0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Име за бебо
« Отговор #40 -: Февруари 16, 2015, 15:42:01 pm »
Благодаря ви за мненията!
*
Re: Име за бебо
« Отговор #41 -: Февруари 16, 2015, 17:44:04 pm »
Като говорите за обръщения - аз познавам един Димитър, на който му викат Мишо. Още не мога да си обясня откъде идва това :lol:

26.09.2019
Re: Име за бебо
« Отговор #42 -: Февруари 16, 2015, 18:18:04 pm »
Лолабъни, в крайна сметка избра ли име за бебо? Ние си чешем езиците, но дано сме били полезни!

А относно съкращенията много ми се иска на нашия бъдещ бебо да му казват Тео, а не Теди. Дано се получи.
Re: Име за бебо
« Отговор #43 -: Февруари 16, 2015, 18:53:28 pm »
Говорим си още вкъщи, не сме
... като се роди бебончо ще ви напиша кое е името, понеже не искам никой да знае крайият вариант преди да се роди и да ни влияе (имам предвид роднини) . Но мненията ви са ми полезни, интересно ми е от чисто любопитство какво мислят напълно безпристрастни хора!
Re: Име за бебо
« Отговор #44 -: Февруари 16, 2015, 23:48:48 pm »
Кога очаквате бебо?
Re: Име за бебо
« Отговор #45 -: Февруари 17, 2015, 20:59:49 pm »
Делян и Георги са хубави имена. Синът ми го кръстихме Константин, аз държах да е първата буква на майка ми, а свекърва ми се казва Елена, та заедно ще празнуват имен ден, няма ощетени.
*
Re: Име за бебо
« Отговор #46 -: Февруари 17, 2015, 22:31:38 pm »
така си мислиш ти , че няма ощетени    хахха
майтап , не се въздържах
*
Re: Име за бебо
« Отговор #47 -: Февруари 17, 2015, 23:00:36 pm »
Това ми напомня за моя братовчедка, която чинно кръсти сина си на свекъра - Ангел (много хубаво име иначе) и упорито го наричаше Ани. Понеже не искала да му викат Ачо, Ачка и др. подобни.
Е ставаше на нейното, докато тръгне на училище. После самото дете репликира нейното „Ани, ...“ с „чачо, аз да не съм момичееее“. И се свърши с това какво искала тя.
Аз имах съученик, че и в един блок живеехме.
Навремето комуникацията с децата се осъществяваше с провиквания през терасата.
Като излезеше майка му и като зейнеше - Анииии  :lol:
На Ани брада му набоде, но тя не се отказа.

Не може да се контролира преобразуването на името. Особено пък, когато тръгнат децата на училище. Ако детето подчертае кое обръщение го дразни, останалите напук така ще се обръщат.

Зори, моята майка вика на зет си Гого  :lol:
Съответно, всички от родата ми започнаха  да се обръщат така към него.
« Последна редакция: Февруари 17, 2015, 23:02:29 pm от Елфи »
Re: Име за бебо
« Отговор #48 -: Февруари 17, 2015, 23:50:19 pm »
Ние на Георги казвахме Жорко ,но в яслата и после в градината му казват Гого.На площадката децата са от градината му повечето и също му казват Гого.Аз напоследък се улавям,че също повечето пъти му казвам Гого (то като постоянно чувам да му казват така  :lol:).Иначе  самото дете няма предпочитаия.За 7 г. обаче,никой до сега не му е казал Гошо ,което направо си е странно. :lol: :lol:
  На Никола му казваме цялото име ,рядко се обръщаме с Ники .


Зори,
а какво му пречи на Георги, да си е Георги, а не Гого, Жорко...
Не знам, на мен тия съкратени имена, понякога ми звучат лигаво.
Моя син си е Калоян, Калояне, когато се обръщаме към него. Името е прекрасно, за да го обърнеш в Коко, Коки... бля, на мене ми звчи като име на папагал :D
В Германия по принцип използват целите имена за обръщение към децата /рядко галени съкращения/, дори и по дълги. Е, няма го е-то накрая.
Не е Сабастияне, а Сабастиян
На мен лично така много по ми харесва от галените Коко, Гошко Сашка и т. н.

Re: Име за бебо
« Отговор #49 -: Февруари 17, 2015, 23:54:47 pm »
И аз съм от майките които не искат да казват Сашо на сина и  :lol: не знам как ще го контролирам това,явно никак  :lol:

Просто като го представяш, го назоваваш по начина, по който искаш да се обръщат към него. И друг път съм писала, че дъщеря ми е Мария. Беше решено, че ще бъде кръстена на Богородица, но не понасям обръщението: Мими. А като чуя Мимето, направо ми се обръща нещо отвътре, та преди да се роди измислих как ще я наричаме: Мия и я представях по този начин. Има хора, които много се учудват като арзберат, че всъщност се казва Мария. Е случва се някой непознат да я нарече Мими, но рядко.
А какво пречи да се обръщате към нея с прекрасното име Мария????

Re: Име за бебо
« Отговор #50 -: Февруари 18, 2015, 08:44:17 am »
И аз съм от майките които не искат да казват Сашо на сина и  :lol: не знам как ще го контролирам това,явно никак  :lol:

Просто като го представяш, го назоваваш по начина, по който искаш да се обръщат към него. И друг път съм писала, че дъщеря ми е Мария. Беше решено, че ще бъде кръстена на Богородица, но не понасям обръщението: Мими. А като чуя Мимето, направо ми се обръща нещо отвътре, та преди да се роди измислих как ще я наричаме: Мия и я представях по този начин. Има хора, които много се учудват като арзберат, че всъщност се казва Мария. Е случва се някой непознат да я нарече Мими, но рядко.
А какво пречи да се обръщате към нея с прекрасното име Мария????
И аз така си мисля. И Мия и Мария са много хубави имена поотделно всяко за себе си. Мешко, вие хем уж искате да е кръстена на Богородица, но хем да не й викате така. Има известно противоречие.

Аз само не искам да ме поздравяват с песента "Даньова мама"  :lol: че хич не й се кефя  :jump12:
*
Re: Име за бебо
« Отговор #51 -: Февруари 18, 2015, 08:57:30 am »
Аз само не искам да ме поздравяват с песента "Даньова мама"  :lol: че хич не й се кефя  :jump12:


хаха, внимавай какво си пожелаваш  :lol: шегувам се, Смайли :)

Като говорите за обръщения - аз познавам един Димитър, на който му викат Мишо. Още не мога да си обясня откъде идва това :lol:

и аз познавам един и си мислех до последно, че е Мишо от Михаил  :lol:, един ден разбрах, че всъщност е Димитър
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Име за бебо
« Отговор #52 -: Февруари 18, 2015, 09:02:05 am »
И аз съм от майките които не искат да казват Сашо на сина и  :lol: не знам как ще го контролирам това,явно никак  :lol:

То ако е просто Сашо пак бива горе - долу. Мъжът ми има един приятел Александър, когото нарича Сандьо. Хем знае, че не му харесва на човека, но понякога го прави.

albenanedelcheva, според мен смисълът от съкращаване на дългите имена е следния:
На Георги, мама му вика, Гошко, Гого, Жорко/о. Но когато иска да се скара - казва Георги ... и това обръщение, непривично за него е част от „карането“.
*
Re: Име за бебо
« Отговор #53 -: Февруари 18, 2015, 09:33:29 am »
Аз само не искам да ме поздравяват с песента "Даньова мама"  :lol: че хич не й се кефя  :jump12:
хаха, внимавай какво си пожелаваш  :lol: шегувам се, Смайли :)
:lol:
А "Даньова мама" не е ли умалително от Йордан? Защото наш познат е Йордан и го поздравяват точно с тази песен.

В Германия по принцип използват целите имена за обръщение към децата /рядко галени съкращения/, дори и по дълги. Е, няма го е-то накрая.
Да, така е в Германия. От една страна ми харесва, но за по-малко дете си е хубаво умалителното обръщение/мое мнение/. yahoo_33

"Единственото изкушение, което никой никога не е успял да победи, е надеждата."
Ромен Гари
Re: Име за бебо
« Отговор #54 -: Февруари 18, 2015, 09:43:08 am »
Теди, вероятно е писана за Йордан песента, но нищо чудно да решат, че е идеална и за майките на Дани  :lol:
Re: Име за бебо
« Отговор #55 -: Февруари 18, 2015, 10:09:18 am »
Пеше,а това със Сандьо верно е побъркващо :lol: брат ми понеже знае,че ме дразни и казва аз ще му казвам Сандо,а не Алек :lol:
*
Re: Име за бебо
« Отговор #56 -: Февруари 18, 2015, 14:31:10 pm »
Хи-хи-хи, а пък моя брат също, за да дразни, казва на Никола - Кольо, а на мен Кольовата майка. Аз не му се връзвам, ама баткото и таткото изпадат в ужас  :lol:
Аз в повечето случаи се обръщам с Никола за сега, баткото му казва Нико, а ако някога аз се обърна с Ники, ми прави забележка, че не е така.
Големият е Михаил - Мишо. А баща му, когато се глезотят, му казва Мишкарпоне, Мишкошко, Мишка и др. подобни  :lol:


Re: Име за бебо
« Отговор #57 -: Февруари 18, 2015, 14:46:02 pm »
И аз съм от майките които не искат да казват Сашо на сина и  :lol: не знам как ще го контролирам това,явно никак  :lol:

Просто като го представяш, го назоваваш по начина, по който искаш да се обръщат към него. И друг път съм писала, че дъщеря ми е Мария. Беше решено, че ще бъде кръстена на Богородица, но не понасям обръщението: Мими. А като чуя Мимето, направо ми се обръща нещо отвътре, та преди да се роди измислих как ще я наричаме: Мия и я представях по този начин. Има хора, които много се учудват като арзберат, че всъщност се казва Мария. Е случва се някой непознат да я нарече Мими, но рядко.
А какво пречи да се обръщате към нея с прекрасното име Мария????
Когато й се караме, се обръщаме към нея с Мария.  За малко бебенце някакси Мария ми звучеше доста сурово и затова. :) Мария предполага някаква строгост в обръщението, докато Мия си е точно галено.  Аз честно казано исках да я кръстим Мина, ама нали си беше наречена и обещанието си е обещание.
<br />[link=http:
*

    teddy_music

  • **
  • 86
  • Благодаря Ви д-р Минев!
Re: Име за бебо
« Отговор #58 -: Март 28, 2015, 21:53:49 pm »
Да се върнем на темата - от така изброените имена Мартин ми харесва най- много, Георги и Делян не са ми по вкуса. Вместо Делян, бих избрала Деян, Диан и т.н. Вярно е, че напоследък е често срещано Мартин, ама си е хубаво.
Додо, бъди сигурна , че на Теодор ще му викат Тео! А как иначе да му казват - Теди звучи женско.
А дори и само Тео да го кръстиш, си е много хубаво! Ще си имам адашче, живот и здраве  osi_9!
На Ангел да му викаш Ани си е меко казано странно. Но пък на Симеон - Мони ми звучи напълно нормално.
Това с Александър/ Александра си е пълна сага. Викат Алекс и на момиче и на момче, както и Ники.
Вече има и унисекс имена - стават и за двата пола.

„Ако искам да видя пеперуди, трябва да изтърпя две-три гъсеници“
Re: Име за бебо
« Отговор #59 -: Март 28, 2015, 23:55:07 pm »
Teddy_music,точно за това на сина ми му викам Алек,а не Алекс както на мен ми казват :lol: хем ми е различно,хем по мъжествено ми звучи :lol: