0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #420 -: Април 23, 2015, 22:21:33 pm »
Здравейте, Д-р Даскалова! Бременна съм от ИКСИ в 10 г.с + . Бихте ли могли да коментирате имунологичните ми изследвания, за които имам препоръка сега за вливане на ОКТАГАМ 5 г. Като в 5-6 г.с пак заради CD16+CD56+   NK cells    13 < 12 % правих вливане. Имам колебание дали сега отново да вливам, какво е вашето мнение?
Клетъчна популация    %  ОТ ЛИМФОЦИТИТЕ     Реф. Граници
В cells (CD19+)                            14   6-15 %
Тotal NK cells  (CD3-CD16+56+   18   7-26 %
CD16+CD56+   NK cells                13   < 12 %
NKT cells (CD3+CD16+56+)         1   0-10 %

Здравей, vanessa, по тази тема се доверявам на мнението и препоръките на имунолозите.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #421 -: Април 24, 2015, 10:18:26 am »
Много благодаря за отговора!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #422 -: Май 09, 2015, 12:12:07 pm »
Здравейте доктор Мели,

Ще съм благодарна за Вашето мнение: Партнъорът ми има много тежка олигоастенотератозооспермия (единични сперматозоиди). Открихме я преди 6 месеца и няма подобрение досега въпреки лечението с андрозитол, глутатион, цинк, фолиева киселина, вит. А и Ц, агапурин, сурови ядки. Не е пушач, не пие, не откриха генетични проблеми, нито хормонални с изключение на проблем с щитовидната, но с прием на еутирокс ТСХ е в норма от 4 месеца. На 39 г. е, аз на 31 и нямам проблеми. След 3 месеца лечение направихме ИКСИ - 4 яйцеклетки, но не стигнахме до трансфер.
Има ли нещо друго, което да направим или изследваме, дали е въпрос на време да се подобри или ще остане неизяснено?



Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #423 -: Май 10, 2015, 15:53:37 pm »
Здравейте и от мен Д-р Мели :)
На кратко правим опити от 1 година той е на 38 аз на 23.При мен според изследванията и цветната снимка всичко е наред.За него сме ходили при уролог като изключим , че заради спермограмата  каза 99% за инвитро сте  8O каза , че няма проблем друг.Спермограма е тази: http://sunshine11.snimka.bg/other/pictures.865368.35356039
Правена е преди 2 месеца.В момента пие Андрозитол и хапва от бърканицата с мед.Сега според лекаря при който ходим ни предстои още една спермограма и инсеминация.Искам да Ви попитам , ако положението и при тази спермограма която предстои е същото.. дали имаме шанс с инсеминация или направо инвитро.. според Вас :( и за предпочитане  е на естествен или стимулиран цикъл да я правим (инсеминацията) :) Благодаря.
« Последна редакция: Май 10, 2015, 15:59:39 pm от strawberry_11 »
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #424 -: Май 10, 2015, 17:24:40 pm »
Здравейте!
Бременна съм в началото на 35 г.с., с контракции, скъсена шийка, но с много лежане и пазене стигнах до тук. От известно времв усещам движенията на бебето си много по-леки, по скоро бутане , отколкото ритничета. Следящият ми Аг ми загатна ,че имам намални околоплодни води, но нищо повече. Тоновете на бебето са в норма, но от повече от 2 месеца е застанала в дясната част на корема и не се е помествала от там. В 29 г.с бях на ФМ, отговаряше си на седмицата и док не спомена за намалени води и бебето се развиваше перфектно. От многото информация в интернет чета,че има опасност от изкривявания на костната система и разни страшни аномалии. Възможно ли е да се получи и при нас подобно нещо, въпреки категоричността за нормално развиващо се бебе в 29 г.с? Крие ли други опасности намалянето на водите? Да спомена,че пъпната връв е около врата и от на последният преглед бебето изоставаше с теглото с около седмица( в 34г.с+1, отговаряшемна 33г.с+3 , измериха я 2100 грама).
Благодаря Ви предварително!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #425 -: Май 16, 2015, 15:00:33 pm »
Здравейте доктор Мели,

Ще съм благодарна за Вашето мнение: Партнъорът ми има много тежка олигоастенотератозооспермия (единични сперматозоиди). Открихме я преди 6 месеца и няма подобрение досега въпреки лечението с андрозитол, глутатион, цинк, фолиева киселина, вит. А и Ц, агапурин, сурови ядки. Не е пушач, не пие, не откриха генетични проблеми, нито хормонални с изключение на проблем с щитовидната, но с прием на еутирокс ТСХ е в норма от 4 месеца. На 39 г. е, аз на 31 и нямам проблеми. След 3 месеца лечение направихме ИКСИ - 4 яйцеклетки, но не стигнахме до трансфер.
Има ли нещо друго, което да направим или изследваме, дали е въпрос на време да се подобри или ще остане неизяснено?

Здравей, Amanda_ai!

Като казваш генетични проблеми, моежеш ли да уточниш какви точно изследвания са му направени?
Нямаше ембриони или нещо друго провали трансфера?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #426 -: Май 16, 2015, 15:04:54 pm »
Здравейте и от мен Д-р Мели :)
На кратко правим опити от 1 година той е на 38 аз на 23.При мен според изследванията и цветната снимка всичко е наред.За него сме ходили при уролог като изключим , че заради спермограмата  каза 99% за инвитро сте  8O каза , че няма проблем друг.Спермограма е тази: http://sunshine11.snimka.bg/other/pictures.865368.35356039
Правена е преди 2 месеца.В момента пие Андрозитол и хапва от бърканицата с мед.Сега според лекаря при който ходим ни предстои още една спермограма и инсеминация.Искам да Ви попитам , ако положението и при тази спермограма която предстои е същото.. дали имаме шанс с инсеминация или направо инвитро.. според Вас :( и за предпочитане  е на естествен или стимулиран цикъл да я правим (инсеминацията) :) Благодаря.

С тези показатели е възможно да се предложи инсеминация. При естествен цикъл без стимулация шансовете за бременност са по-малки, но както прецените с лекаря, и двата варианта са допустими. И, разбира се, си подготвяйте документите за кандидатстване към ЦАР.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #427 -: Май 16, 2015, 15:09:54 pm »
Здравейте!
Бременна съм в началото на 35 г.с., с контракции, скъсена шийка, но с много лежане и пазене стигнах до тук. От известно времв усещам движенията на бебето си много по-леки, по скоро бутане , отколкото ритничета. Следящият ми Аг ми загатна ,че имам намални околоплодни води, но нищо повече. Тоновете на бебето са в норма, но от повече от 2 месеца е застанала в дясната част на корема и не се е помествала от там. В 29 г.с бях на ФМ, отговаряше си на седмицата и док не спомена за намалени води и бебето се развиваше перфектно. От многото информация в интернет чета,че има опасност от изкривявания на костната система и разни страшни аномалии. Възможно ли е да се получи и при нас подобно нещо, въпреки категоричността за нормално развиващо се бебе в 29 г.с? Крие ли други опасности намалянето на водите? Да спомена,че пъпната връв е около врата и от на последният преглед бебето изоставаше с теглото с около седмица( в 34г.с+1, отговаряшемна 33г.с+3 , измериха я 2100 грама).
Благодаря Ви предварително!

Ако се следиш редовно, което в този срок на бременността означава поне 1 път седмично, не мисля, че има основание за тревога. В мрежата има както информация, така и мнения на потребители, което не винаги е информация заради липсата на достоверност. Изоставането с 1 седмица е в границите на допустимото, увитата пъпна връв не е проблем, както и положението на бебето в дясно. Усещането за движение се променя към края на бременността точно по начино, по който го описваш и това е нормално. Единствен риск е да не родиш преждевременно, с който ти очевидно си запозната и спазваш съответните указания, а и си много близо до термин. Така че смело напред към раждането и ходи редовно на лекар.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #428 -: Май 16, 2015, 18:34:03 pm »
Здравейте доктор Мели,

Ще съм благодарна за Вашето мнение: Партнъорът ми има много тежка олигоастенотератозооспермия (единични сперматозоиди). Открихме я преди 6 месеца и няма подобрение досега въпреки лечението с андрозитол, глутатион, цинк, фолиева киселина, вит. А и Ц, агапурин, сурови ядки. Не е пушач, не пие, не откриха генетични проблеми, нито хормонални с изключение на проблем с щитовидната, но с прием на еутирокс ТСХ е в норма от 4 месеца. На 39 г. е, аз на 31 и нямам проблеми. След 3 месеца лечение направихме ИКСИ - 4 яйцеклетки, но не стигнахме до трансфер.
Има ли нещо друго, което да направим или изследваме, дали е въпрос на време да се подобри или ще остане неизяснено?

Здравей, Amanda_ai!

Като казваш генетични проблеми, моежеш ли да уточниш какви точно изследвания са му направени?
Нямаше ембриони или нещо друго провали трансфера?

Правено е цитогенетично изследване и изследване за делеции на Y хромозомата и няма открити проблеми. Иначе ИКСИ-то не стана, защото само 3 от 4-те яйцеклетки се оплодиха, но се развиваха мноого бавно и спряха развитие на 3-4 ден. Ембриолозите почти ми се накараха колко им било трудно да намерят 4 сперматозоида (!) и колко било трагично положението..
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #429 -: Май 29, 2015, 11:50:28 am »
Здравейте, Д-р Даскалова! Бременна съм в 16 г.с от инвитро като от трансфера пия всяка вечер Аспирин Протект, но от 5 дни ми включиха имунолозите, при които следя плацетарни молекули и инжекции Фраксипарин 0.3 всеки ден заедно с АП. Гинекологът ми каза, че трябва или едното или другото, но не и едновременно двете. Не знам на кого да се доверя, ще бъда много благодарна ако споделите и вашето мнение!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #430 -: Юни 01, 2015, 19:19:15 pm »
Здавей Мели! Мъжът ми беше с олиготератозооспермия,олигозооспермия 3% по Крюгер. След 6 месечно лечение сега е с 5 % нормозооспермия. Биологична преживяемост на сперматозоидите понижена. Аз самата съм с намален яйчников резерв 7 общо антрални фоликули. Решихме да опитаме първо с инсеминация със стимулиране. Правилно ли е това решение според вас ?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #431 -: Юни 01, 2015, 19:33:02 pm »
Правено е цитогенетично изследване и изследване за делеции на Y хромозомата и няма открити проблеми. Иначе ИКСИ-то не стана, защото само 3 от 4-те яйцеклетки се оплодиха, но се развиваха мноого бавно и спряха развитие на 3-4 ден. Ембриолозите почти ми се накараха колко им било трудно да намерят 4 сперматозоида (!) и колко било трагично положението..

Аманда, виждам, че преди няколко месеца си написала, че има 4 милиона сперматозоиди, а сега казваш, че е имал единични. Трябва да се коментира с лекаря защо се е получило това влошаване. Отново да се потърсят причини за влошената сперматогенеза - микробиологчни, от страна на професията му, общо здравословни и т.н. Ако искаш, изпрати ми на мейла какво е направено при него до тук и ще ти дам конкретни съвети. Коментирайте също така дали може да се получи известно подобрение с цел да се замразят сперматозоиди, за да се подсигурите при следващ опит да не се получи отново същата ситуация с малък брой сперматозоиди.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #432 -: Юни 01, 2015, 19:36:02 pm »
Здравейте, Д-р Даскалова! Бременна съм в 16 г.с от инвитро като от трансфера пия всяка вечер Аспирин Протект, но от 5 дни ми включиха имунолозите, при които следя плацетарни молекули и инжекции Фраксипарин 0.3 всеки ден заедно с АП. Гинекологът ми каза, че трябва или едното или другото, но не и едновременно двете. Не знам на кого да се доверя, ще бъда много благодарна ако споделите и вашето мнение!

Ванеса, всички варианти са възможни - да се приема само един от двата препарата или да се приемат едновременно. Двете лекарства не са взаимозаменяеми, т.е. тяхното действие е различно и не е въпрос на личен избор, а на показания кой от тях да се ползва. Гинекологът не работи ли в екип с имунолозите?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #433 -: Юни 01, 2015, 19:40:17 pm »
Здавей Мели! Мъжът ми беше с олиготератозооспермия,олигозооспермия 3% по Крюгер. След 6 месечно лечение сега е с 5 % нормозооспермия. Биологична преживяемост на сперматозоидите понижена. Аз самата съм с намален яйчников резерв 7 общо антрални фоликули. Решихме да опитаме първо с инсеминация със стимулиране. Правилно ли е това решение според вас ?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Не мисля, Светла. Защо не ин витро оплождане, по финансови причини или има нещо друго, което ви притеснява да преминете към по-разумното решение предвид ситуацията при вас двамата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #434 -: Юни 02, 2015, 22:54:52 pm »

Аманда, виждам, че преди няколко месеца си написала, че има 4 милиона сперматозоиди, а сега казваш, че е имал единични. Трябва да се коментира с лекаря защо се е получило това влошаване. Отново да се потърсят причини за влошената сперматогенеза - микробиологчни, от страна на професията му, общо здравословни и т.н. Ако искаш, изпрати ми на мейла какво е направено при него до тук и ще ти дам конкретни съвети. Коментирайте също така дали може да се получи известно подобрение с цел да се замразят сперматозоиди, за да се подсигурите при следващ опит да не се получи отново същата ситуация с малък брой сперматозоиди.

Здравейте доктор Мели, няма влошаване, при предишна спермограма решиха, че са около 4 млн общо, иначе на предметното стъкло винаги виждат няколко единични бройки. Аз не знам защо от 4 млн е толкова трудно да се намерят няколко, но факт...Единственото обяснение засега за лошата сперматогенеза е проблемът с щитовидната. Дано сега, като ТСХ вече го поддържаме в норма, да се оправи и другото.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #435 -: Юни 10, 2015, 11:38:44 am »
Здравейте д-р Даскалова,
моя близка ме насочи за консултация към вас след като споделих с нея за опитите ни. От около 2 години опитваме - първоначално само следях овулация и правилно развити на фоликулите и разглеждахме хормонално нещата. В края на миналата година направих ЦС (заключение - проходими тръби). На ММ спермограмата обаче излезе с диагноза тератозооспермия с 2% нормална морфология и леко отклонение в подвижността. Изписаха му Спермотренд и Цефагил, които след тримесечен прием не дадоха никакъв резултат и замених горепосочените с по-силни добавки:
Вит. Е - 130 мг
Вит. Ц - 500 мг
Вит.Д - 1мг
Вит. Б6 - 2мг
Вит.Б12 - 1000 мкг
Фолиева киселина - 800 мкг
Л-аргинин - 2000 мг
N-ацетил цистеин - 1000 мг
Л-карнитин - 1.5 гр
Turnera difusa - 1600 мг


Няколко месеца по-късно последва друга спермограма - с диагноза астенотератозооспермия с отново 2% нормална морфология. Направихме и SDI тест с резултат 21.3 ДНК фрагментационен индекс, което се води нисък оплодителен потенциал. Коментирахме с лекаря, че може да се претоварва с добавките и да ги намали. Препоръчаха ни Ортомол, но като му гледам съставките, те не са и наполовина на това, което той приемаше. Спря за около месец добавките.
Последните два месеца опитваме за инвитро, но опитите ни пропадат още в началото - при първия опит ме стимулираха с Летрозол - 4 фоликула, но нивата на естрадиола отговаряха за един, не пунктираха. Този месец пих Клостил, както и 2 ампули Фостимон - имах два фоликула, хормонално нивата изглеждаха добре, въпреки, че 2 дни преди пункцията нивото на Е2 беше паднало малко, именно тогава ми дадоха Фостимон-а. Вчера на пункцията извадиха само една яйцеклетка, но била дегенеративна. От месец не приемам никакви хранителни добавки. Преди това приемах Инозитол - 2 гр., Л-аргинин - 1 гр, Н-ацетил цистеин - 1 гр, ФК - 800мкг, вит.Е - 200 IU, вит. D - 400 IU.

Моля, дайте насока с какви добавки да продължим какво аз, така и ММ, както и евентуално какви изследвания още да направим. По принцип съм се насочила към имунология, но не знам има ли смисъл?
*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #436 -: Юни 10, 2015, 13:15:44 pm »
Здравейте, д-р Даскалова!
И аз имам нужда от професионално съдействие.
Диагнозата ми е ИЯР или НЯР, вс още със сигурност не могат да кажат. На 44 г. от вече 8 месеца нямам цикъл, като това стана изведнъж, веднага след махането на спиралата. МЦ не дойде нито веднъж, въпреки, че минах през няколко терапии - промолут-нор, климонорм за 2 месеца, и последно дуфастон за 21 дена - никакъв резултат! МЦ няма! Имам Хашимото от 2 години и преди да започна лечение с Л-тироксин, имах проблеми с цикъла. След това всичко се нормализира и с махането на спиралата нещо стана?! Спиралата беше копър-те, нехормонална.
Как е възможно да ми спре цикъла изведнъж и да не се повлиява от никакви лекарства? Ние така или иначе, вече сме решили да пристъпим към донорска яйцеклетка, но все пак исках един разумен отговор на този въпрос. Дали има и други, по-силни медикаменти, които биха помогнали или не?
Благодаря предварително!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #437 -: Юни 15, 2015, 18:23:51 pm »
Здравейте и от мен за пореден път... Досаждам навсякъде няма как  :oops: :D
Прилагам снимка на новата  спермограма на мъжа ми http://sunshine11.snimka.bg/family/sp.870111
Искам да ви попитам за инсеминация според Вас как е ?
И освен селен с друго какво може да подобрим морфологията ?
И колко % трябва да е морфологията за инсеминация има ли изискване ?
Питам Ви за да знам дали да си даваме парите другия месец или да изкараме още 3 месеца на селен и андрозитол..
И един въпрос за мен.. Какво още може да покаже ЧХГ освен бременност..Защото доки каза , че теста е отрицателен , но според изследването искал да ме види между 7 и 10 ден на МЦ.Малко се притеснявам (даже доста)..Не видях хубаво резултата , защото го прибра.Мисля , че беше 0,3 или 0,17
БЛАГОДАРЯ ВИ !
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #438 -: Юли 07, 2015, 17:56:28 pm »

Аманда, виждам, че преди няколко месеца си написала, че има 4 милиона сперматозоиди, а сега казваш, че е имал единични. Трябва да се коментира с лекаря защо се е получило това влошаване. Отново да се потърсят причини за влошената сперматогенеза - микробиологчни, от страна на професията му, общо здравословни и т.н. Ако искаш, изпрати ми на мейла какво е направено при него до тук и ще ти дам конкретни съвети. Коментирайте също така дали може да се получи известно подобрение с цел да се замразят сперматозоиди, за да се подсигурите при следващ опит да не се получи отново същата ситуация с малък брой сперматозоиди.

Здравейте доктор Мели, няма влошаване, при предишна спермограма решиха, че са около 4 млн общо, иначе на предметното стъкло винаги виждат няколко единични бройки. Аз не знам защо от 4 млн е толкова трудно да се намерят няколко, но факт...Единственото обяснение засега за лошата сперматогенеза е проблемът с щитовидната. Дано сега, като ТСХ вече го поддържаме в норма, да се оправи и другото.

Говори пак с колегите, за да изясните има ли милиони сперматозоиди или има само няколко броя. Двете ситуации са коренно различни.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #439 -: Юли 07, 2015, 18:15:26 pm »
Здравейте д-р Даскалова,
моя близка ме насочи за консултация към вас след като споделих с нея за опитите ни. От около 2 години опитваме - първоначално само следях овулация и правилно развити на фоликулите и разглеждахме хормонално нещата. В края на миналата година направих ЦС (заключение - проходими тръби). На ММ спермограмата обаче излезе с диагноза тератозооспермия с 2% нормална морфология и леко отклонение в подвижността. Изписаха му Спермотренд и Цефагил, които след тримесечен прием не дадоха никакъв резултат и замених горепосочените с по-силни добавки:
Вит. Е - 130 мг
Вит. Ц - 500 мг
Вит.Д - 1мг
Вит. Б6 - 2мг
Вит.Б12 - 1000 мкг
Фолиева киселина - 800 мкг
Л-аргинин - 2000 мг
N-ацетил цистеин - 1000 мг
Л-карнитин - 1.5 гр
Turnera difusa - 1600 мг


Няколко месеца по-късно последва друга спермограма - с диагноза астенотератозооспермия с отново 2% нормална морфология. Направихме и SDI тест с резултат 21.3 ДНК фрагментационен индекс, което се води нисък оплодителен потенциал. Коментирахме с лекаря, че може да се претоварва с добавките и да ги намали. Препоръчаха ни Ортомол, но като му гледам съставките, те не са и наполовина на това, което той приемаше. Спря за около месец добавките.
Последните два месеца опитваме за инвитро, но опитите ни пропадат още в началото - при първия опит ме стимулираха с Летрозол - 4 фоликула, но нивата на естрадиола отговаряха за един, не пунктираха. Този месец пих Клостил, както и 2 ампули Фостимон - имах два фоликула, хормонално нивата изглеждаха добре, въпреки, че 2 дни преди пункцията нивото на Е2 беше паднало малко, именно тогава ми дадоха Фостимон-а. Вчера на пункцията извадиха само една яйцеклетка, но била дегенеративна. От месец не приемам никакви хранителни добавки. Преди това приемах Инозитол - 2 гр., Л-аргинин - 1 гр, Н-ацетил цистеин - 1 гр, ФК - 800мкг, вит.Е - 200 IU, вит. D - 400 IU.

Моля, дайте насока с какви добавки да продължим какво аз, така и ММ, както и евентуално какви изследвания още да направим. По принцип съм се насочила към имунология, но не знам има ли смисъл?

За него - първо опитайте да изясните откъде идва лошата морфология. Може да им различни причини за това - непр. хормонални проблеми, високо кръвно налягане, пушене, наднормено тегло, фактори от страна на професията, инфекции, варикоцеле и т.н. Поведението е различно в зависимост от причините. Освен влошената морфология има ли и еректилни проблеми? Питам заради изписаният му хомеопатичен препарат (аз, както е известно, съм с особено мнение към този подход).

Относно стимулацията - там е нужна преценка от гинеколог, тъй като трябва да се вземат предвид много фактори, като години, ръст, тегло, антрални фоликули, работа на щитовидната жлеза, състояние на глюкозната обмяна, генетична предиспозиция и т.н.

Поздрави!



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу