0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #600 -: Октомври 24, 2011, 17:38:11 pm »
Пак се събраха един куп въпроси, на които не можах сама да измисля логичен отговор:
Докога всъщност да продължавам да го дохранвам с мляко след едното малко бурканче - 125г - зеленчуково пюре, което омита? Дали пък да не си  му давам направо само пюре, колкото иска? Той всеки ден си е различно гладен - първо ядеше пюре и после мляко; след това почна да иска само пюре, повече от едно бурканче, и да не иска мляко; след това мина на 125г пюре и още 120г мляко (!!!! 8600 г е туй бебе!)....
Скоро ще почнем и с месните пюрета, те дали ще са по-хранителни, макар и в същия грамаж?

И аз мисля да променям часовете на хранене, само дано и негово височество мисле така  :D
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #601 -: Октомври 24, 2011, 17:52:03 pm »
Скоро ще почнем и с месните пюрета, те дали ще са по-хранителни, макар и в същия грамаж?
Протеините и въглехидратите имат еднакво количество калории на грам, но въглехидратите се разграждат по-лесно, така че месните сигурно ще са по-хранителни. Освен това, ако има и мазнини, те са с повече калории на грамаж.


  
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #602 -: Октомври 26, 2011, 10:05:39 am »
И аз съм малко в чуденка за храненето на обяд с пюрето. Доколкото знам голямото булканче от 190гр. е една нормална порция и досега ако не изяде толкова пюре предлагам съответно количество мляко до достигане на този грамаж. Ние сме вече на големи бурканчета и не предлагам мляко, въпреки че от няколко дни започна да проревава след като свърши (засега сме само на зеленчукови) и незнам какво още да му давам -мляко или по-калорични пюрета. Казаха ми, че ако пюрето е много рядко може да сгъстя като прибавя малко мляко на прах, а картофено-морковеното което правя аз го смесвам с около 60-70мл. АМ и много го харесва.
Аз може би не съм най-добрия пример, защото сме малко под нормата на кг. и май детето е било гладно в някои случай (въпреки че винаги сме на горнага граница на порциона за неговата възраст), но Надин, струва ми се 240-250 е малко множко за сега, а и Кай е малко над нормата -т.е. няма да му навреди (леле, ние сме доста по-леки а бяха еднакви :?). Аз бих пробвала да му давам голямо бурканче дори и местно и толкова му стига, но добре би било да се посъветваш и с педиатъра ви.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #603 -: Октомври 26, 2011, 11:40:39 am »
Близнаците ми са на 7 м, захраних ги на 5 м и половина. До сега съм въвела по 6 зеленчука и още толкова плодове. Давала съм им и оризова каша (Милупа) и бананова (Слънчо). Кога мога да им давам човешки ориз (и има ли значение какъв вид е?). В съдържанието на кашата на Слънчо пише, че има царевично нишесте - означава ли това, че съм въвела и царевицата?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #604 -: Октомври 26, 2011, 15:05:30 pm »
бях забравила че тазиседмица се сменя часовника, предполагам че постепенно ще изместим храненията така че да се нагодим към новото време.

ние се захранихме на 6 навършени месеца със зеленчук. казваха ми преди това да давам сокове и плодови пюрета, но аз не го направих и сега незнам защо, но детето отказва всякакви плодове във всички варианти. сок отказва категорично, пюре хапва 1 лъжж и неиска да отвори повече устата, мога да я излъжа с 2-3 лъж в кашата, но ако прекаля и нея отказва. пробвах и сурова ябълка и банан да давам, играе си с тях и не ги приема за храна. незнам какво да правя за да я накарам да яде плодове.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #605 -: Октомври 26, 2011, 15:31:58 pm »
echy, пробвай да не даваш плодове 10- на дни и после предпожи пак. Един вид да позабрави  :).






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Nataly*

  • *****
  • 2785
  • Няма несбъднати мечти. Има изоставени желания!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #606 -: Октомври 26, 2011, 17:53:57 pm »
Близнаците ми са на 7 м, захраних ги на 5 м и половина. До сега съм въвела по 6 зеленчука и още толкова плодове. Давала съм им и оризова каша (Милупа) и бананова (Слънчо). Кога мога да им давам човешки ориз (и има ли значение какъв вид е?). В съдържанието на кашата на Слънчо пише, че има царевично нишесте - означава ли това, че съм въвела и царевицата?

Аз ориз още не съм давала(освен на каша де), мисля че когато започнат да ядът от детската кухня тогава чак, т.е. след 10-я месец.
А за царевицата, щом я пише и си дала значи си я въвела, аз поне така си я броя. :wink:
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #607 -: Октомври 26, 2011, 18:24:35 pm »


ние се захранихме на 6 навършени месеца със зеленчук. казваха ми преди това да давам сокове и плодови пюрета, но аз не го направих и сега незнам защо, но детето отказва всякакви плодове във всички варианти. сок отказва категорично, пюре хапва 1 лъжж и неиска да отвори повече устата, мога да я излъжа с 2-3 лъж в кашата, но ако прекаля и нея отказва. пробвах и сурова ябълка и банан да давам, играе си с тях и не ги приема за храна. незнам какво да правя за да я накарам да яде плодове.

Щом си играе с плодовете, защо не пробваш нещо подобно http://www.amazon.com/Munchkin-Pack-Fresh-Feeder-Colors/dp/B000GK5XY2/ref=sr_1_sc_1?ie=UTF8&qid=1319641742&sr=8-1-spell ?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #608 -: Октомври 26, 2011, 18:54:10 pm »
Надин, струва ми се 240-250 е малко множко за сега, а и Кай е малко над нормата -т.е. няма да му навреди (леле, ние сме доста по-леки а бяха еднакви :?). Аз бих пробвала да му давам голямо бурканче дори и местно и толкова му стига, но добре би било да се посъветваш и с педиатъра ви.
С педиатърката вече говорихме - месо (по-хранително) ще влезе след 3 седмици. Дотогава - зеленчуци на обяд и оризова каша за следобедна закуска ще са му единственото разнообразие. Честно казано, нормите могат да вървят на кино - ако детето плаче, че е гладно, ще си получи колкото пюре/мляко иска - той сам спира/отказва да яде, когато не ще :-) Твърде нещастен става, увисват му бузите и има общ вид на разплакано плюшено мече - нямам сърце за такива гледки (за слух да не говорим) :-)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #609 -: Октомври 27, 2011, 00:03:39 am »
Близнаците ми са на 7 м, захраних ги на 5 м и половина. До сега съм въвела по 6 зеленчука и още толкова плодове. Давала съм им и оризова каша (Милупа) и бананова (Слънчо). Кога мога да им давам човешки ориз (и има ли значение какъв вид е?). В съдържанието на кашата на Слънчо пише, че има царевично нишесте - означава ли това, че съм въвела и царевицата?
Ако е само нишесте не означава въобще че си го въввела. Нишестето е въглехидрат, а алергиите се получават от протеините. Ако царевичните протеини ги няма, значи не знаеш дали има или няма проблем докато не ги дадеш.

Боби


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #610 -: Октомври 28, 2011, 13:02:15 pm »
Момичета помогнете с някой съвет :oops:
Значи бяхме с разстройство и температура и ни взеха в болница за 5 дни и там задължително ни казаха докато сме там да минем на лечебна хумана еее минахме,но четох какво има и имаше краве масло вътре,та въпроса ми е аз мога ли от сега нататак да давам млечни работи-каши и др.това значи ли че съм го захранила.
ОФ объркано стана,дано да сте разбрали

Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #611 -: Октомври 31, 2011, 11:15:56 am »
Топси, не разбирам ти досега не си ли давала каши, с какво сте захранени? Това с маслото ми е много странно- как може в АМ, и то лечебна да има краве масло  8O аз не мисля масло да давам дори и с попарите когато им дойде ред или поне не от началото..

Момичета, първо жълтък или месни пюрета е по-добре според вас? Всъщност има ли значение?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #612 -: Октомври 31, 2011, 11:31:27 am »
Момичета, първо жълтък или месни пюрета е по-добре според вас? Всъщност има ли значение?
Според мен - месото първо.
Topsi, никъде не видях в състава краве масло, има растително масло http://papa-bebe.com/mleka/mlekamarkihumana.html
Освен, да не е вярно публикуваното тук. Провери пак, но аз бих въвела маслото и млечните продукти като нова храна, когато им дойде времето.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #613 -: Октомври 31, 2011, 11:38:33 am »
Момичета помогнете с някой съвет :oops:
Значи бяхме с разстройство и температура и ни взеха в болница за 5 дни и там задължително ни казаха докато сме там да минем на лечебна хумана еее минахме,но четох какво има и имаше краве масло вътре,та въпроса ми е аз мога ли от сега нататак да давам млечни работи-каши и др.това значи ли че съм го захранила.
ОФ объркано стана,дано да сте разбрали
Заради маслото не означава, но факта че е на АМ означава, че детето няма аергии към кравето мляко. Въпреки това е добре да захраниш по мъничко с каквото искаш, защото в АМ са променени пропорциите на веществата от млякото. Бях писала да чакаш до годинка, но пак се разчетох и не е така.   Няма проблем да се въвеждат неща, които съдържат мляко в рецептите си и преди годинка ( когато детето няма АБКМ) и всъщност е за предпочитане, защото са открили, че деца при които е забавено вкарването на каквито и да е млечни продукти имат по-висок риск от екземи. Това важи само за млечни продукти ( кисело мляко, сирена и т.н.), а не да седне да си пие мляко вместо АМ - за това се чака годинка.

П.П. В последно време като ги чета тези работи и се чудя дали пък прекаленото чакане за някои храни не прави децата по-чувствителни към тях. Това е втора храна, за която изледванията показват, че по-късното захнаване води до проблеми.  По същият начин като с глутена,за който не е добре да се чака след 6м. Освен товз прекалено късно вкарване на други храни се свързва с АД.  Всеки вика нямакакво да бързам, ама май за някои храни не е точно така. Явно си трябва баланс - нито много рано, нито много късно.
« Последна редакция: Октомври 31, 2011, 12:09:02 pm от Bobbie »


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #614 -: Октомври 31, 2011, 18:46:41 pm »
Купих общо 5 кутии и всичките ги четох и с по дебели букви е написано ако има алергия да не се дава,понеже съдържа краве масло,фруктоза и още нещо.Аз как да знам дали има алергия след като не съм давала нищо с млечни работи :oops:

Сами аз каши не съм давала освен оризова безмлечна и то само във вечерното мляко,че сме пълнички,караме я на зеленчукови пюрета и скоро въведох заек и пиле.

И понеже хемоглобина ни падна на 106 казаха да давам червено месо вече,но аз си мисля че е рано още и сега незнам какво да правя :?и коприва няма по това време  :?
с какво да го вдигнем- дайте идеи

мерси на всички

*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #615 -: Октомври 31, 2011, 19:18:57 pm »
Аз как да знам дали има алергия след като не съм давала нищо с млечни работи :oops:
Ми много лесно - като дадеш АМ и разбираш. Малко са бебетата, на които никога не е давано АМ , а като се даде  се вижда дали има или няма алергия. Понякога са толквоа жестоки симптоми, че има кръв и слуз в изпражненията, понякога може само хрема да е ( и според алерголога ми при много от тези деца остава незабелязана този вид слаба алергия). При всяко положение бебе, което няма проблем с обикновено АМ(не соево примерно)очевидно няма АБКМ.

Боби


  
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #616 -: Ноември 01, 2011, 11:26:19 am »
Топси, зърнените каши също са добър източник на желязо- по-добре да се дават според мен. Ако са пълнички, съм чувала че правят кашата с вода, а не с АМ. Също пуешко и патешко може да се въведе.

Аз въпреки че казах съвсем скоро че 250гр. за обяд е много, вчера ми се наложи да дам толкова че и повече, защото от 2 дни сме пак много гладни следобед  8O. Реших че поне като виждам, че иска- ще му давам (защото някой път се засейва, спира да търси още и аз решавам че е сит, но по-късно се оказва че съвсем не било така)  :) Иначе следобед настава истерия в истенския смисъл до степен да не може да яде кашата- според мен от глад се изнервя с лъжицата и почва да се дере зверски с пълна уста. докато не дам мляко не се успокоява- вече няколко пъти ми го прави този номер и до този извод стигнах, пък ще видим.. 8O  :wink:
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #617 -: Ноември 01, 2011, 16:44:07 pm »
Аз въпреки че казах съвсем скоро че 250гр. за обяд е много, вчера ми се наложи да дам толкова че и повече, защото от 2 дни сме пак много гладни следобед  8O. Реших че поне като виждам, че иска- ще му давам (защото някой път се засейва, спира да търси още и аз решавам че е сит, но по-късно се оказва че съвсем не било така)  :) Иначе следобед настава истерия в истенския смисъл до степен да не може да яде кашата- според мен от глад се изнервя с лъжицата и почва да се дере зверски с пълна уста. докато не дам мляко не се успокоява- вече няколко пъти ми го прави този номер и до този извод стигнах, пък ще видим.. 8O  :wink:
  :lol: Пълно копие сме, до последния детайл! Недай боже да се забавиш 3 минути с кашата (и то по неговия си часовник, дето не го показва на никого!) и после няма как да местиш лъжицата от купичката до устата достатъчно бързо - целия квартал чува как на това нещастно бебе не му дават млякооооооооо  :lol: И мира няма докато не потече скоростно млякото; после, ако е на кеф, може и да си доизяде кашата :-)

На мен ми казаха първо месата (почвайки с пиле и пуйка) и после жълтък. Та следващата седмица идва ред на пържолите :-) Тати му е обещал, че за Коледа ще има "истинско" ядене, не само мляко :-)
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #618 -: Ноември 03, 2011, 22:36:53 pm »
Хм, да  :D само дето на 6 месеца бяхме с повече от кило по-леки  8O явно от толкова скачане много енергия гори и съм го държала леко гладен въпреки пълните бурканчета  :oops: Освен това гледам да са с ориз за по-засищащо. Абе луда работа, но сега не всеки ден е толкова гладен и пази изненади за мама   :wink: Някои беше казал че ориза ще въвежда чак с кухнята - ама едва ли, то и кашите оризови и ориз в почти всички пюрета- така че е от първите храни почти.

Четох сега, че 7 месец било момента за даване на храни в ръчичка (т.нар. finger foods) Мисля да пробвам с тиква - хем и е сезон, хем парченца варена не може да се задави. Пробвали ли сте тези джажи, незнам как се казват в които се слага храна в мрежичка и го смуче.. или направо с ръчичка?
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #619 -: Ноември 03, 2011, 22:39:14 pm »
Пробвали ли сте тези джажи, незнам как се казват в които се слага храна в мрежичка и го смуче.. или направо с ръчичка?
Аз не съм, но видях в магазина едно си я носеше и изглежда му харесваше така да си смуче
« Последна редакция: Ноември 03, 2011, 23:40:32 pm от Bobbie »