0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #560 -: Октомври 05, 2011, 11:24:24 am »
Момичета, не можах да намеря къде беше коментирано как правите ябълка или круша- варите или се пече. Може ли след това да се замрази, ако е печено?
Чудам че се дава и пресен плод да смуче в марля или някакво приспособление купуват от интернет ..но за сега ще се въздържа  :wink:
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #561 -: Октомври 05, 2011, 11:57:49 am »
Сами, ябълките и крушите аз лично ги варя 10-15 мин, до омекване. После пасирам и давам така. Определено стават вкусни, поне на мен ми харесват така  :D Замразявала съм също, както и зеленчуците, на кубчета. Не са същите след размравяване, но пак стават. Някои ги дават сурови, други пекат. Не знам кое е по-добре. От много четене се обърках и накрая реших да варя  :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #562 -: Октомври 05, 2011, 14:11:45 pm »
power, зная, че киселото мляко трябва да е 2%, не пълномаслено.
Абсолютно погрешно! Млякото трябва да е пълномаслено минимум докато детето навърши 2г. Това е много важно за развитието на мозъка.

Б.


Така препоръчват БГ педиатрите.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #563 -: Октомври 05, 2011, 14:18:37 pm »
power, зная, че киселото мляко трябва да е 2%, не пълномаслено.
Абсолютно погрешно! Млякото трябва да е пълномаслено минимум докато детето навърши 2г. Това е много важно за развитието на мозъка.

Б.


Така препоръчват БГ педиатрите.
Не всички  :wink: Може само вашия да препоръчва така...
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #564 -: Октомври 05, 2011, 14:38:08 pm »
И аз давам кисело мляко 2%. Мисля да давам пълномаслено след годинката.


*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #565 -: Октомври 05, 2011, 18:19:46 pm »
Разминават се мненията - едни казват,че нискомасленото се усвоява по-лесно,т.к. съдържа по-малко протеини.Други,че пълномасленото е по-добро понеже е богато на мазнини...

Моето мнение - започвам с нискомаслено,ако се приема добре - давам пълномаслено.И прясно и кисело.
А ако детето пие 2х ден Ам,не виждам да е кой знае каква дилема,защото детето си взема необходимото от АМа и другото е просто за обогатяване и разнообразие на храната

 :)
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #566 -: Октомври 05, 2011, 20:40:19 pm »
power, зная, че киселото мляко трябва да е 2%, не пълномаслено.
Абсолютно погрешно! Млякото трябва да е пълномаслено минимум докато детето навърши 2г. Това е много важно за развитието на мозъка.

Б.


Така препоръчват БГ педиатрите.
Не всички  :wink: Може само вашия да препоръчва така...

Доста БГ педиатри го препоръчват.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #567 -: Октомври 05, 2011, 21:16:20 pm »
Не са БГ педиатрите. Тук също е стандарт да се дава до 2 годишна възраст пълномаслено и диетолозиете в детската градина са го написали на менюто изрично на кои деца да се дава пълномалслено и на кои 2% ( даже сега май казват да е 1%). До 2г възраст мозъкът се развива и прави повече клетки. Тези клетки, за да функционират, се покриват с мазнини и затова трябва да се пие пълномаслено мляко. 2% мляко е одобрено само за деца над 1 годинка, които са в рискова група за затлъстяване. За всички други изискването е да е пълномаслено. Да не си мислите, че АМ е нискомаслено?

Б.

« Последна редакция: Октомври 05, 2011, 21:21:59 pm от Bobbie »


  
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #568 -: Октомври 05, 2011, 21:37:08 pm »
За всички други изискването е да е пълномаслено. Да не си мислите, че АМ е нискомаслено?

Б.
:D :lol:

Даже и още,мазнините са изключително важни и за стомашната флора.Дефицитът на мазнини води и до диария!При нас казват 1ч.л мазнина на ден е средна норма.Да се добавя мазнина в пюрето,дори и купените.Филийки с масло/пълномаслен маргарин и т.н.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #569 -: Октомври 05, 2011, 21:45:44 pm »
... Филийки с масло/пълномаслен маргарин и т.н.

Сега ще се обадя като черна станция.
 
Краве масло и олио от царевица, слънчоглед, маслини (зехтин) и прочие знам, че бива, ама маргаринът не е ли хидрогенирана растителна мазнина и вредно нещо?
В Щатите се скъсаха да го забраняват.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #570 -: Октомври 05, 2011, 21:52:56 pm »
да, маргарина е точно това, никога не съм опитвала, не съм давала и на децата и нямам намерение. има много материали из нета за маргарина специално, това чудо не се усвоява изобщо от организма...
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #571 -: Октомври 05, 2011, 21:55:50 pm »
 :D Нямам идея,аз не давам.Като цяло се стремя да спазвам правилото "колкото по-натурално,по-добре".
Тук обаче,не само не го забраняват но и го препоръчват :)
Знам ли...
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #572 -: Октомври 05, 2011, 23:33:48 pm »
Стефи, ако не се усвояваше нямаше да има проблем. Просто щеше да си минава и заминава, като зелената салата :-)
Фибо, за деца ли ги препоръчват? Такава мания да не се качва холестерола ги е обзела, че не мислят, че може да извадят око, за да изпишат вежди.

