0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте доктор Даскалова. Бихте ли ми помогнали при разчитането на спермограмата на мъжа ми, която направихме днес. За първи път правим подобно изследване и не сме наясно какъв е резултата всъщност.
Благодаря ви предварително! Лек и спокоен ден!

Здравей, Захарна!

Като за първа спермограма показателите не са особено добри, но това не бива да ви отчайва. Нека първо изясним кое не е в норма и каква може да бъде причината, както и какво би могло да се направи.

Първо обемът на еякулата - при него е 1,4 мл, а нормата е от 2 до 6 мл. Това е отразено в заключението хиповолемия и означава намален обем на еякулата. Най-честа причина за това е неудобството, което изпитват мъжете, даващи проба за първи път в непознати за тях условия. Обичайно нивото на сексуална възбуда не е такова, каквото е в нормални условия и по тази причина мъжете отделят по-малко количество еякулат. Втора причина за намален обем е непълна проба - понякога мъжете не могат да "улучат" контейнера и губят част от материала. Ако това е първата порция, а обичайно точно това става, там има най-висока концентрация подвижни сперматозоиди и оттам идват другите влошени параметри. Стандартно непълна проба не се изследва, защото води до неправилни заключения и последващо поведение.

В тази връзка се сещам за една смешна история от началото на моята кариера. Уговаряме се с един пациент да ми донесе проба, дала съм съответните указания какво да купи от аптека, как да го транспортира и прочие. Та в уречения час идва един як българин, тръсва на масата контейнера, ама не контейнер от 100 мл, а едно малко пеницилиново шишенце с дупка колкото 1-стотинкова монета и с най-ясния баритон на света ми казва "Докторке, не влазя!" :)

На трето място причина за намален обем е кратък срок на сексуална абстиненция - по-малко от 2 дни. И след това идват другите причини за реално намален обем. За тях обичайно говорим, когато изясним първите три. Преди отделянето на проба за анализ тези неща се дискутират с пациента, за да няма грешки в процедурата и съответно неправилни заключения. Тук съм написала отдавна една дълго указание как да отделим еякулат за спермограма.

И останалите параметри, които са влошени, са подвижността и морфологията на сперматозоидите, както и тяхната виталност. Ето тук можеш да прочетеш какво означават отделните номенклатурни термини.

Накрая, как се процедира оттук нататък. Първо прочита указанието. Ако всичко е спазено и процедурата по отделяне е правилна, може да направи две неща. В домашни условия, на 3 дни въздържание отделя в чашка, изтегля еякулата със спринцовка и, ако обемът е в норма, приемаме, че е повлиян от лабораторните условия. Ако не е, търси помощ от лекар. Също така може да се изчака един месец и да се направи контролна спермограма в друго лечебно заведение. Целта е да имате две спермограми, отговарящи на изискванията на ЦАР. Ако показателите са лоши и при контролите, ще тръгнете по пътя на изясняването на причините за това и съответно лечение.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Здравейте, д-р Мели.
Аз и мъжът ми (Теодора и Михаил) сме пациенти на вас и на д-р Даскалов. Този месец сме в стимулация за инсеминация. Днес правиха спермограма на мъжа ми, но при него има влошаване (операция на Варикоцеле ноември и оттогава всички възможни стимуланти).
Края на март бързо подвижни 20%, днес 8%. Бавните и март, и сега са 12%. Морфология март месец 5%, сега 4%. Като март месец общ брой са 135млн, а днес 218млн. Благодарение на голямата бройка ще имаме за инсеминация. Това, което ми прави впечатление е, че Ph-то му е 8.2 днес при реф. ст-сти 7.2 - 8.0.
Дали това PH има някакво отношение към качеството на сперматозоидите или то не е от особено голямо значение за нас?
Благодаря Ви за отделеното време тук и всеки път като се срещнем!
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Мели.
Аз и мъжът ми (Теодора и Михаил) сме пациенти на вас и на д-р Даскалов. Този месец сме в стимулация за инсеминация. Днес правиха спермограма на мъжа ми, но при него има влошаване (операция на Варикоцеле ноември и оттогава всички възможни стимуланти).
Края на март бързо подвижни 20%, днес 8%. Бавните и март, и сега са 12%. Морфология март месец 5%, сега 4%. Като март месец общ брой са 135млн, а днес 218млн. Благодарение на голямата бройка ще имаме за инсеминация. Това, което ми прави впечатление е, че Ph-то му е 8.2 днес при реф. ст-сти 7.2 - 8.0.
Дали това PH има някакво отношение към качеството на сперматозоидите или то не е от особено голямо значение за нас?
Благодаря Ви за отделеното време тук и всеки път като се срещнем!

