблема със забременяването. Потърси във форума - тук доста се е изписало по тази тема и ще научиш много. Ако искаш можеш да се обърнеш към ендокринолога, който доц. Конова препоръчва, а именно д-р Катя Тодорова. Желая успех на теб и на всички момичета и не пренебрегвайте този проблем, защото е много важен не само за да имаме бебчета, но и за общото ни здравословно състояние.


*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #23 -: Януари 12, 2007, 10:27:15 am »
denito,благодаря ти за незабавния отговор първо. ТСХ-то ми е под 2,5(чела съм нещичко по въпроса).Осъзнавам, че проблемът е сериозен, но понякога от престараване сами си създаваме повече проблеми. Къде мога да намеря, препоръчвания от доц Конова специалист? ?Благодаря още веднъж и късмет на всички, нека чудото споходи всяка от  нас!
*

    hrisiel

  • **
  • 79
  • non ho persso la fiducia!!!!
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #24 -: Януари 12, 2007, 19:08:00 pm »
 :hello2:нямам  представа,  и  се  надявам  да   да не  е така, всеки  се страхува  от   болести, нали.
 лек  ден  и  успехи
 :blowingdust: :balk_7: :balk_21: :balk_69:
Доколкото знам понижена функция и антитела е хашимото.
Повишена функция и антитела е базедова болест или?

 
*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #25 -: Януари 12, 2007, 19:33:51 pm »
stanley много се зарадвах, че ТСХ-то ти е под 2,5 - това е страхотен резултат, а телефона на д-р Тодорова е 952 36 00 - на него можеш да си запишеш час. Тя приема във вторник и четвъртък - след обяд на адрес: бул. "П.Славейков" №18.


*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #26 -: Януари 12, 2007, 19:57:34 pm »
denito,благодаря ти за координатите ще се постарая в най-скоро време да посетя ендокринолога и ще пиша  :crossfingers: за резултата от прегледа
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #27 -: Януари 13, 2007, 11:54:00 am »
Моля ви за коментар:
TSH    0.041 uIU/ml   0.49 - 4.67
FT4    1.14ng/dl 0.71 - 1.85
Anti TPO 267.62IU/ml   0 - 12
Anti TG 117.26IU/ml   0 - 34
Явно всяка лаборатория работи с различни референтни стойности в зависимост от реактивите които използва.Аз изледвах хормоните на ЩЖ за първи път през май2006г :
TSH 2,89mIU/l [0,270 - 4,20]/23.05.2006/
FT4 19,03pmol/l [12,00 - 22,00]
Поставиха ми диагноза тиреотоксикоза(хипертиреоидизъм).Предписаха ми :Цефазел100 по1табл;еутирокс25mkg по1т и центрум по 1т.Док препоръча изследване на ТАТ и МАТ:А-ТРО 11.89IU/ml[0,000 - 34,00];
A-TG 44,07IU/ml[0,000 - 115,0].Освен това в лабораторията по погрешка изследваха наново TSH - 3,81mIU/l [0,270 - 4,20]/1.06.2006/
През октомври направих повторни изследвания,но при друг лекар
ТSH 3,48mIU/l [0,270 - 4,20]док постави диагноза : друг5 видове нетоксична гуша.Без необходимост от терапия.
Сега незнам какво да си мисля, :dontknow: но непия нищо.
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #28 -: Януари 13, 2007, 16:19:45 pm »
Сладурки,някой ще ми даде ли малко повече информация за селена? 50мкг дневна доза нормална ли е? Има ли значение в кой момент от цикъла ще се пие, да не се "прецака" овулацията както при приема на аспирин?
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #29 -: Януари 13, 2007, 17:57:11 pm »
aз пия два пъти дневно по 100 мкг селен, т.е. 200 мкг на ден...
специално ми е предписан, защото обявих на лекарката, че ще подновявам опитите ... така че не би трябвало да влияе на овулацията.

Това за аспирина не го знаех.
« Последна редакция: Януари 13, 2007, 17:59:16 pm от jul4e »
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #30 -: Януари 14, 2007, 11:22:11 am »
Сладурки,някой ще ми даде ли малко повече информация за селена? 50мкг дневна доза нормална ли е?
Най-добре е да се консултираш с ендокринолог. Той ще каже дали трябва да приемаш селен и в какви дози.
По принцип не пречи на овулацията и се пие всеки ден.

lb2f
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #31 -: Януари 17, 2007, 21:28:24 pm »
Аз съм с нормални стойности на ТАТ и МАТ, но ТСХ ми е над 3,50. Изписаха ми по една таблетка селен на ден /от тези на Валмарк например/, като трябва да започна да го пия месец преди да започна АРТ. Според ендокриноложката нямам заболяване на щитовидната жлеза, ще пия селен за да се презастраховам.
  09.11.2007
*

