0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #120 -: Май 21, 2007, 12:50:24 pm »
Аз пък забелязах, че Родопеята се вкисва (това от 1-2 месеца някъде) - подува се капачката и става адски кисело, и то преди крайния срок отбелязан на капачката. много приятно се изненадах, не бях виждала такова нещо от поне 10-15 години  8O

*
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #121 -: Май 21, 2007, 13:02:47 pm »
Pippi, това може да значи две неща:
- или технологично са решили да променат съотношението: Lactobacillus bulgaricus/ Streptococcus thermophilis, в полза на първите, защото вторите представляват естественият консервант, който е "отговорен" млякото да не се вкисва (както и да сладни, вместо да кисели). В киселите млека няма изкуствени консерванти. В този случай информацията на опаковката е подвеждаща и могат да бъдат съдени.
- вторият вариант (който на мен ми се струва по-логичен) е занижена хигиена при производството на мляко. Когато в процеса на производство до уж стерилната среда са допуснати и други бактерии или замърсители, които са "виновни" за това ранно вкисване. Вторичен белег за това би могло да е специфично запенване по горната повърхност на млякото, промяна в гъстотата или цвета му.
Изобщо не смятам, че подобно нещо е повод за радост, напротив! Имай едно на ум за това мляко!
*
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #122 -: Май 21, 2007, 14:48:00 pm »
атакааа... аз пък си мислех, че значи, че е истинско :(
благодаря, лан! ще го имам предвид.

Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #123 -: Май 22, 2007, 10:22:53 am »
Момичета, дълго се чудих къде му е мястото на това : http://sladoled.start.bg/article.php?aid=8687
 :lol: По-близка тема не можах да открия...  :lol: :lol: :lol:
Та да похапнем заедно сладолед, знае ли човек... :balk_53:
обичам сладолед! :D :oops: :D
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #124 -: Май 22, 2007, 21:37:58 pm »
Момичета ,последно кои кисели млека са с голямо количество лактобацили??? :D
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #125 -: Май 23, 2007, 22:45:39 pm »
Ади, аз ям последно "На баба".Пише, че има, пък дали е така не се знае.  :wink:
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #126 -: Май 23, 2007, 22:58:41 pm »
Ади, аз ям последно "На баба".Пише, че има, пък дали е така не се знае.  :wink:

На баба  не е ли много масленно????? :D
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #127 -: Май 23, 2007, 23:17:14 pm »
Ади, има и 2,5% масленост. :D
*
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #128 -: Май 24, 2007, 20:51:04 pm »
Специално за наличие на Лактобацили, продуктите на Данон не са много подходящи. Най-тъпият тест - в домашни условия не може да се подкваси кисело мляко със закваска продукт на Данон, това ще рече, че живите бактерии са много малко. Това е една от малкото фирми, които съм почти сигурна, че имат нишесте или подобен продукт в състава си. Просто на вкус го усещам. Обикновено другите фирми нямат, защото този "подобрител" е много скъп. Единственото (но не маловажно) приемущество на Данон е изключителната хигиена при производството и точност в етикитете.
Та това е най-лесният начин за проверка на Лактобацили - купувате си няколко млека, подквасвате си прясно мляко с различна марка мляко и което "хване" най-бързо значи тази марка е с най-голям процент Лактобацили, а което издържи най-много в хладилника - с най-голям процент Streptococcus thermophilis.
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #129 -: Май 25, 2007, 07:00:27 am »
Ади, има и 2,5% масленост. :D
Вчера си го взех,и много ми харесва.Гъстичко е. :lol:
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #130 -: Май 25, 2007, 07:24:57 am »
Лан, няма нишесте. Незнам какво усещаш, ама и да има нишесте няма как да разбереш.
Това нишесте, което се ползва в някои млека изобщо няма нищо общо с нишестето, което си виждала.
И не си права, че с Данон не може да се закваси, защото може.
Когато не можеш да заквасиш мляко, първото, в което трябва да се усмъниш е, прясното мляко. :wink:
90% от неуспеха на заквасването се дължи на антибиотици и други лекарства давани на кравите, от които си взела прясното мляко.

Нишесте се слага в млечните десерти.
*
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #131 -: Май 25, 2007, 11:46:58 am »
И не си права, че с Данон не може да се закваси, защото може.
Когато не можеш да заквасиш мляко, първото, в което трябва да се усмъниш е, прясното мляко. :wink:
:DА не - със съвсем същото мляко от същата партида заквасих с всички останали взети млека, но с "Активия" и на "Ба баба" - не, така че не е виновно прясното мляко! Ти пробвала ли си да използваш някое от млеката на Данон за закваска, защото това не е и едничен случай - поне два пъти съм подквасвала с различни марки, точно за да реша коя марка да си купувам и от продукт на Данон винаги става като на сополи такова? За нишестето - не знам, усещам лек "брашнен" вкус (може и да греша).
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #132 -: Май 25, 2007, 18:44:38 pm »
Лан, не съм съгласна. Аз например винаги заквасвам с Данон и до сега не съм имала проблеми. Става гъсто като домашно кисело мляко. Всичко е от това, какво количество закваска слагаш. Аз обикновено слагам по 3-4 лъжици закваска и затова става много гъсто. Оставям го да престои цяла нощ. Обикновено ми се получава много хубаво кисело мляко :)
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #133 -: Май 25, 2007, 18:51:08 pm »
Заквасвам с много малко закваска (около 1/2 супена лъжица, на буркан 0,8л.), но само от продуктите на Данон не хвана. Все пак и експериментът е сравнително стар (преди почти четири години) от тогава не съм пробвала. Може би година след това, прочетох това първото изследване и бях абсолютно съгласна с него, защото и там така пишеше за наличието на Лактобацили :). Във всички случаи за мен лично е най-важно млякото да е чисто и хубаво на вкус...
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #134 -: Май 25, 2007, 21:59:17 pm »
Някои млека наистина имат вкус ,всякаш имат  нишесте. 8OНапример има едно ВЕРЕЯ 0.1%   с калций........ :lol:
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #135 -: Май 26, 2007, 12:15:11 pm »
Аз си хрупам Българското (така се казва) кисело мляко, и общо взето май най-много се доближава до вкуса на старото кисело мляко.... Ама колко лактобацили има - нямам никаква идея...  :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #136 -: Май 26, 2007, 13:54:31 pm »
На мен най много ми харесва киселото мляко Роса. Най не мирише и е доста плътно, но изследването не казва много хубави неща за него...иначе Данон с ягоди ми е най любимото.
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #137 -: Май 30, 2007, 11:38:53 am »
И не си права, че с Данон не може да се закваси, защото може.
Когато не можеш да заквасиш мляко, първото, в което трябва да се усмъниш е, прясното мляко. :wink:

1) Диде, знам, че има кисели млека (Данон май е сред тях), които нямат живи бактерии, понеже са били избити след подквасването. Как може без живи бактерии да се подкваси мляко?

2) По телевизията казаха, че вече и у нас се внасяли генно-модифицирани закваски, които са достатъчни за подквасване, но след това много бързо измират. По този начин млякото остава годно дълго време. Някой знае ли кои са българските марки, ползващи такива закваски? Определено не ме кефи идеята да пия такова мляко.
*
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #138 -: Май 30, 2007, 13:21:31 pm »
Аз работя в училище, в което се преподават предмети като технология, стокознание и др. Директорът ни е експерт в тази област и ни е предупредил да не купуваме млеката на Данон, защото са натъпкани с нишесте и изкуствени закваски.
Четох някъде, че може да се провери дали е качествено млякото като се остави кофичката отворена няколко часа. Ако отгоре се образува суроватка, значи е хубаво. Аз лично не съм пробвала, но смятам да опитам с някои марки, които купувам.
*
Re: Коя марка кисело мляко ?
« Отговор #139 -: Май 30, 2007, 13:28:31 pm »
Аз си хрупам Българското (така се казва) кисело мляко, и общо взето май най-много се доближава до вкуса на старото кисело мляко.... Ама колко лактобацили има - нямам никаква идея...  :lol:

реших и аз да го пробвам това мляко, че не бях чувала за него. специално го търсих и си взех. ами... ужасно е  :? (според моя вкус, разбира се)