0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #20 -: Май 09, 2006, 16:28:59 pm »
Кариотип - това е съвкупност от хромозомите в соматичните (телесните) клетки на даден вид - характеризират се с брой, размер, морфология и т.н. (Например дали си човек или котка)
Човешките клетки съ­държат по 46 хромозоми, от които две полови: у жената те са XX, а у мъжа - ХУ.  (44+ XY , 44+XX )
Знаеш как се определя пола... при сливането на половите клетки Х(на жената) и Y( на мъжа) - момче.
Генните мутации са най-различни и са много , Джам ти е дала просто един пример.
Мутациите се дължът на изменения на структурата на гените, хромозомите, както и на количеството на хромозомите в клетката.
Когато количеството на хромозомите е променено :
- Тризомия  21 /синдром на Даун/
- Монозомия Х/ синдром на Търнър, страдат само момичета -  вместо 2 Х      хромозоми, има само 1/
и т.н.
Фреш, незная дали си разбрала нещо :wink: , просто това са термини които немогат да се заменят с други . А за да се обеснят се използват други , които също трябва да се обесняват.
Поне опитах
 :D

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
*

    rally_g

  • ****
  • 959
  • Искам да бъда добра!
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #21 -: Май 09, 2006, 16:39:28 pm »
Незнам дали Фрешката е "вдянала" нещо, но за моята главица, определно, е твърде сложно. Затова възнамерявам да се доверя на по-компетнтните от мен - на имунолози и генетици:)
ЗА КООРДИНАТИТЕ НА ИЗПИТАНИ СПЕЦИАЛИСТИ ПО РЕПРОДУКЦИЯ ВИЖТЕ http://www.zachatie.org/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=6
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #22 -: Май 09, 2006, 17:24:25 pm »
Мацки наистина най-добре консултация с имунолог и генетик.
Те според случая ви, ще ви назначат подходящите.
*
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #23 -: Май 09, 2006, 23:09:19 pm »
При мен има едно антитяла завишено и 3 полужителни фактора. Д-р Конова и д-р Ковачева от Плевен прецениха според случая кои изследвания да направим + консултациите, общо ни излезе около 200 лв.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #24 -: Май 09, 2006, 23:22:31 pm »
Цитат на: denis
Кариотип - това е съвкупност от хромозомите в соматичните (телесните) клетки на даден вид - характеризират се с брой, размер, морфология и т.н. (Например дали си човек или котка)
Човешките клетки съ­държат по 46 хромозоми, от които две полови: у жената те са XX, а у мъжа - ХУ.  (44+ XY , 44+XX )
Знаеш как се определя пола... при сливането на половите клетки Х(на жената) и Y( на мъжа) - момче.
Генните мутации са най-различни и са много , Джам ти е дала просто един пример.


дала съм този прост пример, защото при изследването за кариотип, което се предлага в генетичните консултации за родителите, се изследва именно и само това - дали си генетично мъж или жена. друго не правят, поне не и у нас и не и за 20 лева.
че сме човеци, а не котки, е видно от самото влизане в кабинета. тризомиите тоже се виждат с просто око, ако се доживее до зряла възраст :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #25 -: Май 10, 2006, 09:11:21 am »
Значи може човек да има някаква мутация и да ги няма ХХ и ХУ съответно, така ли?

Брей брей..

И ако ги няма, какво следва от това?
Благодаря ти, Бени!







За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #26 -: Май 10, 2006, 09:25:41 am »
Джам,
мерси за израза "мило дете". Сигурно съм мила, но май съм ти кака. Както и да е.
Не зная откъде да изровя специалист имунолог по въпросите свързани със зачеване и износване.
Конова е такъв специалист, но аз съм в София и смятах да пратя по пощата серума, защото нямам възможност да пътувам, поне за момента.
на въпроса ми /по мейл/ към Конова за имунологичните изследвания, тя ми отвърна с въпрос кои маркери желая да изследвам. Имам минали заболявания и алергия, които ме карат да търся имунологията. Съжалявам, че ще го кажа, но в докторите като цяло не вярвам. Малко са специалистите, които могат да спечелят доверието ми със знанията и опита си.
Въпроса ми в такъв случай ще го променя по следния начин:
1. За да се консултирам с Конова, на място в Плевен ли трябва да отида?
2. Дайте координати в София на добър репродуктивен имунолог /незнам дали това е правилен израз - имам предвид имунолог работещ в сферата на имунологията свързана със зачеване и износване/, който би могъл да ме насочи кои имунологични маркери ще бъде необходимо в моя конкретен случай да се изследват.
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #27 -: Май 10, 2006, 09:43:47 am »
Цитат на: Tonita

Въпроса ми в такъв случай ще го променя по следния начин:
1. За да се консултирам с Конова, на място в Плевен ли трябва да отида?

Определено трябва да отидеш до Плевен, ако искаш да се консултираш с доц. Конова.
После, Плевен не е толкова далеч от София.
Аз, например,  съм от Разград и представи си колко километра съм навъртяла до София, Плевен, Пловдив и Варна, за доста елементрарни неща. Мисля, че в София няма толкова добър репродуктивен имунолог.
Ако ти е приоритет, ще намериш начин да пътуваш. Поне първия път.
Успех!
*
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #28 -: Май 10, 2006, 09:56:26 am »
Цитат на: Tonita
Въпроса ми в такъв случай ще го променя по следния начин:
1. За да се консултирам с Конова, на място в Плевен ли трябва да отида?

Здравей, Тонита! Аз предпочетох да отида в Плевен за имунологична и генетична консултация и не съжалявам за това си решение. Разговорът  с доц. Конова продължи близо час като тя през цялото време си водеше бележки. После ни бяха назначени (на мен и съпруга ми) необходимите изследвания. Впечатлена съм от професионализма и милото отношение на целия екип в Плевен.
Аз държа на личните впечатления и винаги избирам прегледа 'на място' пред консултациите по mail.
Пожелавам ти успех, какъвто и вариант да избереш! :balk_21:
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #29 -: Май 10, 2006, 09:57:41 am »
Благодаря Аля. Ще трябва явно да отида до там. Лошото е че чак Август ще мога, но... какво да се прави - ще чакам. Вероятно и тук в София има добри имунолози. Преди време съм се изследвала по други проблеми - някъде в Александровска б-ца беше - при една много добра имуноложка. Но нито помня къде беше точно, нито името й помня.  :( А може и да не е там вече.
Преди време бях писала мейл на Конова с общо описание на минало заболяване и дали би могло да има връзка с настоящето незабременяване и неизносване. Като във връзка с това я попитах дали да се насоча към имунологични изследвания. Отговора й беше, че няма връзка. За съжаление, консултирайки се с други специалисти, ми бе казано че по всяка вероятност има връзка....
Така, че и Конова някак си не ми спечели доверието. Съжалявам, но май й трябва още опит.
Затова реших да се изследвам на своя глава.
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #30 -: Май 10, 2006, 11:28:45 am »
Тонита, аз правих имунологичните изследвания в клиниката на доктор Стаменов. При него идват за консултация две имуноложки - доктор Балтаджиева и доктор Пенева. Те не работят там, идват само в сряда следобед, разпитват те подробно за всички изследвания, които имаш (консултацията трае по поливин час обикновено), вземат ти кръв за изследвания и после си получаваш резултатите пак от тях със съответния коментар. Не разбрах къде точно са на постоянна работа, но мисля, че в Александровска болница, защото едно от изследванията ми беше направено там. Работят и със Здравната каса. За съжаление само малка част се поемат от касата и трябва личният ти лекар да ти даде направление. На мен те ми написаха даже кодовете на съответните изследвания и само им занесох направленията.
Не знам дали са по-добри от доц. Конова (при нея все още не съм ходила), но поне са в София. Аз също си мисля дали да не отида и до Плевен, но за сега отлагам, защото и аз съм в София и ми е проблем пътуването.
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #31 -: Май 10, 2006, 12:05:05 pm »
Кой лекар е добър е твърде относителен въпрос.
Забелязала съм, че има разлика в школите и начините на работа в различните клиники.
Най-лошото, според мен, е да се получи конфликт в оценката на проблена, диагностиката и терапията. Някои лекари могат да подценяват определени фактори, други да ги надценяват. Стерилитетът е интердиспиплинарно заболяване. Може да бъде причинено от гинекологични, генетични, имунологични, ендокринологични, андрологични и психологически фактори. Доста често, за да се постигне успех, се налага да се въздейства върху няколко такива фактора.
Това го прави толкова трудно за диагностика и лечение. Един гинеколог не може да прецени достатъчно добре генетичните фактори или някои от ендокринологичните такива и обратното. Тоест, за да имаме успех трябва да имаме гинеколог, андролог, имунолог, психолог, генетик и ендокринолог, на които да вярваме и чиито гледни точки по проблема да не се разминават и противопоставят.
Имам лични причини за  да пиша това, а не просто да философствам.
Моля, нека не се изказваме прибързано за лекарите.
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #32 -: Май 10, 2006, 12:27:25 pm »
Цитат на: alia_alia
Кой лекар е добър е твърде относителен въпрос.
Забелязала съм, че има разлика в школите и начините на работа в различните клиники.
Най-лошото, според мен, е да се получи конфликт в оценката на проблена, диагностиката и терапията. Някои лекари могат да подценяват определени фактори, други да ги надценяват. Стерилитетът е интердиспиплинарно заболяване. Може да бъде причинено от гинекологични, генетични, имунологични, ендокринологични, андрологични и психологически фактори. Доста често, за да се постигне успех, се налага да се въздейства върху няколко такива фактора.
Това го прави толкова трудно за диагностика и лечение. Един гинеколог не може да прецени достатъчно добре генетичните фактори или някои от ендокринологичните такива и обратното. Тоест, за да имаме успех трябва да имаме гинеколог, андролог, имунолог, психолог, генетик и ендокринолог, на които да вярваме и чиито гледни точки по проблема да не се разминават и противопоставят.
Имам лични причини за  да пиша това, а не просто да философствам.
Моля, нека не се изказваме прибързано за лекарите.

Аля, напълно съм съгласна с тебе.
Ако визираш моето мнение, аз не вземам отношение за професионализма на лекарите, които споменах. Просто от прочетеното тук вижам, че всики препоръчват доц. Конова и сигурно има защо. А пък Тонита иска, ако може, да направи изследванията в София. Затова пиша и за тази възможност. Не се наемам да кажа кои са по-добрите, защото нямам база за сравнение, а и не съм специалист в областта (ако бях, нямаше да ходя по лекари  :wink: ). Не искам моят постинг да прозвучи като реклама. Просто давам информация за още една възможност за тези изследвания.
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #33 -: Май 10, 2006, 12:45:25 pm »
Копринкова, Аля по-скоро визираше мен.
А твойта информация е много полезна за мен, за което ти благодаря много.
А Аля - права си - така е - проблема е твърде комплексен и трябва да се разглежда от всичките му страни. За съжаление повечето лекари не го правят и затова нещата страшно се усложняват и се получава един кръг от проби и грешки, където всеки копае в собствената си област, но като кон с капаци, без да се огледа дали в съседната леха нещата са наред.
Ох, какви сравнения взех да правя....
Не се смейте само :lol:
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #34 -: Май 10, 2006, 13:01:41 pm »
Радвам се, че с нещо съм ти помогнала Тонита  :)
Аля е права, че е хубаво всчики тези специалисти, които изрежда, да работят в екип и да съгласуват мненията си. Аз и затова заложих за сега на имунолозите при доктор Стаменов (негова пациентка съм).
А всеки сам си решава на кого може да се довери. И аз като Тонита много трудно се доверявам на лекари, защото "парен каша духа". А дали ще имаш доверие на даден лекар е много индивидуално и често в някаква степен и емоционално решение. Затова не искам никого да агитирам за нищо. Най-добре е пациента да посети даден лекар и сам да реши дали може да му има доверие или не.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #35 -: Май 10, 2006, 14:35:03 pm »
Тонита,

Връзката имунология-репродуктивни неудачи е още много нова и неизследвана материя в цял свят. Все още се отрича доста широко и са малцина онези, които са задълбали в нея. В България такъв човек е единствено доц.Конова, доколкото ми е известно. Не подценявай лекаря на база само географското му разположение! В София такива специалисти просто няма. Няма и достатъчно надеждна лаборатория за изследване на специфичните антитела и клетки. Доста често се получават сериозни разминавания в резултатите на различните лаборатории...
Аз не бих се доверила на имунолозите при Стаменов, които се появиха от нищото преди броени месеци и започнаха смело да консултират жените с репродуктивни неудачи. Конова работи от години с американски инвитро клиники, които специализират в лечение на имунологични фактори, всяка година ги кани в България за обмяна на опит. С какъв бекграунд по въпроса могат да се похвалят лекарите при Стаменов? То не е въпроса само да си туриш табелката репродуктивен имунолог... Продължавам да твърдя, че в София такива просто няма!

Не правя агитация, всеки сам си решава, но е много лесно някой да яхне вълната, щото сега е модерно да се търсят имунологични причини и да почне да предписва масово скъпи изследвания и лечения. Защото, Конова прави всичко възможно да разтовари финансово пациентите си, докато във въпросната софийска клиника, както чувам цените, е точно обратното.

Моят личен избор преди една година (когато нямаше нито клиника Надежда, нито имунолози да работят с нея!) беше да отида до Плевен, да си проведа обстойна консултация с Конова, да ми се назначат изследвания, след това да ми се постави диагноза и да се предпише терапия. Това е пълният цикъл на лечение, при който лекарят се ангажира с пациента. никой уважаващ себе си лекар няма да те диагностицира и лекува по Интернет и чрез имейли! не е въпроса, че това би било безплатно, защото Конова така или иначе пари не взема за своите консултации! Въпросът е, че с теб като пациент се ангажират! В софийската прочута имунологична лаболатория на проф.Балева, например, никой не се ангажира да тълкува направените при тях изследвания и да ми даде консултация - отговорът беше - вървете си при гинеколога, той да ви лекува!

По повод това, че не ти спечелила доверието, защото казала, че дадено твое заболяване няма връзка с репродуктивния ти проблем, пък друг лекар казал, че има връзка - ами помисли, че може и другият лекар да не е прав! В репродуктивната медицина е такава тъмна Индия относно причини и следствия, че всичко там е яко хвърляне на боб и стрелба в мрака.

Та така, Тонита...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #36 -: Май 10, 2006, 14:56:37 pm »
Jam, абсолютно си права!!!
Не искам и аз да правя реклама на доц. Конова. Тя няма нужда от такава. Но Конова е първият лекар, при който ходя на консултация БЕЗПЛАТНО   и се ангажира с това да проследи изследванията ми, лечение и т.н. Изключително мил и отдаден на работата си човек.
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #37 -: Май 10, 2006, 15:02:22 pm »
Извинявайте за невежеството, но с какво се занимава андролога :?:  :oops:
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #38 -: Май 10, 2006, 15:14:11 pm »
jam, за много неща си права. Вероятно доц. Конова е най-добрата у нас. Но пък не на всеки е удобно да пътува чак до Плевен.
А това, че имунолозите при Стаменов са от скоро, съвсем не значи, че са по-лоши специалисти от доц. Конова. Не са първа младост и предполагам, че имат някакъв опит все пак. А и те самите ми казаха, че много от нещата в тази област не са съвсем ясни на този етап. Та явно не се мислят за непогрешими  :wink:
Колкото до цените, не съм сравнявала с тези в Плевен и не мога да кажа нищо по въпроса. Знам само, че самият Стаменов съвсем не бърза да праща пациентките си за щяло и нещяло при имунолозите, напротив. Аз лично настоявах за тези изследвания, въпреки, че Стаменов направо ми каза "не виждам защо трябва да даваш още пари, след като може да не е там причината". Знам, че обикновено такива изследвания се правят след няколко спонтанни аборта, а аз нямам такива (поне не доказани, а съмнения съм имала, но нали знаеш, всеки мисли, че си внушаваме  :oops: ).
Но всеки сам си решава къде да отиде. Аз лично съм си мислила дали да не отида и до Плевен за консултация, но за сега все не намирам време, а и средства за това  :oops:
За имунологичния и генетичен фактор
« Отговор #39 -: Май 10, 2006, 15:17:37 pm »
Андрологът е специалист по "мъжката част от репродукцията"
А за лекарите - не е само до парите.
При Конова и при Кременски  не съм дала и стотинка за консулт. При Маркова дадох изключително големи суми за това. А Мели ни консултира он-лайн.
Един лекар може да е компетентен и да не ти вземе пари, това не го прави лош лекар. Или обратното може да вземе голяма сума, това не го прави специалист, но и не означава, че е печалбар. Не може да се абсолютизират нещата. Или ако е добронамерен и иска да помогне, възможно е да няма достатъчно знания. Може да има знания и опит, но да е твърде ангажиран и да да не успее да вникне в проблема. Има още хиляди други неща, които правят от един лекар - МОЯ ЛЕКАР.
А това да посещаваш Своя лекар е важно за лечението, защото без вяра в успеха, успех няма. Човек се отчайва и ...
Не съм визирала конкретно мнение, просто напоследък ми прави впечатление, че бързо се правят заключения за качествата на лекарите.