0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #520 -: Април 03, 2016, 17:00:00 pm »
Здравейте , бих искала да попитам за мнение по въпроса - oligoasthenoteratozoospermia и лечение с Proxeed plus. Искам да поясня , че става въпрос за мъж на 31 години - не е прекарвал заушка и след преглед при уролог няма данни за варикоцеле, също така не е изложен на вредни или тежки условия на труд .

Здравей, keti_n!

Заключението oligoasthenoteratozoospermia означава, че общият брой сперматозоиди (или концентрацията на сперматозоиди в мл), процентът на прогресивно подвижни сперматозоиди и процентът на морфологично нормални сперматозоиди са под долните референтни граници. Повече за това, какво означава всяко заключение от спермалния анализ, можете да прочетете в статията Номенклатурни термини.

Това заключение е твърде общо и трябва да се коментира с лекар, като се обърне внимание на всеки отделен показател. Напр. показателят концентрация на сперматозоидите може да бъде примерно 15 милиона, но може и да е 2 милиона. Различните стойности изискват коренно различен подход към уточняване на причините за влошената сперматогенеза и провежданото лечение.

С други думи, в зависимост от конкретните показатели лекарят, специалист по мъжко репродуктивно здраве, трябва да ви назначи допълнителни изследвания (а те могат да са хормонални, генетични, микробиологични и т.н.), както и да изясни дали няма рискови фактори от страна на диета, начин на живот, общи заболявания или предразположения и т.н. След това, в зависимост от откритата причина, да се назначи лечение.

Иначе Proxeed plus е хранителна добавка. Създадена е за подобряване на сперматогенезата, но нейното приложение е ограничено до случаите, в които има малки отклонения в спермалните показатели и те не се дължат на други причини, които подлежат на лечение или отстраняване. Затова първо причините, после лечението.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    keti_n

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #521 -: Април 04, 2016, 08:31:59 am »
Благодаря за изчерпателния отговор , д-р Даскалова!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #522 -: Април 06, 2016, 09:14:53 am »
Мели, благодаря много за отговора! Със сигурност ще пуснем и генетични изследвания. ММ направи нова контролна спермограма сега 2 месеца след като спря приема на прегнил и агапурин. В момента приема само fertilaid и отскоро почна с малки количества клостилбегит. Има малко подобрение - концентрация 2.2 млн / мл., което е по-добре от нищо :) Подвижността и морфологията са малко под нормата, но като цяло добре на фона на концентрацията. Странното е че на почти всяка спермограма преди пишеше наличие на бактерия, а сега левкоцитите са двойно над нормата. Двама различни лекари му назначаваха изследвания (микробиология, посявки и тн.), но всичко е отрицателно. На какво може да се дължи това завишение в левкоцитите?

Поздрави :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #523 -: Април 06, 2016, 10:30:32 am »
Мели, благодаря много за отговора! Със сигурност ще пуснем и генетични изследвания. ММ направи нова контролна спермограма сега 2 месеца след като спря приема на прегнил и агапурин. В момента приема само fertilaid и отскоро почна с малки количества клостилбегит. Има малко подобрение - концентрация 2.2 млн / мл., което е по-добре от нищо :) Подвижността и морфологията са малко под нормата, но като цяло добре на фона на концентрацията. Странното е че на почти всяка спермограма преди пишеше наличие на бактерия, а сега левкоцитите са двойно над нормата. Двама различни лекари му назначаваха изследвания (микробиология, посявки и тн.), но всичко е отрицателно. На какво може да се дължи това завишение в левкоцитите?

Поздрави :)

Обикновено завишените левкоцити се дължат на инфекция. Търсенето на причинители включва освен микробиологичната посявка (при която се установяват само аеробни микроорганизми), специфични тестове за анаероби, вируси и паразити. Има и неинфекциозни причини, като варикоцеле или тютюнопушене.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #524 -: Април 07, 2016, 19:40:02 pm »
Здравейте,нова съм в форума :) Правим опити от две години,един миссед във втори месец :( правихме спермограма. По препоръка на доктора ,приятелят ми трябва да пие Трибестфорс,за един месец и след това контрола.Каза също ,че положението не е зле,но било достатъчно да не мога да забременея,това незнам как да го разбирам  osi_10 ,та искам да погледнете и вие ,какво ще кажете за спермограмата има ли нещо притеснително?Благодаря ви предварително,и се надявам да стане чудото  при всички ни :)




