0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #100 -: Септември 27, 2012, 01:17:42 am »
Здравейте, нова съм във форума, моля да бъда извинена предварително ако задавам въпроси на които вече е отговорено  :oops:.
В началото на година подадохме д-ти към Фонда. Вчера са се обадили от фонда да кажат, че сме одобрени и да запишат дата и час за получаване на заповедта (към момента и двамата със съпруга ми живеем извън страната и сме оставили тел. за връзка на наш роднина).
Ужасно много съм притеснена, защото от фонда не са отговорили с колко можем да се забавим при получаването на заповедта. Което всъщност много ме учуди, тъй като при подаване на д-тите изрично ги уведомих че ми предстои пътуване извън страната с неопределен срок и на въпроса ми ако не съм в България когато е готова заповедта мога ли да я получа по - късно, те ми отговориха че мога да я получа по - късно, като съответно  не визираха срок за това.
Знаете ли с колко време мога да си отложа получаването на заповедта? За да пристигнем в България, на нас са ни необходими поне 1-2месеца-уреждане на отпуски и т.н. да не изпадам в подробности  :(
Заповедта може ли да се вземе от упълномощено лице- пълномощно заверено в българско посолство дали ще признаят? И съответно ако става с пълномощно, то може ли да бъде свободен текст или има някаква изрична бланка?
След получаване на заповедта, ако по медицински причини не може да се направи инвитро в рамките на 1 година (разбрах, че заповедта е валидна за 1 година), знаете ли с колко време може да се удължи заповедта?
Благодаря ви предварително за отговорите, притеснена съм сама да не объркам нещата, поради незнание. Освен това смятам да се обадя във Фонда, дали е удачно да говоря с г-н Лалев или е за препоръчване да се обърна към консултантите?
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #101 -: Септември 27, 2012, 10:39:15 am »
Здравей, не е проблем да си вземеш заповедта по-късно, а не в посочения от тях ден. Хубаво е да говориш с д-р лалев и да му обясниш всичко и да се разберете например, че след 2м. ще я вземеш.
Може и със заверено пълномощно, но за теб не е изгодно, защото от получаването на заповедта започва да ти тече едногодишния срок за използването.
Така че моят съвет е да я вземеш по-късно :)
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #102 -: Септември 27, 2012, 13:12:21 pm »
Благодаря ти,StefiZ.Извинявам се за недоглеждането. :oops:
Ами тогава ще чакам обновяването в сайта им.


Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #103 -: Септември 27, 2012, 17:10:02 pm »
Има ли момичета кандидатсвали за фонда с мъжки фактор и диагноза Астенозооспермия,бих искала да попитам дали втората ,потвърждаваща спермограма трябва да е пак разширена,или подвижността и този проблем се виждат при обикновена.и каква изисква фондът ,де,че не намерих подробностти за самия вид на спермограмата.Благодаря предварително,с чисто нов мъжки фактор сме и съм съвсем ненаясно с тези неща.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #104 -: Септември 27, 2012, 17:14:32 pm »
и в двете спермограми трябва да се изследват подвижност, концентрация, морфология и т.н., защото за доказване на проблема и в свете трябва да има мин. 2 еднакви показателя под норма.
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #105 -: Септември 27, 2012, 19:06:06 pm »
Ние скоро подавахме документи по фонда за втори път-докторката ни каза,че фонда има ново изискване за тези които са с мъжки фактор.Трябва да има становище от андролог.Ние сме при д-р Бъчваров и като му казахме за това становище той го написа веднага.Успех!
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #106 -: Септември 27, 2012, 19:10:31 pm »
Първият път правихме две разширени спермограми от две различни клиники.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #107 -: Септември 27, 2012, 20:37:08 pm »
Има ли момичета кандидатсвали за фонда с мъжки фактор и диагноза Астенозооспермия,бих искала да попитам дали втората ,потвърждаваща спермограма трябва да е пак разширена,или подвижността и този проблем се виждат при обикновена.и каква изисква фондът ,де,че не намерих подробностти за самия вид на спермограмата.Благодаря предварително,с чисто нов мъжки фактор сме и съм съвсем ненаясно с тези неща.

Това са изискванията:

- за индикации по чл. 26, ал. 1, т. 2 - документи от извършването на два или повече спермални анализа с най-малко един месец между тях в повече от едно лечебно заведение, получило разрешение по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето, последният от които е извършен преди не по-повече една година преди подаване на заявлението; ползват се критериите на Световната здравна организация (СЗО) за нормоспермия, като е желателно поне едно от изследванията да е с морфология, оценена по стриктните критерии на Крюгер; консултация с уролог

Ако заключението е астенозооспермия, няма да имате основание за кандидатстване по фонда. Ето това са изискванията:

2. стерилитет, свързан с мъжки фактор (МКБ-X: N97.4):
а) обструктивна аzoospermia, при положение че са налице данни (клинични и хистологични) за наличие на достатъчна сперматогенеза;
б) олиго- и/или астено-, и/или тератозооспермия, налагаща АРТ чрез IVF или ICSI с поне два от следните параметри:
аа) обем на еякулата < 1,0 ml;
бб) концентрация на сперматозоидите < 20 милиона/ml;
вв) сперматозоиди с добра подвижност < 40 % (grade 1 - 2);
гг) сперматозоиди с добра морфология < 30 % (по СЗО) или < 15 % (по Крюгер);
дд) наличие на спермоантитела при мъжа и/или жената;


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #108 -: Септември 28, 2012, 10:37:07 am »
Благодаря ви за отговорите,но явно аз не съм разбрала.Нали астенозооспермията е намалена подвижност ,която се изразява в :
вв) сперматозоиди с добра подвижност < 40 % (grade 1 - 2);

Нашата подвижност А+Б групи е общо 27% и морфологията е 5%(за морфологията само не мога да се ориентирам по СЗО или по Крюгер е).Първата ни спермограма е разширена,но не знам дали в обикновените се отчитат тези неща,за да потвърдим проблема с обикновена спермограма(защото съгласете се разширената е значително по-скъпа).
И ясно ,значи трябва консултация с уролог.
Още веднъж-благодаря ви,но до скоро се запознавах с изисскванията за неизяснен стерилитет,а той през това време се изясни  :(
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #109 -: Септември 28, 2012, 10:45:00 am »
значи трябва да имате две спермограми в които тези два критерия да са под норма.
нека Мели да каже дали в обикновената се изследва морфология, защото аз си мисля, че не.
а за консултацията с уролог, да, задължителна е.
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #110 -: Септември 28, 2012, 10:50:50 am »
И аз мисля,че в обикновената няма,но ми се искаше да спестим сто и няколко лева  :(Нищо де,благодаря ви много за отговорите.
*

    teddy_music

  • **
  • 86
  • Благодаря Ви д-р Минев!
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #111 -: Септември 28, 2012, 22:23:38 pm »
Здравейте, форумци!
Може и да не съм на най-подходящото място, ама и аз да попитам.
Сега - октомври месец- ще взема заповед от фонда.Интересува ме какви изследвания трябва да направя преди самата процедура.Да добавя, че съм в Селената в Пловдив.
Ще говоря и лекаря, но ако някой може да помогне от вас, ще съм благодарна.

„Ако искам да видя пеперуди, трябва да изтърпя две-три гъсеници“
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #112 -: Септември 29, 2012, 07:11:10 am »
Здравей, не е проблем да си вземеш заповедта по-късно, а не в посочения от тях ден. Хубаво е да говориш с д-р лалев и да му обясниш всичко и да се разберете например, че след 2м. ще я вземеш.
Може и със заверено пълномощно, но за теб не е изгодно, защото от получаването на заповедта започва да ти тече едногодишния срок за използването.
Така че моят съвет е да я вземеш по-късно :)

Сърдечно благодаря за бързия отговор  :D!
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #113 -: Септември 29, 2012, 09:17:46 am »
Здравейте, форумци!
Може и да не съм на най-подходящото място, ама и аз да попитам.
Сега - октомври месец- ще взема заповед от фонда.Интересува ме какви изследвания трябва да направя преди самата процедура.Да добавя, че съм в Селената в Пловдив.
Ще говоря и лекаря, но ако някой може да помогне от вас, ще съм благодарна.
Здравей!

Най-добре е да си запишеш час при лекаря си преди получаването на заповедта. Той ще ти каже какви изследвания трябва да се направят. Някои лекарства също се започват предварително. Между другото, има тема за Селена, където можеш да питаш за всичко. :)
Да споделя аз какви изследвания съм правила - генетични, имунологични, хормони на щитовидната жлеза, микоплазма/уреаплазма/хламидия, серология, цитогенетични, вагинален и цервикален секрет... Дано не пропускам нещо. Лекарят ти ще те насочи кои кога да пуснеш. Желая ти успех! :)
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #114 -: Октомври 01, 2012, 20:38:36 pm »
Здравейте. Във сайта на ФАР при проверка на статуса излиза: Решение на Обществения съвет: Получена заповед.  Номера е 161**. Предполагам, че е грешка-до преди 2-3 дни излизаше Очаква разглеждане.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #115 -: Октомври 01, 2012, 20:42:17 pm »
Здравейте. Във сайта на ФАР при проверка на статуса излиза: Решение на Обществения съвет: Получена заповед.  Номера е 161**. Предполагам, че е грешка-до преди 2-3 дни излизаше Очаква разглеждане.
Това твоето номерче ли е? Или просто сравняваш? А съседните номера как са?
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #116 -: Октомври 01, 2012, 20:47:53 pm »
Моето си е.
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #117 -: Октомври 01, 2012, 21:09:22 pm »
За съжаление в този случай нямам идея. Единствено мога да те посъветвам да се обадиш по телефона на Фонда.
"Една малка крачка за човека - един голям скок за човечеството..."
Нийл Армстронг
*
Re: Фонд за асистирана репродукция - тема 2
« Отговор #118 -: Октомври 02, 2012, 09:03:09 am »
обаси се, може да е техническа грешка.
Свободата означава да чувстваш това, което сърцето ти желае, независимо от мнението на околните.Паулу Коелю