0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #20 -: Ноември 07, 2006, 14:37:55 pm »
ха, дано  :dance2:
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #21 -: Ноември 08, 2006, 06:39:32 am »
Хайде пак с питания (нали съм си голямо защо, а нямам време да чета). :D
Та, интерсува ме къде като зоконова норма или знам ли и аз как са изредени задължителните изследвания при бебето.Питам защото педиатърката ни се опъва за направление за гледане за луксации.И всичко това с довода, че като гледала сме си наред.
Да, ама на мен тия с наред и не наред не ми минават искам си всичко, което се полага на бебето, а не после да си бия главата в стената, заради нечии мързел и некомпетентсност.
Така че мацки ще съм Ви благодарна , ако метнете някой линк да и разпечатам нещо на жената, за да види че номерата с няма смисъл не минават при мен.
*
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #22 -: Ноември 08, 2006, 11:25:54 am »
Силве, и на мен ми отказа, но отидох и си платих на частно. Не ми се спореше с нея.  :?
*
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #23 -: Ноември 08, 2006, 12:15:46 pm »
StefiZ,
цитирам мнение на д-р Огнян Бранков, детски хирург в „Пирогов”, по една тема в бг-мамма за едно доста повръщащо бебе (какъвто не е твоят случай):
„Общо взето това е положението - всички бебчовци повръщат по малко или по много. Отначало (веднага след раждането) защото не са съвсем узрели за новия начин на хранене - това трябва да се оправи за 2 - 3 месеца. Най-често майките (ако не се паникьосват) сами налучкват правилния режим.
Ако обаче повръщането се засили след 20 - 25-ия ден - да му мисли докторът, дали няма стеснение на пилора (изхода на стомахчето). Ако пък нещата се проточват - пак да му мисли докторът.
Но в последните два случая трябва да се консултирате и с детски хирург (да не дава Господ, защото ние мислим само за разни операции).”


Ultra,
Кървенето при мен (след секцио) беше не много продължително, някъде около десетина дни май, но зацапването продължи чак докъм 50тия ден. На мен също ми беше много топло и се потях, но не съм имала температура. Присъединявам се към съветите да попиташ лекаря си за това.

Silwi25,
за нослето:
капвах по една капка физиологичен разтвор (ампулка Tonimer) в ноздричката, после издърпвах секрета с аспираторче, накрая почиствах с клечка за уши с ограничител;
за ставите:
ехографско изследване на тазобедрените стави се прави два пъти – при навършване на един и четири месеца. В някои клиники и още след раждането. Виж сайта на НЗОК. Долу в средата има снимка на новородено и надпис „Детско здравеопазване”, като кликнеш на надписа се отваря pdf.файл с информацията, която ти е нужна.
Същата информация, в малко по-друг вид, я има и в приложенията към Националния рамков договор, който също го има на сайта. Това, което ти трябва, е Приложение 7.
« Последна редакция: Ноември 08, 2006, 22:06:32 pm от Verdi »
*
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #24 -: Ноември 08, 2006, 15:37:52 pm »
да напомня на новите мами да си напишат историята в "Статистика на успеха"...
*
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #25 -: Ноември 08, 2006, 18:15:36 pm »
Верди, много ти благодаря за изчерпателния отговор :) Дано сме от леките случая, защото тя го прави този номер още от болницата и не се е засилило повръщането, та да се надявам да не стане по-тежко.

Дони душичко, започнах одеве да пиша, ама познай, заспах :lol:
Та имам го впредвид де.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #26 -: Ноември 08, 2006, 23:17:14 pm »
привет!

за връщането - в д-р Спок и останалите книги пише, че връщането не е проблем. проблем е повръщането на фонтан и то ако е редовно, а не инцидентно. за всеки случай, оригвайте добре, дръжте изправени поне 15 минути и слагайте да спят настрана. Мартин е връщал много рядко.

за кървенето след секцио - аз още на 10-тия ден имах по-скоро розово течение. обилно кървене беше много малко, но зацапването наистина продължи около 40 дни.

температура следобед около 37.1 - 37.2 имах до към 14-тия ден. не е от гърдите, според мен, щото аз цедях по 7 пъти и пак си имах темп.

за изследването при ортопед - защо трябва да се ходи два пъти - на 1 и на 4 месеца? ние ходихме при Драганов на 1 месец и като го питах кога да идем пак, той каза - на 6 месеца, като почне да сяда.

днес си купих списание "Моето бебе и аз". има календар на посещенията в детска консултация - кога и какво се гледа и изследва. там пише, че не могат да ти отказват направление, защото за педиатрите няма лимит.
практически, до 6-тия месец, освен ортопед, друго стандартно специализирано изследване или преглед няма. само при нужда.

за сополите - Мартин досега почти не е имал сополи. само един път се престраших да пръскам Стеримар в носа, но той така писна, че няма да повторя скоро. чакам ги да поизлязат навън и тогава забърсвам с малко памуче.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #27 -: Ноември 09, 2006, 00:04:27 am »
Silwi,

бях пуснала един линк преди две седмици към наредба 39, която урежда профилактичните прегледи. Ето го отново.http://www.zdrave.net/document/institute/e-library/BG_Health_Acts/MoH_Order_No_39.htm

Виж приложението, което се отнася за профилактичните прегледи за децата. Там е написано, че децата трябва да бъдат прегледани от ортопед след навръшване на 1 м и на 4 мес. Макар че и моята педиатърка се ослушва и ми измърмори, че нямало нужда.


*

    Хера

  • ****
  • 908
  • романтично люлякова
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #28 -: Ноември 09, 2006, 08:08:54 am »
.... Макар че и моята педиатърка се ослушва и ми измърмори, че нямало нужда.
И моята се опита ама я натиснах и сега ще ходим на ортопед и ние :)
Да попитам вие ноктите режете ли ги или само с пиличка? До сега моят нямаше много големи нокти но явно му пораснаха или пък защото мята неистово ръце вече и започна да се драска. Четох, че колкото повече ги режеш толкова по-бързо растяли...по-добре било с пиличка.
Ние вече сме на смесено...дохранвам, че като че ли ми отсякоха кърмата ей така....намаля драстично и дохранвам с Аптамил1.
Моята зимна приказка - 21.09.2006
Пролетната приказка  - 21.04.2011
*
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #29 -: Ноември 09, 2006, 10:33:01 am »
Hera, ние в началото ноктенцата леко ги зарязвахме от края и ги късахме. Сега вече таткото ги реже с ножичка, но не използва бебешкия к-т, който купих, че му бил неудобен. Ползва си ножичката на джобния нож, макар че аз му се карам. Страх ме е да неи замърси ноктета с нещо.
Относно кърмата не се чувствай виновна.  просто така се случва понякога, ние сме на комбинирано хранене от самото начало. Пък ето щерката утре става на 3 мес. Аз пия лактогонен чай (български, не тоя на хип, че от него полза никаква). Та от него ли, от редовното цедене ли не знам, но кърмата ми се вдигна 2 пъти. Ама и детето вече яде доста повече така че пак половината й ядене е с АМ. Сега мисля да пробвам с хомеопатия - препоръчаха ми Ricinus communis 5 ch.


