0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
конкретен случай и съветите за него
« -: Април 26, 2013, 14:45:27 pm »
Здравейте, новорегистрирана съм, изчетох доста неща и реших да създам тема която ще помогне с съвети отностно конкретната ситуация. Започвам първа. Аз съм на 25 г от Плевен.  От година и четири месеца правим опити с мъжът ми. След като станаха 11 месеца безуспешни опитите реших да посетя гинеколога си. Той ме прегледа и каза, че 2,3 месеца ще следи фоликулите за настъпваща овулация и ако не стане ще видим какво ще правим. На първият месец видя доминантен фоликул и ме прати в къщи да работим по въпроса. На втория месец видя киста която ми обясни , че е евентуално от не спукан фоликул тъй като миналия месец нямало нищо. Забравих да кажа, че още от първия месец ми изписа дуфастон от 16 до 25 ден по 2 таблетки дневно. За кистата ми каза , че става лошо ако не се пукне до 3 месеца затова да не се притеснявам, защото дуфастона помагал за пукането. На третия месец отивам пак каза кистата се е пукнала сама ама виждам нещо много страно което незнам какво е, нямаше го преди това.Видимо притеснен звъня на някаква лекарка обясни и същото и се разбра с нея да отида да ме прегледа. На мен ми каза това е много странно нещо , защото го нямаше сега откъде се появи внезапно а и ти си толкова слабичка. Общовзето само такива въпроси ми задаваше все едно аз съм лекаря и аз трябва да му обеснявам което ме притесни. Каза тая лекарка е гастроентереоложка отиди при нея да те прегледа с коремен ехограф и после ела да ми кажеш какво е станало. Отидох при жената тя ми вика бе тоя човек какво е видял че толкова странно му е станало? Аз и казах незнам ама много ме притесни. Прегледа ме тя и каза , че нищо не вижда, че най- вероятно той бил видял правото ми черво. Обясни ми, че ако бил гледал на незнам си каква страна с трасдюсера на ехографа се виждало кръгло а ако го бил завъртял на друга страна щяло да се види като тръба, но явно той не го бил направил и затова бил го видял само като кръг. Това което тя ми каза го предадох на него и той абсолютно нищо не отговори, каза да дойда на следващия месец отново. Отивам аз вече четвърти месец при него гледа ме и казва че пак вижда това, много било странно какво е и нищо не коментира от това което гастроентереоложката каза, също така каза че съм имала киста на другия яйчник но пък съм си имала добреоформен фоликул. Попитах откакво се получават тези кисти за който вижда той обаче не можа да ми отговори, каза че няма проблем щом си правя фоликули всеки месец и да си работя по въпроса. Вече загубих доверие в този човек, нищо не ми обесняваше, постоянно се чудеше и се почесваше и след като уж ми бил видял правото черво вече невярвах нито на него нито на жената. Извинявай те ама ако е нормално да се види право черво какво му е толкова странното, ако се вижда трябва да го е виждал и при други жени. Така по съвет на моя позната отидох на преглед при друг доктор и то в кирм Плевен тъй като си е специална клиника за репродуктивно здраве. Прегледаха ме и лекарят каза момиче запушени са ти и двете тръби нямаш никакви кисти , а хидросалпинкс. Отиди ако искаш да чуеш и друго мнение ама трябва да ти се махнат защото течноста била токсична и изтичала към матката и по- късно щяла да бъде и тя увредена. ПРавим лапароскопия за да махнем тръбите и после инвитро. Направо се разплаках. Сега естествено мисля да отида да чуя и други мнения като съм се орентирала към София при Щерев и послед  при Стаменов. Прочетох доста неща из интернет и тук, но бих помолила за съвети как да постъпя. Никакви изследвания не са ми правили освен вагинален ехограф. Има ли вероятност за грешка? Какво друго мога да направя за да потвърди или отхвърли диагнозата освен преди да пристъпя към лапарото? Мога ли да пробвам нещо друго преди да ми махнат тръбите ако се потвърди че това е проблемът?
« Последна редакция: Декември 12, 2013, 16:00:40 pm от Елфи »
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #1 -: Април 26, 2013, 14:56:31 pm »
здравей!

за да се установи, дали има запушване на маточните тръби, се прави едно от тези изследвания:

1. Хистеросалпингография или т.н. "цветна снимка" - инжектират ти течност в матката и после гледат/снимат на рентген, за да се види как и дали тази течност може да премине през тръбите.
2. Хистеросонография или т.н. "хидротубация" - същото, но не се гледа на рентген, а на ултразвук
3. Диагностична лапароскопия - която може да прерастне в оперативна, ако се установи запушване на тръбите.

само от преглед с вагинален ултразвук не може да се установи дали има запушване или не.

за съжаление, обикновените гинеколози, особено в провинцията, практически нямат опит с ехографски прегледи, но често не си го признават и губят излишно времето и парите на пациентките си.


ако искаш - върви в София, но в Плевен имате клиника по репродуктивна медицина, където би трябвало да знаят какво да правят. ако искаш второ мнение - би могла да поискаш да ти се направи цветна снимка, която е достатъчно достоверно изследване, много по-евтино, бързо и безболезнено е от лапароскопията.

ако се потвърди, че имаш запушени тръби И хидросалпинкс, действително, няма друго, освен махане.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #2 -: Април 26, 2013, 15:21:46 pm »
Много благодаря за бързият отговор. Истината е , че наистина има много лекари които само взимат пари и незнаят за какво са на работа. Отдностно това което последният каза за хидросалпинкса е лекар точно в клиниката за стерилитет при нас, но ми се иска да чуя и други мнения преди да пристъпя към лапарото затова се насочих и към София. Кажете ми добре ли съм се насочила към Щерев и Стаменов за да потвърдят? Има и нещо друго което ме гложди и ако може да ми дадете съвет дали се притеснявам излишно: замислям се ако при лапаро се окаже , че нещата не са толкова сериозни и евентуално може да изчистят срастванията мога ли да се притеснявам че това няма да го направят и по скоро биха ми махнали тръбите за да спечелят от инвитро? въпросът може да е малко тъп да не кажа много , но се надявам да ме разберете в такъв момент , че какво ли не ми се върти в главата, много ме е страх и откакто този лекар каза хидросалпинкс и не спирам да чета , да се притеснявам , не мога да спя спокойно и да ям, незнам какво да правя, към кой да се обърна , надявам се на подкрепа тук ....
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #3 -: Април 26, 2013, 15:28:57 pm »
evm123 успокой се първо  :bighug:
Кой беше този доктор в КИРМ Плевен, който само на база на ехографа :lol: видя, че тръбите, са ти запушени 8O и имаш хидросалпингс :x
Джам е права, това става видно единствено с Цветна снимка и по изброените други методи от нея :lol:
Щом си от Плевен мога да те посъветвам да посетиш друга репродуктивна клиника Репромед (тя е като тип филиал на тази на д-р Стаменов и се чака сравнително малко време за час ), там работи д-р Пенков мн добър специалист, иди да те погледне и не се шашкай, всяко нещо има и оправия :wink:


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #4 -: Април 26, 2013, 15:56:32 pm »
ако ще ходиш в София - иди в клиника "Щерев".
при Стаменов се чака твърде много за час, няма смисъл само заради изследване на тръбите.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #5 -: Април 26, 2013, 16:17:42 pm »
ами лекарят е Стефан Стефанов от КИРМ св Елисавета Плевен. Аз доколкото изчетох за хидросалпинкса е , че е възможно да се види на ехограф когато е по тежко състоянието. Четох , че се получават сраствания и се запушват тръбите в следствие на което се събира течност в тях и имено заради събралата се течност е възможно да се видят на ехограф иначе ако има само срастввания е не възможно да се види. До колко е вярно това се надявам вие да кажете, но това прочетох из интернет. По снимките които направи сега като ги гледам наистина се вижда , но незнам дали е това все пак не съм лекар, но ако не е прав лекаря то не виждам какво друго може да е това? Мислех да снимам и прикача снимките да ги видите , но едва ли ще кажете и вие дали е това, ако искате все пак кажете и ще ги прикача. От написаното от вас мисля да отида да поискам изследване за проходимост, но пак от прочетеното до колкото разбрах при цветната снимка може да се получи спазъм и да не е достоверна другият начин който забравих как се казваше пак се вкарва контрастно вещество, но не се снима на ренген ами се наблюдава на ехограф мисля това да избера понеже мисля че ще е по достоверно от цветната снимка, вие какво ще ме посъветвате?  За д- р Пенков прочетох негативни отзиви от пациентки и малко така се настройх негативно. Вие казах те пък , че бил голям специалист и сега малко се пообърках. Искам и да попитам друго, четох че при цветната снимка не трябва да имаш инфекция, същото ли важи и за другия метод с контраста с ехограф? И ако е така трябва ли да поискам да ми направят микробиология преди това?
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #6 -: Април 26, 2013, 16:35:31 pm »
десс толкова съм притеснена , че след като каза за Пенков от репромед токущо записах час за вторник пък ще видим какво ще каже. Надявам се наистина да е добър лекар. А след празниците задължително съм на София. Моля само да ми отговорите на въпросите по горе в последния ми публикуван отговор за да знам какво да говоря и искам във вторника
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #7 -: Април 26, 2013, 16:43:57 pm »
Да, възможно е да се види хидросалпинкс на ехограф, но това е само повърхностна информация. За да се пристъпи към премахване на тръбите /което е сериозна интервенция/, не може да се разчита само на такъв преглед. Джам ти е писала какви са стъпките.

Преди цветна снимка се прави микробиологично изследване.

пп Това ин витро вече като аспирин взеха да го назначават!!!
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #8 -: Април 26, 2013, 16:46:00 pm »
evm123, когато се вкарва в тялото контрастно вещество през влагалището е възможно с него да се пренесе инфекция и нагоре. Така че - да - чиста микробиология преди изследване за проходимост на тръби е необходима.
*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #9 -: Април 26, 2013, 16:53:06 pm »
Когато хидросалпинксът е голям( дебелостенен) може да се види на УЗ. Моят случай беше точно такъв. Видя се хидросалпинкс на УЗ преглед, последва ЦС за потвърждаване на диагнозата, след което вече дойде ред и на лапароскопията за отстраняване на тръбата с хидросалпинкса.

Виждам, че си много притеснена, нормално и аз бях така когато чух думите хидросалпинкс и лапароскопия. Но повярвай ако се установи с ЦС, че имаш хидросалпинкс, друго освен отстраняването на тръбата/те не може да се направи. При тръби с хидросалпинкс естествено забременяване е невъзможно. Хидросалпинксът е пречка и за ин витро оплождането.

ЦС е по-достоверният метод от хидротубацията. ЦС посредством рентген изследва вътрешната част на матката, фалопиевите тръби и заобикалящата ги област. Използва се контрастно вещество, което се инжектира под високо налягане. Докато хидротубацията се прави по скоро за установяване на аномалии в матката, отколкото за оценка на маточните тръби. При хидротубацията се инжектира физиологичен разтвор. Преди ЦС трябва да се направи микробиология.
*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #10 -: Април 26, 2013, 17:25:51 pm »
Искам да кажа , че сте много мили и да ви благодаря за вниманието и времето което ми отделяте,  искам да кажа , че означават много за мен. Благодаря ви от все сърце. 

Мецани: казваш , че и ти си с хидросалпинкс, доколкото прочетох най- често е причина от нелекувана или не доизлекувана инфекция, незнам при теб така ли е било , но казваш , че след ехото си правила цс за потвърждение, а както казахте преди нея микробиология за да не стане проблем, аз съответно ще искам първо микробиология и след това цс, но ако се окаже наистина , че имам инфекция как да постъпя?

най- вероятно трябва първо да се излекува и след това цс, а ако е хронична какво да правя? Лекарят каза , че течноста се изливала в матката и да премахна тръбите скоро за да няма усложнения и с нея и това ако е вярно ме притеснява ако имам инфекция докато я лекувам заради цс да не се усложни нещо и матката и да стане късно за да я спася нея?

По нагоре писах , че мога да прикача снимките от ехото, щом и при теб се е видяло на ехо ако ги погледнеш да ми кажеш дали нещо такова се е видяло и при теб?
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #11 -: Април 26, 2013, 17:35:34 pm »
забравих да допълня , че цикълът ми е редовен и е на 30-31 дни, но много бързо ми свършва , за един , два максимум три дни. Незнам това дали има някакво значение, досега и на двата лекара го казах , но никой нищо не каза за това. В първите години от както имам цикъл си спомням , че ми беше много болезнен, нередовен , но пък ми вървеше по 5-6-7 дни от няколко години насам може би 5-6 години е редовен, но кратък , по някога болезнен понякога не го усещам
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #12 -: Април 26, 2013, 21:41:51 pm »
Най-честата причина за образуването на хидросалпинкс е тазово възпалителна болест от хламидия или гонорея. Хламидията е една от коварните болести, тъй като протича безсимптомно. Ненавременното ѝ откриване и лечение нанася големи поражения по репродуктивната система на жената. Чрез кръвно изследване се проверяват 3 маркера, които показват има или няма хламидия. На изследването за хламидия се подлагат и двамата партньори. Има доста теми във форума за хламидията, ако искаш ги прегледай.

Други причини за тазово възпалителна болест освен сексуално преносимите болести са :
 - контаминация от други възпалени органи в абдоминалната кухина (апендикс, жлъчен мехур, бъбреците и др. ),
- чуждо тяло в матката (вътрематочна спирала);
- заразяване от задържани продукти след забременяване, след аборт или раждане.
Ето статия от бибилиотеката на Зачатие:
http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=571&Itemid=17

Тема за хидросалпинкс:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=30795.160

Аз имах хидросалпинкс, които бе отстранен 2007г. При мен беше вследствие от перитонит, получен след спукан апандесит.

Направи първо микробиология на влагалищен секрет, както и тест за хламидия. След това направи ЦС.


*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #13 -: Април 27, 2013, 13:50:50 pm »
още веднъж ви благодаря за информацията. Момичета тези сред вас които са с открит хидросалпинкс и на които е бил установан или заподозрян при ехограф ще ви помоля ако имате снимки да ги качите. В моя случай доктора вижда хидросалпинкс според него е това и беше категоричен, но все пак докато направя допълнителни изследвания се чудя ако е сбъркал какво може да е това с което го е объркал?
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #14 -: Април 27, 2013, 14:39:35 pm »
evm123,  момичетата са ти отговорили много изчерпателно. Ако е видял ходросалпингс при обикновен преглед то поне казали, че е нужна да се направи лапароскопия и при нея да се установи със сигурност наличието му и евентуално тази тръба да се прекъсне?

ПП. Аз съм от Плевен, ако искаш да поговориш с някой на живо насреща съм :)

*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #15 -: Април 27, 2013, 15:12:57 pm »
би било наистина хубаво, благодаря ти. Ако искаш пиши ми на лични кординати тоест тел и може да се обадя. Надявам се разбирате как съм се шашнала и затова пиша и чета постоянно. Иска ми се наистина да поговоря с някого, защото направо се побърквам от паника. След празниците както казах мисля да отида на София, но до тогава имам чувството , че ще полудея
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #16 -: Април 27, 2013, 15:44:18 pm »
evm123, постарай се да се успокоиш.

няма никаква причина да се "побъркваш от паника". това не е болка за умиране. дори и да се потвърди диагнозата - има си лечение, има си начини за преодоляване, при това - добре познати и добре работещи.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #17 -: Април 27, 2013, 18:19:37 pm »
благодаря jam , но идва като гръм от ясно небе, не очаквах и се панирах, предполагам всички тук с проблеми са били така и им е ясно. Не искам да съм зле информирана и да попадам на некомпетентни лекари , иска ми се да си събера акъла и да взема адекватни решения, за това търся и се интересувам от всякаква информация за да знам какво мога да направя като изследвания, ако се потвърди какво да направя и така открих вас и съм благодарна, че ви има и че помагате с каквото можете на хора като мен
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #18 -: Април 27, 2013, 19:04:38 pm »
Като начало си направете кръвни изследвания за хламидии, ти и мъжът ти- ИГГ, ИГМ, ИГА.
Ако са положителни, трябва първо да се излекувате и след това може да се пристъпи към ЦС.
Успех!
*
Re: конктетен случай и съветите за него
« Отговор #19 -: Април 27, 2013, 19:47:19 pm »
да, ще направим и микробиология ще пусна. За това разпитвах по горе тъй като от изчетеното най- вече запушванията стават от това, а понеже все никой не обеснява искам да  съм подготвена дори да си искам изследвания ако не ме накарат преди да правя цветна снимка.

Всъщност като се замисля ако наистина имам хламидия или пък друга инфекция която да е причината за хидросалпинкса малко ми се обезмисля микробиологията и кръвните за хламидия тъй като ме интересуваше за да не се качи инфекцията на горе заради цветната снимка, но ако вече съм болна то тогава и да правя цветна снимка колко по зле ще  стане от това? Всъщност ако се окаже че съм болна да се лекувам ли преди цветната снимка или няма смисъл? ( малко ми е глупав въпроса :) )

И още един въпрос , в кои положения може да е причина апендисита, защото аз съм оперирана от него, но до колкото знам не е успял да се спука, просто е бил възпален. При този случай може ли той да е виновника?
Желанието поражда вяра,
вярата поражда надежда,
надеждата дава сили да погледнем реалноста
в очите и да се борим за своето щастие.