0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #100 -: Март 19, 2019, 15:50:33 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Моля за помощ с разчитането на спермограмата на мъжът ми и какви прогнози може да има за коригиране на резултатите, тъй като ни казаха, че е доста лоша ? Благодаря ви,
Поздрави,
Нина
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #101 -: Март 19, 2019, 22:08:57 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Моля за помощ с разчитането на спермограмата на мъжът ми и какви прогнози може да има за коригиране на резултатите, тъй като ни казаха, че е доста лоша ? Благодаря ви,
Поздрави,
Нина

Здравей, Нина!

Има отклонения от нормите, наистина, което налага да се потърсят причините и рисковите фактори, които биха могли да окажат влияние върху сперматогенезата. И след това да се проведе лечение.

В прикачения файл му изпращам въпросник, ако желае, нека да го попълни и да ми го върне и ще му дам насоки.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #102 -: Март 21, 2019, 14:30:21 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
И моето семейство се сблъска с "мъжкия фактор" в борбата за бебе. За сега имаме единствено резултат от спермограма. Диагноза "олигоастенотератозооспермия". От "обща култура" разбираме, че не е ок. Днес имаме час за уролог ( проф. И. Дечев), за да проверим наличие/липса на варикоцеле. И от там... не знам.
Моля за коментар и насоки. Благодаря Ви!
Също така попълних фертилити въпросника, но не успявам да го прикача на лично съобщение.
« Последна редакция: Март 21, 2019, 14:49:41 pm от ДД »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #103 -: Март 21, 2019, 19:58:50 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
И моето семейство се сблъска с "мъжкия фактор" в борбата за бебе. За сега имаме единствено резултат от спермограма. Диагноза "олигоастенотератозооспермия". От "обща култура" разбираме, че не е ок. Днес имаме час за уролог ( проф. И. Дечев), за да проверим наличие/липса на варикоцеле. И от там... не знам.
Моля за коментар и насоки. Благодаря Ви!
Също така попълних фертилити въпросника, но не успявам да го прикача на лично съобщение.

Здравей, ДД!

Да, като цяло не е ок, но пък е само една спермограма, нека видим какво ще каже уролога и пак ще говорим. Следват някои уточняващи изследвания, както и лечение. Можеш да ми изпратиш въпросника на mariela.daskalova@gmail.com

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #104 -: Март 21, 2019, 22:16:45 pm »
Здравейте,доктор Даскалова! Съпругът ми е на 26 години и е с диагноза олигоастенотератозооспермия. Доктор Кацаров му постави диагноза хипопластични тестиси и ни препоръча ИКСИ.Кариотип и делеции на Y- хромозомата са без аномалии. Тестостерон е в норма, а FSH e висок.Направихме един опит ИКСИ, при който от 23 яйцеклетки се оплодиха половината,но до трансфер достигна само един и от с не добро качество,опитът беше неуспешен. Предстои ни нов опит, а спермограмата не се е подобрила. Съпругът ми в момента пие андрозидол и бърканицата с мед, терапията с клостилбегит не помогна. Наскоро изследвахме и TSH с резултат 0.001,който в момента регулираме.Искам да Ви попитам дали можем да запишем час за консултация при Вас и дали има какво да се направи за подобрение на спермограмата,която е с концентрация 0.05 млн/мл и лоша морфология. Благодаря Ви !
« Последна редакция: Март 21, 2019, 22:20:45 pm от cveti2805 »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #105 -: Март 22, 2019, 09:31:25 am »
Здравейте,доктор Даскалова! Съпругът ми е на 26 години и е с диагноза олигоастенотератозооспермия. Доктор Кацаров му постави диагноза хипопластични тестиси и ни препоръча ИКСИ.Кариотип и делеции на Y- хромозомата са без аномалии. Тестостерон е в норма, а FSH e висок.Направихме един опит ИКСИ, при който от 23 яйцеклетки се оплодиха половината,но до трансфер достигна само един и от с не добро качество,опитът беше неуспешен. Предстои ни нов опит, а спермограмата не се е подобрила. Съпругът ми в момента пие андрозидол и бърканицата с мед, терапията с клостилбегит не помогна. Наскоро изследвахме и TSH с резултат 0.001,който в момента регулираме.Искам да Ви попитам дали можем да запишем час за консултация при Вас и дали има какво да се направи за подобрение на спермограмата,която е с концентрация 0.05 млн/мл и лоша морфология. Благодаря Ви !

Здравей, cveti!

Няма проблем да се видим, макар че при хипопластични тестиси не могат да се очакват чудеса ... но все пак трябва да се прави нещо, за да се поддържа качеството и на малкото на брой сперматозоиди.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #106 -: Март 29, 2019, 16:59:18 pm »
Здравейте, Д-р. Даскалова

Може ли да ми помогнете с разчитането на спермограмата ми от малкото, което разбирам май не е добре направих спермограмата, защото уролог ме посъветва при откриването на варикоцеле 2-ра степен. Според вас ако се оперирам ще се подобри ли нещо и в това състояние в момента има ли шанс за бебе.
П.С. До сега не съм правил опити за бебе, но вече май ще се пробваме.
П.С2. Какви други тестове бихте ме посъветвала да си направя.
Плагодаря Ви, предварително


« Последна редакция: Март 29, 2019, 17:36:07 pm от normalno100 »
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #107 -: Април 18, 2019, 19:45:15 pm »
Здравейте Др.Даскалова. искам да ви попитам какво мислите,за резултатите от този спермален анализ? Ще съм ви много благодарна.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #108 -: Април 18, 2019, 21:47:50 pm »
Здравейте, Д-р. Даскалова

Може ли да ми помогнете с разчитането на спермограмата ми от малкото, което разбирам май не е добре направих спермограмата, защото уролог ме посъветва при откриването на варикоцеле 2-ра степен. Според вас ако се оперирам ще се подобри ли нещо и в това състояние в момента има ли шанс за бебе.
П.С. До сега не съм правил опити за бебе, но вече май ще се пробваме.
П.С2. Какви други тестове бихте ме посъветвала да си направя.
Плагодаря Ви, предварително

Здравей, normalno100!

Има известни отклонения в спермалните показатели. Не е драма, но е добре да се уточнят. Аз, както е ноторно известно, съм фен на операциите по повод варикоцеле, тъй като съм виждала много на брой пациенти с положителен ефект на варикоцелектомията върху сперматогенезата.

Преди това е добре да се проведе разговор с лекар, за да се оценят рисковите фактори и заболявания, които в допълнение към разширените вени биха могли да доведат до влошените параметри. Примерен Въпросник за репродуктивна оценка на мъжа може да се види тук. И след това, според ситуацията, могат да се предложат допълнителни изследвания.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте д-р Даскалова.
Може ли да коментирате спермограмата.Че се притеснявам от резултата.
Благодаря предварително!
Здравейте,след почти година неуспешни опити направихме спермограма на мъжът ми,която е с заключение теразооспермия.Бихте ли я коментирали и насочили.Нямаме лекуващ лекар все още и не знаем към кого да се насочим за лечение.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова.
Може ли да коментирате спермограмата.Че се притеснявам от резултата.
Благодаря предварително!

Здравей, krasigolf!

Не съм видяла по-рано въпроса ти, но сега погледнах и останалите неща, които си писал извън тази тема.

Като цяло спермограмата е добра с малките забележки относно морфологията на сперматозоидите, преживяемостта на обработените сперматозоиди е слаба, а обемът е на горната граница на нормата. След лечението на инфекцицята, и като спреш да пушиш :), повтори спермалния анализ на 3 дни сексуално въздържание. Ако все още има отклонения от нормата, следва да се оцени репродуктивната история и да се предложи лечение.

Аз допълнително бих коментирала и не особено високите тропни хормони и тестостерон, които, макар и в норма, са по-близо до долната референтна граница.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте,след почти година неуспешни опити направихме спермограма на мъжът ми,която е с заключение теразооспермия.Бихте ли я коментирали и насочили.Нямаме лекуващ лекар все още и не знаем към кого да се насочим за лечение.

Здравей, tedi05!

По-рано през деня ти отговорих на мейла.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Добър ден Д-р Даскалова  дали може да ми помогнете при разчитането на спермограмата  защото  лекарката така и не ни обясни резултатите  само ни каза че не е добра и до там и след месец каза да пуснем нова  в друга репродуктивна клиника. Дали с тези резултати имаме шанс за нормално  забременяване :(
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Добър ден Д-р Даскалова  дали може да ми помогнете при разчитането на спермограмата  защото  лекарката така и не ни обясни резултатите  само ни каза че не е добра и до там и след месец каза да пуснем нова  в друга репродуктивна клиника. Дали с тези резултати имаме шанс за нормално  забременяване :(

Здравей, Vava333!

Спермограмата показва някои отклонения от нормалните показатели. Заключението е олигоастенотератозооспермия, което означава, че общият брой сперматозоиди или концентрацията на сперматозоиди в мл, процентът на прогресивно подвижни сперматозоиди и процентът на морфологично нормални сперматозоиди са под долните референтни граници. Тук можеш да видиш какво означават отделните термини - Номенклатурни термини.

Възможно е тези отклонения да са случайни, затова е добре да се направи още една спермограма. След което, ако са все така, да се направи консултация със специалист по мъжки инфертилитет, за да се потърсят причините за нарушената сперматогенеза, както и да се предложи лечение.

Дали ще се получи бременност по естествен път с тези показатели е рано да се прогнозира, особено ако е направена само една спермограма и нищо друго, за да се уточнят причините за незабременяване. Но показателите не са силно влошени и би могло да се опита лечение с цел тяхното подобряване.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #115 -: Август 17, 2019, 15:40:42 pm »
Привет, д-р Даскалова,
Вече направих тема за моя казус, така че вместо да пиша всичко наново - ще оставя линк към темата.

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=53918

Ще се радвам да чуя и Вашето мнение.
Благодаря предварително ;)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #116 -: Август 28, 2019, 19:10:02 pm »
Привет, д-р Даскалова,
Вече направих тема за моя казус, така че вместо да пиша всичко наново - ще оставя линк към темата.

http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=53918

Ще се радвам да чуя и Вашето мнение.
Благодаря предварително ;)

Тези въпроси са изцяло в компетенцията на лечебното заведение. В добавка към наредбата за асистирана репродукция, всяко лечебно заведение, което има регистрация по чл. 131 от Закона за здравето и извършва дейности по асистирана репродукция, изработва собствени протоколи за работа - стандартни оперативни процедури (СОП), които подлежат на одобрение от контролния орган - Изпълнителна агенция по трансплантация. От 1 април 2019 г. Изпълнителна агенция по трансплантация беше закрита и нейните функции изцяло се изпълняват от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. В тези СОП се описват дейностите, които извършват лечебните заведения извършват при всяка конкретна ситуация.

Извън конкретния въпрос - това го пиша по принцип, редно е, когато общуваме виртуално, така и реално, да спазваме някакви правила. Въпрос на елементарно възпитание е, когато някой попита нещо и получи отговор - а отговорът ми никога не е формален и е в резултат на натрупаните ми знания през годините, опитът ми и желанието ми да помогна, редно е да ми кажете поне дали сте прочели това, което съм написала. Независимо от факта, че го правя без пари и в свободното си време, искам само да получа обратна информация. Не говоря за благодарност, говоря само за възпитание.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #117 -: Август 31, 2019, 15:10:53 pm »
Тези въпроси са изцяло в компетенцията на лечебното заведение. В добавка към наредбата за асистирана репродукция...

Благодаря много за отговора, д-р Даскалова.
Иска ми се в тази наредба да бяха по малко по-друг начин нещата - първо да излязат всички изследвания и ако трябва становище от лекар - да се получи то и чак тогава - ако няма проблем - да започне процедурата. Щеше да ни спести време, усилия, тревоги и т.н.
А не да започне всичко, да излязат резултати от изследвания и евентуално да се спира процедурата. Последователността ми се струва неправилна.

Извън конкретния въпрос - това го пиша по принцип, редно е, когато общуваме виртуално, така и реално, да спазваме някакви правила. ... Независимо от факта, че го правя без пари и в свободното си време, искам само да получа обратна информация. Не говоря за благодарност, говоря само за възпитание.
Предполагам, че имате предвид една друга тема, която бях пуснал преди доста време, където получих отговор от Вас и след това аз не отговорих. Наистина мой пропуск, ще го поправя най-скоро, но все пак да кажа - това, че не отговорих там НЕ Е от липса на възпитание.
*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #118 -: Септември 16, 2019, 12:25:28 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Моля за коментар на спермограмата на съпруга ми. Изследването добавям в прикачен файл. Все още нямаме лекар, очаквам утре да получа насоки от мои близки, които работят в сферата на репродуктивното здраве, но междувременно бих искала да знам поне наистина ли положението ни е толкова зле колко та аз го виждам и какви са шансовете и възможностите във времето за възстановяване до приблизително нормални нива. Благодаря ви за отделено време предварително.

*
Re: Въпроси към д-р Даскалова, медицински консултант
« Отговор #119 -: Септември 17, 2019, 19:49:57 pm »
Здравейте, др. Даскалова! Може ли мнение за тази спермограма, какъв е шанса за естествено забременяване и може ли да се подобрят стойностите с прием на витамини. Благодаря предварително