    Gencho

Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #32 -: Февруари 11, 2007, 09:31:30 am »
Здравейте,
Явно аз съм от ония 1:20 мъже, които имат проблем със щитовидната жлеза. От юни 2005 г. ме лекуват за Базедова болест, основно с пропицил, като дневната ми доза почти не пада под 4 таб./ден. Под тези стойности веднага ми се влошават TSH i FT4. Наскоро си направих иззлседвания на ТАТ и МАТ (не по лекарско предписание, а по съвет на моя колежка) и се оказа, че те също са извън референтните стойности. Показах ги на лекуващия ме лекар и той заключи, че при мен не се касае за Базедова болест, а за Хашимото и не се налага принципно промяна в лечението, т.е. оставам на пропицил 6 таб./ден. Четейки за щитовидната жлеза, симптомите ми са на Базедова болест, а по изследвания имам Хашимото и честно казано, вече започнах да се обърквам и да се съмнявам доколко лечението ми е правилно. А само до преди няколко седмици, преди да направя ТАТ и МАТ, лекарите ми препоръчваха операция и премахване на щитовидната жлеза, а сега са в друга крайност. Очаквам ваши мнения и да споделите практика с мен. Благодаря Ви и на всички желая добро здраве!
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #33 -: Февруари 11, 2007, 17:31:00 pm »
Аз доколкото четох
антитела в комбинация с повишена функция = базедова болест
антитела в комбинация с понижена функция = хашимото

Ако някой може да потвърди или опровергае моля.
Тази седмица съм на контролен преглед, така че ще мога да попитам лекаря си.
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #34 -: Февруари 12, 2007, 19:38:50 pm »
Аз доколкото четох
антитела в комбинация с повишена функция = базедова болест
антитела в комбинация с понижена функция = хашимото
Не е точно така. При Хашимото функцията може да е нормална, повишена или понижена. Самото заболяване е автоимунно. Ендокринолога (ако е добър професионалист) може да държи стойностите на TSH в норма с малко лекарства. Когато ТSH известно време е било нормално, евентуално тогава ТАТ и МАТ много бавно може да се доближат до референтните стойности.
В тази връзка - моля, помогнете да намеря ендокринолог, който основно се занимава с Хашимото. Аз съм от Пловдив, ама може и да е от по-далеч...
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #35 -: Февруари 12, 2007, 23:00:15 pm »
здравейте
виждам че в тази тема има много мнения за TSH, но моя случай не го виждам никаде
значи аз си бях с нормални стойности на TSH преди 4 месеца, но лекаря ми видя някакви нарушения и ми предписа L тироксин 50
изследванията ми от 09.02.2007 са TSH  0.019 (0.27 - 4.2)
какво значи това
утре имам час до лекаря, но аз веднъж му се обаждах и той ми каза че това е нормално
вярно ли е
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #36 -: Февруари 13, 2007, 09:30:31 am »
А колко ти беше TSH-то преди? Аз също пих Л-тироксин, но според мен цяла таблетка за нормални стойности е много висока доза. Аз си свалих стойността с 0.72 за месец, но го пих по система от 1/4 таблетка за 10 дни, 1/2т. за 10 дни и 3/4т. за 10 дни.
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #37 -: Февруари 13, 2007, 09:45:37 am »
Вчера между другото за пръв път изследвам FT4 - 0.79 /0.71-1.85/;  FT3 - 2.99/1.4-4.2/. На пръв поглед всичко изглежда нормално, но вече не съм сигурна в нищо. ТСХ-то уж беше в референтни стойности, но се смятало, че трябва да се държи около 2, над 2,5 се смята за високо. Да не би да има някаква зависимост и при тези хормони?
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #38 -: Февруари 13, 2007, 09:50:15 am »
bob4o_f, че на теб ти е паднало ТСХ-то под референтните стойности. Какво казва твоят лекар по въпроса?

ТА, тъкмо бях на лекар, със сигурност моят случай на понижена функция и антитела се диагностицира като хашимото. За другите варианти не знам, но съм чела в интернет за комбинация от повишена функция и антитела, че го водят базед. Къде още можем да провери?
На мен ми взеха кръв днес за ТСХ и в зависимост от резултата може да ми напаснат дозата или да си остана на Л-Тироксин 75.
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #39 -: Февруари 13, 2007, 09:54:19 am »
bob4o_f, май леко са те предозирали... Търси добър ендокринолог!
Какви са били ст-стите на TSH при първите ти изследвания? Ехография ли ти правиха, та видяха, че има някакви нарушения?