0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #220 -: Декември 14, 2012, 12:57:51 pm »
Ако има начин да се подобри сперматогенезата, това е за предпочитане пред всички методи за селекция на сперматозоиди. Защо не замразявате и сперматозоиди? Така ще избегнете неприятния момент с липсата на добри сперматозоиди в момента на оплождане.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #221 -: Декември 14, 2012, 13:59:56 pm »
Ако има начин да се подобри сперматогенезата, това е за предпочитане пред всички методи за селекция на сперматозоиди. Защо не замразявате и сперматозоиди? Така ще избегнете неприятния момент с липсата на добри сперматозоиди в момента на оплождане.
Не ни беше назначено лечение за подобряване на сперматогенезата. Според андрологът, с когото се консултирахме, няма начин да се подобри ДНК-фрагментацията на сперматозоидите. 
Относно замразяването - мнението на ембриолозите е, че след размразяването ще се влоши качеството.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #222 -: Декември 14, 2012, 16:11:23 pm »
Моето мнение е различно и по двата въпроса.

По отношение на ДНК фрагментацията - зависи каква е причината за увредения хроматин. В редки случаи причината е вродена и не подлежи на корекция. При повечето от придобитите причини /напр. хипертония, диабет, наднормено тегло, инфекциозни причинители, пушене, токсична професионална среда и т.н./ е възможно поне да се опита да се коригира проблемът.

При размразяване не оцеляват част от сперматозоидите, вярно е това, но в случая, при малък брой годни сперматозоиди, могат да се замразят и после да се размразят в деня на оплождане. Оцелелите след размразяване са с отлично качество, това е и метод за селекция на качествени сперматозоиди. Преди замразяване могат да се селектират и с някой от посочените от тебе методи.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #223 -: Декември 25, 2012, 10:47:25 am »
Здравейте,

имам въпрос относно кръвната захар и връзката и с мъжкият фактор
 Май месец мъжът  ми си направи пълна кръвна картина и всичко беше в норма с изключение на кръвната захар, която беше около 7,2. Решихме, че е единична стойност. Ние се борим със стерилитет поради мъжки фактор повече от 2 години/аз съм на 26 години, мъжът ми на 30/, като проблемите са ни основно с морфологията и подвижността на сперматозоидите, както и с намалената бройка/между 7-12 млн, концентрация, при около 5мл обем/. Сега , Декември месец, направихме първи опит ин витро, което също не беше успешно. Върнаха 4 ембриона на 3ти ден, оценката на ембриолога беше, че въпреки хубавите яйцеклетки, които извадиха-10 броя, оплодили се бяха 9, на 3ти ден бяха останали 5, но според ембриолога шансовете са били малки, защото ембриончетата не преживяват. Имала съм и 2 химически бременности/стойността на чхг се вдига до 5--100/. Функционалната сперма, по оценка на ембриолога при ин витрото, е била 0,5 процента. Лекарите бяха скептични и ни предложиха ако е неуспешен опита/в което се съмняваха/ да направим SDI тест, но аз лично не виждам смисъл, защото очевадно имаме проблем и не знам с какво едно потвърждение от теста ще ни помогне, при все че никой не ни предлага лечение, а само тестове.

Били сме при андролог, изписаха ни лечение с бърканицата с мед, цинк и андроситол/както и препоръка за икси/, точно 4 месеца след лечението направих 2те химически, продължаваме с лечението , но и резултата от ин витрото е отрицателен, като отново имаше имплантация, но до там. При мен не са намерени отклонения към момента, правила съм хормони, всички вирусологии, микробиологии, цветна снимка.

 Сега, след неуспеха, мъжът ми отново си пусна сутрин, на гладно кръвна захар и пак стойността е 7,3.Мъжът ми не пуши, не пие, движи се, слаб е. Не съм забелязала да има симптоми на диабет или висока кръвна захар, освен че похапва сладичко между храненията, но е много слаб и не съм го отчела като проблем, както и проблема със спермогенезата. Дали е възможно кръвната захар да е причина и към какви изследвания да се насочим, вече не знам какво да правим, не желая да правя отново ин витро, защото се страхувам, че резултата пак ще е същият, ако не предприемем правилно лечение. Резултатите от спремалните анализи не са трагични, намалена бройка, морфология и скорост, но ме притеснява и оценката на ембриолога за функционалната сперма при анализа за ин витрото  :(