Маргарин в моята къща не влиза. Нито диетични питиета. Ако някой иска да се пази, да спре да яде масло и да пие газирано, но подобни боклуци не приемам. Мъжът ми получи проблеми от диетичната кока-кола.
Маргаринит е растителна мазнина, която изкуствено от ненаситена е направена наситена ( за да се втвърди и да се маже на филийка) и после ми обясняват колко е полезна. Това е абсурдно - полезна е била, когато е била течна преди да я наситят.




  
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #573 -: Октомври 05, 2011, 23:56:03 pm »
Лошо е, че това "хидрогенираното" го има почти навсякъде. От сладкишите, през пържените картофки до безобидните солетки... Просто ставали нещата по-вкусни и по-добри на външен вид... Кой го интересува отрова ли е, какво е.... Ако един ден забранят всички хранителни продукти, вредни за здравето, магазините ще заприличат на тези от времето на бай ми Тошо- два рафта с брашно и три с кус-кус  :lol:


*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #574 -: Октомври 06, 2011, 00:09:02 am »
Лошо е, че това "хидрогенираното" го има почти навсякъде. От сладкишите, през пържените картофки до безобидните солетки... Просто ставали нещата по-вкусни и по-добри на външен вид... 

По-грозната истина е, че хидрогенираните мазнини удължават трайността на храните, приготвени с тях. Това е изгодно и за производителите, и за търговците, та дори и за потребителите накрая (заради цената), но на човешкия метаболизъм му се разказва играта с тези видоизменени молекули.
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #575 -: Октомври 06, 2011, 00:19:57 am »
Боби,те си го препоръчват по-принцип.На децата под 1г,заради мл.бел. в маслото.
Но то си има алтернативи достатъно,че да не опираме до маргарин.Стига човек да мисли.

Като цяло,гледам да не съм фанатично крайна.Ако сме на гости и децата хапват сандвичи със маргарин - е,няма да му забраня и оставя да гледа от ъгъла,сещате се... :D
Дори,често ходим у една приятелка в която вечно се ръба някакъв боклук,и вече преди да ида й се обаждам да си ги прибира в шкафа :? :lol: Обаче,Борко така се е отарикатил,че и у тях научил "вкусните" неща в кой шкаф седят и все се натам ме дърпа :?
Един от последните й бисери беше,да даде на малкото - 18м,да яде плодово кис.мляко щото той иначе никакви плодове нещял....
Всякакви хора има :D
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #576 -: Октомври 06, 2011, 22:47:55 pm »
Да върна темата за маслеността на млякото... В млечните каши пише че млякото е обезмаслено, поне в тези на Хумана. Защо не е пълномаслено, след като е полезно да е висок процент масленост?






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #577 -: Октомври 06, 2011, 23:09:55 pm »
Момичета, кога дадохте агнешко и свинско?
И още един въпрос - каква марка кисело мляко давате? Йоана обожава Активия натурално, но много приятелки ме съветват да и купувам домашно прясно мляко и да подквасям. Обаче нямам доверие на продавачите по улицата и купувам Активия или Роден край.
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #578 -: Октомври 06, 2011, 23:12:20 pm »
Да върна темата за маслеността на млякото... В млечните каши пише че млякото е обезмаслено, поне в тези на Хумана. Защо не е пълномаслено, след като е полезно да е висок процент масленост?
Не знам, този въпрос е за производителите.
 Глей ся, аз обясних дори причината, поради която се дават пълномслени млечни продукти до 2годинки, няма да седна да споря с теб. Давай си нискомаслени продукти на детето, щом искаш, това си е твое решение. Аз информирам, пък който иска го чуква в Гугъл и проверява дали е вярно или не.

Боби


  
*
Re: Въпроси и отговори по храненето-5
« Отговор #579 -: Октомври 06, 2011, 23:23:30 pm »
Не съм си побликувала поста с цел да те опровергавам, Боби, а единствено с цел информация. Аз също информирам какво съдържат бебешките каши.
В Китай например където не е прието да се пие мляко извън кърменето или АМ след годината не им се е отразило на мозъците по никакъв начин. Споделям факти, не желая да споря.






При жълтеница у новороденото не се дава да се пие глюкоза, защото излишният  билирубин не се отделя с урината, а с изпражненията.