0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #120 -: Септември 17, 2019, 19:53:07 pm »
Тази също
*
« Отговор #121 -: Септември 17, 2019, 19:56:00 pm »
Моля за мнение.
*
« Отговор #122 -: Септември 17, 2019, 19:58:08 pm »
Здравейре, др. Даскалова! Може ли мнение за тези спермограми, каква е възможността за естествено забременяване и може ли да се пидобри състоянието с пруем на витамини. Благодаря оредварително.
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11920
  • Timeo Danaos et dona ferentes
« Отговор #123 -: Септември 19, 2019, 21:24:10 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Моля за коментар на спермограмата на съпруга ми. Изследването добавям в прикачен файл. Все още нямаме лекар, очаквам утре да получа насоки от мои близки, които работят в сферата на репродуктивното здраве, но междувременно бих искала да знам поне наистина ли положението ни е толкова зле колко та аз го виждам и какви са шансовете и възможностите във времето за възстановяване до приблизително нормални нива. Благодаря ви за отделено време предварително.

Здравей, Лято!

Сперматогенезата като цяло се оценява по три основни показателя - брой, подвижност и морфология на сперматозоидите. При него има отклонения и по трита показателя. В заключението е написано олигоастенотератозооспермия, което означава намалена концентрация и общ брой сперматозоиди, намалена подвижност и влошена морфология. С тази спермограма можете да кандидатствате за финансиране за ин витро към ЦАР. За целта се изисква консултация с уролог и още една спермограма в друго лечебно заведение с най-малко 30 дни между тях. Аз бих го посъветвала при втората спермограма да направи и тест за виталност на сперматозоидите. Целта е да се разбере от тези 74% неподвижни сперматозоиди колко от тях са неподвижни, защото са невитални и колко са неподвижни, но все още живи. Това е важно, тъй като подходът към двете групи е различен.

По отношение на възможностите за възстановяване е още рано да се каже, защото първо спермограмата е само едно лабораторно изследване, което показва временното състояние на сперматогенезата и второ, ако ситуацията е такава трайно, трябва да се потърсят възможните причини. Това става чрез оценка на репродуктивната история - ето въпросник, както и с допълнителни прегледи и изследвания.

Иначе историята помни и възстановяване от много по-тежки ситуации.

Поздрави! :)

"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11920
« Отговор #124 -: Септември 19, 2019, 21:27:23 pm »
Здравейре, др. Даскалова! Може ли мнение за тези спермограми, каква е възможността за естествено забременяване и може ли да се пидобри състоянието с пруем на витамини. Благодаря оредварително.

Здравей, Мц!

Малко са му старички спермограмите, имам предвид че те все пак имат някаква давност, която обикновено е 1 година. Не иска ли да направи една нова, за да имаме актуални данни, защото за това време някои неща могат да се променят - както в посока към влошаване, така и обратно.

Иначе аз бих могла да коментирам и тези показатели, но би било по-правилно да го посъветвам да направи ново изследване.

Какво мислиш?

"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
« Отговор #125 -: Септември 20, 2019, 08:48:14 am »
Благодаря, д-р Даскалова. Въпросникът предполагам, че се попълва от съпругът ми, а не от мен. Вчера бяхме при д-р Макки и той също ни насочи към ЦАР. Следващият месец ще повторим изследването с разширени параметри и започваме да подготвяме документацията.
Ние имаме едни дете заченато у дома, но преди цели 6 години и половина. Миналата година имах имах една неуспешна бременност. Проблемът беше, че през последните години той злоупотребяваше с алкохолните напитки, а и живееше под огромен стрес. Вече си смени работата и не употребява алкохол от март месец, но вероятно последствията от действията му ще искат повече време до трайно възстановяване. Хубав ден и благодаря още веднъж. Ще попълним въпросника и ще Ви го пратим.
« Отговор #126 -: Септември 30, 2019, 23:08:23 pm »
Здавейте искам да попитам наскоро ми правиха инсеминация днес ми беше кравния тест,резултатът беше под 0.5 как е възможно при положение че абсолютно всичко беше на 6.Може ли да ми кажете какво може да се е обърколо тъи като доктора незнае.А след като ми я направи също така ми изписа много хапчета благодаря
*

Мели

• Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 11920
« Отговор #127 -: Октомври 01, 2019, 11:07:25 am »
Здавейте искам да попитам наскоро ми правиха инсеминация днес ми беше кравния тест,резултатът беше под 0.5 как е възможно при положение че абсолютно всичко беше на 6.Може ли да ми кажете какво може да се е обърколо тъи като доктора незнае.А след като ми я направи също така ми изписа много хапчета благодаря

Здравей, Антония!

Успеваемостта на тези процедури - инсеминация и ин витро оплождане, като цяло не е висока и рядко превишава 30%. Както и при сексуалния акт не винаги забременяваме, така също и при инсеминация не всеки път се очаква да се получи бременност. С други думи е много по-възможно да не се получи бременност.

Причините за неуспех трябва да се търсят в две посоки. Първо в изначалната причина за провеждането на инсеминация - напр. проблеми с цервикалната слуз, малки отклонения в спермограмата, липса на спонтанна овулация и т.н. А също така и в самата процедура - напр. ако не си отговорила добре на стимулацията или не е имало овулация, ако при обработката на еякулата не са се получили добри резултати, ако си била болна от вирусно заболяване и т.н.

Вземи си протокол от обработката на сперматозоидите за инсеминацията, както и документ от самата процедура. С 4 неуспешни инсеминации ще имаш право да поискаш финансиране от Центъра за асистирана репродукция.

Поздрави! :)

Димитър Кудоглу