0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

бина, ако обичате сиренце, можеш да им правиш и качамак. Много майки не обичат и не дават, а той е мн полезен. Ако решиш да правиш на 100мл вода слагаш 1 с.л. качамак. Аз започнах с био Полента/качамак, става за 3-4 мин. После добавяш масло и сирене. Ние се пукаме да го ядем.
Същата комбинация е хубава и с юфка.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*
Пропорцията за качамака много ми беше полезна. Ще я пробвам скоро, че днес такива буци направих с бебе в едната ръка и уж бърках постоянно, но то в началото не бъркаш ли нищо не става.
м-и идеята е да пуснеш качамака във вряща вода и става. не става на буци, ако е била студена, тогава.
също някои майки правят качамака в прясно мляко, пропорциите са пак същите. Но ние си го правим с вода. Аз от скоро слагам и по малко сол във водата.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*
Вряща беше водата но по рецептата от пакета 200гр качамак с 500мл вода и май дойде много качамака защото стана купчинка и докато пусна чашата, че да разбъркам...
 м-и рецептата там е такава, защпото по принцип качамака тр да е много гъст, да може да се реже. А ти за бебо го правиш рядък, като крем нишесте. Няма как иначе 100мл на 1 с.л.

Кърмих близнаците си 1 год и 2 месеца!!!
За моите две ангелчета родени в 25 г.с.
9.09-11.09.2008
9.09-20.02.2009

Една година без мама...
*

    misi

  • *
  • 1543
  • Невъзможното днес ще стане възможно утре!
Хайде и аз в тая тема вече, :) но с въпроси от началото на захранването.
Не знам дали сте чели по другите теми, но заради отказ да суче и пие от шише, ненаддаване, неакане и т.н. започнах захранване на 4м. и половина.
Започнах така:
1-ва седмица пюре от тиква в 12.00 часа
първо мислех да дам 5/6 лъжици, но на него му хареса и си искаше, така че още първия ден дадох 10/15 лъжички, а на втория ден 1/2 от малките бурканчета на Хип, смесено с малко кърма
2-ра седмица пюре тиква+картоф в 12.00 часа
3-та седмица пюре от пащърнак в 12.00

като пащърнака е половин бурканче от малките на хип смесено с кърма и додавам половин бурканче тиква или тиква с картоф пак смесено с кърма.
Преди пюрето му давам да суче малко - изсуква около 40/50мл и не знам дали да не го махна това кърмене.
А забравих - преди пюретата съм давала около седмица безмлечна оризова каша на хип - по 1/2 лъжици смесени с кърма.
Та се чудя как да продължа:
- да въвеждам ли и другите зеленчуци - спанак, броколи, карфиол?
- да въвеждам ли вместо тези зеленчуци горе, плодове?
- да продължа ли да давам оризова каша или някаква друга например на следобедното хранене?
- да заменям ли обедното ядене да бъде изцяло на пюре, без да му давам да суче?
- докога да смесвам пюрето с кърма?
- не съм въвела морков умишлено, защото знам че запича, а имахме проблем с неакане, та се чудя ако го въведа по малко заедно с тиква дали ще е проблемно? Откакто започнах захранването Жорко ака всеки ден сам, преди това само с дуфалак или свещички.
Ето засега какъв е режима ни на хранене:
9.00 кърма (суче докато е сънен, после предлагам кърма от шише - отказва я)
12.00 кърма + пюре (ако суче добре пюрето е 1/2 от малките бурканчета, ако откаже да суче му давам още 1/2 от въведени вече зеленчуци)
16.00 кърма (суче докато е сънен понякога и от двете гърди, ако се събуди предлагам кърма от шише и понякога си я изпива)
19.00 кърма (отново суче сънен)
22.00 кърма/АМ (тук вече не е сънен и отказва гърда, затова му давам АМ и си изпива по 100-тина мл)

Ще съм ви много благодарна ако споделите вашия опит.
« Последна редакция: Март 17, 2012, 11:34:39 am от misi »
*
Миси, според мен, при положение, че отказва кърма/АМ е по-добре да продължава максимално дълго да суче преди обяда.
- Спанак, броколи и карфиол по-добре ги задръж за известно време, особено спанака - пълен е с нитрати, ако го знаех в началото нямаше да го дам толкова рано. Броколите и карфиола на някои деца им образуват газове (на моето също), а и д-р Бърди съветва да се чака с тях (не си спомням каква беше точно причината).
- Можеш да въведеш плодове - ябълка, круша, синя слива (последните 2 разхлабват)
- Оризовата каша можещ да я даваш следобед, като добавяш и плодове (но и кърма), след нея въведох каша с ориз и царевица на Милупа.
- След като отказва да суче му слагай кърма в пюретата максимално дълго.
- За морковите на всякъде ги дават, че регулират, в смисъл нито запича, нито разхлабва. Бърди съветва да се смесва картофа с морков, точно за да не запича.
Като прибавяш кърма във всичко възможно ще си набавя нужните количества. По принцип съветите при кърмени бебета е да не се замества изцяло хранене до годинка, а във вашия случай, аз бих направила точно това. За добавката вечер не се притеснявай, като даваш колкото може повече кърма през деня не смятам, че е проблем.
Аз така бих постъпила, но не твърдя, че съм с абсолютно правилна преценка.
« Последна редакция: Март 17, 2012, 12:28:29 pm от aditoo »

Миси,
въведи каша - оризова каша. Аз започнах с нея като първа храна. А после постепенно добавяй към кашата плод.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
И аз се записвам да следя темата.

Опитахме захранване, на 4 м. и 22 дни, с морков пюре, но само го размесваше с езиче, не се намръщи, но го изплю, накрая се разсърди.Така три дни, не искаше изобщо да го глътне, после пробвах с картоф с доста АМ, изобщо не го и размеси с езиче, направо го изплю и се разрева.

Предполагам и, че още не е готово за захранване детето, няма да го тормозя.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Силве, 4м. не е ли раничко за захранване?
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Ами на почти 5 е, и затова исках да опитам.Но в този случай като не иска, ще го изчакам.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
*

    misi

  • *
  • 1543
  • Невъзможното днес ще стане възможно утре!
Силванче,
аз захраних моя син на 4м. и седмица (педиатъра искаше още от 3м. да го захранвам), но той отказваше да суче, не искаше да пие от биберон и не наддаваше добре. Не съм имала никакви проблеми с яденето с лъжица, дори още на второто ядене му дадох половин пюре и той си отваря уста и гълта като голям човек. Аз преди това му бях давала кърма с лъжица.
Та ако следващият пък като опитваш пак не се получава пробвай да му направиш пюрето по-редичко, добави кърма/АМ нещо, което му е познато на вкус и постепенно с времето сгъстявай консистенцията.
*
Идеята в захранването е не само да пробутаме нов вид храна, а да приучим към различно хранене. И моят син някой неща ги предпочита по-редички ама все пак да се задържат в лъжицата не да са като супа или нат. сок. Няма смисъл да се дава различна от мляко храна пък със шише примерно. Някой деца по-трудно или по-късно прояждат(моят син на навършени 5м, може би почти 6м не беше готов да яде в смисъл отваряше уста лапаше, гълташе, но след няколко лъжици му омръзваше и си искаше млякото. Нека си почине малко, ако се е стреснал от новото да забрави и пак ще пробват. Има цял живот пред себе си, ако не сега след месец по разходките с другите бебета все ще прояде.
*
Силванче, и аз като тебе опитвах да давам в 5 месец пюрета и детето отказваше. На 5 мес. и половина пробвах с оризова каша, разредена с кърма и лека полека детето започна да яде. След това започнах пак да пробутвам пюретата.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Благодаря ти, обнадеждаваш ме  :) !

А после лесно ли приемаше пюретата, с какво започна първия път, и с какво продължи след оризовата каша?
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
Силванче, малък е твоя мишок още! Не е готов явно за лъжица и храна, различна от млякото! При бебетата - всеки ден е от значение! Изчакай 2-3 седмици и пак пробвай. Според мен по-лесно приемат плодовите пюрета - ябълка, круша...... Ние оризова каша така и не проядахме - в никакъв вариант - ни с пюре, ни с мляко.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
И аз мисля, че не е готов, към средата на пети месец мисля да го пробвам, но с плодови, да пасирам банан с малко вода примерно, печена ябълка, че така само се хвърлят пюрерата.
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.
И аз мисля, че не е готов, към средата на пети месец мисля да го пробвам, но с плодови, да пасирам банан с малко вода примерно, печена ябълка, че така само се хвърлят пюрерата.

Ако мислиш да започнеш с плодови пюрета виж схемата на д-р Бърди за захранване.
*
И аз мисля, че не е готов, към средата на пети месец мисля да го пробвам, но с плодови, да пасирам банан с малко вода примерно, печена ябълка, че така само се хвърлят пюрерата.

Ако мислиш да започнеш с плодови пюрета виж схемата на д-р Бърди за захранване.
И по-добре започни с круша.
*

    silvanchence

  • *****
  • 1971
  • Най-стимулиращият дар – надеждата.
Благодаря ви!
[/url[url=http://bg-mamma.com]


Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен
09.04.2009 г.