0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #120 -: Септември 17, 2019, 19:53:07 pm »
Тази също
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #121 -: Септември 17, 2019, 19:56:00 pm »
Моля за мнение.
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #122 -: Септември 17, 2019, 19:58:08 pm »
Здравейре, др. Даскалова! Може ли мнение за тези спермограми, каква е възможността за естествено забременяване и може ли да се пидобри състоянието с пруем на витамини. Благодаря оредварително.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #123 -: Септември 19, 2019, 21:24:10 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Моля за коментар на спермограмата на съпруга ми. Изследването добавям в прикачен файл. Все още нямаме лекар, очаквам утре да получа насоки от мои близки, които работят в сферата на репродуктивното здраве, но междувременно бих искала да знам поне наистина ли положението ни е толкова зле колко та аз го виждам и какви са шансовете и възможностите във времето за възстановяване до приблизително нормални нива. Благодаря ви за отделено време предварително.

Здравей, Лято!

Сперматогенезата като цяло се оценява по три основни показателя - брой, подвижност и морфология на сперматозоидите. При него има отклонения и по трита показателя. В заключението е написано олигоастенотератозооспермия, което означава намалена концентрация и общ брой сперматозоиди, намалена подвижност и влошена морфология. С тази спермограма можете да кандидатствате за финансиране за ин витро към ЦАР. За целта се изисква консултация с уролог и още една спермограма в друго лечебно заведение с най-малко 30 дни между тях. Аз бих го посъветвала при втората спермограма да направи и тест за виталност на сперматозоидите. Целта е да се разбере от тези 74% неподвижни сперматозоиди колко от тях са неподвижни, защото са невитални и колко са неподвижни, но все още живи. Това е важно, тъй като подходът към двете групи е различен.

По отношение на възможностите за възстановяване е още рано да се каже, защото първо спермограмата е само едно лабораторно изследване, което показва временното състояние на сперматогенезата и второ, ако ситуацията е такава трайно, трябва да се потърсят възможните причини. Това става чрез оценка на репродуктивната история - ето въпросник, както и с допълнителни прегледи и изследвания.

Иначе историята помни и възстановяване от много по-тежки ситуации.

Поздрави! :)
 


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #124 -: Септември 19, 2019, 21:27:23 pm »
Здравейре, др. Даскалова! Може ли мнение за тези спермограми, каква е възможността за естествено забременяване и може ли да се пидобри състоянието с пруем на витамини. Благодаря оредварително.

Здравей, Мц!

Малко са му старички спермограмите, имам предвид че те все пак имат някаква давност, която обикновено е 1 година. Не иска ли да направи една нова, за да имаме актуални данни, защото за това време някои неща могат да се променят - както в посока към влошаване, така и обратно.

Иначе аз бих могла да коментирам и тези показатели, но би било по-правилно да го посъветвам да направи ново изследване.

Какво мислиш?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #125 -: Септември 20, 2019, 08:48:14 am »
Благодаря, д-р Даскалова. Въпросникът предполагам, че се попълва от съпругът ми, а не от мен. Вчера бяхме при д-р Макки и той също ни насочи към ЦАР. Следващият месец ще повторим изследването с разширени параметри и започваме да подготвяме документацията.
Ние имаме едни дете заченато у дома, но преди цели 6 години и половина. Миналата година имах имах една неуспешна бременност. Проблемът беше, че през последните години той злоупотребяваше с алкохолните напитки, а и живееше под огромен стрес. Вече си смени работата и не употребява алкохол от март месец, но вероятно последствията от действията му ще искат повече време до трайно възстановяване. Хубав ден и благодаря още веднъж. Ще попълним въпросника и ще Ви го пратим.

Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #126 -: Септември 30, 2019, 23:08:23 pm »
Здавейте искам да попитам наскоро ми правиха инсеминация днес ми беше кравния тест,резултатът беше под 0.5 как е възможно при положение че абсолютно всичко беше на 6.Може ли да ми кажете какво може да се е обърколо тъи като доктора незнае.А след като ми я направи също така ми изписа много хапчета благодаря
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #127 -: Октомври 01, 2019, 11:07:25 am »
Здавейте искам да попитам наскоро ми правиха инсеминация днес ми беше кравния тест,резултатът беше под 0.5 как е възможно при положение че абсолютно всичко беше на 6.Може ли да ми кажете какво може да се е обърколо тъи като доктора незнае.А след като ми я направи също така ми изписа много хапчета благодаря

Здравей, Антония!

Успеваемостта на тези процедури - инсеминация и ин витро оплождане, като цяло не е висока и рядко превишава 30%. Както и при сексуалния акт не винаги забременяваме, така също и при инсеминация не всеки път се очаква да се получи бременност. С други думи е много по-възможно да не се получи бременност.

Причините за неуспех трябва да се търсят в две посоки. Първо в изначалната причина за провеждането на инсеминация - напр. проблеми с цервикалната слуз, малки отклонения в спермограмата, липса на спонтанна овулация и т.н. А също така и в самата процедура - напр. ако не си отговорила добре на стимулацията или не е имало овулация, ако при обработката на еякулата не са се получили добри резултати, ако си била болна от вирусно заболяване и т.н.

Вземи си протокол от обработката на сперматозоидите за инсеминацията, както и документ от самата процедура. С 4 неуспешни инсеминации ще имаш право да поискаш финансиране от Центъра за асистирана репродукция.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #128 -: Октомври 30, 2019, 22:32:24 pm »
Ако тези дни сте във Велико Търново и региона, можете да ме откриете тук Family Days Expo 2019.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #129 -: Ноември 13, 2019, 07:46:49 am »
Здравейте , доктор Даскалова. Може ли мнение и по нашата спермограма. Аз лекувам поликистоза , с инсулинова  резистентност съм и хипофункция  ва щитовидна жлеза. Тсх  последно беше около 2 , което смятам че добре  от началната стойност 6 , очаквам нещата при  мен да започнат да се  нормализират лека  полека,  а сега и този  резултат от спермограмата  ми идва малко ...
Благодаря  Ви предварително.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #130 -: Ноември 13, 2019, 13:49:23 pm »
Здравейте , доктор Даскалова. Може ли мнение и по нашата спермограма. Аз лекувам поликистоза , с инсулинова  резистентност съм и хипофункция  ва щитовидна жлеза. Тсх  последно беше около 2 , което смятам че добре  от началната стойност 6 , очаквам нещата при  мен да започнат да се  нормализират лека  полека,  а сега и този  резултат от спермограмата  ми идва малко ...
Благодаря  Ви предварително.

Здравей, snej!

Спермограмата като цяло не е лоша, има малки отклонения в спермалните показатели - това е морфологията на сперматозоидите, която е под норма; също така е добра сперматозоидите клас А, т.е. бързо прогресивно подвижните, да са над 25%; както и биологичната преживяемост на обработените сперматозоиди не е добра (на бланката е отбелязана като swim up). Ако това му е първа спермограма, стандартната препоръка е да се повтори спермалния анализ след известно време, защото сперматогенезата е динамичен процес и показателите варират. Също така аз бих му препоръчала да спре да пуши, да не пие бира и да се оценят другите евентуални рискови фактори и заболявания.

Ако иска, ще му изпратя въпросник за оценка.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #131 -: Ноември 13, 2019, 14:44:22 pm »
Благодаря  Ви за  отделеното време .
Да би желал да му изпратите въпросник за оценка .
Лек и спорен ден !!!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #132 -: Ноември 13, 2019, 22:05:30 pm »
Въпросникът е в прикачения файл. Може да го попълни и да ми го изпрати на mariela.daskalova@gmail.com

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #133 -: Ноември 14, 2019, 09:28:54 am »
Благодаря !!!  Ще го попълни и ще Ви го изпрати .

Поздрави ! 
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #134 -: Ноември 15, 2019, 17:07:40 pm »
Здравей Мели. Влизам отново с молба за съвет... Оказва се че ММ е с хроничен бактериален простатит ,  а това отказва влияние и върху СГ.  В началото му откриха стафилококи /-/, а сега сме на етап ендерококи. Общо 80 дена вече е пил АБ и отново му назначиха да продължи с ципрофлоксацин за 10 дена. Изследвали сме и всички допълнителни уреаплазма, хламидии, микоплазма..... и резултатите са отрицателни. Предстои ни втори опит инвитро и вече за кой ли път го отлагаме заради инфекцията.  Вече съм крайно притеснена и се питам дали би могла да ми препоръчаш някаква добавка , която  да подпомогне основното лечение. Гледам че на пазара има страшно много продукти, но нямам представа кои от тях в действителност вършат работа и биха могли да помогнат. :(
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #135 -: Ноември 16, 2019, 13:02:24 pm »
Здравей Мели. Влизам отново с молба за съвет... Оказва се че ММ е с хроничен бактериален простатит ,  а това отказва влияние и върху СГ.  В началото му откриха стафилококи /-/, а сега сме на етап ендерококи. Общо 80 дена вече е пил АБ и отново му назначиха да продължи с ципрофлоксацин за 10 дена. Изследвали сме и всички допълнителни уреаплазма, хламидии, микоплазма..... и резултатите са отрицателни. Предстои ни втори опит инвитро и вече за кой ли път го отлагаме заради инфекцията.  Вече съм крайно притеснена и се питам дали би могла да ми препоръчаш някаква добавка , която  да подпомогне основното лечение. Гледам че на пазара има страшно много продукти, но нямам представа кои от тях в действителност вършат работа и биха могли да помогнат. :(

Здравей, geizer!

Тук май няма да мога да съм ти от полза. Подсещам само да се изследва за трихомонас, ако не го е направил. И другото е търпение, упоритост, търсене на лекар, който да си разбира от работата и да му се ще да лекува хронична инфекция, което не е никак лесно. Също така говори с твоя ин витро център те какво мислят по въпроса. Има различни подходи към този проблем с оглед да може да се извърши ин витро оплождането, но трябва те да предложат варианти. И отново опираме до общата постановка от наредбата за асистирана репродукция - "до 30 дни преди процедурата по даряване (на сперматозоиди) микробиологично му е изследвана семенна течност, като при патологичен резултат е извършена своевременна санация" - което е толкова общо, но и задължаващо да няма никакъв растеж на микроорганизми в пробата, макар да има методи за обработка на еякулата, така че да се получат сперматозоиди, без да има риск от заразяване. Коментирай тези неща с твоя лекуващ лекар.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #136 -: Ноември 16, 2019, 15:43:51 pm »
Благодаря Мели. Изследвал е  и трихомонас и няма.
   Ние правим опитите в Гърция и тук микробиологията изобщо не са ни искали преди процедура. Проблемът е обаче че и лекарят който ще прави инвитрото, и ембриолозите и урологът на мъжа ми са на мнение че рискуваме да си дадем парите напразно заради тази инфекция и инвитрото го отлагаме по тяхно настояване всъщност.
   Май проблемът не е толкова инфекцията , а до колко са засегнати сп. от нея, тъй като са и с 35% фрагментации по СДИ-теста и доста ниска биологична преживяемост.
     Ще се опитаме още няколко месеца да преборим инфекцията, и ако видим че не се получава ще се наложи да направим инвитрото така, пък дано да имаме късмет  :?
      Лошото е че и възрастта ми ни притиска и нямам опции да отлагам твърде дълго.  :(
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #137 -: Ноември 16, 2019, 17:39:29 pm »
Разбирам, това е друг ракурс на проблема. Но ситуацията не вярвам да стане по-добра при него, а при тебе ще се влоши с годините. Биологичната преживяемост на сперматозоидите няма отношение към ин витро оплождането. Попитай ембриолозите не могат ли да приложат други методи на селекция на сперматозоидите (криоконсервация, ИМСИ). Колкото до лечението, ако се провежда само с перорални антибиотици, много е вероятно да не е ефикасно. Трябва да се говори с уролога дали не е добре да се приложат и други мерки, като физиотерапия, лазерна рефлексотерапия, упражнения на Кегел, някой билки също са показани, напр. магарешки бодил; евентуално адреноблокер, за да подобри уринирането и т.н. Много неща могат да влязат в съображение, а това е задача на уролога.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #138 -: Ноември 17, 2019, 10:49:07 am »
Благодаря. Непременно ще говоря с уролога, а ако не се оправи скоро, януари месец ще настоявам да стартираме с инвитрото. :(
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #139 -: Януари 02, 2020, 18:05:46 pm »
Доктор Даскалова, честита 2020 година. Желая на Вас и семейството Ви много здраве и успехи!
Бих искала да Ви помоля за коментар на хормоналните ми изследвания. Вземани са на трети ден от месечния цикъл. Аз съм с ендометриоза и съм оперирана преди 2 год.
« Последна редакция: Януари 02, 2020, 18:21:20 pm от Lady01 »