0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #460 -: Септември 29, 2015, 00:03:58 am »

Здравей, nikcho1!

Първо трябва да се направи опит за изясняване на причините за влошената сперматогенеза. При тебе една вероятна причина е намаления обем на тестиса, който е след орхидопексия, но е редно да се потърсят и други възможни причини. В тази статия съм се постарала да ги опиша накратко и схематично как се постига това - Диагностика на мъжкия инфертилитет - 1 част и Диагностика на мъжкия инфертилитет - 2 част.

Трябва и да си намериш специалист, който да се ангажира с твоя проблем, да ти назначава изследванията, да коментира резултатите и да назначава лечение.

Опит за инсеминация също може да се направи, ако няма противопоказания при жена ти и ако резултатите след обработка на еякулата са добри.

Успех! :)
Благодаря за отговорът. Точно там е работата, че като отидох първият път, с лошите резултати, лекарят директно ми каза, че сме за инвитро и то за ИКСИ оплождане(А ние не искаме да стигаме до там). Не можах да разбера на какво се дължат проблемите ми. Останах с впечатлението, че всичко е в резултат на това че само единият тестис функционира нормално. Ще послушам съвета ви и ще се опитам да разбера има ли и други причини и дали може да ги излекуваме :)
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #461 -: Октомври 07, 2015, 21:06:14 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Може ли да коментирате следната спермограма? Имаме ли шанс за подобряване и спонтанно забременяване или да се надяваме само на ин витро?
http://prikachi.com/images.php?images/105/8394105w.jpg
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #462 -: Октомври 10, 2015, 18:16:14 pm »
Здравейте, д-р Даскалова. Може ли да коментирате следната спермограма? Имаме ли шанс за подобряване и спонтанно забременяване или да се надяваме само на ин витро?
http://prikachi.com/images.php?images/105/8394105w.jpg

Здравей, Fluffieta!

Спермограмата, за съжаление, не е изследване, което може да даде отговор на въпросите ти дали имате шанс за подобряване и спонтанно забременяване. Спермограмата е само първа стъпка към уточняване на репродуктивните способности на мъжа. От изследването се вижда, че има проблеми в сперматогенезата - концентрацията на сперматозоиди в мл е под норма, както и процентите на нормокинетични сперматозоиди и на морфологично нормални сперматозоиди. Това е отразено и в заключението от изследването.

Следват две неща. Първото е да се изясни причината за влошената сперматогенеза. Това се постига, като първо се оцени репродуктивната история - при срещата с лекар се уточнява дали има заболявания, операции, травми, алергии, дали приема лекарства, има рискове от страна на професията и начина на живот и т.н. След това се назначават допълнителни изследвания и консултации с други специалисти, и според показателите следва лечение. Едва тогава може да се даде отговор дали има шанс за подобрение.

Вторият въпрос е финансов - дали искате да кандидатствате за финансиране към Център за асистирана репродукция. За целта трябва ти да си под 43 години и да имаш ФСХ под 12,5. За съпруга ти се изисква още една спермограма най-малко 1 месец след първата в друг център, който има регистрация по чл. 131 от Закона за здравето и консултация с уролог.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #463 -: Октомври 12, 2015, 13:30:54 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
извинявам се предварително, ако вече сте коментирали подобни на моите въпроси, но не успях да намеря из темите.
Накратко: направена обикновена спермограма с лош резултат (в репродуктивна клиника), изписани витамини ортомол фертил плюс и назначена разширена спермограма след 2 месеца. Разширената спермограма, която направихме беше с още по-лоши показатели, но партньора ми не е успял да събере цялото количество в контейнера ( паднало е извън него и не е могъл да каже,коя от фракциите е събрана). Сега ни предстои нова разширена спермограма, а това което ни притеснява е дали ще успее да събере количеството в контейнера, за да не плащаме отново за недостоверни(компроментирани) резултати и да не знаем все още какъв е реалният анализ. Въпроса ми е следния: може ли да се използват специалните презервативи, за даване на материал чрез мастурбация на място в лабораторията или има друг начин, чрез който партньора ми да е по-спокоен, че ще успее да събере всичко?
Не сме от София, където е клиниката,която посещаваме, а времето ни от мястото,където сме отседнали до клиниката е около 1час.
И още един въпрос: има ли определени критерии относно количеството или друг показател на спермограмата за прилагане на ИМСИ?
Благодаря Ви предварително!


Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #464 -: Октомври 16, 2015, 17:53:49 pm »
Здравейте д-р Даскалова..Искам първо да се извиня ако темата се повтаря..Но наистина съм доста притеснена.Преди броени дни излезе резултата от спермограмата:Азооспермия..Изчетох доста за тази диагноза,и все повече се притеснявам..Аз съм на 25 а м..на 27 .Какво следва от тук нататък мога ли да се надявам за детенце...Благодаря ви предварително.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #465 -: Октомври 18, 2015, 21:12:34 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
извинявам се предварително, ако вече сте коментирали подобни на моите въпроси, но не успях да намеря из темите.
Накратко: направена обикновена спермограма с лош резултат (в репродуктивна клиника), изписани витамини ортомол фертил плюс и назначена разширена спермограма след 2 месеца. Разширената спермограма, която направихме беше с още по-лоши показатели, но партньора ми не е успял да събере цялото количество в контейнера ( паднало е извън него и не е могъл да каже,коя от фракциите е събрана). Сега ни предстои нова разширена спермограма, а това което ни притеснява е дали ще успее да събере количеството в контейнера, за да не плащаме отново за недостоверни(компроментирани) резултати и да не знаем все още какъв е реалният анализ. Въпроса ми е следния: може ли да се използват специалните презервативи, за даване на материал чрез мастурбация на място в лабораторията или има друг начин, чрез който партньора ми да е по-спокоен, че ще успее да събере всичко?
Не сме от София, където е клиниката,която посещаваме, а времето ни от мястото,където сме отседнали до клиниката е около 1час.
И още един въпрос: има ли определени критерии относно количеството или друг показател на спермограмата за прилагане на ИМСИ?
Благодаря Ви предварително!

Здравей, rosss!

По принцип непълна проба не бива да се анализира или, ако това е наложително, трябва да се отбележи в бланката и да се има предвид при консултацията с лекар. Така че е трябвало да каже на хората в центъра, че пробата не е пълна. Разбира се, вариантът с използването на специален презерватив винаги може да се приложи, той се дава от клиниката, но използването му не е много лесно, тъй като е по-твърд от обикновения, изработен е от полиуретан, а не от латекс и не е лубрикиран.

Колкото до ИМСИ, има критерии, по които се решава дали да се ползва ИМСИ или само ИКСИ. Критериите зависят от методиката, възприета в съответното лечебно заведение и включват детайлна предварителна оценка на витални и подвижни сперматозоиди в реално време по отношение на техните параматри и с използването на камера с голямо увеличение и съответен софтуер.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #466 -: Октомври 18, 2015, 21:35:18 pm »
Здравейте д-р Даскалова..Искам първо да се извиня ако темата се повтаря..Но наистина съм доста притеснена.Преди броени дни излезе резултата от спермограмата:Азооспермия..Изчетох доста за тази диагноза,и все повече се притеснявам..Аз съм на 25 а м..на 27 .Какво следва от тук нататък мога ли да се надявам за детенце...Благодаря ви предварително.

Здравей, Мария!

Не е проблем темите да се повтарят. Разбирам притеснението ти. Това, което следва да се направи оттук нататък, е първо да се провери дали наистина е азооспермия чрез повторна спермограма. Това трябва да стане в репродуктивна клиника, а не в клинична лаборатория. Едновременно с това може да се направи и тест за ретроградна еякулация.

Ако наистина няма сперматозоиди, трябва да се направи опит за уточняване на вида и причината за азооспермия с поредица изследвания, прегледи и консултации с различни специалисти. В някои от случаите има запазена сперматогенеза, т.е. сперматозоиди се произвеждат, но има проблем по пътя на доставявнето им. В друга част от случаите сперматогенезата е силно подтисната или изцяло липсваща.

Причините за тези състояния могат да бъдат генетични, хормонални, анатомични, дегенеративни и т.н. и за всички тях има тестове. Ако се установи причина, тя трябва да се премахне или излекува и да се направи опит за стимулиране и възстановяване на сперматогенезата. В случаите, когато не може да се открие причина, може да се опита да се приложи техника за извличане на сперматозоиди от тестиса или епидидима.

Можеш да ми изпратиш на мейла спермограмата, ако не желаеш да го правиш публично.

Кураж, още не всичко е загубено.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #467 -: Октомври 19, 2015, 15:05:43 pm »
Здравейте. Имам нужда от малко помощ при разчитане на спермограмата на мъжа ми. Толкова ли е зле положението? Ще посетим уролог следващата седмица.

 Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл/Total sperm count/1ml/: 62.7 млн. (20.10/ml)
Нормокинетични сперматозоиди (А+B) /normokinetic sperm cells/: 33.7%(≥50%)
A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 20.1%
B. с бавни ЛПД 13.6%
Хипокинетични /hypokinetic/:16.6%
акинетични /akinetic/: 49.7%
концентрация нормокинетични сперм. (A+B)/1мл/normokinetic sperm cells concentration/: 21.13 млн. (10.10/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 126.78 млн. (20.10/ml) в обема /Total concentration
of normokinetic sperm in the volume/
Заключение /Conclusion and recommendation/: Asthenozoospermia

Благодаря ви.
И попита Бог жената: "Какво искаш от живота?"
"Щастие!" - каза жената.
И Бог изпрати детето...
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #468 -: Октомври 19, 2015, 18:26:52 pm »

Здравей, rosss!

По принцип непълна проба не бива да се анализира или, ако това е наложително, трябва да се отбележи в бланката и да се има предвид при консултацията с лекар. Така че е трябвало да каже на хората в центъра, че пробата не е пълна. Разбира се, вариантът с използването на специален презерватив винаги може да се приложи, той се дава от клиниката, но използването му не е много лесно, тъй като е по-твърд от обикновения, изработен е от полиуретан, а не от латекс и не е лубрикиран.

Колкото до ИМСИ, има критерии, по които се решава дали да се ползва ИМСИ или само ИКСИ. Критериите зависят от методиката, възприета в съответното лечебно заведение и включват детайлна предварителна оценка на витални и подвижни сперматозоиди в реално време по отношение на техните параматри и с използването на камера с голямо увеличение и съответен софтуер.

Поздрави!
[/quote]

Здравейте д-р Даскалова,
Относно непълната проба е казал и е отбелязано в изследването, но както Вие казвате и както е коментирал ембриолога - не е трябвало да правим изследването в този случай. Хубавото е, че спермограмата от този месец е с много добри показатели и се надявам да нямаме повече стрес от несъбрано количество, лоши показатели или нещо друго :D
Благодаря Ви много за отговора!


*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #469 -: Октомври 20, 2015, 19:32:05 pm »
Здравейте. Имам нужда от малко помощ при разчитане на спермограмата на мъжа ми. Толкова ли е зле положението? Ще посетим уролог следващата седмица.

 Обща концентрация на сперматозоиди/1 мл/Total sperm count/1ml/: 62.7 млн. (20.10/ml)
Нормокинетични сперматозоиди (А+B) /normokinetic sperm cells/: 33.7%(≥50%)
A. с бързи линеарни постъпателни движения (ЛПД) 20.1%
B. с бавни ЛПД 13.6%
Хипокинетични /hypokinetic/:16.6%
акинетични /akinetic/: 49.7%
концентрация нормокинетични сперм. (A+B)/1мл/normokinetic sperm cells concentration/: 21.13 млн. (10.10/ml)
Обща концентрация на нормокинетични сперм.: 126.78 млн. (20.10/ml) в обема /Total concentration
of normokinetic sperm in the volume/
Заключение /Conclusion and recommendation/: Asthenozoospermia

Благодаря ви.

Има проблем само с подвижността, и то не много голям. Но не виждам морфология на сперматозоидите.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #470 -: Октомври 20, 2015, 19:33:04 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
Относно непълната проба е казал и е отбелязано в изследването, но както Вие казвате и както е коментирал ембриолога - не е трябвало да правим изследването в този случай. Хубавото е, че спермограмата от този месец е с много добри показатели и се надявам да нямаме повече стрес от несъбрано количество, лоши показатели или нещо друго :D
Благодаря Ви много за отговора!

Само така. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #471 -: Октомври 29, 2015, 23:42:55 pm »

Здравейте д-р Даскалова,

Имам следния въпрос. Какво е влиянието на броя дни въздържание върху качеството на сперматозоидите? В клиниките имат изискване за спермограмата да бъде даден материал след въздържание не по-малко от 3 и не по-голямо от 5 дни. В реалността, как се отразяват дните почивка на качеството, подобряват или влошават качеството на материала? Колко дни въздържание водят до влошаване на материала и редовният секс "подобрява" качеството на материала? Какви други фактори могат да влошат спермограмата, за да ги избегнем? Благодаря Ви много!

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #472 -: Ноември 02, 2015, 15:29:33 pm »
Здравейте д-р Даскалова по-горе бях споделила за проблема на мъжа ми диагноза:азооспермия днес излязоха и резултатите от хормоналните изследвания.
FSh-19,25
LH- 5,72
TSH-1.351
PROGESTERON-3.17
Ще съм много благодарна ако ми дадете марко повече информация относно хормоните и има ли шанс при биопсия да се намирят годни за икси сперматозоиди.Благодаря предварително.
TESTOSTERON- 14.36
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #473 -: Ноември 10, 2015, 21:47:53 pm »

Здравейте д-р Даскалова,

Имам следния въпрос. Какво е влиянието на броя дни въздържание върху качеството на сперматозоидите? В клиниките имат изискване за спермограмата да бъде даден материал след въздържание не по-малко от 3 и не по-голямо от 5 дни. В реалността, как се отразяват дните почивка на качеството, подобряват или влошават качеството на материала? Колко дни въздържание водят до влошаване на материала и редовният секс "подобрява" качеството на материала? Какви други фактори могат да влошат спермограмата, за да ги избегнем? Благодаря Ви много!

Здравей, Mirracles!

Изискванията за определен срок сексуално въздържание е поради факта, че нормата е изработена именно за такъв срок. За целите на изследването той трябва да се спазва. В реалността при някои мъже показателите са по-добри на 2 дни сексуално въздържание, при други - на повече от 5, при трети - след серийни ежедневни еякулации и т.н. С други думи е индивидуално. За целите на постигане на бременност стандартната препоръка е да се прави секс всеки ден или през ден около овулацията, т.е. да няма повече от 2 пропуснати дни, като това е и във връзка с биологичния цикъл на яйцеклетката.

Множество фактори могат да влошат сперматогенезата, като заболявания, особено придружени с висока телесна температура, инфекции, дистрес, тютюнопушене, прием на някои лекарства, топлина около тестисите, колоездене, травми и т.н.
« Последна редакция: Ноември 10, 2015, 22:20:35 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #474 -: Ноември 10, 2015, 21:52:09 pm »
Здравейте д-р Даскалова по-горе бях споделила за проблема на мъжа ми диагноза:азооспермия днес излязоха и резултатите от хормоналните изследвания.
FSh-19,25
LH- 5,72
TSH-1.351
PROGESTERON-3.17
Ще съм много благодарна ако ми дадете марко повече информация относно хормоните и има ли шанс при биопсия да се намирят годни за икси сперматозоиди.Благодаря предварително.
TESTOSTERON- 14.36

Мария, това чии хормони са?

Първоначалната оценка на мъж с азооспермия трябва да включва следните 4 стъпки:
1. Спермограма. Правят се поне 2 спермални анализа, със спазени изисквания на СЗО за центрофугиране и старателно изследване на седимента за наличие на сперматозоиди и незрели клетки на сперматогенезата. Освен липсата на сперматозоиди, от значение са и други показатели на спермалния анализ, като обем, киселинност (рН), биохимични маркери (фруктоза), наличие на признаци за възпалителен процес, микроорганизми, еритроцити, левкоцити, епителни клетки и т.н.
2. Медицинска история. Тя включва оценка от лекар за
- прекарани заболявания в детството (напр. орхит, епидидимит, крипторхизъм)
- травми и операции в областта на корема и таза
- инфекции (епидидимит, орхит, уретрит)
- прием на лекарства
- предишна химиотерапия или радиотерапия
- експозиция на гонадотоксини
- фамилни заболявания (вродени малформации, психични заболявания, кистозна фиброза)
- проблеми с фертилността на близки кръвни роднини
- деца от други партньори
- провеждано предходно лечение във връзка с безплодие и т.н.
3. Физикален преглед. Той трябва да оцени:
- наличие, форма, консистенция и обем на тестисите
- вторични полови белези
- данни за хормонален проблем
- наличие на семепроводи
- наличие и консистенция на надсеменници
- обем заемащи процеси
- наличие на варикоцеле
и други
4. Хормонален статус. Минималният набор хормони включва ФСХ и тестостерон, желателно е заедно с тях да се изследват ЛХ, естрадиол и пролактин.

Едва тогава и в зависимост от данните, получени от първоначалната оценка, се продължава с последващите мерки за изясняване на състоянието.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #475 -: Ноември 10, 2015, 22:15:29 pm »
Д-р Даскалова,

Благодаря много за отделеното време и изчерпателния отговор!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #476 -: Ноември 10, 2015, 22:20:54 pm »
Д-р Даскалова,

Благодаря много за отделеното време и изчерпателния отговор!

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #477 -: Ноември 11, 2015, 10:04:19 am »
Здравейте отново тези хормони са на мъжа ми.Фсх-то ни е 19.7.Ходихве и при андролог каза че тестисите и каналите са добре.Поиска да повторим спермограмата като я центруфогира.Края на месеца ще пускаме генетични изследвания.Може ли да ме насочите кои генетични изследвания да пуснем?Благодаря предварително :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #478 -: Ноември 11, 2015, 11:28:53 am »
Здравейте отново тези хормони са на мъжа ми.Фсх-то ни е 19.7.Ходихве и при андролог каза че тестисите и каналите са добре.Поиска да повторим спермограмата като я центруфогира.Края на месеца ще пускаме генетични изследвания.Може ли да ме насочите кои генетични изследвания да пуснем?Благодаря предварително :)

Мария, при мъже с репродуктивни проблеми има алгоритъм - план, поредица от стъпки, които се предприемат в определена последователност и в зависимост от тях се определя кои ще са следващите стъпки - изследвания, консултации, прегледи и лечение. Няма как да се пропуснат част от стъпките и да се отиде на следващия етап. Ако това се случи, има риск нещо да се пропусне, а друго да се направи не в определения за това ред.

С други думи, за да ти дам коректен отговор на въпроса кои генетични изследвания да направите, трябва да имам информация от първоначалните изследвания - посочила съм ти ги в 4 точки в предходния отговор. Според тях се препоръчва да се направят едни или други генетични изследвания, в някои случаи се налага такива да се пускат и при партньорката, защото има дефекти, които се унаследяват и от двамата родители. Ако искаш, изпрати ми всичко, което имаш до момента, на адрес mariela.daskalova@gmail.com и ще ги прегледам. На адреса, който си оставила при регистрацията, съм ти изпратила и въпросник за оценка на репродуктивната история.
« Последна редакция: Януари 01, 2016, 14:49:48 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #479 -: Ноември 12, 2015, 09:32:34 am »
Здравейте изпратих ви изследванията и спермограмата на посочения майл.Когато ви е удобно и имате време може да погледнете.Благодаря :)