Здравей, Тери!

Някои показатели са по-лоши от предишните, но други пък са по-добри, като напр. броят сперматозоиди. От 135 млн. до 218 млн. има много, много добро покачване. Не бъдете фиксирани само в тези стойности, които са се влошили, зарадвайте се малко на прекрасната бройка! :)

По отношение на причините, дали сега е бил със същите дни сексуално въздържание или са повече? По време на стимулация вероятно не правите секс, дали е възможно да е бил с над 5 дни абстиненция? Защото при по-дълго сексуално въздържание броят сперматозоиди е по-висок, но подвижността им е по-ниска. Също така ако е бил болен, притеснен заради първата стимулация или по други причини, това се отразява на показателите.

Колкото до рН, то се повишава при инфекции, при престой на еякулата по-дълго преди обработка, както и понякога без причина и без отношение към останалите показатели. Това ще се види от микробиологията на еякулата, която е задължително изследване преди инсеминация.

Успех на инсеминацията!
« Последна редакция: Май 26, 2018, 12:02:30 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Благодаря за отделеното време, д-р Даскалова.
Въздържанието си е същото като дни (3 дена). Определено има не добра подвижност за  3ти ден, но доста като брой. Ще го отдам на притеснението му. За съжаление след тези резултати то се засили, но каквото е писано.
Благодаря Ви, отново!
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
Здравейте, д-р Даскалова. При контролната СГ на мъжа ми бяха открити множество аглутинати. Преди година сме правили тест за антиспермални антитела, който беше отрицателен, но тогава и аглутинатите бяха  малко.
      Възможно ли е аглутинатите да са причинени от други фактори като жега, стрес, преумора...
Здравейте Д-р Даскалова,може ли да коментирате и нашата спермограма?Правим такава за първи път. Като гледаме не е добре. Какво да правим дали има вероятност да се подобрят нещата?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова. При контролната СГ на мъжа ми бяха открити множество аглутинати. Преди година сме правили тест за антиспермални антитела, който беше отрицателен, но тогава и аглутинатите бяха  малко.
      Възможно ли е аглутинатите да са причинени от други фактори като жега, стрес, преумора...

Аглутинатите трябва да се класифицират в типове и степени, а също и да се види подвижността на сперматозоидите и тогава да се прецени има ли нужда от допълнителни изследвания. Не би трябвало тези външни фактори, които си изброила, да влияят на аглутинацията, респективно да провокират образуване на антиспермални антитела.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте Д-р Даскалова,може ли да коментирате и нашата спермограма?Правим такава за първи път. Като гледаме не е добре. Какво да правим дали има вероятност да се подобрят нещата?

Здравей, Екатерина!

Не са особено добри показателите му, но това все пак е само едно лабораторно изследване и първа спермограма, така че все още не може да се прави прогноза каква е вероятността да се подобрят показателите.

Първо виж по-горе в темата изискванията, номенклатурните термини и възможните причини за намаления обем на еякулата и влошените спермални показатели. Следва да се оцени репродуктивната история, за да се види какви рискове има, операции, заболявания и т.н., да се предложат допълнителни изследвания с цел поставяне на диагноза. Трябва да се направи и още една спермограма след най-малко 1 месец от първата и в друго лечебно заведение, както и да мине на преглед при уролог.

Ако показателите и при втория спермален анализ са подобни, можете да подадете искане за финансиране към ЦАР. За тебе изискванията са да не си навършила 43 гдини, да си български гражданин и да имаш АМХ под 1.

След откриване на причината за влошената сперматогенеза може да се предложи лечение - консервативно или оперативно.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте, д-р Даскалова. Преди около месец и половина мъжът ми си направи спермограма в болница Надежда и резултатите бяха следните :
Въздържание 4 дни
Време на втечняване 15мин.
Обем 2.1мл
рН 8
Вискозитет повишен
Наличие на желатинови конгломерати - да
Брой 27.52 млн/мл
Общ брой 57.79 млн.
Бързо подвижни (А) 27%
Подвижни (В) 19%
Бавно подвижни (С) 11%
Неподвижни (Д) 43%
С добра подвижност 46%
Обща подвижност 57%
Общ брой подвижни 32.94 млн.
Морфология:
Нормални форми 6% (по СЗО, норма 14%)
Нормални бързи 0.45 млн/мл.
Клетки на спермогенезата 0.5млн/мл.
Заключение :Тератозооспермия.

Понеже не живеем в България и бяхме там за кратко време нямаше как да направи нова по-подробна спермограма.
Но според д-р Цветков "идеална спермограма няма"  и при тези резултати не би трябвало да има проблем да забременея по естествен път. Препоръча ни PregnaCare за двамата и това е.
Чудех се какво е вашето мнение?
При мен всички изследвания, които успяхме да направим бяха в нормата.
Благодаря предварително за отделеното време
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте, д-р Даскалова. Преди около месец и половина мъжът ми си направи спермограма в болница Надежда и резултатите бяха следните :
Въздържание 4 дни
Време на втечняване 15мин.
Обем 2.1мл
рН 8
Вискозитет повишен
Наличие на желатинови конгломерати - да
Брой 27.52 млн/мл
Общ брой 57.79 млн.
Бързо подвижни (А) 27%
Подвижни (В) 19%
Бавно подвижни (С) 11%
Неподвижни (Д) 43%
С добра подвижност 46%
Обща подвижност 57%
Общ брой подвижни 32.94 млн.
Морфология:
Нормални форми 6% (по СЗО, норма 14%)
Нормални бързи 0.45 млн/мл.
Клетки на спермогенезата 0.5млн/мл.
Заключение :Тератозооспермия.

Понеже не живеем в България и бяхме там за кратко време нямаше как да направи нова по-подробна спермограма.
Но според д-р Цветков "идеална спермограма няма"  и при тези резултати не би трябвало да има проблем да забременея по естествен път. Препоръча ни PregnaCare за двамата и това е.
Чудех се какво е вашето мнение?
При мен всички изследвания, които успяхме да направим бяха в нормата.
Благодаря предварително за отделеното време

Здравей, GerCho3!

Спермограмата като цяло е добра с малки изключения. Медицинските стандарти в добрите здравни системи по света разделят диагностиката при мъжа на два етапа. Първият етап включва среща с лекар за снемане на анамнеза (оценка на репродуктивната история) и извършването на спермограма. Примерен Въпросник за репродуктивна оценка на мъжа можеш да откриеш тук. При открит проблем от анамнезата и/или от спермограмата се преминава към втория етап, който е детайлно уточняване на причините за откритите проблеми чрез допълнителни изследвания, прегледи и консултации. И чак след това идва лечението.

Разбира се, има идеална спермограма, напр. на донорите на сперматозоиди всички показатели от спермалния анализ отговарят на нормите. За съжаление, спермограмата не може да даде отговор ще се получили забременяване по естествен път или не, тъй като това е само едно лабораторно изследване, а заременяването е доста сложен процес, който зависи от многобройни фактори от страна на двамата партньори. И не на последно място, добре е да се направи и втора спермограма.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Благодаря много  :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Благодаря много  :)

Ако иска, може да ми изпрати попълнен въпросника на mariela.daskalova(at)gmail.com и ще му дам насоки.

Възможно е някои последни мнения да липсват заради проблем с базата данни, ако е така, напишете ги пак.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Здравейте отново, д-р Даскалова.
Извинявам се, че моето семейство сме пълни с въпроси тази седмица. Обещавам този да е последен (за седмицата).
Някакви процеси на фонов режим в главата ми ме накараха да се сетя за спермограмата на мъжа ми от януари месец. Прави я в Селена и там му правиха също преживяемост на сперматозоидите. Досега не сме се сетили да го коментираме с Вас на консултациите.
При обща бройка 186 млн, обща подвижност 31%, морфология 3.5%, еякулат 2 мл
Има
Swim up               
Концентрация 1.29 млн/мл
Подвижност 91.67%

Подвижност сперм. след:
4ти час: 10.55%
6ти час: 8.61%
Подвижност на 24ти час: 59.09%

Тези 1.29 млн така, както го развирам се останали след swim up обработката. Доколкото знам за инсеминации един от начините за обработка е swim up. Ако правилно съм разбрала нещата, това не обезсмисля ли идеята ни за инсеминация изобщо? Би следвало да останат по-малко от 5 млн след обработка.
Благодаря отново за отделеното от Вас време!
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте отново, д-р Даскалова.
Извинявам се, че моето семейство сме пълни с въпроси тази седмица. Обещавам този да е последен (за седмицата).
Някакви процеси на фонов режим в главата ми ме накараха да се сетя за спермограмата на мъжа ми от януари месец. Прави я в Селена и там му правиха също преживяемост на сперматозоидите. Досега не сме се сетили да го коментираме с Вас на консултациите.
При обща бройка 186 млн, обща подвижност 31%, морфология 3.5%, еякулат 2 мл
Има
Swim up               
Концентрация 1.29 млн/мл
Подвижност 91.67%

Подвижност сперм. след:
4ти час: 10.55%
6ти час: 8.61%
Подвижност на 24ти час: 59.09%

Тези 1.29 млн така, както го развирам се останали след swim up обработката. Доколкото знам за инсеминации един от начините за обработка е swim up. Ако правилно съм разбрала нещата, това не обезсмисля ли идеята ни за инсеминация изобщо? Би следвало да останат по-малко от 5 млн след обработка.
Благодаря отново за отделеното от Вас време!

Тери, тя темата е точно с тази цел. :)

Това е диагностична обработка на част от еякулата с цел да се проследи преживяемостта и подвижността на сперматозоидите определени часове след обработка и дава частична информация за това, дали ще е нужна ре-инсеминация (повторна инсеминация на следващия ден) или не. При инсеминация се прави обработка на целия еякулат или поне на по-голяма част от него с идеята да се селектират повече качествени сперматозоиди и те наистина трябва да са над 5 млн., за да има смисъл от процедурата.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Здравейте на всички !
Споделям с вас моята история и се надявам да помогне или поне да Ви вдъхне надежда.
В продължение на 3 години и половина правя на себе си изследвания ,след което се установи ,че половинката ми има проблеми(споделила съм какви в стария форум).
Благодаря на Господ на Д-р Даскалова и на Д-р Делиев (уролог в Ст.Загора) ,че след толкова години видях положителен резултат за бременност.
3 месеца след като посетихме кабинета и резултата е на лице
Само Бог знае дали всичко ще е наред ,но засега това е положението.
Мели ни излуша ,изписа ни хранителни добавки и ни изпрати с нови надежди за бъдещето.
Благодаря!
Никога не губете вяра ,че ще се случи.
Пожелавам Ви го от сърце.
Здравейте д-р Даскалова,

посъветваха ме да пиша в тази тема. Ако поста ми не е за тук, моля да ме извините и да изтриете мнението ми.

Искам да попитам просто дали нещо може да се направи в моя случай?

Ето накратко моята история (мъж на 33 години)

2013 си направих спермограма, в която имах 43 милиона сперматозоида

2013 - операция от Варикоцеле (varicoceles) на десния тестис (в токуда при д-р Калоян Давидов)

2013/2014 влошаване на спермограмата (9 милиона сперматозоида)

2015 (до днес) - Azoospermia. Тогава ходих на преглед при д-р К. Давидов и М. Кацаров, и двамата решиха, че проблема е от кисти в епидидимите.

2017 отидох на преглед при д-р Ю. Бъчваров. Той ми назначи изследвания, които показаха инфекцият от Хламидия (chlamydia trachomatis). Най-вероятно инфекцията е още от 2012/2013 година.

Хламидията бързо я 'излекувах' с антибиотици. Но azoospermia-та остана :( Хормоните ми бяха в норма (FSH: 5.1, Тестостерон: 19.10)

2018 - ми направиха TESE (tese testicular sperm extraction) в болница Щерев (д-р Ю. Бъчваров) с много лош резултат:

десен тестис: Нищо (нито сперматозоиди, нито клетки на спермогенеза)
ляв тестис: намерени 4-5 сперматозоида (неподвижни), както и липса на клетки на спермогенезата (spermatogenic cells)

Изглежда, че Хламидията ми е причинила:
1. Запушване на семепровододите
2. Унищожение на клетките на спермогенезата (spermatogenic cells) в двата тестиса

Въпросът ми е има ли какво да се направи в този случай?

Здравей, think_157!

Питането ти е точно на място.
Неприятна е тази ситуация. Възможно е хламидийната инфекция да нанесе сериозни поражения върху мъжката репродуктивна система. В твоята ситуация могат да се направят следните неща:

1. Да се потърсят други причини за унищожената сперматогенеза - хипертония, диабет, наднормено тегло, гонадотоксини и т.н. Това, че има една ясна причина, не изключва наличието на други.
2. Може да се обсъди с уролозитедуктодеферентография - метод за диагностика (и реканализация) на проходимостта на семепроводите.
3. При липса на други причини е редно да се направи опит да се стимулира сперматогенезата с лекарства.
4. Ако се постигне някакво подобрение, може да се мисли за ин витро оплождане с извлечени от тестис/епидидим сперматозоиди.
5. Помислете за подаване на документи за финансиране от ЦАР.

Поздрави!


Здравейте д-р Даскалова,

Благодаря Ви за Вашия отговор :)

Уви, причината са състоянието ми се оказа усложнения от операцията от варикоцеле (консултирах се и с проф. Мурад Башар клиника Мемориал в Истанбул).

Назначиха ми да си пусна хормони, в случай че има усложнения след TESE-то, но поне резултатите са наред:

TSH 3.060 mIU/l (0.300 - 4.200)
Prolactin 261.60   mIU/l (85.00 - 325.00)
LH 5.85 IU/l (1.70 - 8.60)
FSH 3.47 IU/l (1.50 - 12.40)
Estradiol 310.60   pmol/l (28.00 - 156.00)
Testosterone 32.87 nmol/l (9.90 - 27.80)
inhibin B 233.531 pg/ml (92 – 316)

За отпушване на семепроводите, ми казаха че Не е възможно т.к. емидимите ми са станали твърди като камък. От д-р Бъчваров знам, че епидидимите ми са пълни с кисти (по време на TESE процедурата)

Все пак, надеждата ми е някак да се отпушат семепроводите (въпреки НЕ-тата, които получих от специалисти в областта)

За това, бих искал да попитам:

1) Какво преставлява дуктодеферентография? т.к. не мога да намеря информация за нея.

2) Съществуват ли някакви добавки или лекарства, които оказват някакво влияние на епидидимите?

Предварително Благодаря за Вашия отговор

Поздрави,

Здравейти Д-р Даскалова,съпруга ми е с Азооспермия.Правени са гинетични,хормонални и един куп други изследвания с отрицателни резултати.Правена е биопсия Тесе и са извлечени много малко на брой и качествени смерматозоиди.Една част от тях използвахме за Икси,но неуспешно.Другата част за замразене.Преди биопсията на серологията Хладимия от тип М,тогава тя беше назначена е отрицателна.Сега 6 мес. след това се ноложи да пуснем но съпруга ми отново Хламидия,но този път от тип Ж и А.За моя изненада излязоха положителни.А моите от същия тип са отрицателни.Въпросите ми са ако замразените сперматозии са с хламидии има ли смисъл да се използват?И възможно ли е тази Хламидия ако е много стара щом е с положителен теста от тип Ж и тип А ,да е увредила сперматогенезата и от там да идва Азооспермията,при положение,че всички други изсредвания са отрицателни. 
Пропуснах да отбележа,че е правено и хормонално лечение от 2мес с Менопур и Хориомон по схема и резултата е отново Азооспермия.Благодаря ви предварително!       
Здравейте, Д-р Даскалова.  Моля ви за вашето мнение. Мъжът ми е с резултат криптозооспермия.  Стойностите на FSH са 3.87 при референти стойности 1.5-12.40
Тестостеронът е 28.80 при стойности 9.90-27.80. Смятате ли, че нивото на TSH е притеснително въпреки че е в референтите граници? Може ли тези два хормона да са причина за криптозооспермията?  Останалите хормони са в наред. Микробиологичните изследвания също.Но имаме прекарана инфекция преди 10 години , кояно най- вероятно е запушиля семенните канали.Очакваме и резултати от генетични изследвания .Благодаря ви за отделеното внимание и време.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте на всички !
Споделям с вас моята история и се надявам да помогне или поне да Ви вдъхне надежда.
В продължение на 3 години и половина правя на себе си изследвания ,след което се установи ,че половинката ми има проблеми(споделила съм какви в стария форум).
Благодаря на Господ на Д-р Даскалова и на Д-р Делиев (уролог в Ст.Загора) ,че след толкова години видях положителен резултат за бременност.
3 месеца след като посетихме кабинета и резултата е на лице
Само Бог знае дали всичко ще е наред ,но засега това е положението.
Мели ни излуша ,изписа ни хранителни добавки и ни изпрати с нови надежди за бъдещето.
Благодаря!
Никога не губете вяра ,че ще се случи.
Пожелавам Ви го от сърце.

Здравей, Цветина!

Сърдечно ти благодаря за добрите думи! Те означават много за мен!

Бъди здрава! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Здравейте д-р Даскалова,

Благодаря Ви за Вашия отговор :)

Все пак, надеждата ми е някак да се отпушат семепроводите (въпреки НЕ-тата, които получих от специалисти в областта)

За това, бих искал да попитам:

1) Какво преставлява дуктодеферентография? т.к. не мога да намеря информация за нея.

2) Съществуват ли някакви добавки или лекарства, които оказват някакво влияние на епидидимите?

Предварително Благодаря за Вашия отговор

Поздрави,

Здравей, think_157!

За съжаление, трудно мога да ти помогна в твоята ситуация и с по-конкретни насоки. Мога, ако желаеш, да ти дам координати на уролог, който прилага тази процедура, за да се свържеш с него, и ако той прецени, че е подходяща за тебе, да се разберете как се прави. Освен това бих препоръчала консултация с ендокринолог, защото хормоналните нива не са в норма.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу