0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Здравейте,

Картината е следната - детето ми (3г.) 3 дни подред имаше температура и зачервено гърло. След това се появи суха, спастична кашлица за няколко дни, която премина в дълбока и отхрачваща, съпроводена с хрема. Нощем особено положението е доста зле.

При прегледа педиатърът каза, че се чува "съвсем леко свиркане", т.е. бронхит, и предписа инхалации с Вентолин - 2 пъти на ден по 0.2 мл с 2 мл физиологичен разтвор.

Въпросът ми е свързан с това, че Вентолинът е твърде спорен препарат и дали се налага действително да се приема в този случай.

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #1 -: Април 01, 2010, 23:13:10 pm »
Здравейте,

Картината е следната - детето ми (3г.) 3 дни подред имаше температура и зачервено гърло. След това се появи суха, спастична кашлица за няколко дни, която премина в дълбока и отхрачваща, съпроводена с хрема. Нощем особено положението е доста зле.

При прегледа педиатърът каза, че се чува "съвсем леко свиркане", т.е. бронхит, и предписа инхалации с Вентолин - 2 пъти на ден по 0.2 мл с 2 мл физиологичен разтвор.

Въпросът ми е свързан с това, че Вентолинът е твърде спорен препарат и дали се налага действително да се приема в този случай.


Не съм доктор Бърди, но той първо не е прегледал детето, за да "чуе" това "съвсем леко свиркане", нито пък е видял рентгенова снимка, която да доказва диагноза бронхит. "Свиркането" не винаги е бронхит.
Лично аз не одобрявам презастраховката с Вентолин при банално вирусно заболяване. По-добре да се даде добро отхрачващо средство.
*
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #2 -: Април 02, 2010, 00:02:04 am »
Благодаря, lady_11, но хем съм силно притеснена, хем не знам как да постъпя по същите причини, които си изтъкнала. И действително дори не знам дали д-р Бърди ще отговори категорично при положение, че не е прегледал детето.

Иначе, от три дни давам Hustagil именно за втечняване на секрета и по-лесно откашляне, пак по предписание на педиатъра.

В листовката на Вентолина пише, че "се прилага за лечение на бронхиална астма, както и при някои други белодробни заболявания.Обикновено се прилага за преодоляване на тежките форми на заболяването - за овладяване на тежки пристъпи на бронхиална астма".
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #3 -: Април 02, 2010, 00:44:06 am »
Вентолин е надежден и сигурен.
Друг е въпросът каква е точно диагнозата, или дали се нуждае от нещо друго детето.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #4 -: Април 02, 2010, 10:11:55 am »
Благодаря, докторе. Ами това е според педиатъра - бронхит.

Другото, което ме тревожи при Вентолина е, че трябвало много да се внимава при инхалациите да не попадне от парата в очите. Просто се чудя как ще стане това с малката, тя толкова се върти и дърпа на тия инхалации.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #5 -: Април 02, 2010, 10:16:33 am »
"...Другото, което ме тревожи при Вентолина е, че трябвало много да се внимава при инхалациите да не попадне от парата в очите."

Вие ме убивате на Пасха... наистина.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #6 -: Април 02, 2010, 10:31:32 am »
Така си пише: "Трябва, да внимавате разтворът или образуваният от небулизатора аерозол да не попадне в очите. Небулизаторът трябва да се използва в помещения с добра вентилация, тъй като част от аерозола може да попадне във въздуха и да се вдиша от други хора."
http://www.framar.bg/%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BD-%D1%81%D0%BE%D0%BB.-0.5%25-20-%D0%BC%D0%BB.-pid30000874.html

Та, мисълта ми беше - при диагноза бронхит, дозировката от 0,2 мл х 2 пъти на ден в продължение на 3 дни за дете на 3 г. презастраховане ли е или действително се налага.

Питам ви изрично по този начин, защото на такива безумия съм се натъквала с българските педиатри, че просто нямам доверие, че се подхожда внимателно, преценено и в духа на добрата практика.
*
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #7 -: Април 02, 2010, 11:03:12 am »
Сега успях да открия педиатъра си. Разговаряхме за страничните реакции и ми обясни подробно - нещо, което може би трябваше да направи още при изписването на препарата. Та, страничните реакции са изключителна рядкост и най-вече ако се предозира. Но ако се ползва внимателно, в точната дозировка за възрастта и теглото, при преценена правилно диагноза, нещата са наред.

Благодаря отново за мненията.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #8 -: Април 02, 2010, 13:50:52 pm »
Лейди, не знам Вики правил ли ти е спазъм, но ти пожелавам никога да не го застига
гледката на дете с бронхоспазъм за майката е огромно мъчение, повярвай ми
преживявала съм го 6 пъти
за това не обяснявай за "банални" вирусни истории, защото за Виктор, ако вирусите са нещо банално, то Стефания прави спазми от тях
предпочитам два дена по три пъти Вентолин, пред венозни антибиотици в клинична среда и Урбазон в краката
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #9 -: Април 02, 2010, 16:12:30 pm »
mini,

Весели празници!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #10 -: Април 02, 2010, 17:09:33 pm »
Мерси, Докторе!
Да сте здрав и благодарим, че сте толкова отзивчив!
Лейди- надявам се да не приемеш лично написаното от мен.
Весел празник и здраве за всички деца!
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #11 -: Април 02, 2010, 17:58:41 pm »
"...Другото, което ме тревожи при Вентолина е, че трябвало много да се внимава при инхалациите да не попадне от парата в очите."

не виждам как това може да се избегне при инхалациите. маската не прилепва плътно до лицето и парата свободно излита нагоре, съответно - може спокойно да попадне и в очите.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #12 -: Април 02, 2010, 22:31:39 pm »
Лейди, не знам Вики правил ли ти е спазъм, но ти пожелавам никога да не го застига
гледката на дете с бронхоспазъм за майката е огромно мъчение, повярвай ми
преживявала съм го 6 пъти
за това не обяснявай за "банални" вирусни истории, защото за Виктор, ако вирусите са нещо банално, то Стефания прави спазми от тях
предпочитам два дена по три пъти Вентолин, пред венозни антибиотици в клинична среда и Урбазон в краката


Самата аз съм правила бронхоспазми и съм ползвала Вентолин. Така че знам за какво говориш.
Но все си мисля, че не всяко "свиркане" има нужда от Вентолин, като имам предвид  случая с питащата. Според мен Вентолина би следвал да се прилага при спастична кашлица /първите три дни при детето на Медеа/, а не при дълбока и отхрачваща. Щом детето отхрачва, по-вероятно е да не направи спазъм.
И квото и да си говорим тук - има едни специалисти, детски пулмолози се наричат. Те много хубаво "чуват" какво става с белия дроб на детето и искат и снимка на белия дроб, плюс изследване на витален капацитет на белия дроб.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #13 -: Април 02, 2010, 22:50:49 pm »
противно на всякаква логика, Стефания прави спазъм след хрема, а кашлицата се появява при оздравяване
няма нито един спазъм предшестван от кашлица
въпреки 6те й спазъма никога не са й правили витален капацитет на дроба
винаги обаче са се опитвали да ни вкарат в болнцата, за да правим компания на ромските дечица
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #14 -: Април 02, 2010, 23:12:35 pm »
В крайна сметка днес реших да направим инхалациите. Обаче не успях да намеря инсулинова спринцовка и се измъчих да отмеря 0.2 мл, защото при обикновените спринцовки е много трудно да уцелиш такова малко количество. При последното натискане, за да уцеля чертичката, спринцовката щраква и всичко отива вън :(

Накрая след 5 опита сложих някакво минимално количество. Да знаете в района на Павлово къде мога да намеря такава инсулинова спринцовка?

Само да споделя, че снощи през нощта се закашля само веднъж, когато я поразсъних без да искам. За разлика от предишните 2 вечери, когато се измъчи детето. Д-р Бърди, това признак ли е, че опасността е преминала (или не като чета какво е писала mini)?
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #15 -: Април 02, 2010, 23:17:10 pm »
какъв Вентолин ползваш? да не слагаш от сиропа /щото ние сме го правили този номер  :lol:/
ако е на капки се прибавят капки спрямо килограмите
за около 15  кг на нас ни казаха не повече от 5-6 капки
физиологичния разтвор може и повече- той определя продължителността на инхалирането, аз си вземам ампулки Тонимер, които са точно 5 мл.
За да има ефект една инхалация трябва да е по-продължителна- от порядъка на 10на минути.
Можеш да направиш инхалация само с физиологичен разтвор, и те облекчават кашлицата.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #16 -: Април 02, 2010, 23:55:24 pm »
Еее, не сироп, разтвора съм си взела, както си трябва :) Но лекарят не ми обясни на капки, а направо ми изписа дозата да я отмервам със спринцовка. То и шишенцето няма капкомер. Явно една капка е 0.05 мл или 5-6 капки са не повече от 0.3 мл общо.

Иначе и аз същия физ. разтвор съм взела. Но така или иначе имаме огромна борба с тези инхалации - няма такова дърпане и реване. Какви 10 минути? Ние се борихме има няма 4-5 минути :( Но така де, аз сложих половината ампулка.
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #17 -: Април 03, 2010, 00:02:09 am »
да, всъщност грешката е моя
когато при пулмолога ни обясняваха за солюшъна, момичето каза, че с капкомер е най-лесно да се изтегли количеството и за възрастта и кг на Стефи не повече от 6 капки /тя е на 3 години и малко над 16 кг/
Стефи понеже е на терапия и с Фликсотайд и имаме бейбихалер си взехме Вентолин за впръскване и на другия инхалатор ако се наложи правим инхалация само с физиологичен разтвор

« Последна редакция: Април 03, 2010, 00:04:12 am от mini »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #18 -: Април 03, 2010, 00:08:33 am »
Това с капкомера и чудесна идея. Утре точно така и ще направя, вместо да се мъча със спринцовката. Благодаря и весели празници от мен и здрави деца най-вече!
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Вентолин - моля за мнение от д-р Бърди
« Отговор #19 -: Април 04, 2010, 17:03:35 pm »
За да има ефект една инхалация трябва да е по-продължителна- от порядъка на 10на минути.
Можеш да направиш инхалация само с физиологичен разтвор, и те облекчават кашлицата.

Мини, я сподели за 10 минутна инхалация /само с физиологичен разтвор/ колко физиологичен разтвор се слага?