0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #500 -: Февруари 05, 2016, 11:25:38 am »
Мели,здравейте,не знам въпросът ми дали е за тук,но не намерих друга тема,в която да се обърна към вас.
Вчера пуснах изследване на прогестерон и естрадиол на 7-ми ден след предполагаема О и стойността на естрадиола е завишена.Може ли коментар на какво би могло да се дължи това и какво означава?Благодаря ви предварително.

Естрадиол       366.26       pg/ml          жени-фол.фаза 19.5- 144.2,овул.фаза 63.9 - 356.7, лут.фаза 55.8 - 214.2; менопауза до 32.2,мъже до 39.8   
 
Прогестерон       15.44       ng/ml     жени: фол.ф. <1.4; лут.ф. 3.34-25.56;ср. лут. ф. 4.44-28.03; постмен. <0.73; мъже: 0.28-1.22;   
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #501 -: Февруари 05, 2016, 20:32:15 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Приятелят ми направи СГ и всички показатели са в нормите, с изключение на много лошата морфология - 4% сперматозоиди с нормална морфология. Не пуши, не пие, храни се здравословно, възможно ли е този резултат да е в следствие на факта, че в продължение на седем дни преди изследването употребяваше Биопарокс спрей поради настинка.

Благодаря предварително за отговора!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #502 -: Февруари 08, 2016, 09:36:13 am »
Мели,здравейте,не знам въпросът ми дали е за тук,но не намерих друга тема,в която да се обърна към вас.
Вчера пуснах изследване на прогестерон и естрадиол на 7-ми ден след предполагаема О и стойността на естрадиола е завишена.Може ли коментар на какво би могло да се дължи това и какво означава?Благодаря ви предварително.

Естрадиол       366.26       pg/ml          жени-фол.фаза 19.5- 144.2,овул.фаза 63.9 - 356.7, лут.фаза 55.8 - 214.2; менопауза до 32.2,мъже до 39.8   
 
Прогестерон       15.44       ng/ml     жени: фол.ф. <1.4; лут.ф. 3.34-25.56;ср. лут. ф. 4.44-28.03; постмен. <0.73; мъже: 0.28-1.22;

Здравей, ilein!

Казваш предполагаема овулация, т.е. ако не си правила фоликулометрия през този цикъл, е възможно и да не се е случила овулацията. При жени с поликистоза също естрогеновите нива са по-високи. В следващия цикъл направи фоликулометрия, като първият преглед нека е до 5 ден от МЦ. Ако няма задържан фоликул, можеш да продължиш с фоликулометрията и да изследваш хормоналните нива след доказана чрез ултразвуков преглед овулация.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #503 -: Февруари 08, 2016, 09:49:17 am »
Здравейте д-р Даскалова,
Приятелят ми направи СГ и всички показатели са в нормите, с изключение на много лошата морфология - 4% сперматозоиди с нормална морфология. Не пуши, не пие, храни се здравословно, възможно ли е този резултат да е в следствие на факта, че в продължение на седем дни преди изследването употребяваше Биопарокс спрей поради настинка.

Благодаря предварително за отговора!

Здравей, vesives!

За адекватна оценка на спермалната морфология са нужни поне 2 спермограми. Както и консултация с лекар със снемане на анамнеза (оценка на медицинската история на мъжа). По принцип самата настинка е фактор, който може да повлияе негативно върху сперматогенезата, затгова обичайно съветваме мъжете да правят спермограма в период, в който са здрави. Докато биопарокс и изобщо препаратите с  фузафунгин (това е активното вещество) нямат отношение към фертилността.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #504 -: Февруари 09, 2016, 22:02:29 pm »
Здравейте, имам въпрос. Излезна ни и нашата спермограма и ние сме с лоша мпрфология 4% по Крюгер, първа ни е и имаме заключение астенозооспермия. При нас проблема е че забременявах споннтанно, но губя бременностите в 6-7 седмица. С три аборта съм, правихме и други изследвания, при мен се откриха завишени Нк клетки, АФА и тла,..та искам да попитам, възможно ли е при бременност да се е улучвал все увреден сперматозоид и не умират ли те преди да успеят да стигмат до яйцеклетката..изчакваме тези дни резултат и от sdi теста и след това, ще пуснем нова спеемограма. Макар че няма да е по-различна, той пуши много и не може да ги откаже...
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #505 -: Февруари 10, 2016, 07:52:51 am »
Мели,здравейте,не знам въпросът ми дали е за тук,но не намерих друга тема,в която да се обърна към вас.
Вчера пуснах изследване на прогестерон и естрадиол на 7-ми ден след предполагаема О и стойността на естрадиола е завишена.Може ли коментар на какво би могло да се дължи това и какво означава?Благодаря ви предварително.

Естрадиол       366.26       pg/ml          жени-фол.фаза 19.5- 144.2,овул.фаза 63.9 - 356.7, лут.фаза 55.8 - 214.2; менопауза до 32.2,мъже до 39.8   

Прогестерон       15.44       ng/ml     жени: фол.ф. <1.4; лут.ф. 3.34-25.56;ср. лут. ф. 4.44-28.03; постмен. <0.73; мъже: 0.28-1.22;

Здравей, ilein!

Казваш предполагаема овулация, т.е. ако не си правила фоликулометрия през този цикъл, е възможно и да не се е случила овулацията. При жени с поликистоза също естрогеновите нива са по-високи. В следващия цикъл направи фоликулометрия, като първият преглед нека е до 5 ден от МЦ. Ако няма задържан фоликул, можеш да продължиш с фоликулометрията и да изследваш хормоналните нива след доказана чрез ултразвуков преглед овулация.

Поздрави! :)

 
Мели,благодаря ви за отговора.
На следващия ден след резултата от изследването отидох да ме погледнат на УЗ и доки каза,че вижда жълто тяло и че съм имала О.В другия яйчник имаше малки фоликулчета.Попитах го за завишения естрадиол,отговори ми че моят може да е завишен по начало.Следващият цикъл се разбрахме да направим фоликуметрия,така че е следим,благодаря отново!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #506 -: Февруари 14, 2016, 11:32:25 am »
Здравейте, д-р Даскалова!
И аз имам въпрос.  С мъжът ми правим опити за бебе.  Вчера, обаче му изби обрив и след преглед се оказа варицела. Аз съм я карала като дете. Знаете ли как би се отразило това на евентуално зачеване? Предстои ни и стимулация при следващия цикъл и ужасно се тревожа. Ще имам възможност да задам въпросите си на лекаря ми през седмицата, но ми се иска да получа информация преди това. Благодаря ви предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #507 -: Февруари 15, 2016, 22:39:53 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
И аз имам въпрос.  С мъжът ми правим опити за бебе.  Вчера, обаче му изби обрив и след преглед се оказа варицела. Аз съм я карала като дете. Знаете ли как би се отразило това на евентуално зачеване? Предстои ни и стимулация при следващия цикъл и ужасно се тревожа. Ще имам възможност да задам въпросите си на лекаря ми през седмицата, но ми се иска да получа информация преди това. Благодаря ви предварително!

Здравей, Палечка`малечка!

При тази ситуация е добре да провериш дали имаш имунитет, като изследваш наличието на антителата спрямо варицела зостер вирус (VZV IgG) в кръв.

При него, инфекцията с варицела може да увреди сперматогенезата по същия начин, както и всяко друго заболяване с висока температура, както и ако се наложи да приема лекарства против високата температура или срещу евентуални усложнения от основното заболяване. Изключително рядко тази инфекция може да засегне половата система, като предизвика епидидимит или орхит, но това е по-скоро в сферата на казуистиката. Самият вирус не се открива в еякулата, така че няма друга опасност, освен изброените. Доколко ще бъде възможно да се пристъпи към ин витро оплождане до голяма степен ще зависи от тежестта на заболяването.

С пожелание за бързо оздравяване! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #508 -: Февруари 16, 2016, 06:49:07 am »
Мели, огромно благодаря! Свали ужасен товар от плещите ми! Той кара заболяването изключително леко, не е приемал никакви лекарства, с изключение на 2 парацетамола в деня, преди да избие обрива, когато се съмнявахме, че е с грип. Висока температура не е вдигал. Аз ще се изследвам за антитела! Благодаря отново!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #509 -: Февруари 16, 2016, 11:02:12 am »
Здравейте, имам въпрос. Излезна ни и нашата спермограма и ние сме с лоша мпрфология 4% по Крюгер, първа ни е и имаме заключение астенозооспермия. При нас проблема е че забременявах споннтанно, но губя бременностите в 6-7 седмица. С три аборта съм, правихме и други изследвания, при мен се откриха завишени Нк клетки, АФА и тла,..та искам да попитам, възможно ли е при бременност да се е улучвал все увреден сперматозоид и не умират ли те преди да успеят да стигмат до яйцеклетката..изчакваме тези дни резултат и от sdi теста и след това, ще пуснем нова спеемограма. Макар че няма да е по-различна, той пуши много и не може да ги откаже...
Здравей Мели, моля за разяснение и при мен..излезна и sdi теста, който показва 24% фрагментация.. Какво се прави в такъв случай?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #510 -: Февруари 16, 2016, 11:14:53 am »
Здравейте, имам въпрос. Излезна ни и нашата спермограма и ние сме с лоша мпрфология 4% по Крюгер, първа ни е и имаме заключение астенозооспермия. При нас проблема е че забременявах споннтанно, но губя бременностите в 6-7 седмица. С три аборта съм, правихме и други изследвания, при мен се откриха завишени Нк клетки, АФА и тла,..та искам да попитам, възможно ли е при бременност да се е улучвал все увреден сперматозоид и не умират ли те преди да успеят да стигмат до яйцеклетката..изчакваме тези дни резултат и от sdi теста и след това, ще пуснем нова спеемограма. Макар че няма да е по-различна, той пуши много и не може да ги откаже...
Здравей Мели, моля за разяснение и при мен..излезна и sdi теста, който показва 24% фрагментация.. Какво се прави в такъв случай?

Здравей, Sunny88!

При лоша морфология и тестовете за ДНК фрагментация ще покажат лоши резултати, то е ясно. Следва това, което се прави при мъже с влошена сперматогенеза - оценка на медицинската история (среща с лекар със сваляне на анамнеза), назначаване на допълнителни изследвания и консултации с идеята да се постави диагноза защо е влошена сперматогенезата, след като се намери причината, да се направи опит да се излекува или отстрани, както и да се обмислят варианти за селекция на сперматозоидите.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #511 -: Февруари 27, 2016, 20:41:52 pm »
Здравейте на всички нз дали ми е уместен въпроса но моля за малко помощ...Предстой ми донорска инсеминация..всеки ме сэветва да е в София аз сэм от Варна.Може ли да ме насочите към някой добър лекар тук пациентка сэм на д-р Александров,но те не разполагат с донорски материал.Имам необходимите изследвания само трябва да се доверя на някой лекар.Ще бъда благодарна ако някой ми даде съвет на кого да се доверя. ;)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #512 -: Февруари 29, 2016, 20:53:51 pm »
Здравейте на всички нз дали ми е уместен въпроса но моля за малко помощ...Предстой ми донорска инсеминация..всеки ме сэветва да е в София аз сэм от Варна.Може ли да ме насочите към някой добър лекар тук пациентка сэм на д-р Александров,но те не разполагат с донорски материал.Имам необходимите изследвания само трябва да се доверя на някой лекар.Ще бъда благодарна ако някой ми даде съвет на кого да се доверя. ;)

Здравей, Мария! Лично аз не виждам нужда да ходиш до София, при положение, че в твоя град има достатъчно възможности. Ето тук можеш да видиш адресите на лечебните заведения и да попиташ къде има спермална банка - Репродуктивни центрове.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #513 -: Март 11, 2016, 12:15:04 pm »
Здравейте искам да попитам дали с тази спермограма имаме шанс за нормално забременяване или поне за инсеминация. Правена е около 2 месеца след операция от варикоцеле преди това беше доста трагична.
обем 3 мл
Конц на сперм 15 мил/мл(преди операцията 5 мил/ мл)
А+Б 49%
конц на нормокинетични 8 мил/мл
общо нормокинетични 24 мил/мл
морфология по Крюгер 6%

SWIM UP
-сперм конц 4 мил/мл
- хиперактивирани 66%
биологична преживяемост след 24 час 50%(преди операцията този процент беше 1)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #514 -: Март 18, 2016, 23:10:32 pm »
Здравейте,

мъжът ми прави в края на януари една спермограма в "щерев" и сега втора във "Виена инвитро".
Лошото е, че при първата нямаше морфология и на нея не мога да направя сравнение. Резултатите са следните:

1. Щерев
Въздържание -5дни
Втечняване - 15мин
рН 7,2-7,8
вискозитет - 0
Обща концентрация в 1мл - 7,8
Нормокенетични - 57%
А. с бързи линеарни постъпателни движения - 47%
В. с бавни ЛПД - 10%
Хипокенетични - 7%
Акинетични - 36%
концентр на нормокенетични - 4,446 и обща концентрация - 13,338

Заключение: Олигозооспермия

2. "Виена инвитро център"
Въздържание - 4 дни
Обем - 3,4
РН - 7,4
вискозитет - нормален
Втечняване - 20 мин.
Концентрация в един мл. - 44 млн
Общ. брой 149,6 млн

Подвижност:
Тип А прогресивно подвижни - 13%
Тип В непрогресивно - 37%
Тип С неподвижни - 50%
Обща подвижност - 50 %
Общ брой подвижни 19,45 млн.

Морфология:
Нормални форми - 3%
С дефект на главата - 71%
С дефект в средната част - 23%
Дефект на опашката - 3 %

Заключение: Астенотератозооспермия

Не съм специалист, но ми се струва странно... В единия случай малък брой и добра подвижност, а в другия добър брой и намалена подвижност.
Пил е само Фертил ейд за 1 месец преди второто изследване.

С такива резултати какво ще ме посъветвате и възможна ли е бременност по естествен път.

Благодаря!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #515 -: Март 23, 2016, 22:42:16 pm »
Здравейте Мели,

Преди 4 седмици мъжът ми си направи спермограма за първи път, резултатът олигоастенозооспермия с едва 4 млн. / мл. концентрация. Хормоните и микробиологията бяха наред, няма варикоцеле, единственото заключение по-малък размер на тестисите. След прием на добавки и прегнил, на третия месец мъжът ми си направи контрола - резултатът азооспермия. Тествахме някои хормони и се оказа, че тестостеронът е паднал за сметка на завишен естроген. Предписаха ни клостилбегит заедно с добавките. Сега малко ни е страх с лекарствата, че да не стане по-лошо. Въпросът ми е за какво се пие клостилбегит, тъй като знам, че лекарството се изписва при стимулация на жени? И дали има смисъл от допълнителни изследвания (пр. генетични) преди да почнем с ново лечение?

Благодаря много предварително за отговора!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #516 -: Март 31, 2016, 15:56:12 pm »
Здравейте искам да попитам дали с тази спермограма имаме шанс за нормално забременяване или поне за инсеминация. Правена е около 2 месеца след операция от варикоцеле преди това беше доста трагична.
обем 3 мл
Конц на сперм 15 мил/мл(преди операцията 5 мил/ мл)
А+Б 49%
конц на нормокинетични 8 мил/мл
общо нормокинетични 24 мил/мл
морфология по Крюгер 6%

SWIM UP
-сперм конц 4 мил/мл
- хиперактивирани 66%
биологична преживяемост след 24 час 50%(преди операцията този процент беше 1)

Здравей, loli!

С уговорката, че спермограмата не е изследване, което може да даде отговор на въпроса ще се получи ли бременност или не, очевидно има подобрение в спермалните показатели постоперативно. За да направим вътрематочна инсеминация, първо трябва да няма противопоказания (маточните тръби да са проходими, да има овулация и т.н.), както и броят сперматозоиди след обработка да е над 5 милиона. При вас обработката е довела до по-малък брой, така че може да се обсъди различен вид обработка и подобряване на показателите преди това.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #517 -: Март 31, 2016, 16:03:46 pm »
Здравейте,

мъжът ми прави в края на януари една спермограма в "щерев" и сега втора във "Виена инвитро".
Лошото е, че при първата нямаше морфология и на нея не мога да направя сравнение. Резултатите са следните:

1. Щерев
Въздържание -5дни
Втечняване - 15мин
рН 7,2-7,8
вискозитет - 0
Обща концентрация в 1мл - 7,8
Нормокенетични - 57%
А. с бързи линеарни постъпателни движения - 47%
В. с бавни ЛПД - 10%
Хипокенетични - 7%
Акинетични - 36%
концентр на нормокенетични - 4,446 и обща концентрация - 13,338

Заключение: Олигозооспермия

2. "Виена инвитро център"
Въздържание - 4 дни
Обем - 3,4
РН - 7,4
вискозитет - нормален
Втечняване - 20 мин.
Концентрация в един мл. - 44 млн
Общ. брой 149,6 млн

Подвижност:
Тип А прогресивно подвижни - 13%
Тип В непрогресивно - 37%
Тип С неподвижни - 50%
Обща подвижност - 50 %
Общ брой подвижни 19,45 млн.

Морфология:
Нормални форми - 3%
С дефект на главата - 71%
С дефект в средната част - 23%
Дефект на опашката - 3 %

Заключение: Астенотератозооспермия

Не съм специалист, но ми се струва странно... В единия случай малък брой и добра подвижност, а в другия добър брой и намалена подвижност.
Пил е само Фертил ейд за 1 месец преди второто изследване.

С такива резултати какво ще ме посъветвате и възможна ли е бременност по естествен път.

Благодаря!

Здравей, ani4kata!

Наистина, разликите в показателите на двата спермални анализа са сериозни, но трябва да имаш предвид, че стойностите варират в зависимост от много на брой външни фактори - време на сексуално въздържание, начин на живот, дали е боледувал в последния месец, наличие на варикоцеле, прием на лекарства и т.н.

Може би е добре да направи трета спермограма. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #518 -: Март 31, 2016, 16:26:46 pm »
Здравейте Мели,

Преди 4 седмици мъжът ми си направи спермограма за първи път, резултатът олигоастенозооспермия с едва 4 млн. / мл. концентрация. Хормоните и микробиологията бяха наред, няма варикоцеле, единственото заключение по-малък размер на тестисите. След прием на добавки и прегнил, на третия месец мъжът ми си направи контрола - резултатът азооспермия. Тествахме някои хормони и се оказа, че тестостеронът е паднал за сметка на завишен естроген. Предписаха ни клостилбегит заедно с добавките. Сега малко ни е страх с лекарствата, че да не стане по-лошо. Въпросът ми е за какво се пие клостилбегит, тъй като знам, че лекарството се изписва при стимулация на жени? И дали има смисъл от допълнителни изследвания (пр. генетични) преди да почнем с ново лечение?

Благодаря много предварително за отговора!

Здравей, truehope!

Лечението с клостилбегит е рутинно и при мъжете, препаратът е инхибитор на естрогеновите рецептори и е средство на избор при лечение на вторичен хипогонадизъм. Приложението му често е оправдано и без допълнителни изследвания, но аз все пак бих ги препоръчала - поне кариотип и тест за микроделеции на Y хромозома. Това е санитарният минимум изследвания при концентрация на сперматозоиди под 5 млн. в мл.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    keti_n

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #519 -: Април 02, 2016, 18:56:19 pm »
Здравейте , бих искала да попитам за мнение по въпроса - oligoasthenoteratozoospermia и лечение с Proxeed plus. Искам да поясня , че става въпрос за мъж на 31 години - не е прекарвал заушка и след преглед при уролог няма данни за варикоцеле, също така не е изложен на вредни или тежки условия на труд .