0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #60 -: Януари 17, 2016, 17:37:07 pm »
Знам, че има дори доста време я вземах, но трябва да пия по 10 т. на ден, затова докторите ми препоръчаха от Турция или Гърция да вземам, едно че  е по-евтина, друго, че е много по-качествена, аз досега няколко месеца земах ФОЛБИОЛ 5МГ. от Турция, лекаря ми каза, че е много добра, а и така с едно хапче си набавям нужното количество за цял ден. Затова попитах за Испания дали някой знае. Ако има да си взема. И плюс това вносната е наполовина на цената на метата.
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #61 -: Януари 18, 2016, 01:59:49 am »
Този фолбиол съставката му е фолиева киселина. А трябва да е Л-метилфолат, за по-лесно усвояване, особено, ако имаш генетична мутация.
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #62 -: Януари 18, 2016, 13:56:57 pm »
Да, имам такава мутация и точно затова ми изписаха метата по 10 т. на ден, но моя д-р ми каза ако имам път към Гърция или Турция да си взема оттам повече мг, за да пия по 1 т. дневно.
След това му казах за Фолбиола - каза, че е много хубав, не е споменавал друго. Не знам.
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #63 -: Януари 18, 2016, 14:10:08 pm »
Мета фолиевата не е достатъчна с по 1 хапче на ден при мутация. По съвсем други причини обаче не се продава в по-големи дозировки у нас.
Ivanela Ivanova, за ММ купувам от Гърция 5мг фолиева киселина.
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #64 -: Януари 18, 2016, 16:29:21 pm »
Важното е да взимаш мета фолик, пък дори и да е 10т на ден. Тази "хубавата" от Турция НЕ пише да е мета, затова в твоя случай си спазвай рецептата и си пий по 10т и не рискувай с фолиеви киселини, които не са мета.

Аз взимам мета фолик от амазон и най-високата доза за 1т е 1мг и взимам по 3-5 на ден, за да ги докарам до 3-5мг.

Таблетка, която хем да е 5мг, хем да е мета и тук няма, но на мен не ми пречи да взимам по повече таблетки, само да е от правилната К-на :)
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #65 -: Януари 19, 2016, 13:18:16 pm »
Благодаря за разясненията, в края на седмицата ще се видя с д-ра и ще го питам, но мисля, че всичко, което казахте е вярно и логично и май 3-4 месеца съм вземала Фолбиола напразно .......... :(
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #66 -: Януари 19, 2016, 15:56:44 pm »
О, не, Иве, съвсем не е било напразно и изобщо не го мисли и не се притеснявай. Ти дори и с мутация си успявала да усвоиш някакво количество от фолиевата, само дето не е било на 100%.

Аз имах предвид да не се занимаваш да търсиш от чужбина и да се затрудняваш да поръчваш от Турция, Гърция или Испания... Просто взимай българската МЕТА и по повече таблетки на ден.

Тук (аз съм в САЩ) на хората с мутация изписват и мета Б6 (казва се 5-P-5) и мета Б12 (метил кобаламин), те също подпомагат синтеза на фолиева (нарича се метилация), ако искаш си ги добави и тях. Но и без тях не е края на света, така че не се притеснявай, вземай си метата и смело напред :)
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #67 -: Януари 19, 2016, 17:05:18 pm »

Привет момичета,

При мен също има тази мутация, която води до понижено усвояване на фк до 50%, но едната ми док ми беше предписала Фемибион 1, в който има 200 обикновена и 200 мета. Сега новата ми док ми предписа 2 по 400 мета. Всеки док с негова теория и разбирания. Яд ме е,сумати време откакто правим опити за бебе съм пила безполезно препаратите с обикновена фк, които са ми предписвали и даже не бях чувала за мета. Както и да е. Гледаме напред! Надявам се с повишената доза да съм ок за предстоящия ни първи опит инвитро през февруари. С дългосрочно натрупване ли се усвоява фк или не?
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #68 -: Януари 19, 2016, 20:26:32 pm »
Мира, много ти е ниска дозата според мен. Тук с рецепта изписват Метанкс, в който има 3мг мета фолат + мета Б6 и мета б12... Така че според мен вземай минимум 3мг.

Според мен докторите тепърва откриват много новости свързани с тази мутация и не на всички "часовниците им са сверени".

Едно време са били наясно, че мутацията пречи на усвояването, но са вярвали, че ако се увеличи дозата (примерно десетократно) ще се навакса недостигът.

Сега вече е ясно, че недостигът е свързан с метилацията (процесът на усвояване) и че голяма доза от фолиева киселина, не може да навакса недостигът, просто щото проблемът е в усвояването. И сега изписват МЕТА.

Тези, които изписват големи количества фолиева, която не е мета, просто са спрели да четат и да се развиват. Скоро и те ще се осъзнаят, но наистина е много нова материята... Важното е че ние по един или друг начин сме се информирали. А тези със старите разбирания---дано по-бързо си сверят часовниците :)

Мира, успешна процедура ти желая!
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #69 -: Януари 19, 2016, 22:05:58 pm »
Маки,

Благодаря за съветите! Стискам палци всичко да е наред при теб!
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #70 -: Януари 20, 2016, 07:50:29 am »
makiyaki, много благодаря за информацията, ще го имам в предвид.  И ще си вземам метата.  :)
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #71 -: Януари 21, 2016, 08:46:09 am »
Момичета, я ми кажете сега. Това изследване за усвояване на ФК къде и как се прави и има ли общо с генетичното изследване за тромбофилия? Няколко месеца преди инвитрото приемах по 10хапчета мета ФК на ден и така до 4мес. от бременността. После ги спрях по препоръка на  лекаря от ЖК. Като отидох при лекаря, който ми прави инвитро ми каза да си ги прогължавам по 10 на ден до раждане. За какво е това и какъв е смисъла?Чела съм, а и лекари са ми казвали, че след 4-тия мес на бременността допълнителната ФК е излишна и сега се чудя? Трябва ли да правя някакво допълнително изследване за усвояване?
<br />
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #72 -: Януари 21, 2016, 09:07:17 am »
Ирена,

Изследването, от което се разбира как усвояваш фк е генетичното изследване за тромбофилии. Една генна мутация води до проблеми с ензима, който спомага за усвояването й. Затова на пациентки с тромбофилия изписват мета фк в по-големи количества. Тъй като обикновените гинеколози не са запознати в дълбочина с нещата, които са специфични за инвитро методите и репродуктивната мединица, често дават съвсем различни препоръки от инвитро специалистите. Аз бих се доверила повече на инвитро специалиста.
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #73 -: Януари 21, 2016, 12:28:20 pm »
Иренка, и на мен ми каза док да я пия до раждане по 10 таблетки
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #74 -: Януари 21, 2016, 13:54:53 pm »
Много ви благодаря за отговорите , момичета!
<br />
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #75 -: Януари 21, 2016, 16:30:00 pm »
След 10 гс нервната система на бебето е оформена и приемът на фолиева може да се преустанови.

ОБАЧЕ!!! Фолиевата е необходима не само за бебето, а и за самите нас. Предполага се, че хората БЕЗ мутация, чрез храната, си набавят достатъчно фолиева, за да функционират собствените им обменни процеси, а в първите 10 гс вземат допълнително, заради бебето.

Тъй като мутацията пречи на усвояването на фолиевата, то дори и след 10гс, хората с мутация е добре да си я взимат, щото тя е необходима за процесите в собственото тяло.

Според мен след 10гс дозата може да се намали. Но да не се спира съвсем.
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #76 -: Март 04, 2016, 14:48:18 pm »
Здравейте,

Нова съм тук при вас. Надявам се пиша е правилната тема. Нека се представя на бързо. Казвам се Дида. През 2014 юли месец и през август 2016 преживях 2 спонтанни аборта. След първия лекаря ми каза случва се да не се притеснява. След втората каза най добре си направи генетични изследвания, за да се открие причината за да не се случи 3-ти път.
Така аз послушах лекарката си и си направих. Откриха ми проблем в изследването за тромбофилия.
Прикачам снимка за да видите резултата. Аз разбрах че при потвърдена бременност ще съм на фраксипарин и аспирин протект. Но не разбрах точно какъв е проблема. Тъй като лекаря който ми назначи изследването ми обясни какво представлява тромбофилията, но не ми разясни точно какъв вид е моя проблем моля ако може някой да ми помогне ? Да ми го разясни ? И след като прочетох темата се чудя аз каква фолиева трябва да пия защото това не ми бе споменато от лекаря :(
« Последна редакция: Март 04, 2016, 14:51:16 pm от dida.dinova »
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #77 -: Март 04, 2016, 18:30:27 pm »
Здравейте,
След мисед и съвет от гинеколога ми си направих генетични изследвания за тромбофилия. От 8 гена имам мутации в 4 от тях включително и намалено усвояване на фолиева киселина. Гинекологът ми препоръча прием на 12 таблетки от обикновената фолиева киселина. Аз лично смятам да направя и консултация с генетик, не само заради приема на фолиева киселина, а и заради повишения риск към тромбофилия.  Препоръчаха ми доц.Савов от Националната генетична лаборатория в Майчин дом.
 Не мога да открия негови координати, за да си запиша час за посещение, тъй като не съм и от София.  Дали някой има актуални такива или е правил консултация с доц.Савов? Ще съм изключително благодарна за инфо. Успех на всички с подобни пробрлеми.
 :wink:
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #78 -: Март 05, 2016, 08:07:42 am »
Здравейте,
Мире, генетиците от Майчин дом могат да бъдат намерени всеки работен ден до 14 ч. Ето къде: http://genetika.maichindom.com/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8/

Здравейте

Диде, не са ми познати изследванията, които са ти направили. Повечето тук имаме други изследвания за тромбофилия - от основния или разширения панел, докато на теб са ти пуснали препоръчителния панел (гледам в сайта на Геника: http://www.genicalab.com/bg/prices.html - панели предразположения към тромбофилия). Ако си от Пловдив, препоръчвам д-р Даскалов за консултация.

Успех, момичета!
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #79 -: Март 05, 2016, 14:59:36 pm »
Здравейте,
Мире, генетиците от Майчин дом могат да бъдат намерени всеки работен ден до 14 ч. Ето къде: http://genetika.maichindom.com/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8/

Здравейте

Диде, не са ми познати изследванията, които са ти направили. Повечето тук имаме други изследвания за тромбофилия - от основния или разширения панел, докато на теб са ти пуснали препоръчителния панел (гледам в сайта на Геника: http://www.genicalab.com/bg/prices.html - панели предразположения към тромбофилия). Ако си от Пловдив, препоръчвам д-р Даскалов за консултация.

Успех, момичета!

За съжаление не съм от Пловдив. Все пак благодаря за отговора. Няма и как да ида на този етап. За това попитах тук ако има някой който може да сподели.

Да от лабораторията и лекаря който ми ги пусна препоръча да пусна този препоръчителния панел. Не знам защо но пък и там се откри и моя проблем.
Но не разбрах много обяснението на лекаря.