0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #40 -: Август 20, 2015, 06:39:20 am »
Няма как да не сме се разбрали, защото няколко пъти е ставало въпрос. Специално наскоро му звънях по телефона да питам за друг вид фолиева и ми каза да търся точно тази!  Би ли ми пратила сайт на тази, която поръчваш от Гърция.

Не я поръчвам, Иренка, купих я на място, като ходихме на море.

Маки, къде точно пише, че обикновената фолиева е токсична?
« Последна редакция: Август 20, 2015, 07:07:24 am от little_rabbit »
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #41 -: Август 20, 2015, 16:18:24 pm »
Зайче, не съм казвала, че обикновената фолиева е токсична 8O

Казах, че тези хора с мутацията НЕ могат да превърнат обикновената фолиева в усвоим за тялото продукт. След като не могат да я усвоят, те колкото и големи дози да взимат, пак си имат дефицит. А вкарването на обикновена фолиева киселина, в организъм, който не може да я усвои, води до натрупването и там. Хем дефицит, хем натрупване --> 2 в 1. Всяко натрупване е токсично.

В линка, който дадох, казват, хората с мутация да НЕ взимат обикновена фолиева. Ето и още едно обяснение:


If folic acid does not turn into 5-MTHF, folic acid levels build up. Elevated folic acid has potential to stimulate pre-existing cancer cells.

That said, it is unwise to provide supplemental folic acid to anyone with MTHFR C677T mutations.

Това го прочетох ето тук: http://mthfr.net/absolutely-no-folic-acid-question/2011/10/04/
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #42 -: Август 20, 2015, 21:25:18 pm »
 :D в турция фолиевата от 5мг се казва folbiol и струва 1-1,5лири

 :D проф.кременски ми препоръча големи дози за успешен финал, аз пих само турска от стимулацията почти до края

Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #43 -: Август 21, 2015, 15:20:07 pm »
Зайче, не съм казвала, че обикновената фолиева е токсична 8O

От предната страница го твърдиш...

Казах, че тези хора с мутацията НЕ могат да превърнат обикновената фолиева в усвоим за тялото продукт. След като не могат да я усвоят, те колкото и големи дози да взимат, пак си имат дефицит. А вкарването на обикновена фолиева киселина, в организъм, който не може да я усвои, води до натрупването и там. Хем дефицит, хем натрупване --> 2 в 1. Всяко натрупване е токсично.

Пише, че генът е отговорен за произвеждането на ензим, който да превръща фолиевата киселина в усвоим за тялото витамин. Ако има мутация, фолиевата киселина не може да се усвои и достига токсични нива.

Зайче, ами чувала съм, че ФК не помага за мутацията, а даже вреди.


:D в турция фолиевата от 5мг се казва folbiol и струва 1-1,5лири

Меци, нямам път към Турция, но я имам предвид като (ако) затръгваме натам.

Сутринта погледнах гръцката - пише, че е лекарствен продукт и се предписва от лекар. Вероятно са ми я дали, защото съм чужденец и няма да ги издам на тяхната ИАЛ.

Иначе не я взимам аз, а мъжа ми, който е с хомозиготен мутантен ген. Все пак е ключова за сперматогенезата. А и му намаляха тромбоцитите от 400 на 200 откакто я пие.
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #44 -: Август 21, 2015, 15:27:55 pm »
Зайче, а тази вашата ФК в крайна сметка е обикновена, а не мета така ли? Питам защото прочетох за тромбоцитите. Майка ми има проблем с тях.
<br />
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #45 -: Август 21, 2015, 20:43:24 pm »
Зайче, явно не сме се разбрали :)

В никоя страница, НЕ съм казала, че обикновената фолиева е токсична. Казах, че може да достигне токсични нива в организмите, които НЕ мигат да я усвоят. Това са две различни неща  :lol:

Като за пример ще дам и захарта. Тя НЕ е токсична, но при хора с диабет, които НЕ могат да я усвоят, нивата и опасно се вдигат.

Става ли ясно?
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #46 -: Август 22, 2015, 04:45:51 am »
доколкото знам фолиевата киселина е нещо като витамин, излишното количество се изхвърля с урината, няма натрупване

Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #47 -: Август 22, 2015, 07:43:31 am »
Зайче, а тази вашата ФК в крайна сметка е обикновена, а не мета така ли? Питам защото прочетох за тромбоцитите. Майка ми има проблем с тях.

Иренка, изследвайте майка ти за генетични мутации. Възможно е тя да е хетерозиготен носител. Има и други, допълнителни изследвания, просто отидете до Геника, там ще ви посъветват какво има смисъл да изследвате. Не е задължително при нея да е както при мъжа ми - трябва да се установи от какво са тези тромбоцити.
Не знам дали е обикновена нашата фолиева, на гръцки пише...

Маки, нещо ми се струва, че си позабравила българския  :lol:
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #48 -: Септември 15, 2015, 13:10:20 pm »
Момичета сега се сблъсквам с нещо,което е  напълно непознато за мен и моля за помощта ви-след консултация в Турция ми назначиха изследвания Тромбофилия и Цитогенетично изследване Периферен кариотип. Бихте ли ми обяснили при какви случаи се изследва това,необходимо ли е при мен да се прави след като нямам спонтанни аборти, а имам 4 неуспешни опита и се водя с тубарен стерилитет? Тези изследвания може ли да минат по Здравна каса,тъй като чета,че са скъпи? Благодаря!
« Последна редакция: Септември 15, 2015, 15:04:07 pm от pepssi »
*

    deep

  • *
  • 2887
  • believe in YOU
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #49 -: Септември 15, 2015, 14:17:38 pm »
Пепси, аз правих тези изследвания профилактично, реших, че е по-добре предварително , отколкото "да ближа рани". Не мога да дам актуална информация, защото беше преди доста години, надявам се някое момиче да се включи дали се заплащат от Здравна каса, преди се заплащаха от пациента.

Ти изчистила ли идеално проблема "тубарен стерилитет" ? Много често там е отговорът за неуспешни процедури.

Пожелавам успех в най-скоро време!

Хиляди гори са скрити в един малък жълъд. Р.У. Емерсън
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #50 -: Септември 21, 2015, 10:51:09 am »
Здравейте, момичета!
Не знам дали е тук мястото, но аз да попитам: Може ли някой да ми погледне генетичните изследвания и да ги разчете?
Моя АГ каза, че няма проблем, но един друг АГ загатна, че има. Помолих го да ми разясни, а той се разсмя и каза да не се тревожа...
Какво да ви кажа, май трябва да си плащаш за всяка дума...
Та ето и резултатите. ще бъда благодарна ако някой коментира.
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #51 -: Септември 22, 2015, 21:02:16 pm »
evelinapa, по резултата от изследването не мога да изкажа мнение, но погледнах коментара към него. Явно изследваният  PAI (4G/5G)  е препоръчително да се интерпретира заедно с ACE и Фактор XIII, които явно не си изследвала. Може би това е имал предвид лекарят, че изследването не е съвсем пълно. 

Същата препоръка я има и в сайта на Геника:  Генотип за PAI 4G/5G трябва да се интерпретира в комбинация с генотипа за ACE и Фактор XIII, за да се прецени комплесния им ефект върху риска от спонтанни аборти.
На тази страница  http://www.genicalab.com/bg/prices.html  кликни върху  Вродени тромбофилии, дефект на невралната тръба.

За твое спокойствие може би ще е добре да се консултираш допълнително със специалист или да поговориш отново с лекаря, който ти е назначил изследването, за това има ли нужда да изследваш нещо допълнително.
« Последна редакция: Септември 22, 2015, 21:28:43 pm от marsi »

Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #52 -: Септември 23, 2015, 06:52:33 am »
Марси е напълно права - за да се изключи проблем, трябва да се направят и двете допълнителни изследвания. Повече информация ето тук: http://www.invitro-plovdiv.com/index.php?option=com_content&view=article&id=136:-id-ace-val34leu-factor-xiii-&catid=35:2009-11-08-10-51-59&Itemid=61

Повечето лекари проявяват тенденция да подценяват PAI, но не е редно да е така. Има си рискове и от тази посока.
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #53 -: Септември 23, 2015, 10:12:57 am »
Благодаря, момичета!
Ще се консултирам с доки. Ако ме замотае нещо трябва генетик да диря  :(
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #54 -: Ноември 16, 2015, 21:18:12 pm »
Момичета, много моля да споделите вашето мнение,
Имам фактор 5 - хетерозиготен и MTHFR- хомозиготен носител,
Имам детенце на 6г. и при предишната си бременност приемах фолиева кис. от 5мг., аспирин протект и фраксипарин от 0,4. Следеше ме доц. Димитрова, доц. Тодорова /поради проблеми и с щитовидната жлеза/ и всичко мина успешно.
Сега съм отново бременна, но много ме притесни факта, че доц. Димитрова смята че не ми е необходимо да слагам фраксипарин, ако се наложело по-натам може да го включим, докато Тодорова ме съветва да го слагам и този път....
Много съм объркана и притеснена, моля за съвет, искам и този път всичко да мине успешно!
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #55 -: Ноември 16, 2015, 21:30:29 pm »
А аспирин поне взимаш ли?

Чудна работа защо не са ти изписали фраксапин. Но пък имаше скоро дискусия в темата "правим опити за бебе" и по последни данни и изследвания, както и по последна мода, фраксапин ът не е необходим...може би затова сега така е казала лекарката.

Друг е въпросът, че изобщо има хора и лекари склонни да рискуват. В крайна сметка и да не помага фраксапи ът едва ли да навреди...
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #56 -: Ноември 17, 2015, 07:20:55 am »
А аспирин поне взимаш ли?

Чудна работа защо не са ти изписали фраксапин. Но пък имаше скоро дискусия в темата "правим опити за бебе" и по последни данни и изследвания, както и по последна мода, фраксапин ът не е необходим...може би затова сега така е казала лекарката.

Друг е въпросът, че изобщо има хора и лекари склонни да рискуват. В крайна сметка и да не помага фраксапи ът едва ли да навреди...
Да, взимам аспирин, Димитрова ми разказа точно за тези проучвания. Ще се консултирам и с Паскалева.
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #57 -: Януари 17, 2016, 14:51:38 pm »
Здравейте, момичета. Исках да питам някой знае ли дали в Испания има фолиева киселина, такава мета. Не знам дали има значение де, но имам познати в Испания и си мислех ако има да ми вземат, защото и аз имам недостиг на фолиева киселина. Бях зимала от фолбиол от Турция, но сега нямам път към Турция. Ще съм благодарна някой да ми каже ако знае. :)
*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #58 -: Януари 17, 2016, 16:21:48 pm »
Здравейте, момичета. Исках да питам някой знае ли дали в Испания има фолиева киселина, такава мета. Не знам дали има значение де, но имам познати в Испания и си мислех ако има да ми вземат, защото и аз имам недостиг на фолиева киселина. Бях зимала от фолбиол от Турция, но сега нямам път към Турция. Ще съм благодарна някой да ми каже ако знае. :)
Защо не си вземеш Неофолик мета. Просто идея, иначе нямам представа за другите страни.


*
Re: генетични изследвания-тромбофилия
« Отговор #59 -: Януари 17, 2016, 16:40:32 pm »
В България има фолиева К-на МЕТА, защо трябва от Испания и Турция да я докарват :)
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!