0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #540 -: Февруари 18, 2013, 13:54:40 pm »
бина, ако яде други млечни продукти и готвиш с мляко, не виждам какъв е проблема. няма нищо, което детето да може да си набавя само от млякото, според мен предлагай, ако искат, искат, като не - не е драма.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #541 -: Февруари 18, 2013, 15:31:32 pm »
Бина, пробвай да предлагаш млякото с различна температура, в различни чаши, по различно време на деня. Това е моята тактика, засега дава резултат. Все нещо ще сработи.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #542 -: Февруари 18, 2013, 16:01:57 pm »
бина, цигу хубаво ти е казала, пробвай да го финтираш с различни варианти. Дани също мога да кажа, че не пие АМ. Само веднъж  на ден, привечер успявам да го излъжа с едни 60мл. Другото изсипваме с пюретата. Отделно давам прясно мляко- от шише трудно пие, обаче с мляко с ориз яде, с макарони на фурна, с кус кус, попари, все с мляко гледам да ги правя.  Киселото мляко също трябва да е "замаскирано" с нещо друго  :lol:

*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #543 -: Февруари 18, 2013, 17:20:05 pm »
Моите пият сутрин и вечер по 1 голяма чаша мляко от по 250мл. та им се събира половн литър на ден. Тук толкова казват, че е добре да е максимума на ден и аз давам максимума.
500 мл прясно мляко дневно за каква възраст е максимум? 1-2 години?


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #544 -: Февруари 18, 2013, 18:31:56 pm »
Моите пият сутрин и вечер по 1 голяма чаша мляко от по 250мл. та им се събира половн литър на ден. Тук толкова казват, че е добре да е максимума на ден и аз давам максимума.
500 мл прясно мляко дневно за каква възраст е максимум? 1-2 години?
Мисля, че над 1-1,5г там някъде . Бяха ми дали листовка (в която пишеше за toddlers) и там пишеш макс 16 унции.


  
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #545 -: Февруари 18, 2013, 18:59:47 pm »
Благодаря момичета,така и правя пробвам по всяко време и под различна топлина и какво ли не,но не ги насилвам,ако искат,иначе ядат примерно бисквити с кисело мляко или бисквитена торта с прясно и разни подобни :P.Много рядко поне единият пийва 100мл.прясно мляко.Но ми се щеше да пият по една чаша сутрин и вечер,ама нищо като пораснат :lol:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #546 -: Февруари 18, 2013, 19:45:32 pm »
И да искаш, на тая възраст насила няма как да храниш. Постоянство му е майката, канене, опитване, предлагане. Докато малко по малко стане навик. С храната това е още по-важно - не само да свикнат с вкуса, но да възприемат чашата мляко като част от закуската или което хранене се получи. Периодите, в които спирах да предлагам, с нищо не помогнаха.

Поне при нас навиците и рутината са бетон и ни правят живота прост и лесен, но при други деца с по-плаващо ежедневие не зная дали ефектът би бил същият.
« Последна редакция: Февруари 18, 2013, 19:48:09 pm от цигу »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #547 -: Февруари 18, 2013, 21:22:50 pm »
Подкрепям цигу. При нас рутината помага много. Още когато извадя столчето за хранене, знае какво следва.

Бина, това което при нас помогна с храни, които не харесваше, бе (освен моите подобрени готварски умения :)) и по-разреденото хранене (Др Бърди беше споменал, че след годинката (доколкото помня) вече е добре да има около 4 хранения на ден (визирам закуска, обяд, лека следобедна закуска и вечеря). Мисля, че по-голямата пауза между отделните хранения (особено откакто не я кърмя на поискване) я направи по-възприемчива към ястия, които не искаше и да помирише преди :)


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #548 -: Февруари 18, 2013, 21:44:16 pm »
Васи тя заради млякото не е яла бе  :lol: моят син като го кърмех сутрин откарваше до 11ч без ядене и закуската ставаше егати късната, обяда в 14, направо в чудо се виждах. Аз все гледам да влезе в нашия график на ядене, че да не слагам на всеки  по отделно маса.
Излъга ме снощи дребния, тази вечер пак си иска млякото  :lol:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #549 -: Февруари 18, 2013, 22:02:52 pm »
Васи тя заради млякото не е яла бе  :lol: моят син като го кърмех сутрин откарваше до 11ч без ядене и закуската ставаше егати късната, обяда в 14, направо в чудо се виждах. Аз все гледам да влезе в нашия график на ядене, че да не слагам на всеки  по отделно маса.
Излъга ме снощи дребния, тази вечер пак си иска млякото  :lol:
М-и, няма лъжа, и млякото не помагаше, вярно е  :D Сега още има сутрешно хранене, към 7, обаче след това слагам закуска към 8.30. Обяд, чак към 1-2. Мисля, че като видя, че няма да получи нищо в промеждутъка, започна да обръща по-сериозно внимание на закуската :)


*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #550 -: Февруари 19, 2013, 01:08:34 am »
бина, а ти мляко пиеш ли? това работи безотказно при нас - да те види, че ти пиеш/ядеш нещо и тя ще поиска. иначе истински не е задължително да пият мляко, те си взимат от нещата, в които ти слагаш като готвиш.

васи, аз не знам какво казва д-р Бърди по въпроса, но до двете години поне половината от храненето на детето трябва да е млечно (не не си противореча, напълно осъзнавам какво пиша). особено за по-малките кърмата/млякото е по-хранително от "твърдата храна". ти вероятно имаш причини да искаш бебето ти да яде повече твърда храна, но аз никога не съм настоявала - нито за количества, нито за време, нито за видове храни, защото знам, че тя си получава по-голямата част от това, което й е необходимо от кърмата.
*

    бина

  • ****
  • 845
  • "Не вървете след никого, вървете само след себе си
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #551 -: Февруари 19, 2013, 13:58:26 pm »
Еленка пия мила и то много и като ме видят и те почват "мако,мако" и като има дам опитват прави се някаква физиономия и изчезват :lol:рядко единият опитва още 2-3 пъти,но що си набавят необходимото от другите храни вече съм спокойна :P ,Благодаря ви
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #552 -: Февруари 19, 2013, 16:19:06 pm »
Кремчета, мляко с ориз не обичат ли? В една купичка от тез десерти има достатъчно много мляко...
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Помагаме си взаимно: Деца от 1 до 7 години. Част VII
« Отговор #553 -: Февруари 21, 2013, 18:25:03 pm »
Приемам всякакви съвети как да накарам малкия да яде, не издържам вече, реве ми се всеки път като стане време за ядене, на него също  :( .

За днес е изял, 120 гр. мляко в 5. ч., 100 гр. попара в 10.ч. ( сложих 100 гр. мляко, сирене, бисквити, сухари, и едва половината изяде ) и в 16.ч 3-4 л. манджа и половин филия хляб  8O , това си хареса.

Как ли не опитваме, с песнички, с приказки, витамин с давам.Пробвала съм домашна кухня, детска кухня, готови пюрета, 1 ден яде, 5 дни не яде.

Благодаря ви, момичета за съветите!

Да кажа днес какво е ял, 130 гр. мляко в 6., 160 гр. мляко в 10., в 14. опитах с манджа, с десерт кисел, и накрая дадох мляко поне да спи, иначе се буди гладен през 15 мин., в 18. почти нищо нормално, опитах с манджа, отворих пюре с телешко, не и не, посегна към моята пържола с подправки, и му дъвках няколко хапки :oops:, взе си коричка хляб, от която гризна 2-3 пъти и разрони, и 5 л. десерт.Ако хапне до довечера един десерт, това ще е, и след 20. любимото мляко, по 200 гр.-250 гр. изпива.

Ако не пусна песнички, да се залъже нещо, а аз да слагам в устата, и толкова няма да яде, пробвала съм  и така.Опитвала съм различни гъстоти, супи и манджи от детска кухня, от втора кухня, пюрета на различни марки ( преди поне тях ядеше, сега и тях не иска ), пасирани домашни неща.Като седнем на масата, тича, ще кажеш, че ей сега всичко ще изяде това дете, и сяда при нас, и само наблюдава и седи в отбранителна позиция с ръчички пред устата, нищо не опитва даже.За акането, по два пъти, нормално, но то си е благодарение на любимото мляко.

Обича си мляко, и цял ден да давам, ще яде, кисело мляко с бисквити закуска, нишесте, плодови пюрета не много, но хапва, млечни каши, но от пюре, само десерти, обича и вафли и шоколади, но такива му се дават веднъж на месеца.Ако се излъже да хапне соленко, това ще е пържени картофи, кюфтета пържени/на скара, печено бутче, и то понякога, и ориз и картофи на фурна, и то понякога.

Общо взето, много ме затруднява, по принцип мога да готвя доста неща, и бих му готвила през ден, само да яде, но не знам какво.Много е капризен, трябва да имам готовност с няколко от тези неща, и почвам да налучквам.Абе страшна работа.
Затова приемам и идеи, какво ядат вашите злояди деца, и да опитваме.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #554 -: Февруари 21, 2013, 19:10:22 pm »
Силванче, как сте с патладжана, тиквичките, тиквата и броколите?
Дани примерно много обича. Те са и по-воднисти, пюретата, в които ги слагам стават с приятна консистенция. Вчера например готвих за нас ориз със свинско на фурна, има вътре и морковчета, и гъбки.  Той яде същото. Обаче като го пасирах, макар и едричко заради месото, стана едно тегаво като дъвка, гъсто и го усетих, че не му хареса. Яде, но малко. Днес на обяд същото, но със сварени 3-4 розички броколи- ела да видиш какво става  :lol:

*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #555 -: Февруари 21, 2013, 19:27:11 pm »
Не обича и броколите, и тиквичките.

А твоя злояд ли е?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #556 -: Февруари 21, 2013, 20:41:19 pm »
Предлагам да не му слагаш храна, но да го викаш с вас на масата и каквото си вземе. Било то от ядене или салата, сирене, кашкавал. Забрави ги тия вафли, шоколади и каквото и да е със захар. Давай си му после млякото, поне да  сит. Познавам едни дето до 3г на кисело мляко и бисквити Закуска си изгледаха детето, за сега е добре, но наистина това не е разнообразно хранене. Даваш ли пресни плодове - ябълки, банани, манго? Моят син вчера доста добре яде за следобедна закуска сандвич с филе и кашкавал. Днес правих един кекс, ми не го хареса явно изяде само едно парченце и се тръшна гладен. Пробвай различни варианти, може подправките нещо да не му харесват.
Имам много идеи, понякога и при мен не работят  :lol: но трябва да се яде.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #557 -: Февруари 21, 2013, 20:47:55 pm »
Не обича и броколите, и тиквичките.

А твоя злояд ли е?
Не е злояд. Последно време показва някаква избирателност, но не е злояд.
Просто ти предложих храни, които виждам, че не си изброила в предния пост да са в менюто ви.

*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #558 -: Февруари 21, 2013, 20:51:27 pm »
Мерси все пак!
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето 8
« Отговор #559 -: Февруари 22, 2013, 01:42:10 am »
силванченце, аз също като м-и мисля, хранете се заедно, да си взима каквото иска, пък след това да пие колкото мляко иска. истински той си яде достатъчно млякото му е над 500-600 грама на ден. ади точно около годинката "спря" да яде. аз се притеснявах, но тихичко - не съм я карала да яде. сега си хапва, до степен, че спи по 8-9 часа без да се кърмим нощем, което си е празник. започна да яде преди около месец. (но разреди броя на храненията).

другото, което мога да ти кажа - няма нужда ти да му дъвчиш месото - той ще си го сдъвче (ади и без нито един зъб се справяше), тъй като нямат кътници, често просто го изплюват. но това е ок, защото те си взимат соковете от месото, в които са полезните вещества, тоест ти като му го сдъвкваш малко няма смисъл  :wink:). не го гони с храната, за да не "заема защитна позиция" и да му е приятно.