0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #480 -: Ноември 13, 2015, 16:32:17 pm »
Д-р Даскалова, здравейте! Имам нужда от съвет.
От 2 години опитваме с моя съпруг за второ дете. Имаме дъщеря на 6 години, която бе зачената нормално на втория месец опити и родена със секцио без усложнения.
Съпругът ми има направени 2 спермограми. Едната показа морфология 2%, другите показатели бяха добри. Пи известно време андрозитол, селен и витамин Ц. Втората СГ беше с много влошени показатели и заключение остра олигоастенотератозооспермия. Тя беше направена след като беше пил алкохол в дните на въздържание, въпреки че знаем, че не трябваше.
Съпругът ми смята, че СГ не е достоверна и отказва да приеме, че има проблем.
Опитвам се да го убедя, че трябва да предприемем някакви последващи стъпки, но и на самата мен не ми е ясно какви точно. Какво бихте ме посъветвали? Към какъв специалист да се насочим?
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #481 -: Ноември 13, 2015, 17:34:57 pm »
здравейте !
значи направих си спермограма и ми казаха че резултатите не са добри и да отида на уролог ...
може ли някой да ми каже с тези резултати дали бих могъл да стана баща ?
резултатите са следните :

Обем на еякулата :6ml
pH : 8
подвижност
бързо прогресивно дв-е :5%
бавно прогресивно дв-е: 25%
локално дв-е :20%
неподвижни :50%
брой
(mill/ml): 15 937 500
(mill/ejak): 95 625 000
морфология
нормална форма: 58%
дефект в главата: 23%
дефект в ср.част: 1%
дефект в опашката: 14%
кръгли клетки (mill/ml): 4%
левкоцити(mill/ml) 10-15 на поле 400x
a-Glucosidase/епидими/(≥11mu/ejak)
Fructoze/сем.мехурчета/(≥13umol/ejak)
Zink/простата/(≥2.4umol/ejak)
забележки
MTA (2-10U/1)
LH (1-7 U/1)
Prolaktin (≤500 mU/1)
Testosteron (≥12 nmol/1)
Estradiol (≤250 pmol/1)
SHBG (11-71 nmol/1)
PSA (<4 ng/ml)

Благодаря предварително за отговорите !!!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #482 -: Ноември 14, 2015, 22:05:02 pm »
Здравейте. Имам нужда от малко помощ при разчитане на спермограмата на мъжа ми. Толкова ли е зле положението? Ще посетим уролог следващата седмица.

 Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл/Total sperm count/1ml/: 62.7 млн. (20.10/ml)
Нормокинетични сперматозоиди (А+B) /normokinetic sperm cells/: 33.7%(≥50%)
A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 20.1%
B. с бавни ЛПД 13.6%
Хипокинетични /hypokinetic/:16.6%
акинетични /akinetic/: 49.7%
концентрация нормокинетични сперм. (A+B)/1мл/normokinetic sperm cells concentration/: 21.13 млн. (10.10/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 126.78 млн. (20.10/ml) в обема /Total concentration
of normokinetic sperm in the volume/
Заключение /Conclusion and recommendation/: Asthenozoospermia

Благодаря ви.

Има проблем само с подвижността, и то не много голям. Но не виждам морфология на сперматозоидите.

Здравейте,

вече имаме и оценка по Крюгер. Ето резултатите.
Оценка на морфологията по Kruger'sstrict criteria.
Нормални(%):7
Абнормални (%) : 93
Тератозооспермичен индекс (макс. стойност: 4.0) : 1.23
 Деформационен индекс (макс. стойност: 3.0) : 1.15
Нормални : 14
Аморфна глава : 185
Шийни дефекти : 17
Опашни дефекти : 21
 Цитоплазмен дефект : 7

Моля Ви за коментар. Толкова ли е зле положението?
И попита Бог жената: "Какво искаш от живота?"
"Щастие!" - каза жената.
И Бог изпрати детето...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #483 -: Ноември 24, 2015, 17:07:24 pm »
Здравейте изпратих ви изследванията и спермограмата на посочения майл.Когато ви е удобно и имате време може да погледнете.Благодаря :)

Готово. Пиши как се развиват нещата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #484 -: Ноември 24, 2015, 17:10:15 pm »
Д-р Даскалова, здравейте! Имам нужда от съвет.
От 2 години опитваме с моя съпруг за второ дете. Имаме дъщеря на 6 години, която бе зачената нормално на втория месец опити и родена със секцио без усложнения.
Съпругът ми има направени 2 спермограми. Едната показа морфология 2%, другите показатели бяха добри. Пи известно време андрозитол, селен и витамин Ц. Втората СГ беше с много влошени показатели и заключение остра олигоастенотератозооспермия. Тя беше направена след като беше пил алкохол в дните на въздържание, въпреки че знаем, че не трябваше.
Съпругът ми смята, че СГ не е достоверна и отказва да приеме, че има проблем.
Опитвам се да го убедя, че трябва да предприемем някакви последващи стъпки, но и на самата мен не ми е ясно какви точно. Какво бихте ме посъветвали? Към какъв специалист да се насочим?

Ако смята, че спермограмата не е достоверна, нека направи нова. Разбира се, в специализиран център.

Поздрави!:)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #485 -: Ноември 24, 2015, 17:18:09 pm »
здравейте !
значи направих си спермограма и ми казаха че резултатите не са добри и да отида на уролог ...
може ли някой да ми каже с тези резултати дали бих могъл да стана баща ?

Здравей, енчо!

Направи първо една спермограма в специализиран център. Можеш да си избереш такъв близо до мястото, на което живееш.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #486 -: Ноември 24, 2015, 17:22:28 pm »
Здравейте. Имам нужда от малко помощ при разчитане на спермограмата на мъжа ми. Толкова ли е зле положението? Ще посетим уролог следващата седмица.

 Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл/Total sperm count/1ml/: 62.7 млн. (20.10/ml)
Нормокинетични сперматозоиди (А+B) /normokinetic sperm cells/: 33.7%(≥50%)
A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 20.1%
B. с бавни ЛПД 13.6%
Хипокинетични /hypokinetic/:16.6%
акинетични /akinetic/: 49.7%
концентрация нормокинетични сперм. (A+B)/1мл/normokinetic sperm cells concentration/: 21.13 млн. (10.10/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 126.78 млн. (20.10/ml) в обема /Total concentration
of normokinetic sperm in the volume/
Заключение /Conclusion and recommendation/: Asthenozoospermia

Благодаря ви.

Има проблем само с подвижността, и то не много голям. Но не виждам морфология на сперматозоидите.

Здравейте,

вече имаме и оценка по Крюгер. Ето резултатите.
Оценка на морфологията по Kruger'sstrict criteria.
Нормални(%):7
Абнормални (%) : 93
Тератозооспермичен индекс (макс. стойност: 4.0) : 1.23
 Деформационен индекс (макс. стойност: 3.0) : 1.15
Нормални : 14
Аморфна глава : 185
Шийни дефекти : 17
Опашни дефекти : 21
 Цитоплазмен дефект : 7

Моля Ви за коментар. Толкова ли е зле положението?

Здравей, Сърчице!

Има отклонения в спермалните показатели, така че трябва да се оцени репродуктивната история и да се направи още една спермограма. След това лекар да прецени с какво да продължите. Какво каза урологът?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #487 -: Декември 15, 2015, 16:53:45 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Опитваме се с мъжа ми да си имаме дете от 1,5 г. И двамата сме на 32 г. Аз нямам проблеми(освен високи НК клетки).Спермограмата на мъжа ми е следната:брой-180-200 млн., концентрация 50 млн./1 мл., подвижност-70-80 %, но морфологията ни е 2-4 %(на последната беше 4%).Въпросът ми е дали да пробваме още няколко инсеминации, имам една неуспешна или ин-витро на ЕЦ докато чакаме заповедта от фонда. Имаме ли шанс да се получат нещата по този начин или да чакаме за стимулирано ИКСИ, защото никой не ни спомена варианта за ИКСИ на ЕЦ, не искам да питам и лекаря си, защото мисля да го сменям. Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #488 -: Декември 20, 2015, 17:34:32 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Опитваме се с мъжа ми да си имаме дете от 1,5 г. И двамата сме на 32 г. Аз нямам проблеми(освен високи НК клетки).Спермограмата на мъжа ми е следната:брой-180-200 млн., концентрация 50 млн./1 мл., подвижност-70-80 %, но морфологията ни е 2-4 %(на последната беше 4%).Въпросът ми е дали да пробваме още няколко инсеминации, имам една неуспешна или ин-витро на ЕЦ докато чакаме заповедта от фонда. Имаме ли шанс да се получат нещата по този начин или да чакаме за стимулирано ИКСИ, защото никой не ни спомена варианта за ИКСИ на ЕЦ, не искам да питам и лекаря си, защото мисля да го сменям. Благодаря!

Здравей, rendji!

Ако при тебе всичко е наред, а в има само отклонение в морфологията на сперматозоидите, няма как да кандидатствате за финансиране от фонда, защото не отговаряте на критериите му. Интересно ми е как сте подали документи.

Медицински правилно е първо да опитате да откриете причината за лошата морфология и да я отстраните или излекувате, след което да преминете на вариант асистирана репродукция, инсеминация или нещо друго. Причините могат да са от разнообразно естество, напр. работа с токсини, шофиране, тютюнопушене, варикоцеле, високо кръвно налягане, диабет, наднормено тегло и т.н. Разбира се, ин витро на естествен цикъл също е вариант. Решението зависи и от други фактори, които е най-добре да се обсъдят с гинеколог.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #489 -: Декември 23, 2015, 12:37:25 pm »
Здравейте отново д-р Даскалова.
Благодаря Ви за отговора. Имам още няколко въпроса ако не ви притеснявам да ми отговорите, защото съм много притеснена и не спирам да плача от вчера. Бяхме на консултация при много известен лекар и той назначи генетични изследвания на мъжа ми-микрокоделеции върху Y хромозомата, кариограма и SDI тест и ни каза,че ако тези резултати излязат лоши нямало как да се работи със спермата на мъжа ми и може да се наложи да ползваме донор, което силно ме изплаши.
Това възможно ли е след като има 200 млн.сперматозоиди и добре подвижни да не се намерят няколко за да се използват при ИКСИ и да се наложи да се използва донор?
Благодаря Ви много.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #490 -: Декември 23, 2015, 13:54:12 pm »
Здравейте отново д-р Даскалова.
Благодаря Ви за отговора. Имам още няколко въпроса ако не ви притеснявам да ми отговорите, защото съм много притеснена и не спирам да плача от вчера. Бяхме на консултация при много известен лекар и той назначи генетични изследвания на мъжа ми-микрокоделеции върху Y хромозомата, кариограма и SDI тест и ни каза,че ако тези резултати излязат лоши нямало как да се работи със спермата на мъжа ми и може да се наложи да ползваме донор, което силно ме изплаши.
Това възможно ли е след като има 200 млн.сперматозоиди и добре подвижни да не се намерят няколко за да се използват при ИКСИ и да се наложи да се използва донор?
Благодаря Ви много.

Не ме притесняваш заради въпросите, а заради посоката, в която вървите. Назначаването на определени тестове трябва да следва медицинската логика. При такъв висок брой сперматозоиди няма как да има микроделеции на Y хромозома, т.е. този тест е нелогичен и излишен. Също така не се очаква да има такива отклонения в кариограмата, които биха наложили обмислянето на преминаване към донорски сперматозоиди. Разбира се, може да има вродени генетични дефекти, които налагат коментар преди асистирана репродукция, доколкото могат да бъдат предадени в поколението. И накрая, тестовете за ДНК фрагментация, макар да имат своето приложение в диагностичния процес, са доста спорни откъм прогностична стойност. С други думи, ако има проблеми при SDI, то по-скоро ще трябва да се търсят причините за този проблем и да се лекуват, и чак на втори етап, ако не се успее с лечение, да се мисли за донор.

Спри да плачеш, нямаш основание за тревога на този етап. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #491 -: Декември 29, 2015, 12:26:03 pm »
Благодаря Ви много. Весело посрещане на Новата година  :)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #492 -: Януари 01, 2016, 12:03:25 pm »
 Здравейте и за много години...Дано 2016 бъде мтого усхешна за вкички ни.Имам следното запитване..освен лошата спермограма с диагноза азооспермия.Направихме и генетични изследвания потвърди се микроделеций на У хромозомата...а сега на къде?При това положение изходът само с донорски материал ли е?ще бъда благодарна ако бъдете откровенни с мен...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #493 -: Януари 04, 2016, 13:50:14 pm »
За много години! Пожелавам ви 2016 г. да ви донесе много любов и здраве. И нека е по-добра от изминалата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #494 -: Януари 04, 2016, 13:53:04 pm »
Здравейте и за много години...Дано 2016 бъде мтого усхешна за вкички ни.Имам следното запитване..освен лошата спермограма с диагноза азооспермия.Направихме и генетични изследвания потвърди се микроделеций на У хромозомата...а сега на къде?При това положение изходът само с донорски материал ли е?ще бъда благодарна ако бъдете откровенни с мен...

Здравей, Мария! Добре е, че сте пуснали генетични изследвания, както ви посъветвах. За съжалени, резултатът от тях не е добър. Но аз винаги съм смятала, че е по-добре човек да е наясно какво му е състоянието, а не да се самозалъгва и да се надява напразно.

Микроделециите на У хромозома са група генетични дефекти. В зависимост от това, кой точно участък от У хромозомата е засегнат, сперматогенезата може да бъде изцяло потисната, т.е. да няма производство на никакви сперматозоиди или, в по-добрия вариант, да има единични огнища на сперматогенеза. Това е на теория. На практика лично аз не съм срещала пациент с този генетичен проблем и налични сперматозоиди.

Възможно е да се мисли за търсене на сперматозоиди в тестисите по оперативен път. Трябва да имате предвид, че дори и да се открият витални сперматозоиди, има риск за т.нар. вертикален пренос на генетичното заболяване, т.е. то да се предаде на децата. В конкретния случай момчетата ще са носители на дефекта, което на теория ви дава право, ако има ембриони, да се приложи методика за селекция на пола. Помислете дали сте готови да преминете през това - емоционално, финансово ...

И накрая, но не по важност, трябва да се мисли и за неговото общо здраве, не само за възможностите му за репродукция.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #495 -: Януари 22, 2016, 21:46:24 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Това е спермограмата на приятеля ми, правена е лятото и след това има направена още една, която е с почти същите параметри. Чакаме си заповедта от Фонда през лятото, но според Вас много ли са отчайващи тези резултати? Лекарката ни каза, че ще трябва да правим ИКСИ с ИМСИ, но се притеснявам дали изобщо ще са му останали сперматозоиди докато дойде време за опита :( Андролога му е изписал някакви прахчета, които да пие 3 месеца, но му обяснил да не очаква кой знае какво подобрение. За информация е опериран 2 пъти от варикоцеле преди години.

Концентрация на сперматозоидите: 1 млн/мл
Общ брой сперматозоиди в еякулата: 2,8 млн
Обща подвижност на сперматозоиди: 5%
% сперматозоиди с нормокинеза: 2
% сперматозоиди с хипокинеза: 3
% сперматозоиди с акинеза: 95

Брой нормокинетични сперматозоиди: 20 000
Общ брой нормокинетични сперматозоиди: 56 000
« Последна редакция: Януари 22, 2016, 22:17:28 pm от Blagorodna88 »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #496 -: Януари 23, 2016, 13:49:19 pm »
Здравей Мели.Направиха биопсия на мъжа ми и не се откриха сперматозойди.Имам следния въпрос.Логично ли е според вас,да се взема материал за изследване от десния тестис?Питам се не е ли редно да се ппонерят и двата,да се види дали има запушване на канали...?ИИма ли смисъл да се повтори биопсията съответно при друг лекар?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #497 -: Януари 28, 2016, 18:26:30 pm »
Здравейте, д-р Даскалова! Това е спермограмата на приятеля ми, правена е лятото и след това има направена още една, която е с почти същите параметри. Чакаме си заповедта от Фонда през лятото, но според Вас много ли са отчайващи тези резултати? Лекарката ни каза, че ще трябва да правим ИКСИ с ИМСИ, но се притеснявам дали изобщо ще са му останали сперматозоиди докато дойде време за опита :( Андролога му е изписал някакви прахчета, които да пие 3 месеца, но му обяснил да не очаква кой знае какво подобрение. За информация е опериран 2 пъти от варикоцеле преди години.

Концентрация на сперматозоидите: 1 млн/мл
Общ брой сперматозоиди в еякулата: 2,8 млн
Обща подвижност на сперматозоиди: 5%
% сперматозоиди с нормокинеза: 2
% сперматозоиди с хипокинеза: 3
% сперматозоиди с акинеза: 95

Брой нормокинетични сперматозоиди: 20 000
Общ брой нормокинетични сперматозоиди: 56 000

Здравей, Blagorodna!

Спермалните показатели наистина са доста под нормата, което е причина да ви се предложи ин витро оплождане с предварително селектирани сперматозоиди. Дали ще има сперматозоиди или не зависи от причината за влошената сперматогенеза. При някои причини, напр. ако има генетичен дефект, увреждането е трайно и спермалните показатели са относително стабилни. При други причини, напр. хормонален проблем, е възможно нелекуването му да доведе до пълно потискане на производството на сперматозоиди. Ако има напр. бактериална инфекция, лечението й би подобрило показателите. Ако пък има професионален риск, примерно работи с гонадотоксини, колкото е по-дълга експозицията, толкова е по-сериозно увреждането. И т.н.

С други думи, ако не се знае причината за това състояние, то и няма как да се прогнозира в каква посока ще се движат нещата.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #498 -: Януари 28, 2016, 18:35:27 pm »
Здравей Мели.Направиха биопсия на мъжа ми и не се откриха сперматозойди.Имам следния въпрос.Логично ли е според вас,да се взема материал за изследване от десния тестис?Питам се не е ли редно да се ппонерят и двата,да се види дали има запушване на канали...?ИИма ли смисъл да се повтори биопсията съответно при друг лекар?

Здравей, Мария!

Съжалявам, че не са открити сперматозоиди. Все пак при повечето микроделеции на Y хромозома това е по-вероятният резултат. На въпроса ти дали не е добре да се вземе материал и от другия тестис, отговорът е принципно да, но така или иначе това не е направено. Вероятно така сте се разбрали с лекаря преди процедурата или просто не сте уточнили обемът на операцията. Все пак при вземането на част от паренхима на тестиса се нарушава частично неговата функция, което е основание да не се биопсират и двата тестиса. Затова ние предпочитаме възможно най-щадящия метод за биопсия, това е TEFNA. Тази методика дава възможност да се биопсират и двата тестиса, през множество пункционни места, като се търсят запазени огнища на сперматогенеза чрез аспирация на много малка част от паренхима, без да се нарушава работата му като жлеза с вътрешна секреция. Колкото до каналите, проходими или не, биопсията е направена с цел да се установи има ли производство на сперматозоиди. Ако няма, семепроводите така или иначе няма да ни помогнат.

Изпрати ми, ако искаш, хистологичното заключение.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #499 -: Февруари 02, 2016, 10:04:46 am »
За жалост ние нямаме хистологично заключение,та и затова се чудехме защо не ни е направено такова но....Благодаря ви за инфопмацията и отделеното време явно ще трябва да пробваме с донор.Есках да питам задължителна ли е цветната снимка при мен ако решим да правим инсеминация ?