0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #280 -: Април 18, 2013, 00:10:34 am »
Благодаря Ви, д-р Даскалова!

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #281 -: Април 22, 2013, 15:28:34 pm »
здравеите момичета днес взех спермограмата на моя маж и честно казано нищо не разбрах ако може някои да ми помогне моля

количество-5мл (2-6)
pH-8 (7.2-7.8)
втечняване 30 пати(12-30мин)
мирис и цвят -специфични
количество на сперматозоидите в 1 ml     ---34.10/6

Подвижност на спермата на парвия час

нормокинетични-58%   (над 50%)
хипокинетични-11% 
акинетични-31%

Дифферинциална спермограма

с нормална форма-71%  (60%-80%)
с физиол.вариации-12%
с патол.форма-17%
кл.на спермогенеза ----%

Моля ако някои мойе да  го разчете това да каже.Благодаря предварително

Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #282 -: Април 23, 2013, 22:38:19 pm »
Здравейте Д-р Даскалова!
На скоро разбрахме че проблема при нас се крие в кариотипа на мъжа ми. Излиза някакво изменение при хромозомите, като на изследванията пише следното:

En el estudio citogenetico de 15 metafases obtenidas a partir de un cultivo estimulado con fitohemaglutinina (PHA) y con una resolucionde 400 bandas,  se observa una translocacion reciproca entre el brazo corto de uno de los cromosomas del par 2 y el brazo largo de uno de los cromosomas del par 13. No se observan anomalias cromosomicas adicionales. Sexo cromosomico masculino.
FORMULA CROMOSOMICA: 46,XY,t(2;13)(p24;q13)[15]

Правени са в Испания, но съм сигурна че ще ги разберете по добре от мен.

Казаха ни че вариантите са или донорска сперма, което е по лесно и евтино, или инвитро с подбор на качествени ембриони, което пък не е гаранция че при първия цикъл ще се получат или нещо такова, което също не ми е ясно, но ми е ясно че процедурата е сложна и адски скъпа и пак няма гаранция че самия подбор ще стане от първия път или че бъде всичко на ред.

Много ще ти бъда благодарна ако споделиш мнението си, кое е най добре в случая. Какви са рисковете със спермата на съпруга ми. Казаха ми че не е гаранция че като започне да се развива плода няма да възникнат усложнения, че трябва да се прави амиоцинтеза за да се види дали всичко е нормално...но ако не е, какво става...един евентуален аборт може да остави нежелателни последици, които искам да си спестя.
Във вашата клиника може ли да се извърши инвитрото с подбора? Как се процедира? Какви изследвания се правят?  Всяка информация ще ми бъде много полезна и от полза за вземане на решение къде и как да действаме. Ако може и да ми пишеш ориентировачна цена, дори и на лични ще съм ти много благодарна.
И последен въпрос. Каква е вероятността бащата на мъжа ми да ни стане донор. До каква възраст може да стане такъв. Мисля че ако изберем варианта с донорска сперма, няма да има по добър донор.

Благодаря ти предварително!

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #283 -: Април 26, 2013, 10:31:23 am »
Здравейте Д-р Даскалова! :)

Благодаря ви за това че помагате на толкова много двойки и ви желая успехи в работата, а и в личния живот!
Искам да попитам следното:
имаме 1 инвитро + 3 икси опита на спонтанен цикъл, дотук не сме имали фрагментирани ембриони. Мъжът ми има генетичен проблем (нискостепенен мозаицизъм), иначе спермограма + морфология са прилични.  В този случай има ли смисъл да правим хало тест и сди тест (а може би това са едно и също изследване?). Има ли смисъл да правим други изследвания при мъжа и какви (със сигурност няма да правим FISH и ПГД).
Мерси,
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #284 -: Април 29, 2013, 11:20:17 am »
Здравейте Д-р Даскалова!
На скоро разбрахме че проблема при нас се крие в кариотипа на мъжа ми. Излиза някакво изменение при хромозомите, като на изследванията пише следното:

En el estudio citogenetico de 15 metafases obtenidas a partir de un cultivo estimulado con fitohemaglutinina (PHA) y con una resolucionde 400 bandas,  se observa una translocacion reciproca entre el brazo corto de uno de los cromosomas del par 2 y el brazo largo de uno de los cromosomas del par 13. No se observan anomalias cromosomicas adicionales. Sexo cromosomico masculino.
FORMULA CROMOSOMICA: 46,XY,t(2;13)(p24;q13)[15]

Правени са в Испания, но съм сигурна че ще ги разберете по добре от мен.

Казаха ни че вариантите са или донорска сперма, което е по лесно и евтино, или инвитро с подбор на качествени ембриони, което пък не е гаранция че при първия цикъл ще се получат или нещо такова, което също не ми е ясно, но ми е ясно че процедурата е сложна и адски скъпа и пак няма гаранция че самия подбор ще стане от първия път или че бъде всичко на ред.

Много ще ти бъда благодарна ако споделиш мнението си, кое е най добре в случая. Какви са рисковете със спермата на съпруга ми. Казаха ми че не е гаранция че като започне да се развива плода няма да възникнат усложнения, че трябва да се прави амиоцинтеза за да се види дали всичко е нормално...но ако не е, какво става...един евентуален аборт може да остави нежелателни последици, които искам да си спестя.
Във вашата клиника може ли да се извърши инвитрото с подбора? Как се процедира? Какви изследвания се правят?  Всяка информация ще ми бъде много полезна и от полза за вземане на решение къде и как да действаме. Ако може и да ми пишеш ориентировачна цена, дори и на лични ще съм ти много благодарна.
И последен въпрос. Каква е вероятността бащата на мъжа ми да ни стане донор. До каква възраст може да стане такъв. Мисля че ако изберем варианта с донорска сперма, няма да има по добър донор.

Благодаря ти предварително!

Здравей, Beralentinia!

И в предишните си теми, когато коментирахме твоите проблеми, настоявах да се правят изследвания при мъжа, защото част от причините за повтарящи се спонтанни аборти могат да идват от негова страна.

Генетичният дефект при съпруга ти е балансирана транслокация, т.е. части от две хромозоми, 2-ра и 13-та, са си сменили местата, но няма загуба на генетичен материал. Затова и съпругът ти няма здравословни проблеми и този тип генетичен проблем се открива само при целенасочено търсене и изследване на хромозомите. За съжаление, освен тази балансирана транслокация, при оплождането могат да се получат и други хромозомни преустройства, които да доведат до загуба на генетичен материал, т.е. до нежизнеспособни плодове или с увреждания. 

Донор винаги може да се използва, това е тема без коментар за момента, тъй като още не сте изчерпали възможностите за бременност, постигната със сперматозоиди на съпруга ти.

Два варианта са възможни - естествено забременяване с предлагане на инвазивна диагностика, хорионбиопсия или амниоцентеза, ако бременността стигне до този етап или ин витро оплождане с подбрани чрез PGD ембриони. Никой няма да може да ти даде гаранция при нито един от тези методи, както няма гаранция, че една спонтанно постигната бременност без заболявания на родителите ще се развие нормално и ще завърши в срок с раждане на здраво бебе. Не знам какво конкретно имаш предвид с тази реплика "един евентуален аборт може да остави нежелателни последици, които искам да си спестя".

Последно, българското законодателство не разрешава да използваш сперматозоиди от бащата на съпруга си.

Аз бих подходила малко по-различно към вас като двойка, ако бяхте наши пациенти. Наличието на хромозомно преустройство при партньора не е единствена възможна причина за повтарящите се спонтанни аборти. Аз бих изяснила и другите възможни причини /щитовидна жлеза, ендометриум и т.н./, като и бих предложила да се прави проследяване на фоликулогенезата, таймиране на цикъла, ако е необходимо, подкрепа на лутеалната фаза, ранно установяване на бременността, терапия преди и по време на бременност спрямо откритите неблагоприятни фактори и само ако така не се получи здрава бременност, бих предложила да се мисли за асистирано оплождане с предимплантационна диагностика. Това в случай че си под 35 години /имвинявай, не зная каква е възрастта ти/. Ако си над 35, тогава може би е по-разумно веднага да се преминава към ин витро оплождане.

Защо казвам това - бременността е сложен процес, който зависи от множество фактори. Колкото повече от тях изясним предварително, толкова е по-висок шансът да постигнем здрава бременност. Дори и да селектираме ембриони чрез PGD, няма гаравция, че те ще се имплантират, нито че ще се развият до термин. Затова усилията преди инвазивните методи си струват.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #285 -: Април 29, 2013, 11:24:26 am »
Здравейте Д-р Даскалова! :)

Благодаря ви за това че помагате на толкова много двойки и ви желая успехи в работата, а и в личния живот!
Искам да попитам следното:
имаме 1 инвитро + 3 икси опита на спонтанен цикъл, дотук не сме имали фрагментирани ембриони. Мъжът ми има генетичен проблем (нискостепенен мозаицизъм), иначе спермограма + морфология са прилични.  В този случай има ли смисъл да правим хало тест и сди тест (а може би това са едно и също изследване?). Има ли смисъл да правим други изследвания при мъжа и какви (със сигурност няма да правим FISH и ПГД).
Мерси,

Здравей, Лили, благодаря за пожеланията!

Тестовете за оценка на спермален хроматин /СДИ, Халосперм и т.н./ няма да са от полза във вашата ситуация.

Поздрави!


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #286 -: Април 29, 2013, 15:13:34 pm »
Д-р Даскалова мъжът ми пие Клостилбегит по 1/2 табл. Интересуваме трябва ли да прави почивка от приема на това лекарство и на какъв период. Благодаря Ви предварително за отделеното време.
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #287 -: Април 29, 2013, 19:41:29 pm »
Много ,много благодаря за отговора и надеждата, която ни даваш Мели!  :bighug:

В интерес на истината мъжа ми вече се опитваше да свиква с мисълта, че няма да има негови деца.
Тук така ни представиха нещата и така както ни натиряха решението за донорска сперма, сякаш друго нямаше. Или дори и да имаше беше абсолютно не сигурно и по добре да не рискуваме.

Да не ти казвам как съм се молила да му пуснат изследвания и на него и винаги трябваше да слушам, че проблема не бил в него, понеже съм забременявала, а бил в мен че не съм го задържала. Докато след толкова години истината излезе на яве.

Аз съм на 28 години а съпруга ми на 38. Правени са ми хиляди изследвания, но какви точно в момента не мога да кажа. За щитовидна също са ми правили и нивата бяха малко над 3 но тук я разглеждаха като нормална, понеже влиза в референтните стойности. Последните изследвания на ЩЖ бяха точно стойност 3. Сега пак ще я изследваме.

Днес пуснахме на нова сметка изследвания на мъжа ми, а на мен ще пускаме на трети ден от цикъла за да видим и прогестерона. Ще се опитам да прикача снимка с изследванията, които ми назначиха.


Що се отнася до думите ми " един евентуален аборт може да остави нежелателни последици, които искам да си спестя" имах в предвид, че в седмиците в които се прави амниоцинтезата и седмиците, които изминават за да се види резултата, крие риска след това да не успея да забременея  , но май без риск нещата няма да станат.Говоря в случай, че след амниоцинтезата се установи небалансирана транслокация и варианта е да се прекрати бременността.

Днес се свързах с едно момиче, което също е с транслокация , но м/у 3 и 12 хромозоми (в случая транслокацията е при нея, но мисля че то е същото горе долу) та е мама на две деца с балансирана транслокация като нейната. И двете деца са заченати по естествен път и след няколко спонтанни аборта. Някак си се обнадеждихме, че не е невъзможно.

Мисля, че ще пробваме и ние по естествен път, поне до март месец другата година, когато мислим да се прибираме до БГ и ако до тогава нямаме резултат да ви посетим да ни забремените и да ни пускате да си ходим  :D

Тук за съжаление не мога да се доверя на никого да ни следи бременността, както вие ни предлагате, поради простата причина че специалисти няма...ама и ние си избрахме едно място да живеем  osi_8 , а за терапия преди и по време просто не мога и да си мечтая тук.
Самата бременност при мен я хващам прекалено рано...седмица след оплождането се започват силно изразени симптоми и имам тестове за бременност, които я хващат 10 дни след самото оплождане. Но...малко след като я потвърдим с кръвен тест, всичко тръгва на зад.
Друг вариант е ако се задържи бременност до дадена седмица, да се прибера до бг, макар и сама и там да ми се направи амниоцинтеза или което и да е друго изследване от този тип и там да се направи каквото трябва.


Още веднъж ти благодаря за отделеното време и за огромната помощ!  :bighug:



Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #288 -: Април 30, 2013, 10:29:12 am »
Здравейте Д-р Даскалова,
Бих желала да се консултирам с Вас, понеже се откри при мен нискостепенен мозайцизъм- 8%- 45Х(2), 47ХХХ(1), 49ХХХХХ(1), 46ХХ(46). Консултирахме се с генетици от НГЛ МД София, прогнозите, които дават са добри. В най-лошия случай- 50% качествени яйцеклетки. Казаха за момента да не мислиме за донорска Я.
Обаче за съжаление опита показва друго:
- 1 мисед преди 5 години- спонтанна бременност;
- 2 стимулирани инвитро/ИКСИ- къс и дълъг протокол- некачествени ембриони-фрагментират след 2-ри ден.
- 4 поредни месеца пункции на ЕЦ- 4 извадени яйцеклетки, от които 2 ембриона с много добро качество, без фрагменти и 2-та трансферирари, обаче пак отрицателен тест.

Аз съм на 29 год, с нормална ЦС и яйчников резерв. Мъжът ми е с добра спермограма- нормоспермия.
Причината да се насочиме към ин-витро беше, че не ми се пукат фоликулите сами. Имаме всякакви други изследвания- единствено отклонение в ТСХ имам- беше около 3, заради което приемам Л-тироксин 0,25мг. В момента ТСХ е около 1,5.
В този смисъл, дали бихме имали шанс при проследяване на овулацията и поставяне на прегнил и естествени опити за забременяване- не виждам голяма разлика с ин-витрото на ЕЦ.
Просто вече сме отчаяни от ин-витро метода :?
Много Ви благодаря предварително.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #289 -: Май 07, 2013, 12:59:48 pm »
Що се отнася до думите ми " един евентуален аборт може да остави нежелателни последици, които искам да си спестя" имах в предвид, че в седмиците в които се прави амниоцинтезата и седмиците, които изминават за да се види резултата, крие риска след това да не успея да забременея  , но май без риск нещата няма да станат.Говоря в случай, че след амниоцинтезата се установи небалансирана транслокация и варианта е да се прекрати бременността.

Разбирам страховете ти. Съвременната медицина обаче е на такова ниво, че рисковете от увреждания и последваща невъзможност за забременяване след прекъсване на бременност по медицински причини са сведени до минимум. Евентуален по-висок риск би се появил след няколко аборта в по-напреднал срок на бременността. Все пак има и хорионбиопсия, която се предлага в по-ранен срок. Не го мисли сега, може изобщо да не стигнеш до такъв проблем.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #290 -: Май 07, 2013, 13:05:14 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,
Бих желала да се консултирам с Вас, понеже се откри при мен нискостепенен мозайцизъм- 8%- 45Х(2), 47ХХХ(1), 49ХХХХХ(1), 46ХХ(46). Консултирахме се с генетици от НГЛ МД София, прогнозите, които дават са добри. В най-лошия случай- 50% качествени яйцеклетки. Казаха за момента да не мислиме за донорска Я.
Обаче за съжаление опита показва друго:
- 1 мисед преди 5 години- спонтанна бременност;
- 2 стимулирани инвитро/ИКСИ- къс и дълъг протокол- некачествени ембриони-фрагментират след 2-ри ден.
- 4 поредни месеца пункции на ЕЦ- 4 извадени яйцеклетки, от които 2 ембриона с много добро качество, без фрагменти и 2-та трансферирари, обаче пак отрицателен тест.

Аз съм на 29 год, с нормална ЦС и яйчников резерв. Мъжът ми е с добра спермограма- нормоспермия.
Причината да се насочиме към ин-витро беше, че не ми се пукат фоликулите сами. Имаме всякакви други изследвания- единствено отклонение в ТСХ имам- беше около 3, заради което приемам Л-тироксин 0,25мг. В момента ТСХ е около 1,5.
В този смисъл, дали бихме имали шанс при проследяване на овулацията и поставяне на прегнил и естествени опити за забременяване- не виждам голяма разлика с ин-витрото на ЕЦ.
Просто вече сме отчаяни от ин-витро метода :?
Много Ви благодаря предварително.