*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #30 -: Ноември 09, 2006, 10:41:24 am »
Аз ги режа с детската ножичка още от началото. Изобщо не съм ползвала пила, а и той така неистово се съпротивлява на рязането или пиленето, че гледам да го хвана на къс пас и бързам много. Ако почна с пилата, ще ме разберат и в центъра на града какво правя :lol:
Габи, Вени ми беше препоръчала Бриониа 15 - пак е хомеопатично. За кърмата. Аз така или иначе установих, че по-добро лекарство за намаляващата кърма от малцова бира няма. Тук има една малцова, безалкохолна - от нея става кърма в голямо количество. Ама в България я няма :(
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #31 -: Ноември 09, 2006, 12:39:15 pm »
Температурата спадна :D Ама преди това счупих живачния термометър и изпаднах в тих ужас. Винаги съм изпитвала страх това да не се случи и когато стана се парализирах за две минути :lol:
Вдигнах Румен по тревога, изметохме живачните топченца и той ме увери, че нищо друго не трябвало да се прави. А аз имах спомен, че се купуваше нещо от аптеката и се наръсваше мястото на счупване...
Иначе кървенето и потенето намаляха, но кога ще наваксам с недоспиването не знам :D
Гримьорката на Милен Цветков определено се впечатли от тъмните ми кръгове.
Пъпчето се държи на косъм и се надявам днес да падне. Не мога да направя свястна снимка, че да ви покажа щото или спи или се кокорчи като сумист :P
Първият пакет на Памперс беше супер, но откакто отворих втория все ми се струва, че ползвам някакво менте. Пропусна веднъж, вътрешния слой залепва за дупето и сякаш не попива толкова добре. И двата са купувани от Била с две семици разлика. Ако не е менте, то вероятно е станал по-пиклив :lol:
Кожата мажем по няколко пъти на ден със Себамед олио, но не спира да се лющи, а на китките направо се напуква :(
Сополчетата вадим със салфетка на фитилче, имам Стеримар, но още не съм се престрашила да го ползвам.
Още не са се върнали старите ми диоптри. Не виждам добре нито с очилата, нито с лещите. Знам, че бременността провокира покачване на диоптрите и че след известно време се връщат старите, ама колко е това време :roll:


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #32 -: Ноември 09, 2006, 13:06:38 pm »
Ей, супер, че е спаднала температурата! С недоспиването наваксваш чак към 3 месец :D Да не те плаша, ама докато си урегулираш режима е така. И аз имах огромни сини кръгове под очите. Затова трябва да използваш всяка минута когато бебо спи, да спиш и ти.
Явно ти се е паднала кофти партида от памперсите. Тук ги редуват с лепенки с ластик и с лепенки без ластик. И аз имах по едно време затруднения, не винаги мога да преценя колко да стегна. Все се притеснявах да не би да му натисна корема нещо или да не го стягам прекалено много.
Вземи си на Пенатен един крем има за ранички. Уф, на немски го знам как се казва, на български не :? Много е ефикасен. Аз го мажех само с него и му помагаше да се изчисти кожата бързо и безболезнено. Олио не съм слагала. Само като правех масажи.
За диоптрите нищо не мога да ти кажа, изобщо не съм наясно с тези неща :(
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #33 -: Ноември 09, 2006, 16:22:55 pm »
Ани, за счупения термометър, трябва да вземеш сяра от аптеката, и с нея да поръсиш - тя неутрализира живака.

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #34 -: Ноември 09, 2006, 17:23:09 pm »
Hera_76,
За ноктите – не зная кое е по-добре, но мога да ти кажа аз какво правех. Имам един бебешки комплект на “Safety 1st”. В началото ноктите бяха много меки и сами се късаха. Веднъж-два пъти опитах с пиличката, но се отказах. Пробвах с нокторезачката и оттогава режа само с нея – избирам моменти, когато току-що се е наял добре или току-що е станал от сън и няма много желание за борба.

За увеличаване на лактацията – виж това Как да увеличим кърмата си.

Ultra,
Добре е, че вече нямаш температура.
За счупения термометър – из нета има сводки от сорта на „На 02.11.2005 г. към 22:00 часа е получен сигнал за разлят живак от счупен термометър в ап. 42, ул. “Ручей” №1, гр. Пловдив. Спасителна група от отдел "Аварийно-спасителни дейности" към Дирекция "Гражданска защита" – област Пловдив е събрала живака и обработила мястото. Пострадали няма, съобщават от ДА "Гражданска защита".”
Ето ти и една тема за счупен термометър Живак в кухнята.

За памперсите – винаги съм купувала „Памперс” от „Билла”, но не съм имала проблем. Пропуснаха само няколко пъти, но беше защото явно му бяха станали малки. Щом минахме на по-големия номер, пропускането престана.
*
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #35 -: Ноември 09, 2006, 18:22:53 pm »
и аз да се оплача - Ели беше със сополи. Почнах промивки със Стеримар, но ефект никакъв. Понеже е по голяма и  аз съм по привърженик на народната медицина, четах сайтове с народна медицина и Димков и почнах на всеки час да капя сок от лук разреден с преварена вода.Два вечера подред инхалации с лайка,сода и мед и вече 3 дена е добре, няма помен от сополите и кашлицата.Дано да съм успяла да я излекувам по бабешки, че с тази алергия незнам как ще давам антибиотици.Слава богу до сега не ми се е налагало освен 3 дена Суметролим сироп.Но понеже е с алергия и веднага направи оток на лигавицата на ларингса и давах няколко дена Кларитин сироп.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #36 -: Ноември 09, 2006, 18:27:30 pm »
чупила съм термометър и се консултирах тогава с Мели. тя каза, че няма страшно - количеството е мизерно. наръсваш със сяра от аптеката и събираш. чак да викаш Гражданска защита ми се струва смешно.
 по-интересно е къде да се изхвърли после това. аз питах в аптеката дали те не се занимават със изземване на счупени термометри, но ме изгледаха като извънземно.
а като се замислим колко термометри се чупят... къде отива този живак?

за ноктите - ние отначало ги отлюпвахме с ръка просто. чак на 3 месеца някъде се престраших да ги изрежа. е... често ходи с маникюр ;)

ultra, ако продължавате да се люпите и т.н., пробвай да смениш мазилката. аз съм против олиото за новородени, смятам, че запушва порите и освен това киселинността му е различна от тази на новородената кожа. това последното ми е сведение от дерматоложка с 3 деца.

защо не опитате серията за суха и атопична кожа на Мустела? верно, скъпа е - 26 лева голяма туба, но е добра.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #37 -: Ноември 09, 2006, 18:36:13 pm »
Молба към всички настоящи и бъдещи майки - подкрепете петицията на майките със заварено положение по отношение на изменения Кодекс за социално осигуряване, които се оказват извън борда на положителните промени и се ощетяват значително!

http://www.bgpetition.com/promeni-kso/index.html

между нас има такива ощетени майки, но се надявам всички вие да подкрепите петицията!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #38 -: Ноември 09, 2006, 19:10:10 pm »
Вчера пробвах хидратантен крем на мустела. Даде ми го педиатърката. Мострата е в срок, но се изринахме с малки, червени пъпчици. Измих хубаво лицето и се поуспокои кожата. Иначе мирише перфектно :D Ама вече съм предубедена, макар че може обривът да е бил и от друго нещо. Ще пробвам да си изпрося мостра на атопичната. Иначе на Себамед киселинността е специално съобразена с бебешката, но и на мен ми се иска да пробвам с мляко, а не с олио.
За живака - знам го това за сярата, но май е малко късно вече. Счупи се преди 2 дни на плочките в кухнята, пода е измит няколко пъти, ако нещо се е разпиляло е под хладилника и шкафовете. Трудно достъпно :lol:
Да се похваля - падна ни пъпа :D Жалко, че свърши Openfest-а, щях да го хвърля там. Вие какво направихте вашите, не ми се ще да отива в коша...


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Re: Седмица 06-12.11.2006
« Отговор #39 -: Ноември 09, 2006, 19:12:07 pm »
За петицията - естествено, че подкрепям, ама много бавно се връщат мейлите, данопристигне скоро, че утре сигурно ще забравя :?


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde