0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Пак щитовидна жлеза
« -: Ноември 13, 2006, 12:46:58 pm »
Моля ви за коментар:
TSH          0.041 uIU/ml   0.49 - 4.67
FT4          1.14ng/dl      0.71 - 1.85
Anti TPO   267.62IU/ml   0 - 12
Anti TG     117.26IU/ml   0 - 34
Не съм и помисляла, че са възможни такива резултати и съм страшно притеснена!!! 8O :(
И възможно ли е TSH наистина да е под нормата, а ТАТ и МАТ да са толкова завишени?
За какво говорят тези резултати?
Ще попречат ли на предстоящото инвитро?
Благодаря предварително за отговорите.
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #1 -: Ноември 13, 2006, 19:28:11 pm »
Здравей ТА, аз не съм лекар и незнам какво означават тези стойности, но наистина не са в норма. Трябва задължително да направиш консултация с ендокринолог.
Мисля, че за инвитрото няма да имаш проблем, но би могло да е проблем за задържане, износване на бебето или да се роди със здравословни проблеми.
Това не трябва да те плаши, защото ако се отрегулира проблема навреме ще си родиш хубаво и здраво бебе.

Успех и скоро да се похвалиш с две чертички !  :D

*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #2 -: Ноември 13, 2006, 19:41:41 pm »
Цитат на: TA
И възможно ли е TSH наистина да е под нормата, а ТАТ и МАТ да са толкова завишени?
Та, отивай на ендокринолог. Завишените антитела водят до разстройство във функцията на жлезата. Стойности на TSH под референтните граници говорят за хиперфункция на щитовидната жлеза. Щом планираш инвитро скоро, добре е първо стойностите на този хормон да влязат в норма. Не се притеснявай, с подходяща терапия и системно наблюдение, всичко ще бъде наред.
Успех!
:balk_21:
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #3 -: Ноември 14, 2006, 09:39:22 am »
Да това говори за хиперфункция на щитовидната жлеза и Хашимото /много високи стойности на ТАТ и МАТ/.
Когато TSH е извън норми - няма нормална овулация.
ТАТ и МАТ пък пречат за износването, а има мнения и за МАТ за имплантация.
Моя съвет е консултация с добър ендокринолог и може би няколко месеца хормонални за да влезе TSH в норми./за инвитро незнам дали е нужно, но предполам че може би за добрата връзка хипофиза - хипоталакмус/.
Доц.Конова за високи нива на ТАТ и МАТ препоръчва и 10 дни преди транфер вливане на имуновенин.
Късмет!
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #4 -: Ноември 14, 2006, 10:31:09 am »
Колко пъти си изследвала, ако е за първи, направи повторно следващия месец
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #5 -: Ноември 14, 2006, 10:59:57 am »
Благодаря ви, мили момичета, за отговорите.
За първи път правя изследвания на щитовидната и резултатите определено ме озадачиха. Просто в първия момент човек не знае какво става, какво да направи и как да реагира.
Явно ще се ходи в Плевен, но първо в събота ще се посъветвам с доктора какво да направя на първо време.
Уж до момента все съм имала нормална овулация - проблема ми е тубарен...
Явно нещата не са такива, каквито изглеждат...
*

    hriseli

Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #6 -: Януари 10, 2007, 22:50:45 pm »
Да това говори за хиперфункция на щитовидната жлеза и Хашимото /много високи стойности на ТАТ и МАТ/.
Когато TSH е извън норми - няма нормална овулация.
ТАТ и МАТ пък пречат за износването, а има мнения и за МАТ за имплантация.
Моя съвет е консултация с добър ендокринолог и може би няколко месеца хормонални за да влезе TSH в норми./за инвитро незнам дали е нужно, но предполам че може би за добрата връзка хипофиза - хипоталакмус/.
Доц.Конова за високи нива на ТАТ и МАТ препоръчва и 10 дни преди транфер вливане на имуновенин.
Късмет!
[ftp]
zdraveite , za parvi  pat vi pisha, ot pro4etenoto  razbiram  4e  vie  ste nai  kompitentne po vaprosa  za stoinostite  horm.  izsledvaniq.eto  zasto  se  obrastam kam  vas 
TSH   5.5 Mu/l            0.3-4.0
FT3   4.4 pg/ml          2.2-5.5
FH4   12 pg/ml          7.8-19.4
FSH  5.6 mUI/ml         2.5-8.0    vav faza  folikolarna
prolaktin  5.7mUI/ml    3.5-26     vav f. folik.,,
edinstveno  za  pretisnenie   e TSH  e po  visoko  ot  normalnoto,ima  li  nqkakav problem ,i dali  ima seriozno  otnoshenie  v  MZ.
 blagodarq na vsi4ki :thankyousign: , i uspeh vav  vashite  na4inania. :bfp: :stroller:
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #7 -: Януари 10, 2007, 22:57:43 pm »
hriseli, TSH - то е малко завишено. Трябва да изследваш ТАТ и МАТ, но първо се консултирай с ендокринолог.

