0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #40 -: Август 25, 2016, 15:35:55 pm »
Във Варна, и конкретно в АГ и окръжна почти винаги го правят с пълна упойка, само в майчин дом предлагат спинална.


Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #41 -: Август 25, 2016, 15:47:56 pm »
Да се включа и аз относно упойките.Подлагала съм се веднъж на пълна (правих си тестове преди това за алергии бяха отрицателни 14 от 14),веднъж спинална/епидурална(беше в гръбнака ,не помня точно).Предстой ми трета упойка,миналата седмица си пуснах пак тестове,оказа се че съм алергична към 1 от 14.Така че за собствено успокоение е добре да се направят или поне моя опит това показва
« Последна редакция: Август 25, 2016, 15:52:16 pm от bebeshok0326 »
*
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #42 -: Август 25, 2016, 16:06:07 pm »
Във Варна, и конкретно в АГ и окръжна почти винаги го правят с пълна упойка, само в майчин дом предлагат спинална.

Не споря. Просто за последните 10-ина години имам поне 100-ина, ако не и повече познати и приятелки раждали, чрез секцио из страната. Сещам се само за 3, които бяха с пълна анестезия вкл. една в болницата, в която аз раждах, а там това е изключение), наложена от проблеми с гръбнака т.е. невъзможност да се постави спинална. Като цяло съм с впечатление (може би погрешно), че у нас не се практикува пълна анестезия така масово, само поради липса на анестезиолози владеещи друг вид упойки. Докъм 97-а и 98-а...беше чест случай това де.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #43 -: Август 25, 2016, 17:15:18 pm »
Аз пък съвсем не споря. Чела съм почти всички твои отговори и вероятно от теб знам най много за секциото от когото и да е :) Даже имам приятелка от Варна, която специално ходи да ражда в Ст Загора. Та тя ми каза, че във Варна е масова пълната упойка.


*
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #44 -: Август 25, 2016, 17:41:11 pm »
По повод на упойките, само да вметна, че спинална и епидурална не е едно и също! В майчин дом слагат спинална при нормално раждане и то само при поискване, не е задължително, а за секциото се слага епудирална.
Между другото, хич не са безобидни, каквито и да са упойките. Имам ужасни болки в кръста от около 2 месеца. В началото си мислех, че е от носенето на малкия, от вдигането от кошарата и др, такива или, че съм изстинала някъде, обаче като се замисля, може и от упойката да е. Когато ми я биха, не усетих типичните симптоми на действие и анестезиоложката бая се притесни и се наложи да чакаме повече от обичайното, за да започнат. Спомена нещо за калциране, ама аз тогава не обърнах внимание, щото друга мисъл ме тресеше :) и не ми пукаше, калцирани ли са или не.
Та така де....
*
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #45 -: Август 25, 2016, 17:53:19 pm »
По повод на упойките, само да вметна, че спинална и епидурална не е едно и също! В майчин дом слагат спинална при нормално раждане и то само при поискване, не е задължително, а за секциото се слага епудирална.


Само да те светна, че при спинална упойка - няма как да има естествено раждане, защото под гърдите си - не усещаш НИЩО. Та недей да говориш така компетентно за неща, от които очевидно нямаш грам понятие. ;)

sun_smile, наистина ме учудва това, което казваш за Варна. Не по друга причина, а защото пълната анестезия, когато има опция за друга е по-тежка и рискова винаги и нямам грам логично обяснение за тази практика там.

Vilia, няма да е зле, да не съобщаваш като абсолютен факт някакви неща, за които "ти си помислила", или "така ти се е сторило". Била съм с епидурален катетър над 36 часа и спинален блокаж за самото секцио т.е двете накуп, поставени едновременно. НИКАКВИ проблеми и затруднения нямам и до днес по повод, във връзка, ооокло ползваната анестезия. Имам отпреди бременността си медиална дискова херния, която се обостри заради самата БРЕМЕННОСТ и ми прави проблеми и сега. Калцификати по гръбнака са предпоставка да не може да се ползва този тип анестезия, да действа по-бавно, да се боде 2-3 пъти и пр. т.е. споменатите нагоре "показания" да се ползва пълна анестезия.

Между другото може ли да обясниш на читателите тук, всички възможни, често срещани, много рядко срещани и пр. рискове от ползването на каквато и да било анестезия? Да не си мятаме някакви общи фрази за "нищо не е безобидно и безопасно". Едно от най-опасните неща за всяка жена е раждането и то естественото раждане. Да не раждаме значи? Аз мога да ти изредя всичките му рискове, които са много и нерядко фатални я за майката, я за бебето и при проверка от твоя страна във всеки мед. справочник по темата - ще установиш, че не си измислям неща, ами е така. Да видя да пиша такива неща? Да се замисли защо не ги пиша?

Чакам да ми обясниш за рисковете от упойките (жокер, аз ги знам, все едно си на изпит значи ;) )
« Последна редакция: Август 25, 2016, 18:00:11 pm от Jbrul »
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #46 -: Август 25, 2016, 19:05:50 pm »
Аз някъде назад бях обяснила за епидуралната и спиналната- разлики, прилики, рискове и плюсове.
Пълната упойка се контролира по- лесно и рискът е по- малък, защото спиналната при бременни, особено ако се качили повечко килца може да се вдигне блокът и тогава пак трябва да се прави пълна. Иначе това с упойките не е като да се прави баница- едни могат други не. Няма анестезиолог, който да е взел специалност и да не може да прави спинална. Някои избягват, защото отнема повече  време от пълната.
При консултацията с анестезиолога ще му кажете за алергии и той ще прецени дали да ви прати и към какво да ви тестува.
Стели, към какво си алергична и от къде знаеш, пък и от както си се родила? Всяка година излизат нови препарати, а за 30тина години са се сменили почти изцяло, не се плашете медикаментите са толкова изчистени, че почти няма риск.
*
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #47 -: Август 25, 2016, 19:33:23 pm »
Аз някъде назад бях обяснила за епидуралната и спиналната- разлики, прилики, рискове и плюсове.
Пълната упойка се контролира по- лесно и рискът е по- малък, защото спиналната при бременни, особено ако се качили повечко килца може да се вдигне блокът и тогава пак трябва да се прави пълна. Иначе това с упойките не е като да се прави баница- едни могат други не. Няма анестезиолог, който да е взел специалност и да не може да прави спинална. Някои избягват, защото отнема повече  време от пълната.

Права си за взимането на специалност, но има все още анестезиолози, които не се чувстват сигурни с поставянето на спинална да кажем. И когато не се - по-добре да правят каквото владеят добре ;) Аз си взех с отлични оценки таман два изпита по счетоводство, ама не бих седнала да ти попълня дори данъчната декларация. Не защото толкова не мога, просто не е моето и си нямам вяра, а в медицината баш да си нямаш вяра...не е като да объркаш формуляр. Иначе и факторът време, трудоемкост си го има, да. Дори уменията да са на ниво.

И твърде много килца и гръбначни проблеми и други (бяха ми дали списък) са показания да не се прави спинална. За алергични реакции, дори без тестове слагат метил преднизолон в системата преди секцио де. Почти винаги. Е, не те уведомяват за това обичайно, че да не се газираш още и още. Повечето родилки с планово секцио са нервни и ревливи, не дебилни като мен.  :lol:
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #48 -: Август 25, 2016, 20:06:56 pm »
Виждам, че сте отворили темата за упойките. По този повод да питам мамчетата раждали нормално, с каква упойка ви шиха след раждането? Скоро разбрах, че там където ще раждам, слагат пълна упойка, което малко ме притесни. Предстои ми консултация с анестезиолог в болницата и ще го попитам. Ще се радвам да споделите дали това е практика в различните болници.
*
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #49 -: Август 25, 2016, 21:46:25 pm »
Нани, аз бях само с локална упойка за шиенето :)
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #50 -: Август 25, 2016, 22:04:25 pm »
Нани, и при мен упойката при шиенето беше локална.
*
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #51 -: Август 25, 2016, 22:21:33 pm »
Във Варна, и конкретно в АГ и окръжна почти винаги го правят с пълна упойка, само в майчин дом предлагат спинална.

Не споря. Просто за последните 10-ина години имам поне 100-ина, ако не и повече познати и приятелки раждали, чрез секцио из страната. Сещам се само за 3, които бяха с пълна анестезия вкл. една в болницата, в която аз раждах, а там това е изключение), наложена от проблеми с гръбнака т.е. невъзможност да се постави спинална. Като цяло съм с впечатление (може би погрешно), че у нас не се практикува пълна анестезия така масово, само поради липса на анестезиолози владеещи друг вид упойки. Докъм 97-а и 98-а...беше чест случай това де.
Включвам се и аз, не съм изчела темата, но и в Бургас, в окръжна, секциото го правят с пълна упойка, доколкото разбрах, защото екипите предпочитали така. Може би им пречи родилката да е будна.... офф, все тая. Скоро ще ви кажа как е било при мен.


Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #52 -: Август 26, 2016, 11:54:26 am »
Знам че съм алергична към някои вещества във упойките от раждането ми тъй като са предизвикали доста алергии във мене тога и съм била един месец в ковиоз заради забавеното раждане което са направили тогава ... имам документи към какво точно съм алергична но Майа ми неможе да ги намери затова и питах дали се правят тестове... преди време родителите ми искаха да ми махат трета сливица и докторите не позволиха тъй като съм алергична  , не само към някои вещества в упойките ами и към лекарства като аспирин и всичките му производни ... относно упойките и аз съм чувала че повечето от секциото във Варна се прави с пълна упойка и по рядко спинална 😉... поне всички мои познати раждали така са с пълна упойка и са лежали по 24 часа в реанимация без да си видят детото ... затова неискам секцио , но ще си направя необходимите тестове за поносимост за епидурална упойка и ще я ползвам само ако наистина положението е ужасно непоносимо 😃
*
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #53 -: Август 26, 2016, 13:57:33 pm »
При това положение, задължително си направи тестове за алергии и да се знае какво може и какво не може да се ползва при теб в случай на нужда. Ти може да искаш естествено раждане, без упойка, ок, ама всичко се случва. Т.е. секциото в много случаи не е по план, налага се спешно и трябва да се действа бързо. А, ако стане така - няма време за тестове и пр. Така, че непременно се консултирай с анестезиолог, независимо че не смяташ да ползваш анестезия при естествено раждане и не искаш оперативно такова.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #54 -: Август 26, 2016, 14:30:33 pm »
Жбул, лекарите, които избягват спинални са в малките болници, защото отнема повече време от пълната, а са двама за 15 операции. Това е много време и труд.  Естествено, че ако 15 години не си правил няма да се чувстваш сигурен, но мисълта ми беше, че така или иначе всички могат или са можели. :)
Стели, задължително трябва да се тестуваш. Има си подготовка за силно чувствителни хора. Няма човек в добро общо състояние, на когото да не може да се направи анестезия. Обмисли добре, консултирай се с лекаря си, но не оставяй в последния момент, защото ако се действа по спешност се търси най- малкото зло. В твоята ситуация трябва да си подготвена.
 
*
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #55 -: Август 26, 2016, 14:54:09 pm »
Стели, не съм правила никакви тестове преди раждането (че и след него не съм). Нямам алергии, сигурно са ме питали. Не помня.

*
Re: Нормално раждане или секцио
« Отговор #56 -: Август 26, 2016, 17:32:43 pm »
Жбул, лекарите, които избягват спинални са в малките болници, защото отнема повече време от пълната, а са двама за 15 операции. Това е много време и труд.  Естествено, че ако 15 години не си правил няма да се чувстваш сигурен, но мисълта ми беше, че така или иначе всички могат или са можели. :)

Абсолютно права си, че отнема повече време от обща анестезия и за малки болници си е проблем това, че нямат анестезиолози "в количества". То го има и в големите понякога същия де. Приятелка, която ражда в МД-София, така и не се уреди с епидурална, не защото не я е поискала своевременно, ами баш по новогодишните празници тръгна бебето, месец по-рано от термин, оставили персонал на санитарния минимум да покрива дейността и докато се освободи дежурния анестезиолог - айде честита щерка.  :lol: Старозагорската АГ-болница хич не е малка да ти кажа, но едно време - масово с пълна анестезия се правеше секцио. В София тогава вече се предпочиташе спинална в тези ситуации, чуваше се разбира се как е "там" и как при нас. Че по този повод бях питала тогава, защо и в нашата болница не се практикува това. И един от техните анестезиолози ми отговори точно това, което и ти споменаваш. Че той откакто е взел специалност - такава не е поставял, няма тренинг с това и не е навит тепърва да задобрява в тази посока, то все толкова му плащали и пр. Иначе хора си имаха достатъчно тогава. Та и такива случаи има, не твърдя че масово са такива разбира се. В общия случай е както казваш - хора малко, спиналните искат повече време, пациенти бол и физически няма как да смогнат хората.

Блу, винаги питат родилките (все тая как ще раждат) за известни им алергии към нещо. Често се налага АБ да се дава, заради някоя инфекция хич друго да не е, така че е стандартно питане тук. вероятно и при вас. Добре е когато човек е алергичен към някакви препарати и го знае това (както е при Стели), защото може да информира екипа и да се вземат предварително нужните мерки и да не се получава проблем. Има какво да се направи и се прави в тези случаи и всичко си е ОК. Аз преди секциото не съм била под никаква анестезия (ако не броим зъболекарските упойки де), пък то ако имам алергия - тя ще се прояви при контакт с проблемното вещество и тогава - да лудва и екип и аз да се намесват спешно и да се коригира проблема - сметнах го за излишен риск. Направих си тестове към разни вещества, по списък даден ми от анестезиолога. Не помня към какво ми излезе  повишена чувствителност, май към маркаин. Боцнаха ми някакъв урбазон в системата преди операцията и това беше. Никакви проблеми не съм имала. Стандартно и задълже - поне у нас такива тестове не се правят, ако няма някакви вече налични данни за алергия при пациента. По своя инициатива може да си направи човек, ако прецени за нужно.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!