Ако се постигне овулация и при проходими тръби, няма пречка да се опитва забременяване по естествен път или чрез инсеминация. Логиката на ин витро оплождането е само ако се комбинира с PGD. Или ако не се постигне овулация чрез други методи.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #291 -: Май 07, 2013, 17:37:00 pm »
Благодаря ти Мели,
и аз се надявам да не стигаме до там. Господ да е с нас и всичко да е на добрата страна.  :)

 :bighug: :bighug: :bighug:

*

    фиона

  • ***
  • 299
  • моето чудо се случи
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #292 -: Май 12, 2013, 01:42:54 am »
Здравейте Д-р Даскалова,
обръщам се към Вас с молба за съвет.
Ситуацията е следната имаме 2 неуспешни процедури - 1-та ИКСИ,втората ИКСИ + Инвитро. При първата стимулацията беше добре,извадиха 18Я,от които 16Я добри,оплодиха 11,развиха се 4 с фрагментации и стигнахме до трансфер на 1 на ден 3,раделен на 8.
При вторият опит стимулацията протече добре - 14Я,12Я добри,от които не настъпи оплождане при нито една.Та така възниква въпроса къде е проблема и как да го диагностицираме.Имаме направени следните изследвания:
- при мен - ЦС,лапароскопия,хистероскопия,биопсия на матка,4 инсеминации,ДНК - резултатите са добри
- при съпруга ми - Халосперм,Макс,ДНК,Делеция на У хромозоми - диагнозата е астенотератозооспермия

П.С Мислите ли че СДИ тест ще ни даде някаква допълнителна инф. или той се припокрива с някой от вече направените изследвания?

Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #293 -: Май 15, 2013, 22:45:40 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,
обръщам се към Вас с молба за съвет.
Ситуацията е следната имаме 2 неуспешни процедури - 1-та ИКСИ,втората ИКСИ + Инвитро. При първата стимулацията беше добре,извадиха 18Я,от които 16Я добри,оплодиха 11,развиха се 4 с фрагментации и стигнахме до трансфер на 1 на ден 3,раделен на 8.
При вторият опит стимулацията протече добре - 14Я,12Я добри,от които не настъпи оплождане при нито една.Та така възниква въпроса къде е проблема и как да го диагностицираме.Имаме направени следните изследвания:
- при мен - ЦС,лапароскопия,хистероскопия,биопсия на матка,4 инсеминации,ДНК - резултатите са добри
- при съпруга ми - Халосперм,Макс,ДНК,Делеция на У хромозоми - диагнозата е астенотератозооспермия

П.С Мислите ли че СДИ тест ще ни даде някаква допълнителна инф. или той се припокрива с някой от вече направените изследвания?

Благодаря!

Фиона, не виждам да има направен хромозомен анализ /кариотип/ при тебе и партньора.
Халосперм е достатъчен за оценка на спермален хроматин, СДИ няма да даде повече информация.
Нещо ми се губи във вашата медицинска история. Спермограмата на партньора ти беше в норми или почти, нали така? В такъв случай защо е правен тест за микроделеции на Y хромозома? Ако показателите са толкова лоши, за да се прилага МАКС, тогава защо не се оплождат всички яйцеклетки чрез ИКСИ?

Трудно ми е да коментирам нещо, което не разбирам, или може би си с друг партньор?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    фиона

  • ***
  • 299
  • моето чудо се случи
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #294 -: Май 15, 2013, 23:23:02 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,
правен е кариотип и при двамата/това имах предвид с ДНК :oops:/.Спермограмите са не толкова добри - диагнозата е олигоастенотератозооспермия.При първият опит всички Я бяха оплодени чрез ICSI - оплодиха са 11Я,4 бяха с фрагментации,1 подходяща за трансфер на 3-ти ден.
При вторият опит част от Я бяха оплодени чрез ICSI,и защото според лекаря ми проблема може да е в начина на оплождане - част чрез инвитро - от 12Я нито една не се оплоди.
Къде според Вас да търся причината и възможно ли е от самите стимулации Я да е добра по външни белези,но не и като качество и в резултат на това да не настъпва оплождане?И ако да,мислите ли,че може ЕЦ да подобри ситуацията?
Благодаря!
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #295 -: Май 28, 2013, 19:15:48 pm »
Здравей Мели...отново  :oops:

Днес получих резултатите от спермограмата на мъжа ми и доста взех да се съмнявам в успеха ни по естествен път. Надявам се да ми дадеш надежда че въпреки малкия процент е възможно да нацелим най накрая момента.

Общ обем : 1,8   (2,0-6,0)

Вискозитет и цвят нормални

Брой 223,20 милиона  (20,20-250)

Индекс на necrosperma: 35   (0-25).             Това до колкото разбрах е процента на неживите сперматозоиди и е което най ме притеснява. Преди беше около 10 а сега е скочило много.

Неподвижни:    55
Минимална подвижност:    19
Бавноподвижни:   13
Нормалноподвижни:   13

Нормални:   19.   (15-100)
Анормални:  81.  (0-85)

На фона на цялата тази прелест като сложим и транслокацията, кажи ми честно моля те дали въобще има някакъв шанс по нормален път да стане нещо.

Благодаря ти предварително!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #296 -: Юни 01, 2013, 18:37:49 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,
правен е кариотип и при двамата/това имах предвид с ДНК :oops:/.Спермограмите са не толкова добри - диагнозата е олигоастенотератозооспермия.При първият опит всички Я бяха оплодени чрез ICSI - оплодиха са 11Я,4 бяха с фрагментации,1 подходяща за трансфер на 3-ти ден.
При вторият опит част от Я бяха оплодени чрез ICSI,и защото според лекаря ми проблема може да е в начина на оплождане - част чрез инвитро - от 12Я нито една не се оплоди.
Къде според Вас да търся причината и възможно ли е от самите стимулации Я да е добра по външни белези,но не и като качество и в резултат на това да не настъпва оплождане?И ако да,мислите ли,че може ЕЦ да подобри ситуацията?
Благодаря!

Фиона, аз пак се връщам на спермограмите, тук си публикувала две http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=45609.msg946481#msg946481 и нито една от тях не е с олигоастенотератозооспермия. Още повече, при нормална концентрация на сперматозоиди няма никакъв смисъл да се изследва за микроделеции на Y хромозома. Ако в момента спермалният анализ е с много лоши параметри, които да заблуждават лекаря, че е възможно да има микроделеции, трябва да се потърси причината за това влошаване, което настъпва в катастрофално кратък период, в рамките на по-малко от година, и очевидно това не се дължи на микроделеции. С други думи, вместо да се правят излишни, скъпи изследвания, които по подразбиране ще покажат нормален резултат, добре е да се концентираме в търсене, откриване и лечение на истинските причини.

Същото разсъждение може да се приложи за качеството на яйцеклетките, липсата на оплождане, наличието на фрагментации, вида стимулация и т.н. Има множество както утвърдени, така и нови методи за оценка на тези фактори, напр. hemizona assay, SYCP3, оценка на zona pelucida, Spindle view, IMSI и т.н. Давам ти само някои примери, а какво е подходящо за вашия конкретен проблем изисква задълбочено консултиране и анализ на всички фактори.

Моят съвет е да коментираш това с хората, провели двата опита и ако не получиш задоволителен отговор, да помислиш за смяна на клиниката.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #297 -: Юни 01, 2013, 18:40:34 pm »
Здравей Мели...отново  :oops:

Днес получих резултатите от спермограмата на мъжа ми и доста взех да се съмнявам в успеха ни по естествен път. Надявам се да ми дадеш надежда че въпреки малкия процент е възможно да нацелим най накрая момента.

....

На фона на цялата тази прелест като сложим и транслокацията, кажи ми честно моля те дали въобще има някакъв шанс по нормален път да стане нещо.

Благодаря ти предварително!

Това е една нормална спермограма. Нищо притеснително няма в нея.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #298 -: Юни 01, 2013, 20:11:36 pm »
Мели благодаря ти за пореден път!

Ох ще се побъркам вече. Защо джипитата като не са запознати и дават мнение не знам. Миналия ден ми каза че с тази спермограма ще е чудо да забременеем, понеже имало много малък процент живи сперматозоиди. Да но май чудеса стават.  :D На деня на детето си имам втора бледа чертичка и се надявам този път да се превърне в едно хубаво бебенце. Вече бях отписала месеца и всички поредни заради резултатите , но сега повече от всякога се надявам това да не е поредната грешна комбинация, а правилната  :babyflips:

Извинявам се ако съм малко офтопик, ама ми е много развълнувано!

*
Re: Тема за въпроси към медицинския консултант
« Отговор #299 -: Юни 02, 2013, 17:36:01 pm »
Здравейте Д-р Даскалова,

имаме правени 4 инвитро процедури на естествен цикъл, последните две януари и февруари тази година. Около началото на април направихме нова цветна снимка по мое желание която показа уж проходими тръби, и в края на месеца направихме надиране на матката, с цел кокултивация при следваща инвитро процедура. Няколко дни след въпросната манипулация започнаха болки в матката, които реших че са менструални, но менструация нямаше следващите 11 дни (последните 10 години цикъла ми е точен +/- ден), само болки от време на време в тръбите и в матката. На 11-тия ден болките се засилиха до нетърпими + гадене и повръщане. Звъннах на лекаря си и отидох на преглед веднага, като по пътя ми се появи кървене. Притеснявах се и от извънматочна бременност, тъй като бяхме правили опити през месеца. Лекарят ми не намери нищо притеснително, яйчниците били чисти и каза че това е просто настъпващата менструация. Започна менструация, която продължи 14 дни с болки (последните дни само кафяво зацапване, може би 5-10 мл) през цялото време. Спря за два дни, отидох на отново на преглед, но лекарят отново не намери нищо притеснително (лигавица над 10, фоликул 17мм, предстояща овулация) и каза че това е хормонален дисбаланс (имам още 2-3 години до 40). Четирите инвитро процедури са правени при него, също един кюртаж миналия юли след мисед. Той е категоричен, че нямам полипи или миома, а лапароскопия през 2011-та не откри никакви проблеми освен една непроходима тръба. Същата вечер изкървих доста. На следващият ден (17-ти) пуснах хормони, хламидия и тсх:

TSH 1.160 mIU/l 0.27 - 4.20
Prolactin  477.40 mIU/l Ж: 127 - 637
LH 17.43 IU/l  Ж: фол. 2.4-12.6, овул. 14-96, лут. 1.0-11.4, мен. 7.7-59
FSH 16.67 IU/l Ж: фол. 3.5-12.5, овул. 4.7-21.5, лут. 1.7-7.7, мен. 25.8-134.8
Estradiol 1190.00 pmol/l Ж: 1-10г.22-99.1,фол. 46-607 овул. 315-1828, лут. 161-774, мен. до201
Testosterone 1.08 nmol/l Ж:0.22 - 2.9;
Chlamydia trach. IgM 0.31 Ratio < 0.8 отр.


Два дни след това нямах зацапване, в момента отново имам кафяво зацапване. Бих искала да чуя и вашето мнение и евентуални съвети какво да предприема, тъй като предстоящата седмица лекарят ми иска да започнем класическо инвитро, но мен много ме притеснявам проблемите ми в момента. Имам болки 30 или повече дни, и за последните 25 дни само 3-4 'чисти' дни.
Има ли смисъл да пускам туморни маркери и кои, Ф3, ПКК, асал-алат-гама..? Удачно ли е докато имам зацапване да ми бъде взет материал за микробиология, настояща инфекция хламидия (в случай че кръвния тест е направен много рано), цитонамазка, уреаплазма и микоплазма? Много ми е притеснено, тъй като никога преди не съм имала неменструално кървене, а до дни ми предстои нова инвитро процедура, която изглежда да е последна за мен по различни причини и ми се иска да не е предварително обречена на неуспех.
Много ви благодаря предварително!!!

П.П. От месеци не приемам никакви лекарства освен 0.25 еутирокс.
« Последна редакция: Юни 02, 2013, 17:37:42 pm от lili2011 »