0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Рискове при ин витро
« -: Януари 13, 2011, 13:35:19 pm »
Здравейте момичета,
имам един въпрос, който ми се върти в главата напоследък. Не знам дали тук е мястото да го задам, не съм и кой знае колко много наясно с тези хромозомни особености.
Има ли при зачеване след ин витро процедура по-голям риск от увреждане на плода на такава основа или по-голям риск от спонтанен аборт? Самия факт, че преди оплождането яйцеклетките са били подложени на силна хормонална терапия, предполага ли по-голяма вероятност при лабораторното оплождане да се получи някаква "генетична грешка", поради тази изкуствена обремененост и "натоварване" на клетките ? Или напротив, точно при инвитро процедурата риска би следвало да е намален, заради подбора на качествени клетки?
Кажете ми, моля ви, има ли от какво да се притеснявам? Чета тук неща, които ме плашат, не ги разбирам съвсем, а не съм сигурна дали д-р не би ми ги спестил като евентуални рискове.

Re: Рискове при ин витро
« Отговор #1 -: Януари 15, 2011, 19:57:45 pm »
Никой ли няма представа..?  :?

*
Re: Рискове при ин витро
« Отговор #2 -: Януари 15, 2011, 20:13:36 pm »
Това мнение може би ще ти е от полза:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=42698.msg737476#msg737476
« Последна редакция: Януари 15, 2011, 20:15:27 pm от cygnus »
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Рискове при ин витро
« Отговор #3 -: Януари 17, 2011, 01:41:40 am »
...а не съм сигурна дали д-р не би ми ги спестил като евентуални рискове.

Не се притеснявай, лекарите са длъжни да те информират за всички рискове, просто им се довери... При тези процедури доверието между пациент и лекар е от изключително значение за успеха...

Кое от прочетените неща те плаши? Известно е, че по отношение на плода няма рискове, дължащи се специално на метода на зачеване...

Ето още темички от форума:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=4543.0
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=2644.0
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=42317.0
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Рискове при ин витро
« Отговор #4 -: Януари 17, 2011, 02:02:40 am »
Самия факт, че преди оплождането яйцеклетките са били подложени на силна хормонална терапия, предполага ли по-голяма вероятност при лабораторното оплождане да се получи някаква "генетична грешка", поради тази изкуствена обремененост и "натоварване" на клетките ?

не знам откъде си ги чула тези неща, но те не съществуват. "изкуствена обремененост"??? "натоварване на клетките"??? това ми звучи като бълнуване на ония, с аурите, енергизираните води и разтоворите с извънземни, извинявай...

хормоните не могат да променят ДНК-то :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Рискове при ин витро
« Отговор #5 -: Януари 19, 2011, 11:31:03 am »
Самия факт, че преди оплождането яйцеклетките са били подложени на силна хормонална терапия, предполага ли по-голяма вероятност при лабораторното оплождане да се получи някаква "генетична грешка", поради тази изкуствена обремененост и "натоварване" на клетките ?

не знам откъде си ги чула тези неща, но те не съществуват. "изкуствена обремененост"??? "натоварване на клетките"??? това ми звучи като бълнуване на ония, с аурите, енергизираните води и разтоворите с извънземни, извинявай...

хормоните не могат да променят ДНК-то :)

jam, при цялото ми уважение, никой от нас не пише в този форум, защото всичко му е ясно, защото няма своите проблеми или има медицинско образование и винаги използва точните термини, за да се изрази. Гледам тук от първия път си разбрала какъв е въпроса http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=4543.0  Е, моя беше същия ;)
Благодаря на момичетата, които се отзоваха с линковете, от полза ми бяха  :wink:

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Рискове при ин витро
« Отговор #6 -: Януари 19, 2011, 11:53:10 am »
Мишле, аз и теб разбрах много добре от първия път.

Но ме впечатли изказът ти - пълен с някакви термини и фикции, които не съществуват в науката и които не вярвам да си измислила сама - по-скоро си чела някакви измишльотини на псевдо-специалисти. затова реагирах така остро - не срещу теб и твоето притеснение.