*
Име на теста (изследването)   Резултат   Единици   Референтни граници
Спермограма   *   Профил   Виж по-долу
Обем   4   ml   3-5 ml
pH   8,0      7.2-7.5
Вискозитет   в норма      
Втечняване   20   минути   20 - 40 минути
Сперматозоидна концентрация   48   млн / ml   > 60 млн/мл
Сперматозоиди с нормокинеза   60   %   60 - 70%
Сперматозоиди с хипокинеза   30   %   10 - 15%
Сперматозоиди с акинеза   10   %   20 - 25%
Сперматозоиди с нормална морфология   60   %   > 70%
Брой нормокинетични сперматозоиди   29   млн./ml   
Общ брой нормокинетични сперматозоиди   116   млн.   > 100 млн
Аглутинати   не   на поле   не
Левкоцити   8-9 левкоцити   на поле   до 10
Еритроцити   не   на поле   не
Други   -      
Манипулации
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #525 -: Април 09, 2016, 14:25:42 pm »
Здравейте,нова съм в форума :) Правим опити от две години,един миссед във втори месец :( правихме спермограма. По препоръка на доктора ,приятелят ми трябва да пие Трибестфорс,за един месец и след това контрола.Каза също ,че положението не е зле,но било достатъчно да не мога да забременея,това незнам как да го разбирам  osi_10 ,та искам да погледнете и вие ,какво ще кажете за спермограмата има ли нещо притеснително?Благодаря ви предварително,и се надявам да стане чудото  при всички ни :)

*
Име на теста (изследването)   Резултат   Единици   Референтни граници
Спермограма   *   Профил   Виж по-долу
Обем   4   ml   3-5 ml
pH   8,0      7.2-7.5
Вискозитет   в норма      
Втечняване   20   минути   20 - 40 минути
Сперматозоидна концентрация   48   млн / ml   > 60 млн/мл
Сперматозоиди с нормокинеза   60   %   60 - 70%
Сперматозоиди с хипокинеза   30   %   10 - 15%
Сперматозоиди с акинеза   10   %   20 - 25%
Сперматозоиди с нормална морфология   60   %   > 70%
Брой нормокинетични сперматозоиди   29   млн./ml   
Общ брой нормокинетични сперматозоиди   116   млн.   > 100 млн
Аглутинати   не   на поле   не
Левкоцити   8-9 левкоцити   на поле   до 10
Еритроцити   не   на поле   не
Други   -      
Манипулации

Здравей, darianika!

Започнете с една истинска спермограма в лицензирана за правене на спермограми лаборатория. Можеш да избереш от тук - Репродуктивни центрове.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #526 -: Април 16, 2016, 08:41:38 am »
Моля ви за малко разяснение по повод спермограмата на съпруга ми.Изследването е направено в МЦ КИРМ Плевен.
Години 38
Материалът е даден: на място
Материалът е даден чрез: маструбация
Време на въздържание: 3 дни (норма 3-5 дни)
рН 8,3 (норма 7,2-8,0)
Обем на еякулата: 1.2 (норма 1,5-6,0ml)
Цвят: бял
Втечняване: 45 мин (норма 60 мин)
Визкозитет: 5-6 (норма 0-2см)
Левкоцити:1.10^6 (норма 1.10^6 ml)
Агрегация: да
Аглутинация: 3 (норма 0-1 степен)
Епителни клетки:N
Незрели клетки: N
Желатинови телца: не
Детрит: да
Брой сперматозоиди ml/l: 98 000 000
Брой сперматозоиди еякулат: 118 000 000
Подвижност (групи СЗО):
Група а: 0% (норма >25%)
Група b: 28%
Брой а+b 27 440 000
Група а+b 28% (норма >32%)
Група с: 19%
Група d: 53%

Виталност: 87% живи (норма >58%) 13% мъртви

Тератозооспермален индекс по Kruger-Tygerberg`s strict criteria (TZI)

Брой изследвани сперматозоиди: 200

С нормална морфология: 2% ( норма >4%)
С абнормална морфология 98%
С главични дефекти: 97%
С дефекти на шийката/средна част: 27%
С опашни дефекти: 8%
С цитоплазмен остатък: 2%
TZI (норма <1.6) 1.37

Преобладаващи дефекти:
Пириформени,амфорни главички,сперматозоиди с ъс задебелен среден сегмент

Заключение:
Астенотератозооспермия,Хипоспермия,Левкоцитоспермия
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #527 -: Април 23, 2016, 17:13:45 pm »
Привет, Мели!
как въздействат лекарствата за епилепсия върху сперматогенезата и качествата на сперматизоидите, и има ли опасност за здравето на бъдещото дете?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #528 -: Май 12, 2016, 14:51:44 pm »
Привет, Мели!
как въздействат лекарствата за епилепсия върху сперматогенезата и качествата на сперматизоидите, и има ли опасност за здравето на бъдещото дете?

Аля, антиепилептичните средства като цяло имат негативен ефект върху сперматогенезата. За здравето на детето няма допълнителен риск, ако бащата приема противогърчови препарати.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #529 -: Май 12, 2016, 14:57:12 pm »
Привет Мели,

Опитах се да намеря линка из темите, но не успявам.
При генетични изследвания с индикации за тромбофилия и неусвояване на фк, каква е дневната препоръчителна доза на мета фолиевата киселина при установяване на бременност?
Благодаря!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #530 -: Май 15, 2016, 16:56:32 pm »
Мели, много благодаря за отговора! :)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #531 -: Юли 08, 2016, 12:55:20 pm »
Здравейте д-р Даскалова,бихте ли коментирали резултатите от тази спермограма?
Благодаря!

 
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #532 -: Юли 09, 2016, 15:04:43 pm »
Здравейте д-р Даскалова,бихте ли коментирали резултатите от тази спермограма?
Благодаря!

Здравей, Ameise!

Резултатите са в норма. Може да се коментира по отношение на рН, вискозитет и морфология, в зависимост от това дали правите опити за забременяване по естествен път или обсъждате прилагане на асистирана репродукция.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #533 -: Юли 09, 2016, 15:08:07 pm »
Здравейте д-р Даскалова,бихте ли коментирали резултатите от тази спермограма?
Благодаря!

Здравей, Ameise!

Резултатите са в норма. Може да се коментира по отношение на рН, вискозитет и морфология, в зависимост от това дали правите опити за забременяване по естествен път или обсъждате прилагане на асистирана репродукция.

Поздрави! :)
По естествен път,имам едно спонтанно забременяване преди година,но завърши неуспешно в късен етап. Благодаря много за отговора.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #534 -: Юли 12, 2016, 16:24:27 pm »
Здравейте, бих искал да Ви помоля да разчетете резултатите от тази спермограма:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #535 -: Юли 12, 2016, 22:13:45 pm »
Здравей, iliev_iv4o!

Спермограми трябва да се правят само в лицензирани за това изследване центрове, затова не мога да кажа каквото и да било за "спермограма", направена в клинична лаборатория. Това е проблем, който държавата умишлено пренебрегва в продължение на много години. За сметка на пациента, разбира се.

Направи истинска спермограма и тогава ще говорим.

Позрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #536 -: Юли 13, 2016, 09:26:59 am »
Здравей, iliev_iv4o!

Спермограми трябва да се правят само в лицензирани за това изследване центрове, затова не мога да кажа каквото и да било за "спермограма", направена в клинична лаборатория. Това е проблем, който държавата умишлено пренебрегва в продължение на много години. За сметка на пациента, разбира се.

Направи истинска спермограма и тогава ще говорим.

Позрави! :)

Благодаря за отговора!
Просто на пръв поглед добре ли е или...?
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #537 -: Юли 13, 2016, 11:42:43 am »
Дори и да е добре/зле на пръв поглед, не се знае колко е достоверно изследването. Такова изследване се прави само от специалисти на специализирано място.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #538 -: Юли 13, 2016, 11:44:19 am »
Здравей, iliev_iv4o!

Спермограми трябва да се правят само в лицензирани за това изследване центрове, затова не мога да кажа каквото и да било за "спермограма", направена в клинична лаборатория. Това е проблем, който държавата умишлено пренебрегва в продължение на много години. За сметка на пациента, разбира се.

Направи истинска спермограма и тогава ще говорим.

Позрави! :)

Благодаря за отговора!
Просто на пръв поглед добре ли е или...?

На пръв поглед е добре относно някои показатели и не е добре за други (рН, левкоцити, морфологията е нереално висока) и това може да е така, а може и да не е. Ако не е, ще е загуба на време да се разчита на този документ и да не се прави повторно изследване. Това понякога може да е проблем, защото заболяванията трябва да се откриват навреме. Ако станат хронични, лечението е по-трудно, по-дълго и със съмнителен успех.

С други думи, ако едно изследване не е направено според правилата на добрата медицинска практика, аз приемам, че изобщо не е направено.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #539 -: Юли 13, 2016, 12:02:23 pm »
Здравей, iliev_iv4o!

Спермограми трябва да се правят само в лицензирани за това изследване центрове, затова не мога да кажа каквото и да било за "спермограма", направена в клинична лаборатория. Това е проблем, който държавата умишлено пренебрегва в продължение на много години. За сметка на пациента, разбира се.

Направи истинска спермограма и тогава ще говорим.

Позрави! :)

Благодаря за отговора!
Просто на пръв поглед добре ли е или...?

На пръв поглед е добре относно някои показатели и не е добре за други (рН, левкоцити, морфологията е нереално висока) и това може да е така, а може и да не е. Ако не е, ще е загуба на време да се разчита на този документ и да не се прави повторно изследване. Това понякога може да е проблем, защото заболяванията трябва да се откриват навреме. Ако станат хронични, лечението е по-трудно, по-дълго и със съмнителен успех.

С други думи, ако едно изследване не е направено според правилата на добрата медицинска практика, аз приемам, че изобщо не е направено.

Поздрави! :)

Благодаря много.
Ще направя нова.
Поздрави и от мен!