0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте, д-р Даскалова. Респект към Вас и помоща, която давате на всички в този форум.
Ситуацията при нас е следната: аз съм на 40 г. а ММ на 46. След неуспешни опити да имаме дете, направихме СГ, която видно не е никак добре. Микробиология за микроплазма и уреаплазма все още не сме пускали.
Мъжът ми е карал заушка, когато е бил в 7 клас. Според вас нужно ли е да търсим причина в лошите показатели, или е ясно, че прекараната заушка е причината за това.
Има ли смисъл да изследваме полови хормони и щитовидна жлеза.
Има ли вариант с тази морфология за направим IFV или ICSI.
Благодаря Ви предварително.
Бъдете здрави!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова. Респект към Вас и помоща, която давате на всички в този форум.
Ситуацията при нас е следната: аз съм на 40 г. а ММ на 46. След неуспешни опити да имаме дете, направихме СГ, която видно не е никак добре. Микробиология за микроплазма и уреаплазма все още не сме пускали.
Мъжът ми е карал заушка, когато е бил в 7 клас. Според вас нужно ли е да търсим причина в лошите показатели, или е ясно, че прекараната заушка е причината за това.
Има ли смисъл да изследваме полови хормони и щитовидна жлеза.
Има ли вариант с тази морфология за направим IFV или ICSI.
Благодаря Ви предварително.
Бъдете здрави!

Здравей, des_lona!

Прекараната заушка е причина за влошена сперматогенеза само ако е била придружена с орхит (възпаление на тестисите). Което не отменя търсенето на други евентуални причини, като някои от изброените - микробиологични, хормонални, също така да го прегледа уролог, да се мисли за рисковите фактори от страна на професия, начин на живот и т.н. При това бързо. При тебе - оценка на яйчниковия резерв. И с тези показатели може да се прави ин витро, но с по-добри ще има по-високи шансове.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря Ви. Ще пуснем и микробиология преди консултацията с уролога.
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #183 -: Август 05, 2020, 10:15:07 am »
Здравейте д-р Даскалова, възможно ли  е след лечение на хламидия при партньорът ми, да са намалени левкоцитите, защото при предходната спермограма бяха 12, благодаря.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #184 -: Август 05, 2020, 13:06:13 pm »
Здравейте д-р Даскалова, възможно ли  е след лечение на хламидия при партньорът ми, да са намалени левкоцитите, защото при предходната спермограма бяха 12, благодаря.

Здравей, teddy_vasileva!

Да, възможно е, това е и целта на лечението.
Все пак нека направи спермограма в лечебно заведение, което има право да прави спермограми.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #185 -: Август 05, 2020, 14:44:37 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Респект към Вас и помоща, която давате на всички в този форум.
Ситуацията при нас е следната: аз съм на 40 г. а ММ на 46. След неуспешни опити да имаме дете, направихме СГ, която видно не е никак добре. Микробиология за микроплазма и уреаплазма все още не сме пускали.
Мъжът ми е карал заушка, когато е бил в 7 клас. Според вас нужно ли е да търсим причина в лошите показатели, или е ясно, че прекараната заушка е причината за това.
Има ли смисъл да изследваме полови хормони и щитовидна жлеза.
Има ли вариант с тази морфология за направим IFV или ICSI.
Благодаря Ви предварително.
Бъдете здрави!

Здравей, des_lona!

Прекараната заушка е причина за влошена сперматогенеза само ако е била придружена с орхит (възпаление на тестисите). Което не отменя търсенето на други евентуални причини, като някои от изброените - микробиологични, хормонални, също така да го прегледа уролог, да се мисли за рисковите фактори от страна на професия, начин на живот и т.н. При това бързо. При тебе - оценка на яйчниковия резерв. И с тези показатели може да се прави ин витро, но с по-добри ще има по-високи шансове.