Ще съм благодарна на какъвто и да било съвет, защото вече съм в позиция да вдигам рамене само и да се моля за чудо  :?  Единственото което намирам като информация е по чужди сайтове и са само научни изследванив върху отражението на диабета върху репродукцията, които донякъде потвърждават и нашите проблеми/ напр. http://www.news-medical.net/news/2008/07/09/39864.aspx /, доста съм объркана и не знам какво да си мисля, в нас се прокрадват вече и чисто емоционални решения и предложения от сорта да си осиновим дете, което ме плаши още повече, защото не съм предполагала, че ще ми се наложи да обмислям и такъв вариант  на 26 години, но след неуспеха от ин витрото се смачкахме съвсем, то ни беше като краен вариант и решение на проблема, сега и то отпадна  :(
« Последна редакция: Декември 25, 2012, 11:55:09 am от Pufpafka »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #224 -: Януари 07, 2013, 22:32:31 pm »
Захарният диабет е едно от известните заболявания, които имат отрицателен ефект върху мъжкото репродуктивно здраве. Дали на това се дължи неуспешният опит за ин витро оплождане не може да се каже, но при всички положения преди следващ опит е добре да се изчистят тези съмнения.

Диагнозата се поставя сравнително лесно, с изследване на кръвна захар, гликиран хемоглобин и орален глюкозотолерантен тест. Лечението включва диета, физическа активност и медикаменти, които трябва да се назначат от ендокринолог. Към това може да се добави антиоксидантна терапия.

Това, че не е с наднормено тегло е добре, но и слабите хора могат да страдат от диабет и преддиабетни състояния /инсулинова резистентност/.

В емоционален план - още е много рано да се отчайвате и да се отказвате от опити за забременяване.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #225 -: Януари 26, 2013, 12:54:48 pm »
Здравейте, Д-р Даскалова,
Бихме искали да се консултираме с Вас.Историята ни е следната: миналата година направих задържан аборт в 6 седмица /първа бременност/, след което гинекологът ми назначи изследвания /антифосфолипидни антитела, микоплазма, уреаплазма/, които бяха в норма. С първия преглед за установяване на бременността се установи, че имам и 5см киста на яйчника,която след кюртажа намаля. При последвали прегледи отново установиха наличие на кисти /поликистозни яйчници/. Преди забременяването никога не съм имала такива. Сега направихме и спермограма по собствено желание. Въпросът ми е дали стойностите на подвижността им и процентът на нормални форми може да има връзка с аборта или проблемът е при мен? Прилагам спермограмата:
Име на тест (изследване)    Резултат       
ДРУГИ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ               
Спермограма-Интернет                   
        Въздържание    3       дни    
        Обем                     5.0    мл
        Ph                       8.0         
        Цвят                       белезникав              
        Втечняване               50    мин          
        Вискозитет               нормален               
        Аглутинация               не              
        Агрегация               не              
        Клетки различни от сперматозоиди    1.5 левкоцити              
        Концентрация на сперматозоиди в мл    55    млн/мл       
        Общ брой сперматозоиди в еякулата    275    млн       
        Подвижност на сперматозоидите    .              
        * нормокинетични    31              
        * хипокинетични    39              
        * акинетични            30              
        Брой нормокинетични сперматозоиди в мл    17.0    млн/мл       
        Общ брой нормокинетични в еякулата    85.0    млн       
        Морфология по Tygerberg`s strict criteria    .              
        нормални форми    35    %        
        патологични форми    65%         
        * главични дефекти    31%    
        * шийни дефекти    9%    
        * опашни дефекти    17%    
        * с цитоплазмени остатъци 8%    
        Виталност    75%       
Благодарим предварително за отделеното време!
Хубав ден:)
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #226 -: Януари 26, 2013, 15:14:29 pm »
Къде е правена спермограмата?

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #227 -: Януари 26, 2013, 17:24:54 pm »
В лаборатория е правена.  :)
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #228 -: Януари 26, 2013, 22:27:50 pm »
Спермограма се прави само в специализирана клиника по репродуктивна медицина.Лаборантите не разбират от работата на ембриолозите, и от там спермограмата ви не е коректна.

Това са клиниките по репродуктивна медицина в страната http://www.zachatie.org/index.php?option=com_content&task=view&id=1065&Itemid=109 запишете час в някоя от нея и направете нова спермограма.

Успех!

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #229 -: Януари 28, 2013, 00:48:10 am »
magi_st, благодаря ти за отговора  :) Да, изчетох някои неща, може би ще потърсим център по репродуктивна медицина, ако не успеем да постигнем целта скоро. Едно въпросче - големи отклонения ли дават изследванията направени в лаборатория и в един такъв център?
Лека вечер  :)
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #230 -: Януари 28, 2013, 08:55:22 am »
Да кажем, че изследванията в лаборатория са нереални.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #231 -: Февруари 01, 2013, 10:29:12 am »
Здравейте, Д-р Даскалова,
Бихме искали да се консултираме с Вас.Историята ни е следната: миналата година направих задържан аборт в 6 седмица /първа бременност/, след което гинекологът ми назначи изследвания /антифосфолипидни антитела, микоплазма, уреаплазма/, които бяха в норма. С първия преглед за установяване на бременността се установи, че имам и 5см киста на яйчника,която след кюртажа намаля. При последвали прегледи отново установиха наличие на кисти /поликистозни яйчници/. Преди забременяването никога не съм имала такива. Сега направихме и спермограма по собствено желание. Въпросът ми е дали стойностите на подвижността им и процентът на нормални форми може да има връзка с аборта или проблемът е при мен? Прилагам спермограмата:
Име на тест (изследване)    Резултат       
ДРУГИ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ               
Спермограма-Интернет                   
        Въздържание    3       дни    
        Обем                     5.0    мл
        Ph                       8.0         
        Цвят                       белезникав              
        Втечняване               50    мин          
        Вискозитет               нормален               
        Аглутинация               не              
        Агрегация               не              
        Клетки различни от сперматозоиди    1.5 левкоцити              
        Концентрация на сперматозоиди в мл    55    млн/мл       
        Общ брой сперматозоиди в еякулата    275    млн       
        Подвижност на сперматозоидите    .              
        * нормокинетични    31              
        * хипокинетични    39              
        * акинетични            30              
        Брой нормокинетични сперматозоиди в мл    17.0    млн/мл       
        Общ брой нормокинетични в еякулата    85.0    млн       
        Морфология по Tygerberg`s strict criteria    .              
        нормални форми    35    %        
        патологични форми    65%         
        * главични дефекти    31%    
        * шийни дефекти    9%    
        * опашни дефекти    17%    
        * с цитоплазмени остатъци 8%    
        Виталност    75%       
Благодарим предварително за отделеното време!
Хубав ден:)

Има два неща във въпроса ти, които трябва да изясним.

Първо, тази спермограма е нереална, разбира се, ако не е направена в специализирано лечебно заведение, това обяснява защо. У нас, както многократно сме коментирали, спермограми се правят повсеместно от хора, нямащи и елементарна представа що е то спермограма. Тъжно е, но е истина. Само от любопитство, в Северна България ли е правена тази спермограма?

Второ, спермограмата, където и да е направена, няма да даде отговор на въпроса, който задаваш - "дали стойностите на подвижността им и процентът на нормални форми може да има връзка с аборта"? Няма начин да докажем, че показателите от спермалния анализ са причина за неуспешната бременност. Спермалният анализ е само една част от пъзела, за да се види цялостната картина, трябва да се направят много други изследвания, и то в посока откриване на причини е евентуално предотвратяване на следващ аборт, а не установяване причините за преминалия /това няма как да се изясни/.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #232 -: Февруари 01, 2013, 18:05:07 pm »
ако може да изкажете мнение по тази спермограма и дали ще ми  я зачете д-р александров в варна .правена е в ямбол !!!!
да отбележаа че горе пише с големи букви КАБИНЕТ ПО АКУШЕРСТВО ,ГИНИКОЛОГИЯ И РЕПРОДУКТИВНА МЕДИЦИНА не е правена в обикновена лаборатория .така
обем:-2.35 мл
време на втечняване 20 мин
визкозитет -нормален
рн-7.84
брой на сперматозоидите- 43 375 000 в мл.
общ брой в еякулата- 101 931 250
подвижност-67%
нормокинетични-52%
хиперкинетични-3%
хипокинетични-12%
акинети-33%
виталитет-72%
морфолаогия-69 % с нормална морфология ,4% стари форми ,2%млади форми ,25% с различни аномалии:
.34% на главата
.32% на средната част
.33% на опашката
примеси : 8-10 леу на поле ,12-15 ер,пл.еп. клетки ,лецитинови телца ,оскъдно количество детрит
преживяемост : 80% за 90 мин
ДИАГНОЗА : НОРМОСПЕРМИЯ
« Последна редакция: Февруари 01, 2013, 18:07:59 pm от frani89 »
*

    saber_rider

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #233 -: Февруари 01, 2013, 21:01:43 pm »
Здравейте д-р Даскалова,

след няколко месеца "отсъствие", през които се лекувах, ето моето състояние сега. Ще се радвам, ако може да коментирате текущите резултати от спермограмата.

Състояние преди лечение: астенозооспермия (17.6% нормокинетични)

Това е старата спермограма http://img38.imageshack.us/img38/2822/privatee.jpg

Лечение: Цинк, Селен, Фолацид, Л-аргинин, Л-карнитин, Витамин Е, Q10 - 4 месеца
Ниво на Тестостерон: 6.21 nmol/l

Това са резултатите по Крюгер:

http://imageshack.us/a/img844/7568/newprivate1.jpg

Това е спермограмата:

http://imageshack.us/a/img580/1517/newprivate2.jpg

Текущо състояние: лека астенозооспермия (41% нормокинетични)
Ниво на Тестостерон: 9.1 nmol/l
Лечение: Продължавам със спорта, никакъв прием на алкохол (от 23 дни) и три месеца прием на Андрозитол (за да докарам нормоспермия най-накрая).

Не пуша, от нова година спрях тотално алкохола. Общо тегло свалено 7 кг, нужно още поне 10 кг, за оптимална "форма". Предполагам, че при мен наднорменото тегло е "разковничето", затлъстяването намалява нивото на тестостерона, от там спермогенезата отива на кино заедно с подвижността.

Октомври месец при 43% нормокинетична направихме една инсеминация, която беше неуспешна. Половинката ми е с нормална овулация, отделя яйцеклетки, проходими тръби.

Лекарите препоръчаха "известно време" да пробваме нормално, преди пак да започнем АРТ. Да видим.

Ще се радвам да коментирате последните резултати, за което благодаря предварително. Останалите участници, ще се радвам, ако и вие коментирате.

Поздрави,

 :lol:


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #234 -: Февруари 02, 2013, 11:17:05 am »
ако може да изкажете мнение по тази спермограма и дали ще ми  я зачете д-р александров в варна .правена е в ямбол !!!!

Здравей, frani89!

Не мога да отговоря от името на друг лекар, а и не зная за какво ще служат данните от спермограмата - официален документ за ин витро оплождане /примерно за ЦФАР/, сперматозоидите ще се обработват за целите на вътрематочна инсеминация или ще правите опити за постигане на бременност по естествен път. При всички положения е най-добре да зададеш този въпрос на д-р Александров.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #235 -: Февруари 02, 2013, 11:24:03 am »
Здравейте д-р Даскалова,

след няколко месеца "отсъствие", през които се лекувах, ето моето състояние сега. Ще се радвам, ако може да коментирате текущите резултати от спермограмата.

...

Не пуша, от нова година спрях тотално алкохола. Общо тегло свалено 7 кг, нужно още поне 10 кг, за оптимална "форма". Предполагам, че при мен наднорменото тегло е "разковничето", затлъстяването намалява нивото на тестостерона, от там спермогенезата отива на кино заедно с подвижността.


Чудесен напредък, saber_rider! Поздравления за упоритостта!

С пожелание следващата тема да е в раздела за бременност.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #236 -: Февруари 08, 2013, 09:24:05 am »
Здравейте!Може ли малко инфо и за тази спермограма.Има ли изобщо шанс за бебе.Аз съм със СПКЯ :((((Изледването е правено в Стара Загора Ниамед,на бланка на клиник Малинов(вече са нещо като филиал).
Микроскопски анализ преди обработка:
обем на еякулата 5.6 реф.стойности >1.5мл
концентрация
23.20млн/мл  реф.ст.>15млн/мл
117.39 млн/еякулат реф.ст. >39млн/еякулат
Мотолитет
прогресивно подвижни 7.76%
бързи прог.продвижни 4.31
бавни прог.подвижни 3.45
непрогресивно подвижни 6.03%
неподвижни 86.21%
ОБЩ мотилитет 13.79%
кръгли клетки -концентрация 04млн/мл при реф стойност <1млн.мл.
морфология по крийтерий на Кюгер
нормални форми 5.5%
патологични форми 94.5%
базова класификация
нормални форми 11 сперматозоида 5.5%
деформация на глава 185 сперматозоида 92.5%
дегормация на шийка и цитоплазмени остатъци 10 сперматозоида 5%
деформация на опашка 9 сперматозоида 4.5%
Заключение:Astenoteratozoospermia-подвижност и морфология на сперматозоидите под норма,забележки-направен е vitalitytest:48% реф.стойности >58%,препоръка:консултация със ivf specialist,бележки:ЦФАР.

« Последна редакция: Февруари 08, 2013, 09:28:07 am от mariana_jl »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #237 -: Февруари 10, 2013, 16:26:43 pm »
Здравейте!Може ли малко инфо и за тази спермограма.Има ли изобщо шанс за бебе.Аз съм със СПКЯ :((((Изледването е правено в Стара Загора Ниамед,на бланка на клиник Малинов(вече са нещо като филиал).
Микроскопски анализ преди обработка:
обем на еякулата 5.6 реф.стойности >1.5мл
концентрация
23.20млн/мл  реф.ст.>15млн/мл
117.39 млн/еякулат реф.ст. >39млн/еякулат
Мотолитет
прогресивно подвижни 7.76%
бързи прог.продвижни 4.31
бавни прог.подвижни 3.45
непрогресивно подвижни 6.03%
неподвижни 86.21%
ОБЩ мотилитет 13.79%
кръгли клетки -концентрация 04млн/мл при реф стойност <1млн.мл.
морфология по крийтерий на Кюгер
нормални форми 5.5%
патологични форми 94.5%
базова класификация
нормални форми 11 сперматозоида 5.5%
деформация на глава 185 сперматозоида 92.5%
дегормация на шийка и цитоплазмени остатъци 10 сперматозоида 5%
деформация на опашка 9 сперматозоида 4.5%
Заключение:Astenoteratozoospermia-подвижност и морфология на сперматозоидите под норма,забележки-направен е vitalitytest:48% реф.стойности >58%,препоръка:консултация със ivf specialist,бележки:ЦФАР.

Има още няколко неща, които трябва да се уточнят, преди да се направи прогноза, напр. защо има такава голяма разлика между процента неподвижни сперматозоиди и теста за виталност, обемът на еякулата също е висок спрямо средностатистическата норма и макар да е в референтни граници, аз бих го проследила при различен срок на сексуално въздържание. И след това, разбира се, трябва да се потърсят причините за влошените спермални показатели.

Препоръките, които са ви дали, са добри - консултация с репродуктивен специалист и евентуално кандидатстване за финансиране към ЦФАР, следвайте ги.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #238 -: Февруари 11, 2013, 21:58:41 pm »
Здравейте,приятелят  ми си направи спермограма и има завишени левкоцити.След преглед Д-р Кацаров препоръча да направи микробиология на еякулат.Ето резултатите от изследването в Кандиларов лаборатория:


Микробиология :
Вид материал :
Еякулат   Микроскопски материал :
лимфоцити - 3 - 4
Културелно изследване:
1. Банална флора
2. Кандида
3. Микоплазми
4. Уреаплазма
5.   Състояние :
1. не се изолира
2. не се изолира
3. не се изолира
4. не се изолира
5.
Препоръки: SB
 Kакви са тези лимфоцити 3-4?Какво означава SB? Пратихме изследването и на доктора,както той ни каза и ще видим дали ще ни отговори... 
След преглед на ехограф не е открито варикоцеле.Не знам  къде да търсим причината за тези завишени левкоцити!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #239 -: Февруари 12, 2013, 11:07:46 am »
Здравейте,приятелят  ми си направи спермограма и има завишени левкоцити.След преглед Д-р Кацаров препоръча да направи микробиология на еякулат.

Можеш ли да ми изпратиш копие от изследването на електронния адрес в подписа ми?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу