0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #180 -: Март 25, 2010, 14:57:18 pm »
Изглежда crow наистина е пуснала NK клетките в правилния момент и... май ще излезе, че не е безмислено да се правят....
 
Да отбележа, че и аз съм /или бях/ от скептиците по тази тема, обаче alia_alia постна една статия, която ми променя мнението... Не знам дали сте я прочели вече, затова ето линк:
http://www.zachatie.org/forum/index.php?topic=41870.0;topicseen

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #181 -: Март 27, 2010, 11:02:23 am »
Хей, Гардже, имаш ли вече някакви резултати?

Не се сърди, миличка, но това ранено пиле не ти отива!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #182 -: Април 07, 2010, 13:48:12 pm »
Гардже, и аз чак сега прочетох за инвитро опита. Права си - ще се получи, когато му дойде времето.

Искаше ми се да само да припомня на момичетата с неизяснен стерилитет, които не са си изследвали щитовидната жлеза - да го направят. След няколко месеца изследвания, при мен се оказа, че имам проблеми с жлезата, които, според ендокринолога, докато не се регулират, няма как да стане забременяване. Изрично си спомням, че попитах моята докторка, дали трябва да изследвам щетовидната жлеза и тя ми каза да престана да чета форумите и да не се вманиячавам. Каза, че има куп изследвания, които не са ми правили защото няма симптоми за съответни проблеми. Може и да е права, защото аз наистина нямах никакви сипмтоми за проблем, но при условие, че не се получава след една и почти втора инсеминация, би трябвало да започнеш да търсиш проблема, там където не си изследвал. СЛед като отидох в клиниката с диагноза хашимото ги попитах директно кога щяха да ми изследват ЩЖ и те ми обясниха, че ако при 4 инсеминации не се получавало, то тогава налагат допълнителни изследвания. Честно казано аз не виждам логиката, но може би си имат процедури, които трябва да спазват.
След като се наскарах на докторката, че не са ме изследвали за всичко, веднага ме прати на изследвания за Клетъчен имунитет. Още не съм ги правила, но може би следващата седмица ще отида.
Клетъчен имунитет означава сам НК клетки или цял пакет от изследвания? След като изчетох всичко за инсеминации, след това за щетовидната жлеза сега ще трябва да се запозная и с Клетъчния имунитет, но няма начин:)))
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #183 -: Април 07, 2010, 14:07:49 pm »
Да, "клетъчен имунитет" означава изследване на Т-килърните лимфоцити и NK-клетките. Но те са поне две различни изследвания (ако не са и три?!). Едното определя брой (популация), а другото - активност.
Дано се включи някое от момичетата, които знаят повече, че и аз съм отскоро в имунологията :)

А досега правени ли са ти другите имунологични - Антифосфолипидни, Антикардиолипинови, Анти В2-гликопротеин и Антиовариални антитела?
Те са... да кажем "предхождащи", защото дори лекари, които оспорват ефекта на НК клетките, пускат изследвания за тези антитела. Като че ли при тях тълкуването е по-ясно.

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #184 -: Април 07, 2010, 14:59:04 pm »
Благодаря за отговора,  plumeria!

Никакви имунологични не са ми правени досега. Утре съм на преглед при ендокринолог (за щетовидната жлеза) и ще го поразпитам и него. Хашимото е автоимунно заболяване и от една седмица разучих всичко за него, но за клетъчния имунитет не съм чела нищо. Ти доста нови термини ми даде, така че ще си имам работа:)

Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #185 -: Април 07, 2010, 15:30:14 pm »
Ето какво намерих на сайта на една от клиниките в София. Не знам как са цените, но поне са изброени новите термини, с които трябва да се запозная. Ще се консултирам с моята докторка, за да разбера кои точно трябва да направя. Разбрах, че единственото, което е важно като даваш кръв е да не си настинал. Казаха ми, че моето хашимото няма да повлияе на резултатите и по принцип не е свързано с нивото на НК клетките. Също така ми обясниха, че най-добрия специалист в България е доц. Конова в Плевен.


  Имунология
 Имунологични изследвания

 Анти-фосфолипидни антитела (APA):   
          - Анти-кардиолипинови  IgG, IgM, IgA  антитела         30 лв.
          - Aнти-b2GPI-IgG, IgM, IgA антитела   30 лв.
          - Анти – протромбин  IgG, IgM, IgA антитела   30 лв.
Анти-нуклеарни антитела (АNA)   30 лв.
Анти-овариални анитела   30 лв.
Анти-спермални антитела   30 лв.
Имунофенотипизиране на левкоцити   135 лв.
NK - клетки   75 лв.
ТАТ (Антитироглобулинови антитела)   18 лв.
МАТ (Антимикрозомални антитела)   18 лв.
Панели
Панел "Анти-фосфолипиден синдром-скрининг":   56 лв.
           - Анти-кардиолипинови  IgG, IgM, IgA  антитела;
         - Aнти-b2GPI-IgG, IgM, IgA антитела;
         - Анти – протромбин  IgG, IgM, IgA антитела.
Панел за диагностициране на причини за повтарящи се аборти:   353 лв.
√ Имунологични тестове:APA, ANA, ТАТ, МАТ, Имунофенотипизиране на левкоцити;
 √ Коагулация:Протромбиново време, Активирано парциално тромбопластиново време;
√ Генетични изследвания:Фактор V Leiden (FVL), PAI, Протромбин.
Панел за изследване на имплантационна недостатъчност:   265 лв.
√ Имунологични тестове: APA, ANA, ТАТ, МАТ, Имунофенотипизиране на левкоцити;
√ Коагулация: Протромбиново време, Активирано парциално тромбопластиново време.
 
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #186 -: Април 07, 2010, 16:49:29 pm »
 Момичета, напоследък прочетох няколко истории с хубав край след АИ (активна имунизация). Бих искала, ако знаете дали някъде в България се прави (успешно) да споделите.
 Вчера се чух с лекарката, която ми пусна изследванията за НК и АФА. И двете са в норма (не са завишени). Очаквам резултати за тромбофилия и силно се надявам и там всичко да е наред.
 Борбата с неизяснения стерилитет продължава  :?
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #187 -: Април 08, 2010, 20:02:55 pm »
Аз също се занимавам в момента с АИ. Доколкото разбрах има забременели момичета от клиниката на Тодоров. Но на мен лично не ми я препоръчаха. Вариантите са два Гърция или Германия.
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #188 -: Април 08, 2010, 21:14:56 pm »
Аз също се занимавам в момента с АИ. Доколкото разбрах има забременели момичета от клиниката на Тодоров. Но на мен лично не ми я препоръчаха. Вариантите са два Гърция или Германия.
А ти къде я правиш ? Моля те пиши повече подробности за цени и прочее.
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #189 -: Април 08, 2010, 21:50:06 pm »
Цената в Гърция е 600 евро. В Германия е 520 евро. Но за съжаление изследванията преди това и разноските по пътуването доста оскъпяват. За Гърция по принцип пишеш имейл до Албена и тя ще ти отговори за коя дата е насрочена АИ, защото е само веднъж месечно. Доколкото разбрах в цената влиза и консултация с доктор Прапас. В Германия нещата са доста различни. Първо трябва да изпратиш запитване на сайта на доктор Райхел, после ще ти върнат един въпросник да попълниш и ще ти искат да сканираш и изпратиш всички възможни изследвания на теб и на съпруга ти и чак тогава като получиш отговор от Райхел тя ще ти каже дали ставете за АИ или да се наблегне на други неща. По принцип в Гърция не искат изследвания. Но в Германия искат и крос мач тест и HLA - типизиране. Та равносметката по-евтино е в Гърция, но според мен по-сигурно е в Германия. Важен момент е HLA -типизирането -  то се прави, за да се види дали съпругът е подходяш донор за жената и ако се окаже, че не се прави донорска АИ. В Гърция донорска АИ не правят. В Германия - да. 
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #190 -: Април 09, 2010, 14:17:09 pm »
 Току що ми се обади лекарката, при която пусках имунологични и генетични изследвания.

 НК  - в норма
 АФА - в норма
 Тромбофилия - няма
 
 Всичко е ОК. Супер. Радвам се. Има ли по-неизяснен стерилитет от моят ? Вече си мисля, че ако една нормално зачеваща жена си беше направила цялата камара от изследвания, на които аз се подложих (хормони, ЦС, лапароскопия, щитовидна .... да не изброявам всичко) - все нещо щеше да й излезе извън норма. Е, при мен всичко е нормално и е добре. Несъмнено се радвам, че съм здрава. Обаче не мога да забременея. Ей, на - парадокс !
 Да сме живи и здрави. Дано все пак съдбата се смили и над нас !
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #191 -: Април 09, 2010, 14:26:23 pm »
Кроу, извини ме предварително, ако вече е обсъждано, но правихте ли СДИ тест?

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #192 -: Април 09, 2010, 14:30:33 pm »
Кроу, извини ме предварително, ако вече е обсъждано, но правихте ли СДИ тест?
Това не сме правили. Но няма повод да го правим, тъй като при ин витрото нямаше никакъв проблем с оплождането или развитието на ембрионите. Никакъв. Дори всички до една се оплодиха и развиха до 5-ти ден. А и честно казано - мисля, че проблема е у мен, а не у мъжът ми. Аз никога не съм забременявала :( Дори и случайно :(
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #193 -: Април 09, 2010, 14:33:09 pm »
Кроу, извини ме предварително, ако вече е обсъждано, но правихте ли СДИ тест?
Това не сме правили. Но няма повод да го правим, тъй като при ин витрото нямаше никакъв проблем с оплождането или развитието на ембрионите. Никакъв. Дори всички до една се оплодиха и развиха до 5-ти ден. А и честно казано - мисля, че проблема е у мен, а не у мъжът ми. Аз никога не съм забременявала :( Дори и случайно :(

С лош СДИ пак може да стане оплождане.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*

    crow

  • *****
  • 2670
  • Вяра имам ... мира нямам!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #194 -: Април 09, 2010, 14:36:07 pm »
 Зная, че може да стане оплождане - но развитието не е нормално и се вижда от ембриолога, че не се делят добре, а при нас не е така.  :?
« Последна редакция: Април 09, 2010, 14:51:33 pm от crow »
"I'll follow him to the ends of the earth," she sobbed. Yes, darling. But the earth doesn't have any ends. Columbus fixed that.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #195 -: Април 09, 2010, 14:44:37 pm »
Зная, че може да стане оплождане - но развитието не е нормално и се вижда от вмбриолога, че не се делят добре, а при нас не е така.  :?
Не само, може да причини проблем на ниво имплантация. И след това също. Лошият HDS индекс може да е причина за ранни спонтанни аборти (специално за HDS-а малко се спори).

Принципно Владимиров и Стаменов стандартно пускат СДИ тест. Кацаров също ни каза, че е важен и го изиска.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #196 -: Април 09, 2010, 19:37:14 pm »

Принципно Владимиров и Стаменов стандартно пускат СДИ тест. Кацаров също ни каза, че е важен и го изиска.

Zai, сигурна ли си, че го правят дори при много добра спермограма?
От всичко, което изчетох за SDI, останах с впечатление, че при идеална спермограма и идеални ембриони, няма какво да се очаква от SDI теста... Не, че няма да до направим и него. То едно изследване повече или по-малко... :) Ама защо да търсим под вола теле?


teodor, виждам, че си доста наясно с генетичните изследвания и ще съм ти благодарна, ако ми помогнеш да се ориентирам, защото чета поотделно за клетъчния имунитет и генетичните изследвания, а между тях има връзка... Според теб, има ли смисъл да се направи Крос мач и HLA-типизиране без да са завишени NK клетките?
Изхождам от това:
"Алоимунната имплантационна дисфункция от друга страна  е реакция на матката спрямо ембриона, който споделя някои генетични подобия (DQ-alpha и други HLA гени) с матката на   реципиента. Това  предизвиква реакция от страна на имунните клетки NK, наречени „убийци”, които обитават маточната лигавица, и те започват да произвеждат токсини, наречени TH-1 цитокини..."

И моля те, обясни малко повече за това:
Важен момент е HLA -типизирането -  то се прави, за да се види дали съпругът е подходяш донор за жената и ако се окаже, че не се прави донорска АИ.
За същото "DQ генетично съвпадение" между партньорите ли става дума или е друго??



 
 Всичко е ОК. Супер. Радвам се. Има ли по-неизяснен стерилитет от моят ? Вече си мисля, че ако една нормално зачеваща жена си беше направила цялата камара от изследвания, на които аз се подложих (хормони, ЦС, лапароскопия, щитовидна .... да не изброявам всичко) - все нещо щеше да й излезе извън норма.

  osi_8   :good_post:

На теория и практика, животът е едно. В действителност - съвсем друго.
*
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #197 -: Април 09, 2010, 23:41:37 pm »
 Не можах да разбера къде прочете, че между клетъчния имунитет и генетичните изследвания има връзка? Или аз не съм разбрала. HLA типизирането включва няколко показателя, по които се вижда дали между двама души има сходство. DQ-alpha  е част от HLA типизирането. По принцип теорията за Активната имунизация е че между двамата партньори има генетично сходство и при това положение при забременяване на практика организма на жената не успява да разпознае ембриона като чуждо тяло, а го разпознава като собствена изродена тъкан. И как реагира организма - изпраща клетки, за да го унищожат.  По всяка вероятност става въпрос за NK клетките /не съм сигурна може да се казват и по друг начин/. Самият процес е доста сложен. Крос мач тест и HLA типизиране се правят само ако искаш да направиш АИ. Иначе няма смисъл, те са доста скъпи и единствено могат да ти помогнат за АИ. Целта на имунизацията е организма на жената да изгради антитела, тоест когато срещне бащината част на ембриона да успее да я разпознае и да не я атакува. И ако се окаже, че между двамата партньора има сходство това означава, че ще се прави съпружеска имунизация. Доколкото аз разбрах, когато няма сходство се прави донорска.
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #198 -: Април 10, 2010, 00:01:15 am »
Гардже, това е добра новина! Сега спокойствие, хубава храна и много любов:)

*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Неизяснен стерилитет
« Отговор #199 -: Април 10, 2010, 14:20:38 pm »

Принципно Владимиров и Стаменов стандартно пускат СДИ тест. Кацаров също ни каза, че е важен и го изиска.

Zai, сигурна ли си, че го правят дори при много добра спермограма?
От всичко, което изчетох за SDI, останах с впечатление, че при идеална спермограма и идеални ембриони, няма какво да се очаква от SDI теста... Не, че няма да до направим и него. То едно изследване повече или по-малко... :) Ама защо да търсим под вола теле?

Не, не сигурна. Чела съм, че може да даде отклонение и в нормални спермограми.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!