Поздрави! :)

Здравейте, д-р Даскалова. Пуснахме изследвания за микоплазма, уреаплазма и резлтатите са отрицателни. Притесни ме резултат от теста за хламидия и по конкретно ImG и ImA. Като са гранични резултатите, значи ли, че има хламидия. Въпреки, че имаме съмнения в резултата започнахме 10-дневно лечение с АБ, след консултация с лекар. Изследванията са правени в лаборатория Рамус.
Благодаря Ви.
Спорен ден!
« Последна редакция: Август 05, 2020, 16:15:39 pm от des_lona »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #186 -: Август 05, 2020, 16:53:55 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Пуснахме изследвания за микоплазма, уреаплазма и резлтатите са отрицателни. Притесни ме резултат от теста за хламидия и по конкретно ImG и ImA. Като са гранични резултатите, значи ли, че има хламидия. Въпреки, че имаме съмнения в резултата започнахме 10-дневно лечение с АБ, след консултация с лекар. Изследванията са правени в лаборатория Рамус.
Благодаря Ви.
Спорен ден!

Здравей, des_lona!

Изследването показва, че има антитела, в случая спрямо хламидия. Не дава отговор на въпроса има или няма инфекция. Еднократно изследване за антитела не носи много информация, особено при заболявания, при които не се изгражда траен имунитет. Антителата се следят в динамика, те имат различни динамични криви във времето при различните пациенти, а и по принцип няма особена логика да предпочетем изследването на антитяло пред изследването на антиген. Освен, може би, цената.
Проведете си лечението, след което направети PCR анализ за хламидия - в еякулат, в цервикален секрет и/или в урина (по преценка на лекаря).

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #187 -: Август 05, 2020, 18:13:06 pm »
Благодаря Ви. Ние искахме от еякулат да се направи изследването, но в нашия град казаха, че не правят. Ще потърся лаборатория, където да направим PCR. А след колко време може да бъде направен той?
« Последна редакция: Август 05, 2020, 18:19:37 pm от des_lona »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #188 -: Август 06, 2020, 20:47:56 pm »
Благодаря Ви. Ние искахме от еякулат да се направи изследването, но в нашия град казаха, че не правят. Ще потърся лаборатория, където да направим PCR. А след колко време може да бъде направен той?

Има възможност биологичните проби да бъдат изпратени по куриер до съответната лаборатория. При положение, че не е правен изобщо PCR, не мисля, че има особени изисквания, но все пак е добре да се попита в лаборатория.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #189 -: Август 10, 2020, 11:21:42 am »
Здравейте д-р Даскалова, как бихте коментирали следната спермограма? Понеже се мъчим с жена ми от известно време, и накрая тръгнахме по специалисти, за сега проблемът излиза при мен. Дали има някакъв шанс за оправяне на стойностите? И не мога да разбера какво значи наличие на аглутинати, агрегати и детрит.

Полово въздържание: 4 дни

Физико-химични параметри
Име на теста (изследване) Резултат Референтни стойности
Обем: 2 мл 1.5 ÷ 6 мл
pH: 8.1 7.2 ÷ 8
Вискозитет: нормален 0-2 см
Цвят: слонова кост
Наличие на желатинови конгломерати: Не
Наличие на аглутинати: 1
Наличие на агрегати: Да
Наличие на детрит: Да

Наличие на клетки в еякулата
Име на теста (изследване) Резултат Референтни стойности
Епителни клетки: 0 /поле 0 ÷ 1 /поле
Незрели клетки: 0.169 млн/мл ≤ 1 млн/мл
Левкоцити: 0.34 млн/мл ≤ 1 млн/мл

Концентрация на сперматозоидите
Име на теста (изследване) Резултат Референтни
стойности
Брой сперматозоиди: 33.9 млн/мл ≥ 15 млн/мл
Общ брой сперматозоиди: 67.8 млн/еякулат ≥ 39 млн/еякулат

Подвижност на сперматозоидите
Име на теста (изследване) Резултат Референтни
стойности
Бързо прогресивно подвижни(А): 3 % > 25%
Бавно прогресивно подвижни(B): 62 %
Трептящи (C): 6 %
Неподвижни (D): 29 % < 50 %
Прогресивно подвижни (A+B): 65 % ≥ 32 %
Брой прогресивно подвижни (A+B): 22.04 млн/мл
Общ брой подвижни сперматозоиди (A+B+C): 48.14 млн/еякулат

Морфология на сперматозоидите
Име на теста (изследване) Резултат Референтни стойности
Сперматозоиди с нормална морфология: 2 % ≥ 4 %
Сперматозоиди с абнормална морфология: 98 %
Сперматозоиди с главични дефекти: 98 %
Сперматозоиди с дефекти на шийна/средна
част:
32 %
Сперматозоиди с опашни дефекти: 3 %
Сперматозоиди с цитоплазмен остатък: 3 %
TZI: 1.39 N < 1.6

Забележка: Преобладаващи морфологични дефекти: пириформени главички, сперматозоиди
със задебелен среден сегмент.
Заключение: Тератозооспермия
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #190 -: Август 17, 2020, 09:46:09 am »
Здравейте д-р Даскалова, как бихте коментирали следната спермограма? Понеже се мъчим с жена ми от известно време, и накрая тръгнахме по специалисти, за сега проблемът излиза при мен. Дали има някакъв шанс за оправяне на стойностите? И не мога да разбера какво значи наличие на аглутинати, агрегати и детрит.

Полово въздържание: 4 дни

Физико-химични параметри
Име на теста (изследване) Резултат Референтни стойности
Обем: 2 мл 1.5 ÷ 6 мл
pH: 8.1 7.2 ÷ 8
Вискозитет: нормален 0-2 см
Цвят: слонова кост
Наличие на желатинови конгломерати: Не
Наличие на аглутинати: 1
Наличие на агрегати: Да
Наличие на детрит: Да

Наличие на клетки в еякулата
Име на теста (изследване) Резултат Референтни стойности
Епителни клетки: 0 /поле 0 ÷ 1 /поле
Незрели клетки: 0.169 млн/мл ≤ 1 млн/мл
Левкоцити: 0.34 млн/мл ≤ 1 млн/мл

Концентрация на сперматозоидите
Име на теста (изследване) Резултат Референтни
стойности
Брой сперматозоиди: 33.9 млн/мл ≥ 15 млн/мл
Общ брой сперматозоиди: 67.8 млн/еякулат ≥ 39 млн/еякулат

Подвижност на сперматозоидите
Име на теста (изследване) Резултат Референтни
стойности
Бързо прогресивно подвижни(А): 3 % > 25%
Бавно прогресивно подвижни(B): 62 %
Трептящи (C): 6 %
Неподвижни (D): 29 % < 50 %
Прогресивно подвижни (A+B): 65 % ≥ 32 %
Брой прогресивно подвижни (A+B): 22.04 млн/мл
Общ брой подвижни сперматозоиди (A+B+C): 48.14 млн/еякулат

Морфология на сперматозоидите
Име на теста (изследване) Резултат Референтни стойности
Сперматозоиди с нормална морфология: 2 % ≥ 4 %
Сперматозоиди с абнормална морфология: 98 %
Сперматозоиди с главични дефекти: 98 %
Сперматозоиди с дефекти на шийна/средна
част:
32 %
Сперматозоиди с опашни дефекти: 3 %
Сперматозоиди с цитоплазмен остатък: 3 %
TZI: 1.39 N < 1.6

Забележка: Преобладаващи морфологични дефекти: пириформени главички, сперматозоиди
със задебелен среден сегмент.
Заключение: Тератозооспермия

Здравей, perseus777!

Има проблем с морфологията на сперматозоидите, а също така и с подвижността им - Бързо прогресивно подвижни(А): 3 % > 25%.
В тази ситуация аз бих предложила втора спермограма в друго лечебно заведение, за да се направи сравнение в показателите. Детрит са части от клетки, агрегация означава струпване на клетки (сперматозоиди и други), а наличието на аглутинати само по себе си изисква да се направят допълнително тестове за антиспермални антитела. Но първо контролната спермограма другаде и след това останалите стъпки по реда си - анамнеза, оценка на репродуктивната история, допълнителни изследвания и т.н.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #191 -: Август 20, 2020, 12:36:52 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

От година правим неуспешни опити, като преди 2 месеца пуснахме 2 спермограми през 1 месец с диагноза олигоастенотератозооспермия. Правихме изследване на У микроделеции, което е перфектно. При мен нещата за добри без отклонения за момента, предстои ми цветна снимка. Мъжа ми е с Хашимото /високи ТАТ и МАТ/ без лечение за момента според ендокринолога, тестостерона е малко под долна граница. Бяхме при двама уролози които предписаха само добавки за момента, които пие от 3 месеца, няма варикоцеле, 1 тестис е по-малък, другия-нормален. Мъжа ми е на 30, слаб, не пуши и не пие, води активен начин на живот и се храни нормално.

Прилагам втората спермограма:


Обем: 7 мл >1.5
pH: 8.1 >7.2
Вискозитет: нормален
Цвят: характерен

Концентрация на сперматозоидите

Брой сперматозоиди: 2,38 млн/мл ≥ 15 млн/мл
Общ брой сперматозоиди: 16,66 млн/еякулат ≥ 39 млн/еякулат

Подвижност на сперматозоидите

Бързо прогресивно подвижни(А): 12,27 % > 25%
Бавно прогресивно подвижни(B): 14,87 %
Непрогресивно подвижни (NP): 15.61%
Неподвижни (IM): 57,25 % < 50 %
Прогресивно подвижни (PR): 27,14 % ≥ 32 %

Кръгли клетки - 1.58 <1 млн/мл

Мотолитет : 42,75% >40%

Морфология на сперматозоидите по Крюгер

Сперматозоиди с нормална форма: 2,5 %
Сперматозоиди с патологични форми: 97,5%

Базова квалификация

Сперматозоиди с нормални форми: 2,5%
Сперматозоиди с главични дефекти: 91 %
Сперматозоиди с дефекти на шийка: 35 %
Сперматозоиди с дефекти глава + шийка: 28.5 %

Тератозооспермален индекс: 1.29 N < 1.66
индекс на мултиплени аномалии: 1.29 <1.76

Моля за Вашият коментар относно изследванията и относно кръглите клетки. От предишната спермограма има за 1 месец увеличение в подвижността, но като цяло другите параметри не изглеждат никак добре. Готвим се за инвитро, но всяко подобрение в показателите би било страхотно.

Благодаря!
« Последна редакция: Август 20, 2020, 12:54:44 pm от SummerTime »
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #192 -: Август 20, 2020, 14:45:27 pm »
Здравейте д-р Мели, качвам спермограма от специализираната клиника, моля за коментар. На мъжа ми са му казали, че сравнение с останалите показатели не би трябвало да се притеснява за морфологията. Само да направи Мб и МУ, айде микробиология знаем, обаче МУ какво ще рече?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #193 -: Август 21, 2020, 17:48:10 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

От година правим неуспешни опити, като преди 2 месеца пуснахме 2 спермограми през 1 месец с диагноза олигоастенотератозооспермия. Правихме изследване на У микроделеции, което е перфектно. При мен нещата за добри без отклонения за момента, предстои ми цветна снимка. Мъжа ми е с Хашимото /високи ТАТ и МАТ/ без лечение за момента според ендокринолога, тестостерона е малко под долна граница. Бяхме при двама уролози които предписаха само добавки за момента, които пие от 3 месеца, няма варикоцеле, 1 тестис е по-малък, другия-нормален. Мъжа ми е на 30, слаб, не пуши и не пие, води активен начин на живот и се храни нормално.

Прилагам втората спермограма:


Обем: 7 мл >1.5
pH: 8.1 >7.2
Вискозитет: нормален
Цвят: характерен

Концентрация на сперматозоидите

Брой сперматозоиди: 2,38 млн/мл ≥ 15 млн/мл
Общ брой сперматозоиди: 16,66 млн/еякулат ≥ 39 млн/еякулат

Подвижност на сперматозоидите

Бързо прогресивно подвижни(А): 12,27 % > 25%
Бавно прогресивно подвижни(B): 14,87 %
Непрогресивно подвижни (NP): 15.61%
Неподвижни (IM): 57,25 % < 50 %
Прогресивно подвижни (PR): 27,14 % ≥ 32 %

Кръгли клетки - 1.58 <1 млн/мл

Мотолитет : 42,75% >40%

Морфология на сперматозоидите по Крюгер

Сперматозоиди с нормална форма: 2,5 %
Сперматозоиди с патологични форми: 97,5%

Базова квалификация

Сперматозоиди с нормални форми: 2,5%
Сперматозоиди с главични дефекти: 91 %
Сперматозоиди с дефекти на шийка: 35 %
Сперматозоиди с дефекти глава + шийка: 28.5 %

Тератозооспермален индекс: 1.29 N < 1.66
индекс на мултиплени аномалии: 1.29 <1.76

Моля за Вашият коментар относно изследванията и относно кръглите клетки. От предишната спермограма има за 1 месец увеличение в подвижността, но като цяло другите параметри не изглеждат никак добре. Готвим се за инвитро, но всяко подобрение в показателите би било страхотно.

Благодаря!

Здравей, SummerTime!

Аз бих предложила следното:
1. Цитогенетичен анализ (кариотип) - добре е да се направи преди ин витро опит, тъй като първо, ако има отклонения, това може да е причина за влошената сперматогенеза и второ, някои генетични дефекти се унаследяват, т.е. ако има риск за вертикален пренос на дефекта (от родителя на бебето), това е добре да се обсъди предварително и да се реши дали този риск по някакъв начин е предотвратим, напр. чрез PGD или пък е нужно да се изследва и жената и т.н.
2. Терапия за автоимунното заболяване, както и търсене на други автоимунни процеси в организма - понякога вървят заедно.
3. Да се направи опит да се повиши тестостерона, има няколко начина за това - с физическа активност, спорт, начин на хранене - избягване на някои храни, или с лекарства.
4. Да се оценят и другите хормони, ако не е направено, напр. ЛХ, ФСХ, естрадиол, прогестерон.
5. Ако не е направена доплерова ехография, да се направи.
6. И да се оценят другите му евентуални рискови фактори, като професионален риск, скрининг за инфекции, други общи заболявания и предразположения и т.н.

И после лечение. С лекарства, не само с хранителни добавки. :)
Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #194 -: Август 21, 2020, 17:58:15 pm »
Здравейте д-р Мели, качвам спермограма от специализираната клиника, моля за коментар. На мъжа ми са му казали, че сравнение с останалите показатели не би трябвало да се притеснява за морфологията. Само да направи Мб и МУ, айде микробиология знаем, обаче МУ какво ще рече?

Здравей, queen sunshine!

В спермалния анализ има признаци за възпалителен процес. Ако сте излекували хламидията, а това трябва да стане, като се лекуват и двамата партньори, трябва да се търсят други инфекциозни причинители. Ако се открият, да се приложи съответното лечение, а ако не се откриват, да се търсят неинфекциозни причини за възпалението.

МУ означава Медицински Университет. Не се сещам да има друго значение, ще трябва да попиташ какво са имали предвид. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #195 -: Август 21, 2020, 18:48:31 pm »
Благодаря за отговора, но за морфологията какво ви е мнението, благодаря!
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #196 -: Август 22, 2020, 12:24:44 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

От година правим неуспешни опити, като преди 2 месеца пуснахме 2 спермограми през 1 месец с диагноза олигоастенотератозооспермия. Правихме изследване на У микроделеции, което е перфектно. При мен нещата за добри без отклонения за момента, предстои ми цветна снимка. Мъжа ми е с Хашимото /високи ТАТ и МАТ/ без лечение за момента според ендокринолога, тестостерона е малко под долна граница. Бяхме при двама уролози които предписаха само добавки за момента, които пие от 3 месеца, няма варикоцеле, 1 тестис е по-малък, другия-нормален. Мъжа ми е на 30, слаб, не пуши и не пие, води активен начин на живот и се храни нормално.

Прилагам втората спермограма:


Обем: 7 мл >1.5
pH: 8.1 >7.2
Вискозитет: нормален
Цвят: характерен

Концентрация на сперматозоидите

Брой сперматозоиди: 2,38 млн/мл ≥ 15 млн/мл
Общ брой сперматозоиди: 16,66 млн/еякулат ≥ 39 млн/еякулат

Подвижност на сперматозоидите

Бързо прогресивно подвижни(А): 12,27 % > 25%
Бавно прогресивно подвижни(B): 14,87 %
Непрогресивно подвижни (NP): 15.61%
Неподвижни (IM): 57,25 % < 50 %
Прогресивно подвижни (PR): 27,14 % ≥ 32 %

Кръгли клетки - 1.58 <1 млн/мл

Мотолитет : 42,75% >40%

Морфология на сперматозоидите по Крюгер

Сперматозоиди с нормална форма: 2,5 %
Сперматозоиди с патологични форми: 97,5%

Базова квалификация

Сперматозоиди с нормални форми: 2,5%
Сперматозоиди с главични дефекти: 91 %
Сперматозоиди с дефекти на шийка: 35 %
Сперматозоиди с дефекти глава + шийка: 28.5 %

Тератозооспермален индекс: 1.29 N < 1.66
индекс на мултиплени аномалии: 1.29 <1.76

Моля за Вашият коментар относно изследванията и относно кръглите клетки. От предишната спермограма има за 1 месец увеличение в подвижността, но като цяло другите параметри не изглеждат никак добре. Готвим се за инвитро, но всяко подобрение в показателите би било страхотно.

Благодаря!

Здравей, SummerTime!

Аз бих предложила следното:
1. Цитогенетичен анализ (кариотип) - добре е да се направи преди ин витро опит, тъй като първо, ако има отклонения, това може да е причина за влошената сперматогенеза и второ, някои генетични дефекти се унаследяват, т.е. ако има риск за вертикален пренос на дефекта (от родителя на бебето), това е добре да се обсъди предварително и да се реши дали този риск по някакъв начин е предотвратим, напр. чрез PGD или пък е нужно да се изследва и жената и т.н.
2. Терапия за автоимунното заболяване, както и търсене на други автоимунни процеси в организма - понякога вървят заедно.
3. Да се направи опит да се повиши тестостерона, има няколко начина за това - с физическа активност, спорт, начин на хранене - избягване на някои храни, или с лекарства.
4. Да се оценят и другите хормони, ако не е направено, напр. ЛХ, ФСХ, естрадиол, прогестерон.
5. Ако не е направена доплерова ехография, да се направи.
6. И да се оценят другите му евентуални рискови фактори, като професионален риск, скрининг за инфекции, други общи заболявания и предразположения и т.н.

И после лечение. С лекарства, не само с хранителни добавки. :)
Поздрави!

Много благодаря за изчерпателния отговор.

Изследвали сме само
LH-3,62 /ref 1,24-8,62/,
FSH-9,18/ref 1,27-19,26/, Testosterone-9,61 /ref 9,90-27,80/.

На преглена при уролога го гледаха на ехограф и освен по-малкият тестис друго доктора не каза. Ендокринолога не назначи други изследвания за увеличените ТАТ и МАТ, тъй като другите показатели са в норма ТСХ - 1,19, ехографки жлезата е добре.

За увеличение на тестостерона пие добавки и се надяваме да има повишение след 2 месеца.

Ще коментираме с лекаря и направата на цитогенетичен анализ. Силно се надявам да има причина за влошената сперматогенеза, превид това, че е здрав и физически активен мъж без никакви заболявания и травми.

Отново благодаря за съдействието  :)

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #197 -: Август 23, 2020, 11:32:27 am »
Благодаря за отговора, но за морфологията какво ви е мнението, благодаря!

Първо трябва да се излекува възпалението, защото е основен фактор с негативно влияние върху развитието на сперматозоидите, а не е добре да се бави, защото хроничен инфекциозен процес се лекува по-трудно. После да се направи нова спермограма. И ако пак има поднормена морфология, тогава да се мисли дали има и други причини, които увреждат сперматозоидите.

Принципно е добре всеки показател да е в норма. Независимо от добрия брой сперматозоиди, пак е важно да се мисли и за подвижността, и за морфология. Иначе нямаше да оценяваме другите показатели, ако броят е в норма.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #198 -: Август 27, 2020, 10:10:00 am »
Благодаря за информацията, другото е, че моите изследвания за хламидия са отрицателни, което също юе озадачава. Четох, че ако е стара инфекция, както е в случая, не се предавала на партньора.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #199 -: Август 27, 2020, 11:49:24 am »
Благодаря за информацията, другото е, че моите изследвания за хламидия са отрицателни, което също юе озадачава. Четох, че ако е стара инфекция, както е в случая, не се предавала на партньора.

А как е установена инфекцията, с какъв тест? Принципно в учебниците пише, че при сексуално трансмисивните заболяване, каквато е хламидията, ако единият партньор е заразен, то и другият ще е. Затова трябва да се лекуват и двамата (по-точно всички партньори). Обаче микроорганизмите не четат нашите учебници. :) От време на време се появяват изключения - една-две двойки годишно, при които едият партньор е заразен, а другият не е. Също имаме и пациенти, които са прекарали тежки инфекции, а нямат последици и обратно - хора без никакви анамнестични данни за каквито и да било заболявания, а с ужасни поражения върху органите. Защо - никой не може да каже. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу