0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #440 -: Юли 07, 2015, 18:24:20 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
И аз имам нужда от професионално съдействие.
Диагнозата ми е ИЯР или НЯР, вс още със сигурност не могат да кажат. На 44 г. от вече 8 месеца нямам цикъл, като това стана изведнъж, веднага след махането на спиралата. МЦ не дойде нито веднъж, въпреки, че минах през няколко терапии - промолут-нор, климонорм за 2 месеца, и последно дуфастон за 21 дена - никакъв резултат! МЦ няма! Имам Хашимото от 2 години и преди да започна лечение с Л-тироксин, имах проблеми с цикъла. След това всичко се нормализира и с махането на спиралата нещо стана?! Спиралата беше копър-те, нехормонална.
Как е възможно да ми спре цикъла изведнъж и да не се повлиява от никакви лекарства? Ние така или иначе, вече сме решили да пристъпим към донорска яйцеклетка, но все пак исках един разумен отговор на този въпрос. Дали има и други, по-силни медикаменти, които биха помогнали или не?
Благодаря предварително!

За съжаление, Vilia, такива неща се случват. Необичайно е, наистина, но едва ли ще мога да ти помогна повече от твоя гинеколог. Разбира се, трябва да се оцени яйчниковата функция със стандартните методи на оценка, също така да се помисли за маточната лигавица, но тези неща така или иначе се коментират преди ин витро процедури, независимо със собствени или с донорска яйцеклетка.

Успех!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #441 -: Юли 07, 2015, 18:36:57 pm »
Здравейте и от мен за пореден път... Досаждам навсякъде няма как  :oops: :D
Прилагам снимка на новата  спермограма на мъжа ми http://sunshine11.snimka.bg/family/sp.870111
Искам да ви попитам за инсеминация според Вас как е ?
И освен селен с друго какво може да подобрим морфологията ?
И колко % трябва да е морфологията за инсеминация има ли изискване ?
Питам Ви за да знам дали да си даваме парите другия месец или да изкараме още 3 месеца на селен и андрозитол..
И един въпрос за мен.. Какво още може да покаже ЧХГ освен бременност..Защото доки каза , че теста е отрицателен , но според изследването искал да ме види между 7 и 10 ден на МЦ.Малко се притеснявам (даже доста)..Не видях хубаво резултата , защото го прибра.Мисля , че беше 0,3 или 0,17
БЛАГОДАРЯ ВИ !

Морфологията на сперматозоидите не е добра за инсеминация. Потърсихте ли причините за млошената му сперматогенеза? Какво стана с документите за ЦАР?

ЧХГ е било отрицателно, вероятно лекарят е искал да те види по друг повод, не във връзка с хормона.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #442 -: Юли 07, 2015, 18:59:13 pm »
Здравейте и от мен за пореден път... Досаждам навсякъде няма как  :oops: :D
Прилагам снимка на новата  спермограма на мъжа ми http://sunshine11.snimka.bg/family/sp.870111
Искам да ви попитам за инсеминация според Вас как е ?
И освен селен с друго какво може да подобрим морфологията ?
И колко % трябва да е морфологията за инсеминация има ли изискване ?
Питам Ви за да знам дали да си даваме парите другия месец или да изкараме още 3 месеца на селен и андрозитол..
И един въпрос за мен.. Какво още може да покаже ЧХГ освен бременност..Защото доки каза , че теста е отрицателен , но според изследването искал да ме види между 7 и 10 ден на МЦ.Малко се притеснявам (даже доста)..Не видях хубаво резултата , защото го прибра.Мисля , че беше 0,3 или 0,17
БЛАГОДАРЯ ВИ !

Морфологията на сперматозоидите не е добра за инсеминация. Потърсихте ли причините за млошената му сперматогенеза? Какво стана с документите за ЦАР?

ЧХГ е било отрицателно, вероятно лекарят е искал да те види по друг повод, не във връзка с хормона.

Поздрави!
Благодаря за отговора.
Ами причина конкретна не сме търсили :( просто лекъря му изписа селен и андрозитол и ще се молим да се покачи...Колко е хубаво да е % за инсе ?
Ще изчакаме 1 инсе и ще подадем документите докато правим още 2 примерно.
На мъжа ми му поставиха 5 системи Дексаметазон дали ще развали до тук постигнатото с спермограмата..и трябва ли да се пазим 1 2 месеца след тяхното поставяне?
Планувам посещение при вас колко предо това трябва да си запишем час?
Отново Благодаря !!!
« Последна редакция: Юли 07, 2015, 19:28:36 pm от strawberry_11 »
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #443 -: Юли 08, 2015, 15:25:34 pm »
Здравейте д-р Мели,

Споделям с вас резултатите от спермограмата на моя съпруг и ще съм безкрайно благодарна за вашето мнение. Спермограмата е направена на 1.6.2015, в болница Вита, след 3 дни въздържание. Препоръчано му е да пие Orthomol Fertil plus в продължение на три месеца, след което да си направи нова спермограма. Тук бих искала да допълня, че миналата година октомври месец (след 2 месеца опити) се получи зачеване, но и за съжаление спонтанен аборт в третата седмица. След това решихме да изчакаме известно време и сега от 3 месеца опитваме отново. Много обезпокоителни неща прочетох за тази диагноза, надявам се да ми дадете повече информация с оглед на отделните показатели и препоръчителни бъдещи стъпки. Благодаря предварително!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #444 -: Август 12, 2015, 15:50:53 pm »
здравейте,
бих искала да попитам дали спермограма със следните показатели  е подходяща за инсеминация
обем - 3,5
вискозитет, PH, левкоцити -норма
брой сперматозоиди на ml  - 63 375 000
брой спермотозиди еякулат - 221 812 500
нормокинетични / а+б/ - 24,6 %
а+б на ml - 15  590 250 и а+б еякулат  - 54 565 875
хипокинетични  - 29,2%
акинетични  - 46,2%
морфология по Крюгер - 9 процента /ако е необходимо ще опиша по подробно по морфологията видовете дефекти/
TZI - 1,29

SDI тест  - 7%

Благодаря
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #445 -: Август 25, 2015, 10:06:30 am »
Здравейте д-р Мели,

Споделям с вас резултатите от спермограмата на моя съпруг и ще съм безкрайно благодарна за вашето мнение. Спермограмата е направена на 1.6.2015, в болница Вита, след 3 дни въздържание. Препоръчано му е да пие Orthomol Fertil plus в продължение на три месеца, след което да си направи нова спермограма. Тук бих искала да допълня, че миналата година октомври месец (след 2 месеца опити) се получи зачеване, но и за съжаление спонтанен аборт в третата седмица. След това решихме да изчакаме известно време и сега от 3 месеца опитваме отново. Много обезпокоителни неща прочетох за тази диагноза, надявам се да ми дадете повече информация с оглед на отделните показатели и препоръчителни бъдещи стъпки. Благодаря предварително!

Показателите му като цяло не са лоши, концентрацията на сперматозоиди в мл е под нормата, както и процентът на сперматозоиди с нормална морфология е нисък. Ако няма подобрение при следващия спермален анализ, ще трябва да се потърси причината за влошените показатели. За целта трябва да открие лекар, който да се занимава с него, да му разкажете за репродуктивната си история - травми, операции, общи заболявания, вредни навици, алергии, прием на лекарства и т.н., след което ще го насочи какви допълнителни прегледи и изследвания да направи и евентуално какво лечение да се проведе.

Използвам питането ти, за да обърна внимание отново на една азбучна истина. Първоначалната оценка на мъжа включва две неща - репродуктивна история и спермограма. Пропускането на първата стъпка, което е стандартна практика в нашите репродуктивни центрове, е погрешно от медицинска гледна точка.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #446 -: Август 25, 2015, 10:10:29 am »
здравейте,
бих искала да попитам дали спермограма със следните показатели  е подходяща за инсеминация
обем - 3,5
вискозитет, PH, левкоцити -норма
брой сперматозоиди на ml  - 63 375 000
брой спермотозиди еякулат - 221 812 500
нормокинетични / а+б/ - 24,6 %
а+б на ml - 15  590 250 и а+б еякулат  - 54 565 875
хипокинетични  - 29,2%
акинетични  - 46,2%
морфология по Крюгер - 9 процента /ако е необходимо ще опиша по подробно по морфологията видовете дефекти/
TZI - 1,29

SDI тест  - 7%

Благодаря

Да, възможно е при тези показатели да се мисли за инсеминация, но решението кой метод от асистираната репродукция да се предложи зависи и от много други неща - възраст на жената, наличие на овулация, яйчников потенциал, състояние на маточните тръби, общо здравословно състояние и т.н.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #447 -: Август 26, 2015, 18:34:45 pm »
Много благодаря за отговора!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #448 -: Август 27, 2015, 14:28:41 pm »
Здравейте. Имам направени две спермограми през период от 3 месеца. Първата беше със заключение - Олигоастенотератозооспермиа, а втората (след три месеца пиене на Андрозитол сутрин и вечер и половин таблетка КостилБегит, само вечер) Астенотератозооспермия. Давам и малко подробности по втората спермограма:
Обем - 1,4мл. ; Цвят - опалесцентна; Вискзитет - нормален, втечняване 20мин.
Концентрация 24 млн/мл; Общ брой - 33,6млн./еяк.
Подвижност:
Тип А прогр. подвижни - 30%
Тип В непр. подв - 38%
тип С непод - 32%
Обща подвижност 68%, при първата са били 21%
Общ брой прогр. подвижни - 10,08млн./еякулат
Морфология:
Нормални форми 3%
Абнормални 97%
Дефект на главата - 88%; средна част - 8%; опашка 1%
При първата спермограма морфологията е била малко по различна - нормалните са били 4%; дефект на главата - 27%; на средната част 25% и на опашката 21%
 След първото изследване ходих на лекар, за да разбера причините за лошите резултати. Заключението му беше: Тестиси в норма; десен - 6мл орхидопексиран; ляв 17мл. Всичко др. ми е в норма и нямам варикоцеле. Но не разбрах на какво се дължат тези резултати. Дали на това, че само единият тестис  работи както трябва? Какво мога да направя за да си подобря резултатите?
Ще очаквам вашият отговор
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #449 -: Август 28, 2015, 22:03:28 pm »
Здравейте доктор Мели,
 
На 31 г. съм. Според доктора са ми малко яйцеклетките. Измерих си АМХ на 12 ден (докторът каза, че може д се измери по всяко време) и резултатът е 2.12. Как Ви се струва? :(
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #450 -: Август 30, 2015, 11:19:55 am »
Д-р Мели ,здравейте! Искам да ви попитам,възможно ли е да се извърши, инвитро процедура при наличието на 100% акинетични сперматозоиди?Виталност 20% живи.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #451 -: Септември 11, 2015, 16:32:18 pm »
Здравейте, д-р Мели. Бихте ли ми обяснили разликата м/у SDI тест и генетичния тест при мъжете. Съпругът ми е с тератозооспермия, по Крюгер 1%, който не се повлиява от никакви лекарства вече в продължение на година и половина. Имаме 1 неуспешно ин витро, с един 3-дневен ембрион, фрагментиран над 50%. От клиниката ни препоръчаха и двамата да си направим генетичен тест. Може ли да ми обясните каква е връзката м/у лошите генетични изследвания и фрагментацията при ембрионите? Само да спомена, че от първия си брак има дете и не съм имала проблеми при зачеването и износването му. Но детето е на 12 г., а 10 г. след неговото раждане ми откриха Хашимото. 
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #452 -: Септември 13, 2015, 03:18:39 am »
Здравейте докторе, искам да попитам дали сте чували за Embyogen, дали вече е в производство/употреба и дали има действително такива положителни качества, които му се приписват?
Благодаря
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #453 -: Септември 24, 2015, 20:27:32 pm »
Здравейте. Имам направени две спермограми през период от 3 месеца. Първата беше със заключение - Олигоастенотератозооспермиа, а втората (след три месеца пиене на Андрозитол сутрин и вечер и половин таблетка КостилБегит, само вечер) Астенотератозооспермия. Давам и малко подробности по втората спермограма:
Обем - 1,4мл. ; Цвят - опалесцентна; Вискзитет - нормален, втечняване 20мин.
Концентрация 24 млн/мл; Общ брой - 33,6млн./еяк.
Подвижност:
Тип А прогр. подвижни - 30%
Тип В непр. подв - 38%
тип С непод - 32%
Обща подвижност 68%, при първата са били 21%
Общ брой прогр. подвижни - 10,08млн./еякулат
Морфология:
Нормални форми 3%
Абнормални 97%
Дефект на главата - 88%; средна част - 8%; опашка 1%
При първата спермограма морфологията е била малко по различна - нормалните са били 4%; дефект на главата - 27%; на средната част 25% и на опашката 21%
 След първото изследване ходих на лекар, за да разбера причините за лошите резултати. Заключението му беше: Тестиси в норма; десен - 6мл орхидопексиран; ляв 17мл. Всичко др. ми е в норма и нямам варикоцеле. Но не разбрах на какво се дължат тези резултати. Дали на това, че само единият тестис  работи както трябва? Какво мога да направя за да си подобря резултатите?
Ще очаквам вашият отговор
Съжалявам ако нахалствам,  :oops: :oops: какаъв е шансът при такива резултати да има успешна инсеминация? И на какво сте дължат лошите показатели, при положение, че всичко е в норма
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #454 -: Септември 26, 2015, 19:41:23 pm »
Здравейте. Имам направени две спермограми през период от 3 месеца. Първата беше със заключение - Олигоастенотератозооспермиа, а втората (след три месеца пиене на Андрозитол сутрин и вечер и половин таблетка КостилБегит, само вечер) Астенотератозооспермия. Давам и малко подробности по втората спермограма:
Обем - 1,4мл. ; Цвят - опалесцентна; Вискзитет - нормален, втечняване 20мин.
Концентрация 24 млн/мл; Общ брой - 33,6млн./еяк.
Подвижност:
Тип А прогр. подвижни - 30%
Тип В непр. подв - 38%
тип С непод - 32%
Обща подвижност 68%, при първата са били 21%
Общ брой прогр. подвижни - 10,08млн./еякулат
Морфология:
Нормални форми 3%
Абнормални 97%
Дефект на главата - 88%; средна част - 8%; опашка 1%
При първата спермограма морфологията е била малко по различна - нормалните са били 4%; дефект на главата - 27%; на средната част 25% и на опашката 21%
 След първото изследване ходих на лекар, за да разбера причините за лошите резултати. Заключението му беше: Тестиси в норма; десен - 6мл орхидопексиран; ляв 17мл. Всичко др. ми е в норма и нямам варикоцеле. Но не разбрах на какво се дължат тези резултати. Дали на това, че само единият тестис  работи както трябва? Какво мога да направя за да си подобря резултатите?
Ще очаквам вашият отговор

Здравей, nikcho1!

Първо трябва да се направи опит за изясняване на причините за влошената сперматогенеза. При тебе една вероятна причина е намаления обем на тестиса, който е след орхидопексия, но е редно да се потърсят и други възможни причини. В тази статия съм се постарала да ги опиша накратко и схематично как се постига това - Диагностика на мъжкия инфертилитет - 1 част и Диагностика на мъжкия инфертилитет - 2 част.

Трябва и да си намериш специалист, който да се ангажира с твоя проблем, да ти назначава изследванията, да коментира резултатите и да назначава лечение.

