0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #240 -: Ноември 09, 2016, 22:49:13 pm »
  Скъпа Юлиана,
  по принцип когато жената няма менструация за повече от година състоянието се определя като менопауза. Това състояние е съпроводено с увеличаване на нивата на FSH и LH. Естествено при някои състояния – например 9 месеца бременност + 3 месеца кърмене, може да няма цикъл за над година и това да не е менопауза.
  Нива на LH над 35IU/l и FSH 85 IU/l се смятат за екстремно високи. Ако не са плод на грешка в метода те говорят за напълно изчерпан яйчников резерв.
   Жената се ражда с определен брой яйцеклетки. Те постепенно се изчерпват по време на нейния живот. Колкото по-малко яйцеклетки остават толкова повече се повишава нивото на FSH. Хипоталамусът и хипофизата се опитват да „изтискат” до последно яйчника увеличавайки нивото на тези хормони. Ако дадем хормонозаместителна терапия (или противозачатъчни) – това може да заблуди до известна степен оста хипоталамус-хипофиза, че яйчника е запазен и нивата на FSH и LH да се намалят. Това обаче няма да върне яйцеклетките.
   Радвам се, че вашата лекарка смята, че имате шанс. Все пак тя е лекарят запознат най-добре с вашето състояние. Надявам се, че има доводи в подкрепа на това твъдение. Не смятам, да ѝ противореча. Бих се радвал изключитено ако излезе права.
  Не смятам, че по интернет може да стане каквато и да е диагноза. Целта на тази тема не е такава. Целта на темата е дискусия по въпроси свързани с асистираната репродукция и запознаване на читателите с различните алтернативи за решаването на проблемите пред които се изправят.
С пожелания за успех.
Д-р Г.Станулов
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #241 -: Ноември 10, 2016, 10:07:17 am »
Всъщност цикълът ми спря след прекомерна употреба на противозачатъчни(около 7-8 години). Буквално след спирането им спря и цикъла ми. До колкото знам това оказва влияние, чувала съм че яйчниците могат да блокират. така ли е и какво може да се направи за да се изясни дали е от това или не?
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #242 -: Ноември 10, 2016, 20:13:54 pm »
Скъпа july13,
не знам какво имате предвид под прекомерна употреба. Употребата на противозачатъчни по-скоро води до запазване на яйчниковия резерв, отколкото до преждевременното му изчерпване. Това е така защото, когато една жена пие противозачатъчни – тя не овулира.
  Нека е ясно обаче, че употребата на противозачатъчни не е надежден метод за съхраняване на яйчниковия резерв.
  Защо при вас цикълът е спрял, след прекратяване употребата на противозачатъчни?
  Вероятно защото, при употреба на противозачатъчни може да се поддържа менструална функция и при изчерпан яйчников резерв. До известна степен съм склонен да смятам, че ако не приемахте противозачатъчни цикълът ви би спрял, дори по рано, в момента в който се е изчерпал резерва.
  С най-добри пожелания.
Д-р Г.Станулов
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #243 -: Ноември 11, 2016, 15:34:20 pm »
Здравейте, Докторе
сега като се замислих съм пила контрацептиви близо от 10 години. Бях на 24-25, когато ги започнах и ги спрях на 36. Пила съм ги с 1-2 пъти прекъсване за целия период. Смятате ли, че от толкова дълга употреба може да се е получило блокиране на яйчниците и те да не могат да възвърнат нормалната си функция?
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #244 -: Ноември 14, 2016, 00:34:57 am »

      Здравейте скъпа july13,
не смятам, че се е достигнало до „блокиране” на яйчниците от употребата на противозачатъчни. При яйчниците по-скоро се говори за изчерпване на яйчниковия резерв, отколкото за „блокиране”. Естествено всеки случай е индивидуален.
      Има няколко проучвания , които на пръв поглед водят до извода, че употребата на противозачатъчни води до намаляване на яйчниковия резерв:
 Ovarian reserve assessment in users of oral contraception seeking fertility advice on their reproductive lifespan. Birch Petersen K, Hvidman HW, Forman JL, Pinborg A, Larsen EC, Macklon KT, Sylvest R, Andersen AN.
Ovarian reserve parameters: a comparison between users and non-users of hormonal contraception JG Bentzen, JL Forman  , A Pinborg  , Ø Lidegaard  , EC Larsen  , L Friis-Hansen , TH Johannsen, A Nyboe Andersen
      Това обаче е по-скоро ефект върху начините за изследване на резерва (Антимюлеров хормон, размер на яйчника и брой на антралните фоликули), отколкото върху самия резерв.
      Много по-вероятно е маскиране на проявите на преждевременно изчерпване на резерва от приема на контрацептиви.
С най-добри пожелания.
Д-р Г.Станулов
*
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #245 -: Декември 19, 2016, 21:39:38 pm »
Здравейте!
Доминантния ми фоликул беше 15,5 мм; 72 часа по-късно на прегледа се видя, че е нараснал на 18,5 мм. В другия яйчник също има фоликул, но е 15 мм и все още не се знае дали ще успее да се развие.
Въпросите са ми няколко:
1. Увеличаването на фоликула с по 1 мм на ден не е ли малко?
2. До колко мм трябва да нарасне фоликула, за да има яйцеклетка, годна за оплождане и да ми поставят инжекция с хорионгонадотропин? 
3. Колко часа след поставянето на инжекцията фолукула се пука и настъпва овулация?
Благодаря Ви предварително!
« Последна редакция: Декември 19, 2016, 22:59:26 pm от vnl_s »
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #246 -: Декември 20, 2016, 09:07:40 am »
Здравейте!
Доминантния ми фоликул беше 15,5 мм; 72 часа по-късно на прегледа се видя, че е нараснал на 18,5 мм. В другия яйчник също има фоликул, но е 15 мм и все още не се знае дали ще успее да се развие.
Въпросите са ми няколко:
1. Увеличаването на фоликула с по 1 мм на ден не е ли малко?
2. До колко мм трябва да нарасне фоликула, за да има яйцеклетка, годна за оплождане и да ми поставят инжекция с хорионгонадотропин? 
3. Колко часа след поставянето на инжекцията фолукула се пука и настъпва овулация?
Благодаря Ви предварително!

Здравейте vnl_s,
предполагам тази фоликулометрия се случва в рамките на някаква стимулация (mild protocol или Кломифен/Фемара). По принцип фоликулите нарастват с 2-3мм на ден в условия на стимулация.
1.   1мм на ден в условия на стимулация не е оптимално. Ако приемем обаче, че е нарастнал от 15 до 19 мм., значи фоликулът е нарастнал с 4мм за 3 дни. 
2.   Зависи от много фактори: Какво ще се прави IUI или IVF? На колко години сте? Какво е нивото на LH? По принцип може да се тригерира и на 18мм., но е по-добре да се изчака малко (ако ситуацията го позволява). Точно тук се проявява  преценката на лекуващия лекар, който избира идеалния момент.
3.   Овулацията настъпва когато минат малко повече от 36 часа от пика на LH.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов
*
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #247 -: Декември 20, 2016, 10:48:21 am »
Благодаря Ви, Доктор Станулов!
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #248 -: Декември 27, 2016, 19:37:59 pm »
Здравейте!
Последният месец /12 получих кървене 2 пъти в месеца,на 4 - 10.12.  и отново 20 - 26.12.Случва ми се за първи път.Възможно ли е да се дължи на изчерпващ се яйчников резерв,или хормонален дисбаланс и разбутване на хормоните?Имах доста стресови ситуации,пътуване,вземах лекарства за настинка,добавки,антибиотик/оспамокс/.Засега нямам други симптоми на менопауза.Имам записан час за първоначален преглед за инвитро следващата година.На 43 г. съм.Само  FSH ли може да покаже евентуално изчерпване на резерва?
Благодаря!
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #249 -: Декември 28, 2016, 14:12:53 pm »
Здравейте!
Последният месец /12 получих кървене 2 пъти в месеца,на 4 - 10.12.  и отново 20 - 26.12.Случва ми се за първи път.Възможно ли е да се дължи на изчерпващ се яйчников резерв,или хормонален дисбаланс и разбутване на хормоните?Имах доста стресови ситуации,пътуване,вземах лекарства за настинка,добавки,антибиотик/оспамокс/.Засега нямам други симптоми на менопауза.Имам записан час за първоначален преглед за инвитро следващата година.На 43 г. съм.Само  FSH ли може да покаже евентуално изчерпване на резерва?
Благодаря!

   Здравейте radis,
   това кървене, може да се дължи на доста неща. Освен тези изброени от вас причини (които са най-вероятните), понякога имаме кървене в първите фази на бременността. Това е изключително малко вероятно, но смятам, че е добра идея да направите един тест за бремменност. Има и други причини, които могат да доведат до такова нерегулярно кръвотечение.
  Има различни начини  да изследваме яйчниковия резерв. FSH на 2-4 ден (3-5) от МЦ е един от най-популярните. Ултразвуково преброяване на антралните фоликули на 2-4 ден от МЦ и изследването на АМН също се използват доста често. Обикновено комбинираме повече от един начини за определяне на наличния резерв.
  С най-добри пожелания.
  Д-р Георги Станулов
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #250 -: Декември 28, 2016, 20:21:20 pm »
Здравейте,д-р Станулов,
Други причини за нерегулярно кръвотечение могат ли да бъдат : полипи,миомни възли,яйчникови кисти и как трябва да бъдат диагностицирани,за да се отхвърлят като възможности?
Благодаря Ви!
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #251 -: Декември 30, 2016, 08:22:08 am »
Здравейте,д-р Станулов,
Други причини за нерегулярно кръвотечение могат ли да бъдат : полипи,миомни възли,яйчникови кисти и как трябва да бъдат диагностицирани,за да се отхвърлят като възможности?
Благодаря Ви!

  Здравейте radis,
  Изброените от вас причини за нерегулярно кръвотечение, могат и трябва да се диагностицират чрез ехографски преглед. Ехографското изследване, особено трансвагинално е много сензитивно и може да се установят: полипи, миоми и кистични формациии, дори и с незначителни размери.
  Пожелавам ви всичко най-хубаво.
  Доктор Георги Станулов
 
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #252 -: Декември 30, 2016, 12:11:32 pm »
Уважаеми д-р Станулов,

От името на екипа на Зачатие, желаем Ви весели празници, здрава и много успешна Нова година!
Благодарим Ви за старанието и труда!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #253 -: Декември 30, 2016, 13:44:36 pm »
Благодаря,д- р Станулов!
Желая Ви здрава,щастлива и успешна Нова година 2017!
« Последна редакция: Декември 30, 2016, 13:51:18 pm от radis »
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #254 -: Декември 30, 2016, 17:09:38 pm »
Уважаеми д-р Станулов,

От името на екипа на Зачатие, желаем Ви весели празници, здрава и много успешна Нова година!
Благодарим Ви за старанието и труда!

  Благодаря много на Вас и на целия екип на Зачатие.
  Желая ви да сте все така усмихнати и лъчезарни.
  С уважение доктор Георги Станулов
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #255 -: Януари 17, 2017, 22:12:02 pm »
Здравейте,

Много бих се радвала да чуя вашето мнение по следния въпрос. В момента се насочваме за ИКСИ процедура, поради мъжки фактор. Междувременно на мен ми правиха цветна снимка. Резултатът показа нормална матка с лек седловиден дефект. Казаха ми че няма проблем и не е нужно да предприемаме нищо. Преди година обаче ми бяха правили 3D и докторът беше изразил съмнения, че седловидният ефект може да причини проблеми при евентуална бременност и беше предложил премахване. Дали седловидният ефект може да доведе до неуспех при инвитрото? И ако се премахне дали ще се увеличат шансовете за успех?

Благодаря предварително!   
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #256 -: Януари 18, 2017, 08:54:10 am »
Здравейте,

Много бих се радвала да чуя вашето мнение по следния въпрос. В момента се насочваме за ИКСИ процедура, поради мъжки фактор. Междувременно на мен ми правиха цветна снимка. Резултатът показа нормална матка с лек седловиден дефект. Казаха ми че няма проблем и не е нужно да предприемаме нищо. Преди година обаче ми бяха правили 3D и докторът беше изразил съмнения, че седловидният ефект може да причини проблеми при евентуална бременност и беше предложил премахване. Дали седловидният ефект може да доведе до неуспех при инвитрото? И ако се премахне дали ще се увеличат шансовете за успех?

Благодаря предварително!

Здравейте truehope,
   при положение, че не съм виждал нито снимката, нито съм ви преглеждал едва ли бих могъл да дам компетентно мнение, но все пак. Доколкото цитирате коментара на HSG-то имате: нормална матка. Операциите на матката нерядко са съпроводени с усложнения и не смятам, че матка, която е нормална трябва на всяка цена да се оперира.
  Неуспех при ин-витрото може да има по много причини. Същото важи и за проблемите по време на бременност. Не смятам обаче че седловидната матка е причина за всички тях.
  Смятам, че е добре да се конултирате с лекуващия ви лекар относно ползите и рисковете от една операция, но съм склонен да мисля, че той едва ли би ви предложил такава. Друг е въпросът с хистероскопията, която при съмнения за септум би могла да се обмисли, като алтернатива.
С най-добри пожелания.
Доктор Георги Станулов
*
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #257 -: Януари 31, 2017, 10:00:06 am »
Здравейте, д-р Станулов.
В последно време цикълът ми варира между 23-25 дни. Индикация ли е това за ИЯР?
Ако съмненията ми са в правилна посока, какви изследвания трябва да направя, освен FSH?
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #258 -: Януари 31, 2017, 11:49:25 am »
Здравейте, д-р Станулов.
В последно време цикълът ми варира между 23-25 дни. Индикация ли е това за ИЯР?
Ако съмненията ми са в правилна посока, какви изследвания трябва да направя, освен FSH?
  Здравейте Елфи,
  да за съжаление това би могло да индицира изчерпване на резерва. Освен FSH+Е2, бих ви препоръчал да изследвате АМН и преброяване на антралните фоликули на 2-4 ден. Има и други методи за оценка на резерва (Inhibin B, Clomiphene Citrate Challenge Test), но обикновено прибягваме до тях само в по-специфични случаи.
  С най-добри пожелания.
  Доктор Георги Станулов
*
Re: Консултантска тема-Виена Ин Витро Център
« Отговор #259 -: Януари 31, 2017, 18:48:44 pm »
Благодаря много за бързия отговор, докторе!