а иначе, аз ти отговорих по същество - "хормоните не могат да променят ДНК".

тоест, хормоналната стимулация не може да доведе до генетични промени в яйцеклетката и оттам - в зародиша. оплождането инвитро става аналогично на естественото и разлика в механизма на оплождането няма. разлика има само при ИКСИ процедурата, където не ръката на природата, а ръката на ембриолога избира кой точно сперматозоид да оплоди яйцеклетката. писала съм по повод повишените рискове при ИКСИ, моля - потърси темата във форумите.


« Последна редакция: Януари 19, 2011, 11:55:56 am от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Рискове при ин витро
« Отговор #7 -: Януари 19, 2011, 12:03:34 pm »
Благодаря ти!
В интерес на истината тази формулировка не съм я чула или чела никъде, може би моите притеснения и страхове вземат вече такъв връх, че започвам да звуча и смешно. Извинявам се  :oops:
Да, прочетох писаното от теб за повишените рискове при ИКСИ.
Май като цяло трябва повече спокойствие и вяра в лекаря, на който се доверяваме!
Хубав ден на всички!  :wink:

*
Re: Рискове при ин витро
« Отговор #8 -: Януари 22, 2011, 12:34:54 pm »
Английският орган по човешко оплождане и ембриология (HFEA), като независим регулатор в областта, обръща внимание относно важността за пълно информиране на пациентие за евентуалните рискове за плода след АРТ, така че те да могат да направят своя информиран избор.

Линк за статаията от 18.01.2001 на английски :
http://ivf.net/ivf/index.php?page=out&id=5654&print=yes

И още един линк за изследване относно възможния леко по-висок риск от рак в детска възраст при ин витро бебетата, дължащ се, обаче, по-скоро на стерилитета, отколкото на ин витро процедурата, според статята:

IVF Babies May Have Slightly Higher Cancer Risk
http://www.emedicinehealth.com/script/main/art.asp?articlekey=118195&pf=3&page=1
*
Re: Рискове при ин витро
« Отговор #9 -: Януари 24, 2011, 19:39:05 pm »
Яйцеклетката съдържа 22ХХ +1 хромозоми а сперматозоида 22ХУ +1 хромозоми . Общо е човещкото тяло има 46хромозома определящи като цяло яовещкия организъм. Неговото ДНК, допълнителните са носителство на пола.

Оплождането било то инвитро или естествено става на мулекулярно ниво ,нама как да се видят евентуални генетични проблеми които плода ще носи . Както при естествено така и при инвитро. Все още медецината не е стигнала до там че да може да прогнозира това . Ако можеше ,нямаше да има тежки генетични заболявания. Ако ти си направила генетичен анализ а също и мъжът КАРИОТИП.то тогава няма за какво да се безпокоиш. А как ще се съчетаят в двойки по един женски и по един /мъжки/ хромозом ,няма кой да ти каже. Може да се направи пред инплантационна диагностика на ембрион , но това се прави ако има индикация че някой от рода ви има някакви специфични генетични заболявания които биха се наследили. За тази цел трябва да имаш достатъчно оплодени ембриона ,защото този или тези които ще се иследват немогат да се използват за инплантиране т.е. те са вече негодни.

Стимулацията не вреди на яйцеклетката както и на сперматозоида/и. Може да навреди на жената.Както вече в много статии е писано.
Re: Рискове при ин витро
« Отговор #10 -: Януари 25, 2011, 13:23:12 pm »
Благодаря ви много!! Всичко, което изчетох ми беше полезно.
Вчера бях и на доктор, от другия месец съм и аз на опашката за стискане на палчета :)
Започваме!  :D

*
Re: Рискове при ин витро
« Отговор #11 -: Януари 25, 2011, 15:45:31 pm »
Благодаря ви много!! Всичко, което изчетох ми беше полезно.
Вчера бях и на доктор, от другия месец съм и аз на опашката за стискане на палчета :)
Започваме!  :D
Хайде ,Действай бъди спокойна всичко ще бъде наред .Стискам ти много палци ,процедурата да мине успешно.Пиши ако за нещо се притесняваш.