0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #20 -: Декември 07, 2010, 16:54:11 pm »
Стефания няма търпение да й чета книжка, дърпа я, гледа, разказва тя
така и аз губя търпение, но пък има страхотна памет и й трябва точно три пъти да чуе нещо и го възпроизвежда /естествено на места си наглася/
иначе страхотно се занимава с Плеймобил и Лего
днес една мацка ми изпрати Адвенткалендар на страхотна цена от Комсед


има доста нещица, естествено тя ги е наизвадила всички, не можа да схване идеята до Коледа  :D
но за цена 21,90 толкова много Плеймобилски фигурки са си супер предложение
строи къщи, замъци, прави принцеси, сменя им коси, аксесоари- абе интересни са й
надявам се някой ден да мога да си позволя да им купя голямата къща на ПЛеймобил, но за сега цифрата не ме устройва особено  :?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #21 -: Декември 07, 2010, 17:05:52 pm »
Ние ползваме и двете. И компютъра и книгите. На компютъра реди предимно пъзели.
Сега подхванах да и чета по дълга детска книжка от моето детство. Чака с нетърпение да си легне и да слуша. Буратино или златното ключе се казва. Беше ми любима в моето детство и беше първата голяма книга която прочетох сама.
Останах изненадана от наученото по англииски в градината. Вече знае доста думички. Тя и в къщи си пуска уроци на компютъра, но са доста сложни за нея и не се задържа дълго на тях.
Хм да ви кажа как понаучихме латиница. Умира си да слуша прословутата песен "Палатка". Изкарва ме извън нерви. Та понеже не искам да и напиша в гугъл "палатка" за да си я открие, започна да ме пита как се пише палатка. Понаучихме реда на буквичките на лист хартия. Опита се да пише на клавиатурата, но гледаше латиницата и не схващаше особено, че са различни букви. Един ден си нямах друга работа и и казах, че на български п е на англииски р. Показах и Л на латиница и познайте след 20 минути пъшкане и клюцане по клавиатурата какво засвири.  8O
След нея в кюпа и "Йо йо" и хм получи майка с нервна криза.
Аз да питам, случайно да знаете някоя от филтърните програмки. Които ограничават достъпа. Още ни е рано, но скоро трябва да ограничим достъпа. Като гледам доста от вас са на този хал, ако някой се е запознал вече, ще ми бъде от полза да сподели.
Не прекарва много време на компютъра, но явно е предостатъчно.

Ultra благодаря за линковете. Ще ги разгледаме по късно с огромен интерес  :)

jam знам че си много против компютъра, но от него също много се учи. От там научихме числата до 10 на английски, цветовете и т.н. Е и палатка научихме  :x ама нея си я пеехме от градината доста преди това. Така че ако се ограничи достъпа и не се позволяват повече от 20 минути на ден примерно, мисля, че не е голям проблем.
И ти реагираш за компютъра както аз реагирам на тема токчета и гримове, но за мен всяко забранено нещо в бъдеще е по сладко и гледам да има ограничение но не и забрана. Живи и здрави да сме, ще видим кое ще е от полза и от кое ще патим  :)

http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #22 -: Декември 07, 2010, 17:23:09 pm »
да уточня - компютърът в къщи е пуснат постоянно и забрана за достъп няма! просто в присъствието на детето се ползва само, ако трябва да се пусне песничка или филмче.
като не съм му показала какви уникални интелектуални и развиващи игри има на компютъра - няма как да знае, че да си ги поиска  :lol:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #23 -: Декември 07, 2010, 17:48:37 pm »
да уточня - компютърът в къщи е пуснат постоянно и забрана за достъп няма! просто в присъствието на детето се ползва само, ако трябва да се пусне песничка или филмче.

И у дома е така. Не търси компютъра, защото рядко насочвам интереса й към него, освен в случая, когато ще пускаме песничка или филмче, но дори и филмчетата гледам да пускам по-често на твто, за да седне по-удобно и гледа на по-голям екран.
Може би аз изпитвам някакъв сантимент в това да усетиш хартията на книгата, ножицата и лепилото в ръцете си, да си нацапаме двете пръстите в бои и флумастери. Не знам, но така усещам като че ли по-силно това, че правим нещо заедно, а и ми се струва, че така и тя усеща по-силно вниманието ми към нея.
За това дали се приучава някакъв интерес към книгите - аз мисля, че по-скоро да. И при нас четенето е както Мини описва - бърза, прелиства, разказва, прекъсва ме - много се вълнува, представям си как работи въображението й  :D

jam, аз едва ли съм най-подходящия човек, с който да правиш сравнения и да чувстваш вина - все пак аз четвърта година си стоя в нас, а Симона ходи на градина едва от месец, до преди това сме били постоянно заедно и е съвсем логично да съм съумявала повече неща да правим заедно от един работещ родител, който вижда детето вечер. Сега и тя се прибира вечер уморена и кисела и ще разчитаме повече на уикендите да правим разни неща заедно.

Ето това е книжката, от коятоправим някои неща, съобразени с възрастта ни:
« Последна редакция: Декември 07, 2010, 17:54:47 pm от tzvetenze »
*
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #24 -: Декември 07, 2010, 18:24:04 pm »
jam-е, сигурно ти звуча революционно и безумно, но аз лично не възприемам по отношение на децата компютъра като нещо по-различно от една умна "играчка". Той не може да замени нито играта с топка, нито рисуването с моливи и пастели, нито работата с лепило, направата на прически на куклите, строежа на кули, играта с коли, реденето на пъзел, гоненицата, криеницата, четенето на книжка. Но той дава още много играчки и игри, които нямаме в коша с играчки. Дали ще се превърне в добър или лош приятел на децата зависи от нас. Има интересни игри, ще ги споделя в отделно мнение, ето и Ани е споделила много хубави линкове. Ние сме подвластни на магията на книгите, защото за нашето време това беше прозореца към информацията и оттам ни идваше информацията за нещата, които не можем да видим около себе си. Нашите деца ще живеят в друго време и няма нито да го променим, нито те биха желали това. Компа няма да замени книгите поне не и в скоро време. Игрите, които играят моите няма насилие, няма безмислено кликане, щракане и изнервяне.

Давам пример - Barbie Fashion Show - ти си дизайнер и избираш рокли, поли. блузи , панталони, комбинираш ги , оцветяваш ги, ръчно - с различни десени, с обикновени цветове, апликираш им фигури, избираш прическа, след това сцена, тапети за сцената, декори, музика за ревюто - и после виждаш произведението си - манекенките с твоите рокли дефилират, правиш им снимки, подреждаш ги. Ревютата са по теми - морско, валентинско, вечерно, спортно и т.н и тн.

Друга игра, която много им харесва е бебето (baby luv), игрите от сайта на дисни, на bbc и т.н.

Прекаляването е проблем, а не играта на компютъра, според ме А когато им омръзне, както всяка друга играчка, просто стават от него и това е.
« Последна редакция: Декември 07, 2010, 18:36:55 pm от cygnus »
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #25 -: Декември 07, 2010, 18:39:45 pm »
http://krokotak.com/
това от мен като разни и разнообразни идейки  :)
аз също давам да играе на компютъра с ограничение, разбира се
играе предимно флаш игри с логическа последователност, също от там научи доста английски думички
телевизора върви за фон, рядко го заглеждат, най-вече на епизодите на Мики маус клубхаус, наскоро дадоха стара версия на Пепеляшка /от мое време още/- и двете заковаха
от преди две три седмици се запознаха и с барбароните- много й харесаха на Стефи
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #26 -: Декември 07, 2010, 18:53:35 pm »
 :) Много хубава тема сте отворили, ние на този етап сме пас.

*
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #27 -: Декември 07, 2010, 19:16:00 pm »
Аз напълно подкрепям Сигнус.
Моето дете наред с другите игри и занимания обожава да играе и на компютъра. С такъв трепет сама си избра мишка в магазина. Моята й е голяма. Ние навремето четяхме и слушахме приказки на грамофона. Днес приказките вече са визуализирани във вид на филмчета. Аз напоследък дори чета на лаптопа от едно известно време. Това е бъдещето и аз не мисля да спирам детето ми в стремежа му да опознава света.
Ето няколко линка с игри и от мен.
http://www.nickjr.com/ad-entry.html?url=/kids-games/
http://www.lego.com/en-us/games/default.aspx
http://www.peppapig.com/
http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=10&e=gamesLanding&mcat=game_infant,game_toddler,game_preschool&site=us

Мини, не са ли прекалено малки фигурките на Плеймобил за тяхната възраст?  А и как успяваш да ограничиш отварянето до една фигурка на ден? Алекс има шоколадов адвент календар и е доста трудно.  :lol:

Сигнус, може ли линк към игрите на Дисни  :)
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #28 -: Декември 07, 2010, 19:27:32 pm »
Сия, не можах бе- всичко е извадено вече, издебиха ме гадините днес докато работих  8)
не са малки фигурките, от миналата пролет Стефи си играе с тях, ама зависи от детето де, дали има интерес
Раиса- такава е, виждаш че всеки предпочита да се обсъжда тема, която му е близка  :wink:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Raissa777

  • *****
  • 1672
  • Засадиш ли горчиви плодове-няма да береш сладки.
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #29 -: Декември 07, 2010, 19:46:06 pm »
Да,  :) аз за сега само запазвам линкове .

Аз съм забавлявала деца с едно тесто, от което сме правили фигурки => във фурната => оцветяване . И имах една игра, много беше хубава - едно платно с цветни кръгчета, което се слага на земята, върти се един палячо и каквото ти се падне като цвят - лазиш по платното. Виждала съм такава игра във филмите, но забравих как се казва. Моята я подарих преди години.

За песничките - научих цялата " Зайченцето бяло", че преди знаех само първите 2 куплета  :D

*
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #30 -: Декември 07, 2010, 19:49:08 pm »
Нали ги дават +4, та още не съм ги гледала по същество. Та не знам дали ще прояви интерес, но ще я пробвам при сгоден случай.

Намерихме игрите на Дисни и Алекс вече ги разучава. :D
*
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #31 -: Декември 07, 2010, 19:58:51 pm »
http://www.disney.co.uk/DisneyOnline/games/

Ами аз докато се намотая с други задачки.
 И тези са много готини мини ми ги каза:

http://www.bbc.co.uk/cbeebies/games/

Аз ви предлагам да направим една тема ако искате в "Дом и хоби" или тук - като всяка игра да я описваме какво що и за каква възраст е хубава. Един вид селекция на това което най-много си заслужава.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #32 -: Декември 07, 2010, 20:06:21 pm »
Ние сме подвластни на магията на книгите, защото за нашето време това беше прозореца към информацията и оттам ни идваше информацията за нещата, които не можем да видим около себе си. Нашите деца ще живеят в друго време и няма нито да го променим, нито те биха желали това.

изключително важно за формирането на начин на мислене е да продължим да ползваме четенето на книги като информационен източник!
възприемането на информация от компютъра, особено чрез броузене в Интернет, е довело до съществени изкривявания в начина на възприемане на информацията, твърдят специалистите - тя се поема хаотично, бегло, за кратко, разхвърляно, липсва съсредоточеното й приемане, осмисляне и анализ. цяло поколение вече е лишено от способността да анализира писмен текст поради това, че не чете книги. аз я виждам ежедневно тази неспособност, предполагам, че и някои от вас също.

с две думи - това е като да решиш - искаш ли детето ти да стане интелигентно или не....
и пак да кажа - не искам да им променям света, искам да не им го ограничавам! от компютъра няма да избягат, а на тая възраст той не им е нужен, за да развиват онези умения, които са им необходими. да оставим настрана огромния факт, че играта с компютъра изключва до голяма степен ролята на родителя в процеса на общуването и обучението. да не говорим за огромния факт с вредата върху зрението!  да, по-лесно е компютърът да ги забавлява вместо нас. или телевизорът. така е...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #33 -: Декември 07, 2010, 20:24:17 pm »
Чакай сега, никой не говори за залитане нито в едната нито в другата крайност. Аз съм против детето да се остави да го занимава и възпитава компютъра и телевизора, но и не ми допада идеята да се поставят ограничения, които са залегнали в моя стереотип. Няма как да искам децата да имат моите интереси, важно ми е да предам ценности, а начинът, по който те ще се развиват трябва да е резултат и с участието и техния личен избор. Информацията, с която те ще разполагат ще е милиони пъти повече от тази, с която ние разполагахме на тяхната възраст. На тях ще са им нужни качествата да я разбират, пресяват, оценяват и класифицират като нужна и ненужна. Едно дете ще предочете да чете приключенски романи, друго (като мен ;) да гледа фантастични филми, трето да рита по цял ден топка. А четвърто от всичко по малко. Изискванията към тях вече са различни - гъвкавост, адаптивност и т.н.

Колкото до общуването с родителя - дали ще играем шах или ще играем на куест игра на компютъра и ще я разплитаме заедно - не виждам разлика голяма. Всичко е в мярката и баланса. Компютърът нито може да бъде родител, нито да го замести, но не е нужно да се представя като някакво табу. Един добър монитор щади очите, колкото и хубавия правилно подбран шрифт на една книга.

И съм съгласна, че книгата, а не филма и играта формират въображението и речевия запас, точно затова си мисля, че никога филмите няма да заместят книгите нацяло.
Така че истината е някъде по средата и в правилния баланс.
« Последна редакция: Декември 07, 2010, 20:27:52 pm от cygnus »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #34 -: Декември 07, 2010, 20:35:28 pm »
Чакай сега, никой не говори за залитане нито в едната нито в другата крайност.

да, никой не говори за залитане. говоря за това, че на тази възраст - 2-3-4-5 години, компютър не им е нужен, за да се развиват и образоват. компютърът е сурогат и индулгенция.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #35 -: Декември 07, 2010, 20:36:55 pm »
Чакай сега, никой не говори за залитане нито в едната нито в другата крайност.

да, никой не говори за залитане. говоря за това, че на тази възраст - 2-3-4-5 години, компютър не им е нужен, за да се развиват и образоват. компютърът е сурогат и индулгенция.


Това е твоето мнение, няма как да го оспорвам. Компютърът е хардуер, какво показва и по колко - зависи от задкомпютърните устройства.
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #36 -: Декември 07, 2010, 21:30:17 pm »
Подкрепям jam, че  играта и информирането чрез компютъра води до поколения, неспособни да работят с текст, по-лошо дори - неспособни да се концентрират в извличане на информация от текст, плюс дълбоко апатични към всичко и с някакси притъпени сетива за новото и интересното(това, предполагам от многообразието на източници на забавление и информация)- ежедневно в професията ми се сблъсквам с това...Явно решението е в баланса....

Аз опитвам да четем книжки, но засега обичаме да ги разглеждаме, пипаме и похапваме. За моя огромна радост, Йосиф предпочита книжките пред повечето други играчки, но не ме слуша като му чета. Но, пък, много му харесва да му разказвам измислени истории- имаме си една измислена приятелка- котка- и на нея всеки ден й се случва нещо, подобно на това, което сме правили с него(е, когато не съм на работа :( )- вози се в метрото, ходи на море, на екскурзия- това го забавлява и приспива. Песничките ги употребяваме за забавление или за заглушаване на рев...
Другото, което му е забавно е да ми подава плюшени животни и да ги сочи докато не започна да му правя театър с тях- много му харесва да му приспивам един любим мечок...
Момичета, в Джъмбо има едни дървени пъзели от по 5-6 части. Мислите ли, че стават за толкова малко дете? Изобщо, някаква идея откъде да намеря дървени играчки?

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #37 -: Декември 07, 2010, 21:42:45 pm »
Inke Tinke, първият пъзел на моя син беше едно пиле от 4 части с дръжчици на частите - търси такива за начало, с дръжки. виждала съм такива освен в Джъмбо, и във Вис Виталис, в Хиполенд, има и разни сайтове за дървени играчки (с търсене ще излязат). още е малко детето ти, но скоро може да опитате.

при играта с реални предмети е много важен сензорният елемент, който липсва при виртуалната компютърна игра. а за малките деца, сензорното възприятие е един от основните източници за получаване на информация.

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #38 -: Декември 07, 2010, 21:49:42 pm »
Да , точно за такива си мислех. Даже има едни в Дженезис- малко са сложнички за едногодишно, но пък като се напасне точнто място на животинката, се чува звукът, който тя издава.Мерси!

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
Re: Зимата пристигна 6.12-12.12.10г
« Отговор #39 -: Декември 07, 2010, 21:55:44 pm »
Raissa май говориш за Туистър :) То е забавно за всяка възраст, за мама и тати също :)
Следя темата, но засега се въздържам от мнение.
мини, какво е това, което си взела? За ядене ли е, че с такова впечатление останах?

А като се заговорихте за играчки, има ли инфо на каква възраст, какви играчки са подходящи и какво развиват? Освен Ники си имам и племеник на 3 години и племеничка на 10 г. За малкия взех Аква Дудъл, но за каката...а тя е аутист и това ме затруднява в избора.
« Последна редакция: Декември 07, 2010, 22:05:51 pm от jasmin_veni »
[/url][/url]