Успех! :)
*

    hriseli

Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #8 -: Януари 10, 2007, 23:46:03 pm »
здравеите, :D
благодаря  за  отговора, но  би ли  ми обяснила  какво еТАТ и МАТ, понеже сам 4ужбина а затова с   термини  сакрастения  ми  трудно да  разбера  за  какво става  вапрос, благодаря  ти много.
 :sleepingbabygirl: :sleepingbabyboy:
*

    hrisiel

  • **
  • 79
  • non ho persso la fiducia!!!!
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #9 -: Януари 11, 2007, 02:01:23 am »
здравеите, :D
благодаря  за  отговора, но  би ли  ми обяснила  какво еТАТ и МАТ, понеже сам 4ужбина а затова с   термини  сакрастения  ми  трудно да  разбера  за  какво става  вапрос, благодаря  ти много.
 :sleepingbabygirl: :sleepingbabyboy:
:DOK,  galli,
ve4e si dadoh  otgovor  na vaprosa,sled dalgo sarirane  v net, tova zadovoli  moqt  interesza  pove4e informazia
Blagodarq ti   mn. 4e  beshe  taka otziv4iva, i  uspeh. :blowingdust:

 
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #10 -: Януари 11, 2007, 04:26:54 am »
Стойност на TSH от 5.5 е високичка и трябва да те види ендокринолог.
TSH е основен индикатор за наличието на хипо и хипер функция на жлезата. Стойности над референтните граници говорят за хипо, а стойности под тези граници - за хиперфункция на щитовидната жлеза. От тук говорим и за Синдром на Хашимото  - автоимунно заболяване на щитовидната жлеза т.е. организмът изработва антитела срещу собствената си щитовидната жлеза, които постепенно започват да я рушат (известни като ТАТ и МАТ). Това от своя страна може да доведе до разстройство във функцията на жлезата и до секретиране на неподходящо количество хормони на щитовидната жлеза.
*

    hrisiel

  • **
  • 79
  • non ho persso la fiducia!!!!
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #11 -: Януари 11, 2007, 04:55:09 am »
bladarq, beshe mn.  zadovolitelna  s otgovora  si.
 :thankyousign: :balk_102:

 
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #12 -: Януари 11, 2007, 10:08:29 am »
Обръщам се към момичетата с повишени ст-сти на ТАТ и МАТ. Какво препоръчват вашите ендокринолози за понижване на тези антитела?
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #13 -: Януари 11, 2007, 12:41:39 pm »
Аспирин и Селен, ама даже и те не помагали, ама и не вредели.
Моята ендокриноложка каза, че могат да се нормализират след известно време, при условие, че се нормализира и ТСХ.
А има ли връзка между приема на Метизол и месечния цикъл? Нещо ми закъснява около 10 дена, но не съм бременна.
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #14 -: Януари 11, 2007, 13:34:48 pm »
Момичета пиша за да Ви окуража.Много от Вас знаят, че 10 месеца лекувах хиперфункция на щитовидната жлеза /пиех Пропицил/, както и имах много високи титри /6 пъти/ над нормата ТАТ И МАТ /за тях пиех селен и аспирин/.
Вчера си направих контрола след 2 месечно спиране на хормоналните - резултат TSH чудесна ст-ст, а най-голямата изненада за мен бе ТАТ в граници, а МАТ гранична ст-ст.
Та в този ред на мисли искам да Ви окуража, че наистина сле като TSH се вкара в граници и щитовидната жлеза заработи нормално падат с времето и ст-тите на антителата.
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #15 -: Януари 11, 2007, 13:55:08 pm »
Това е добро постижение.Браво,Вкас.
Аз скоро си изследвах ТСХ и резултата беше добър( в референтни стойности).Съжалявам, че не изследвах и антителата.Може и те да са се нормализирали  :?.
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #16 -: Януари 11, 2007, 14:52:23 pm »
Браво, Вкас!
Скоро не сме си писали...
При мен от повишена функция на жлезата, нещата тръгнаха към понижена. Явно съм била малко предозирана. Освен Метизола, ми включиха и Lтироксин и сега пия Метизол по 1 т., Бизогама 1/2 т, Lтироксин 1 т.и Бромокриптин /заради Пролактина/. След месец хормоните влязоха в норма, но продължих хапчетата още 3 мес. /по лекарско предписание/ . Не съм повтаря изследванията на ТАТ и МАТ... Следващата седмица във вторник съм на контролни изследвания в Плевен. Последните дни усщам някакво стягане в областта на шията, което досега не съм забелязвала. Това малко взе да ме притеснява. Дали вместо към подобрение, нещата не се влошават?!
*

    hrisiel

  • **
  • 79
  • non ho persso la fiducia!!!!
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #17 -: Януари 11, 2007, 15:13:28 pm »
:?
blagodarq  vi  momi4eta  za  sega  nemoga  di  vi otgovorq  na mn.  vaprosi, neohodimo  mie    malko vreme, za da  povtorq  izsledvaniq  a  tova  ste e   v  sled.  MZ.   s  tozi m malko  zakasnqh   da  povtorq  vs.  tova, taka  ste  imam  vreme, za  konsult.  sas  spezialist i  t. n.
  Uspehi  na  vsi4ki  i  do  skoro
 :help: :balk_64: :balk_69:

 
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #18 -: Януари 11, 2007, 16:44:58 pm »
Доколкото знам понижена функция и антитела е хашимото.
Повишена функция и антитела е базедова болест или?
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #19 -: Януари 11, 2007, 20:34:35 pm »
Цитат
:DOK,  galli,
ve4e si dadoh  otgovor  na vaprosa,sled dalgo sarirane  v net, tova zadovoli  moqt  interesza  pove4e informazia
Blagodarq ti   mn. 4e  beshe  taka otziv4iva, i  uspeh. :blowingdust:

За нищо, мила!
Успех и на теб.  :)
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #20 -: Януари 11, 2007, 20:41:31 pm »
Аз съм с Хашимото. Антителата ми са в пъти увеличени. От 2 месеца съм на селен и Преднизолон. Следваща седмица ще ги изследвам пак. Надявам се да са спаднали поне малко. Моята ендокриноложка казва, че много трудно се свалят. :(
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #21 -: Януари 12, 2007, 09:43:13 am »
Момичета, в тази връзка с ТСХ и ТАТ и МАТ искам да споделя нещо.
В началото на октомври направих изследвания на повечко хормони, оказа  се нормално ТСХ и мнооооооооого високи стойности на ТАТ и МАТ.
Това със синдрома на Хашимото ми стана ясно, но оттук какво? Ходих при двама ендокринолози.Единият ми предписа L-тироксин и алое и каза, че проблемът е адски сериозен.Моят док обаче ми препоръча друг ендокринолог, според когото жлезата няма възли и щом ТСХ и всички останали хормони са в норма не трябва да пия нищо, иначе ще разбутам картинката, какво от това че ТАТ и МАТ били завишени.Трябвало да изчакам 6 мес и да изследвам пак. Послушах последния, защото ми се видя логично, но нещо ме гризе, че нищо не правя, като в задънена дупка съм.Каква е историйката със селена и аспирина?Кога се пият?Кой препарат точно? Помогнете, моля!
*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #22 -: Януари 12, 2007, 10:07:08 am »
stanley това със стойностите на ТСХ, ТАТ и МАТ е много сериозен въпрос. Първо за нормални стойности на ТСХ вече отдавна не се смята до 5, ами до 2,5 а това много ендокринолози не го отчитат, затова ако твоите стойности са над 2,5 непременно трябва да се вземат мерки. След това - увеличени стойности на антителата ТАТ и МАТ имат отношение към проблема със забременяването. Потърси във форума - тук доста се е изписало по тази тема и ще научиш много. Ако искаш можеш да се обърнеш към ендокринолога, който доц. Конова препоръчва, а именно д-р Катя Тодорова. Желая успех на теб и на всички момичета и не пренебрегвайте този проблем, защото е много важен не само за да имаме бебчета, но и за общото ни здравословно състояние.


*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #23 -: Януари 12, 2007, 10:27:15 am »
denito,благодаря ти за незабавния отговор първо. ТСХ-то ми е под 2,5(чела съм нещичко по въпроса).Осъзнавам, че проблемът е сериозен, но понякога от престараване сами си създаваме повече проблеми. Къде мога да намеря, препоръчвания от доц Конова специалист? ?Благодаря още веднъж и късмет на всички, нека чудото споходи всяка от  нас!
*

    hrisiel

  • **
  • 79
  • non ho persso la fiducia!!!!
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #24 -: Януари 12, 2007, 19:08:00 pm »
 :hello2:нямам  представа,  и  се  надявам  да   да не  е така, всеки  се страхува  от   болести, нали.
 лек  ден  и  успехи
 :blowingdust: :balk_7: :balk_21: :balk_69:
Доколкото знам понижена функция и антитела е хашимото.
Повишена функция и антитела е базедова болест или?

 
*

    denito

  • *
  • 1007
  • моята сбъдната мечта
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #25 -: Януари 12, 2007, 19:33:51 pm »
stanley много се зарадвах, че ТСХ-то ти е под 2,5 - това е страхотен резултат, а телефона на д-р Тодорова е 952 36 00 - на него можеш да си запишеш час. Тя приема във вторник и четвъртък - след обяд на адрес: бул. "П.Славейков" №18.


*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #26 -: Януари 12, 2007, 19:57:34 pm »
denito,благодаря ти за координатите ще се постарая в най-скоро време да посетя ендокринолога и ще пиша  :crossfingers: за резултата от прегледа
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #27 -: Януари 13, 2007, 11:54:00 am »
Моля ви за коментар:
TSH    0.041 uIU/ml   0.49 - 4.67
FT4    1.14ng/dl 0.71 - 1.85
Anti TPO 267.62IU/ml   0 - 12
Anti TG 117.26IU/ml   0 - 34
Явно всяка лаборатория работи с различни референтни стойности в зависимост от реактивите които използва.Аз изледвах хормоните на ЩЖ за първи път през май2006г :
TSH 2,89mIU/l [0,270 - 4,20]/23.05.2006/
FT4 19,03pmol/l [12,00 - 22,00]
Поставиха ми диагноза тиреотоксикоза(хипертиреоидизъм).Предписаха ми :Цефазел100 по1табл;еутирокс25mkg по1т и центрум по 1т.Док препоръча изследване на ТАТ и МАТ:А-ТРО 11.89IU/ml[0,000 - 34,00];
A-TG 44,07IU/ml[0,000 - 115,0].Освен това в лабораторията по погрешка изследваха наново TSH - 3,81mIU/l [0,270 - 4,20]/1.06.2006/
През октомври направих повторни изследвания,но при друг лекар
ТSH 3,48mIU/l [0,270 - 4,20]док постави диагноза : друг5 видове нетоксична гуша.Без необходимост от терапия.
Сега незнам какво да си мисля, :dontknow: но непия нищо.
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #28 -: Януари 13, 2007, 16:19:45 pm »
Сладурки,някой ще ми даде ли малко повече информация за селена? 50мкг дневна доза нормална ли е? Има ли значение в кой момент от цикъла ще се пие, да не се "прецака" овулацията както при приема на аспирин?
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #29 -: Януари 13, 2007, 17:57:11 pm »
aз пия два пъти дневно по 100 мкг селен, т.е. 200 мкг на ден...
специално ми е предписан, защото обявих на лекарката, че ще подновявам опитите ... така че не би трябвало да влияе на овулацията.

Това за аспирина не го знаех.
« Последна редакция: Януари 13, 2007, 17:59:16 pm от jul4e »
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #30 -: Януари 14, 2007, 11:22:11 am »
Сладурки,някой ще ми даде ли малко повече информация за селена? 50мкг дневна доза нормална ли е?
Най-добре е да се консултираш с ендокринолог. Той ще каже дали трябва да приемаш селен и в какви дози.
По принцип не пречи на овулацията и се пие всеки ден.

lb2f
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #31 -: Януари 17, 2007, 21:28:24 pm »
Аз съм с нормални стойности на ТАТ и МАТ, но ТСХ ми е над 3,50. Изписаха ми по една таблетка селен на ден /от тези на Валмарк например/, като трябва да започна да го пия месец преди да започна АРТ. Според ендокриноложката нямам заболяване на щитовидната жлеза, ще пия селен за да се презастраховам.
  09.11.2007
*

    Gencho

Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #32 -: Февруари 11, 2007, 09:31:30 am »
Здравейте,
Явно аз съм от ония 1:20 мъже, които имат проблем със щитовидната жлеза. От юни 2005 г. ме лекуват за Базедова болест, основно с пропицил, като дневната ми доза почти не пада под 4 таб./ден. Под тези стойности веднага ми се влошават TSH i FT4. Наскоро си направих иззлседвания на ТАТ и МАТ (не по лекарско предписание, а по съвет на моя колежка) и се оказа, че те също са извън референтните стойности. Показах ги на лекуващия ме лекар и той заключи, че при мен не се касае за Базедова болест, а за Хашимото и не се налага принципно промяна в лечението, т.е. оставам на пропицил 6 таб./ден. Четейки за щитовидната жлеза, симптомите ми са на Базедова болест, а по изследвания имам Хашимото и честно казано, вече започнах да се обърквам и да се съмнявам доколко лечението ми е правилно. А само до преди няколко седмици, преди да направя ТАТ и МАТ, лекарите ми препоръчваха операция и премахване на щитовидната жлеза, а сега са в друга крайност. Очаквам ваши мнения и да споделите практика с мен. Благодаря Ви и на всички желая добро здраве!
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #33 -: Февруари 11, 2007, 17:31:00 pm »
Аз доколкото четох
антитела в комбинация с повишена функция = базедова болест
антитела в комбинация с понижена функция = хашимото

Ако някой може да потвърди или опровергае моля.
Тази седмица съм на контролен преглед, така че ще мога да попитам лекаря си.
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #34 -: Февруари 12, 2007, 19:38:50 pm »
Аз доколкото четох
антитела в комбинация с повишена функция = базедова болест
антитела в комбинация с понижена функция = хашимото
Не е точно така. При Хашимото функцията може да е нормална, повишена или понижена. Самото заболяване е автоимунно. Ендокринолога (ако е добър професионалист) може да държи стойностите на TSH в норма с малко лекарства. Когато ТSH известно време е било нормално, евентуално тогава ТАТ и МАТ много бавно може да се доближат до референтните стойности.
В тази връзка - моля, помогнете да намеря ендокринолог, който основно се занимава с Хашимото. Аз съм от Пловдив, ама може и да е от по-далеч...
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #35 -: Февруари 12, 2007, 23:00:15 pm »
здравейте
виждам че в тази тема има много мнения за TSH, но моя случай не го виждам никаде
значи аз си бях с нормални стойности на TSH преди 4 месеца, но лекаря ми видя някакви нарушения и ми предписа L тироксин 50
изследванията ми от 09.02.2007 са TSH  0.019 (0.27 - 4.2)
какво значи това
утре имам час до лекаря, но аз веднъж му се обаждах и той ми каза че това е нормално
вярно ли е
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #36 -: Февруари 13, 2007, 09:30:31 am »
А колко ти беше TSH-то преди? Аз също пих Л-тироксин, но според мен цяла таблетка за нормални стойности е много висока доза. Аз си свалих стойността с 0.72 за месец, но го пих по система от 1/4 таблетка за 10 дни, 1/2т. за 10 дни и 3/4т. за 10 дни.
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #37 -: Февруари 13, 2007, 09:45:37 am »
Вчера между другото за пръв път изследвам FT4 - 0.79 /0.71-1.85/;  FT3 - 2.99/1.4-4.2/. На пръв поглед всичко изглежда нормално, но вече не съм сигурна в нищо. ТСХ-то уж беше в референтни стойности, но се смятало, че трябва да се държи около 2, над 2,5 се смята за високо. Да не би да има някаква зависимост и при тези хормони?
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #38 -: Февруари 13, 2007, 09:50:15 am »
bob4o_f, че на теб ти е паднало ТСХ-то под референтните стойности. Какво казва твоят лекар по въпроса?

ТА, тъкмо бях на лекар, със сигурност моят случай на понижена функция и антитела се диагностицира като хашимото. За другите варианти не знам, но съм чела в интернет за комбинация от повишена функция и антитела, че го водят базед. Къде още можем да провери?
На мен ми взеха кръв днес за ТСХ и в зависимост от резултата може да ми напаснат дозата или да си остана на Л-Тироксин 75.
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #39 -: Февруари 13, 2007, 09:54:19 am »
bob4o_f, май леко са те предозирали... Търси добър ендокринолог!
Какви са били ст-стите на TSH при първите ти изследвания? Ехография ли ти правиха, та видяха, че има някакви нарушения?
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #40 -: Февруари 13, 2007, 09:58:52 am »
Вчера между другото за пръв път изследвам FT4 - 0.79 /0.71-1.85/;  FT3 - 2.99/1.4-4.2/. На пръв поглед всичко изглежда нормално, но вече не съм сигурна в нищо. ТСХ-то уж беше в референтни стойности, но се смятало, че трябва да се държи около 2, над 2,5 се смята за високо. Да не би да има някаква зависимост и при тези хормони?

Има, да. Доколкото чрез ТСХ се контролира дейността на щитовидната жлеза. ТСХ е хормон на хипофизата, който се произвежда, когато щитовидната не произвежда достатъчно хормони (Т3 и Т4). В този смисъл ТСХ и Т3/Т4 са обратно пропорционални. Високо ТСХ = ниски Т3 и Т4 (понижена функция на щитовидната). Ниско ТСХ = високи Т3 и Т4 (повишена функция).

При мен ТСХ също беше в рефернтни стойности, но над 2. В клиника по репродоктивна медицина ми обясниха, че при бременост трябва да е между 0.5 и 1.5 и затова съм на Л-Тироксин.
« Последна редакция: Февруари 13, 2007, 10:01:02 am от jul4e »
*

    stanley_78

  • ***
  • 408
  • Твоите деца не са твои деца, те са рожба на копнеж
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #41 -: Февруари 13, 2007, 10:14:38 am »
Аз още не съм ги коментирала с док., днес ще ходя. Общо взето принципа го разбирам и като гледам щом съм намалила стойностите на ТСХ /сега ми е 2,035 /0,49-4,67// май и FT3 и FT4 са си добре.
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #42 -: Февруари 13, 2007, 11:28:20 am »
Те са ти в референтните стойности, FT4 е в долната граница.
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #43 -: Февруари 13, 2007, 15:46:40 pm »
Мога само да ви кажа, че всичко свързано с щитовидната жлеза е страшна магия. На мен ми откриха хашимото съвсем случайно преди 2 години. Смених трима лекари докато намеря лекаря, който да ми помогне. От хипер функция ме предозираха с прописил и отидох в хипо функция. При хашимотото много трудно се напипва точната доза и трябва да се правят контролни изледвания почти всяка седмица. Те струват доста пари, а касата покрива само 1 път на 3 месеца :x Накрая лекарката, която ме вкара в ремисия просто ми спря всички лекарства! Каза, че жлезата сама ще се регулира. И стана точно така! От 1,5 години вече съм в ремисия! Д-р Тодорова я потвърди сега. Предписа ми само по 1 таблетка селен дневно, която пия вече от 3 месеца! Така, че понякога не само пиенето на лекарства помага! А забравих да ви кажа, когато ми откриха хашимото започнах да ходя на йога, страшно много помага за вътрешната хармония, която е важна за щитовидната жлеза!
Песимистът вижда трудността във всяка възможност;
Оптимистът вижда възможността във всяка трудност!
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #44 -: Февруари 23, 2007, 22:44:44 pm »
здравейте отново
искам да споделя с вас че моят лекар ми каза че точно това искал да постигне с тироксина, с тези ниски стойности тя щяла да спре  да функционира и да си почине няколко месеца, след което ще спра хапчетата и да се надяваме да се е "възстановила" както каза той.
На мен лично не ми стана много ясно за какво е всичко това, понеже в началото стойностите на TSH ми бяха в граници-около 2,2
Вие какво мислите по въпроса, дали лекаря е прав?
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #45 -: Февруари 24, 2007, 15:03:41 pm »
Привет ,момичета,
изследванията ,които направих на TSH и Anti-TPO направо ме втрещиха:
                TSH - 3.04 mlU/ml       при  реф.стойности     0.35-5.50
                Anti-TPO - 474.5 lU/ml      при реф. стойности      0-34
Никога досега не съм правила хормонални изследвания.Назначиха ми още LH,FSH,Testosteron,Estradiol,Prolactin....те са в норма.
Ще посетя ендокринолог,това е ясно,но на какво според Вас се дължи това огромно завишаване на антителата ? И още един въпрос ...имам киста,която лекувам от доста време....възможно ли е тя да оказва влияние на резултата?
« Последна редакция: Февруари 24, 2007, 16:29:25 pm от juli4ka »
-Това е невъзможно - казала Причината.
-Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът.
-Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
-Опитай... - прошепнала Мечтата.
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #46 -: Февруари 24, 2007, 15:43:11 pm »
Аз ще те посъветвам да повториш, ТСХ, заедно с FT4, ТАТ и МАТ /отново/.

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #47 -: Февруари 24, 2007, 19:23:22 pm »
Привет ,момичета,
изследванията ,които направих на TSH и Anti-TPO направо ме втрещиха:
                TSH - 3.04 mlU/ml       при  реф.стойности     0.35-5.50
                Anti-TPO - 474.5 lU/ml      при реф. стойности      0-34
Никога досега не съм правила хормонални изследвания.Назначиха ми още LH,FSH,Testosteron,Estradiol,Prolactin....те са в норма.
Ще посетя ендокринолог,това е ясно,но на какво според Вас се дължи това огромно завишаване на антителата ? И още един въпрос ...имам киста,която лекувам от доста време....възможно ли е тя да оказва влияние на резултата?

Най- вероятно се касае за автоимунно заболяване.
И моите антитела са завишени в пъти. Диагнозата ми е Хашимото.
Задължително се консултирай с ендокринолог.

Успех!!! :)
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #48 -: Февруари 26, 2007, 15:49:25 pm »
LH,FSH,Testosteron,Estradiol,Prolactin....те са в норма
И още един въпрос ...имам киста,която лекувам от доста време....възможно ли е тя да оказва влияние на резултата?
Юличка незнам как са ти в норма при условие, че ти самата писа лекуваш киста дълго. Принципно тези хормони е добре да се проследят поне три цикъла, за да се разбере има или няма хормонален дисбаланс.


                TSH - 3.04 mlU/ml       при  реф.стойности     0.35-5.50
                Anti-TPO - 474.5 lU/ml      при реф. стойности      0-34

След акто за първи път изследваш щитовидни хормони и антитела, ще трябва да ти кажа, че тези стойности се повлияват от смяната на сезоните. В смисъл зимно време организма изпитва по голяма необходимост от тириодитни хормони и понякога има леки отклонения в ТСХ-то тоест понижена функция. (ниските стойности говорят за хипер функция и обратното)
Косултация ще ти е необходима по скоро с гинеколог-ендокринолог ако целиш забременяване (предполага се щом пишеш в този сайт). Ние тук не предписваме лекарства и не даваме консултации заместващи прецизните лекарски знания, наблюдения и опит.
Селен и аспирин не лекуват антителата ТАТ и МАТ, само ги парират (блокират). Наличието на щитовидни антитела говори за автоимунен процес, който може да отключи антифосфолипидни антитела (Антифосфолипиден Синдром), които имат роля в имплантирането и износването на плода.Моят съвет е да потърсиш доказаните в тази област специалисти и да се консултираш с тях.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #49 -: Февруари 27, 2007, 07:47:11 am »
Юличка незнам как са ти в норма при условие, че ти самата писа лекуваш киста дълго.
В норма имах предвид,че са границите на референтните стойности.

                Косултация ще ти е необходима по скоро с гинеколог-ендокринолог ако целиш забременяване (предполага се щом пишеш в този сайт). Ние тук не предписваме лекарства и не даваме консултации заместващи прецизните лекарски знания, наблюдения и опит.
Не съм се обърнала към Вас ,за да ми изписвате лекарства нито да се осланям на консултации, които биха заменили лекарските.Ясно съм написала,че ще посетя специалист.Просто исках да разбера вашето мнение,но вероятно съм сгрешила като попитах.Съжалявам!
-Това е невъзможно - казала Причината.
-Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът.
-Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
-Опитай... - прошепнала Мечтата.
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #50 -: Февруари 27, 2007, 08:19:51 am »
Не съм се обърнала към Вас ,за да ми изписвате лекарства нито да се осланям на консултации, които биха заменили лекарските.Ясно съм написала,че ще посетя специалист.Просто исках да разбера вашето мнение,но вероятно съм сгрешила като попитах.Съжалявам!

Не е нужно да съжаляваш. Просто потърси консултация със специалист и тогава ще правим коментар. Казах ти от едно изследване неможе да се направи заключение или пък да се посатви диагноза. Трябва да се проследи за по голям период от време., например половите хормони е добре да се проследят поне три цикъла, за да се види дали има някакъв проблем. За щитовидните хормони и антитела има доста писано в сайта, потърси с търсачката. Успех и гледай напред.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #51 -: Февруари 27, 2007, 08:34:23 am »
Юличка, случват се такива неща, моите полови хормони също винаги са били в идеални норми, но съм имала кисти, ТАТ и МАТ бяха завишени, сега не са, всичко може да се оправи, трябва да избереш добър специалист, понякога повишението е просто на стресова основа, важно е да се открие проблема и да се лекува.
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]
*

    stanis

Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #52 -: Март 23, 2007, 19:20:18 pm »
zdravejte, ne mi e i minavalo prez um, 4e 6te pi6a v podoben forum. no eto 4e mi se slu4i. mnogo sym pritesnena, a 4as pri lekar imam edva v ponedelnik. TSH 3.97, a antitela MAT 111,5 IU/ml. pri referenti 0.0 - 12.0. ne sa nikak dobre, nali? lekuwam se Eutyrox 25 ve4e po4ti 6 meseca, predi tova bqh na LTyroxin 100. kajete ne6to otnosno zabremenqvaneto i posledicite za eventualniq plod. najstina li 6te e s uvrejdaniq? tova ve4e ha6imoto li e? blagodarq

Пиши на кирилица
« Последна редакция: Март 23, 2007, 21:25:40 pm от Lali »
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #53 -: Март 23, 2007, 20:08:00 pm »
абе хора, виждате цял сайт и форум, където всичко (почти) е написано на кирилица. е как ви идва отвътре да изплескате латиница, в случая след 3 страници кирилица.
ми не мога да ти помогна дори и да искам защото просто не съм прочела изчекнатото написано. и да знаеш че не съм само аз - много са тия дето не четат маймуница.

ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*
Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #54 -: Март 25, 2007, 11:53:05 am »
Аз само ще добавя към Лили, момичета и момчета ползвайте търсачката. Много сме дискутирали проблемите на щитовидната жлеза. Има и интересни статии в сайта, прочетете ги.
Ако се цели забременяване и проблема е доказан щитовиден, има отлични лекари в областта на репродуктивната ендокринология, координатите ще намерите в сайта. Аз съм с Хашимото, но имам успешна бременност след приложена правилна терапия, която е индивидуална.
Хашимото не се лекува или поне не засега!!!
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

Re: Пак щитовидна жлеза
« Отговор #55 -: Септември 18, 2009, 20:06:27 pm »
Аз също съм с хипотиреоидизъм и бих искала да те попитам какви лекарства взимаш. Аз пия само Л-тироксин