Опит за инсеминация също може да се направи, ако няма противопоказания при жена ти и ако резултатите след обработка на еякулата са добри.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #455 -: Септември 26, 2015, 19:45:48 pm »
Здравейте доктор Мели,
 
На 31 г. съм. Според доктора са ми малко яйцеклетките. Измерих си АМХ на 12 ден (докторът каза, че може д се измери по всяко време) и резултатът е 2.12. Как Ви се струва? :(

Да, наистина може да се измери по всяко време и в случая е относително добър. Но рядко някой показател може да се интерпретира самостоятелно. Оценката на яйчниковия резерв трябва да се направи на 3-ти ден от МЦ, с изброяване на фоликулите и измерване обема на яйчника, както и с оценка на хормоните ЛХ, ФСХ, АМХ и евентуално инхибин В.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #456 -: Септември 26, 2015, 19:51:17 pm »
Д-р Мели ,здравейте! Искам да ви попитам,възможно ли е да се извърши, инвитро процедура при наличието на 100% акинетични сперматозоиди?Виталност 20% живи.

Здравей, Nina!

Първо наличието на витални сперматозоиди трябва да се докаже правилно. Казвам това, защото е пълно с некоректно направени спермограми в клинични лаборатории, които не могат да оценят по адекватен начин виталността на сперматозоидите. След това може да се направи опит сперматозоидите да се активират с диагностична цел. Както и да се потърсят причините за астенозооспермията. Този проблем понякога не е прост и лесен за решаване.

Едва след това ще може да се прецени дали да се пристъпи към ин витро оплождане.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #457 -: Септември 26, 2015, 19:59:54 pm »
Здравейте, д-р Мели. Бихте ли ми обяснили разликата м/у SDI тест и генетичния тест при мъжете. Съпругът ми е с тератозооспермия, по Крюгер 1%, който не се повлиява от никакви лекарства вече в продължение на година и половина. Имаме 1 неуспешно ин витро, с един 3-дневен ембрион, фрагментиран над 50%. От клиниката ни препоръчаха и двамата да си направим генетичен тест. Може ли да ми обясните каква е връзката м/у лошите генетични изследвания и фрагментацията при ембрионите? Само да спомена, че от първия си брак има дете и не съм имала проблеми при зачеването и износването му. Но детето е на 12 г., а 10 г. след неговото раждане ми откриха Хашимото.

Здравей, albajulia!

Добре е да се направи хромозомен анализ (кариотип), това е едно от генетичните изследвания, което се препоръчва при тази ситуация. При някои мъже е възможно да имат проблеми в хромозомите, които имат отношение към сперматогенезата, забременяването, фрагментацията на ембрионите и т.н., без да се отразява по никакъв друг начин на здравето му. Същото се отнася и за жената. Докато SDI е тест за ДНК фрагментация и при 1% нормална морфология е ясно, че ще е лош.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #458 -: Септември 27, 2015, 07:46:56 am »
Здравейте, Мели!
Вчера има ЕТ на две 5-дневни ембриончета. Тази сутрин имах леко розово зацапване, което даже вече отшумя - въпросът ми е - нормално ли е това или е достатъчно притеснително и трябва да звъня на докторката си????
Имам и леко напрежение ниско долу - не болка, а по-скоро напрагяне - да взимам ли но-шпа 3*1 или не? Моята докторка каза са мо при силни болки, ама.... не знам, аз по принцип търпя на болка - това е относително понятие..
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #459 -: Септември 27, 2015, 10:51:58 am »
Здравейте, Мели!
Вчера има ЕТ на две 5-дневни ембриончета. Тази сутрин имах леко розово зацапване, което даже вече отшумя - въпросът ми е - нормално ли е това или е достатъчно притеснително и трябва да звъня на докторката си????
Имам и леко напрежение ниско долу - не болка, а по-скоро напрагяне - да взимам ли но-шпа 3*1 или не? Моята докторка каза са мо при силни болки, ама.... не знам, аз по принцип търпя на болка - това е относително понятие..

Здравей, Vilia!

Но-шпа няма да навреди, но за всеки случай се консултирай с твоя лекар. Притесненията ти са разбираеми, макар нищо от това, което описваш, да не звучи тревожно.

Пожелавам ти бременност. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу