0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #420 -: Юни 08, 2013, 21:54:18 pm »
Малко са ниски LH и FSH. Как е цикъла? Проследявала ли си овулация? За TSH вече са ти казали момичетата, вероятно ще се наложи коригиране на дозата. Изчакай си часа за д-р Даскалов, той най-добре ще каже какво и как по отношение на половите хормони. За щитовидните - предполагам си наясно, че ще трябва да посетиш ендокринолога си.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #421 -: Юни 08, 2013, 22:22:25 pm »
Благодаря , а трябвали да се притеснявам за ниските стойности тъкмо се зарадвах че не са високи , иначе цикъла ми е като часовник 27 дена този месец ще проследяваме овулация предполагам с сигурност в петък ще разбера какви са плановете за напред .
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #422 -: Юни 09, 2013, 08:14:25 am »
Здравейте! Може ли да помоля да коментирате и моите резултати.
Изследването е в началото на 3-ти ден от МЦ.

TSH - 1.83     ДГ 0.35 - ГГ 4.94
Пролактин - 240.6     ДГ 102 - ГГ 496
LH (лутеинизиращ хормон) - 4.89     ДГ 2.4 - ГГ 12.6
FSH (фоликуло-стимулиращ хормон) - 7.89     ДГ 3.5 - ГГ 12.5
Естрадиол - 36.09     ДГ 46 - ГГ 607
Testosteron - серум - 0.795     ДГ 0.12 - ГГ 1.78
DHEA-S - 7.95     ДГ 2.68 - ГГ 9.23

Притеснява ме ниския естрадиол и това съотношение LH към FSH, за което пишете в темата.
Благодаря предварително!!!
Момичета, ставам досадна сигурно ...
Ще ходя на док за разчитане на изследванията чак в края на другата седмица или в началото на по-другата, когато излезне и антимюлеровия хормон, а нямам търпение да си отговоря на някои въпроси.
1) Моето съотношение на LH и FSH е под единица и е 0.6 някъде. Това какво означава? Видях в темата, че повечето момичета, които имат проблеми с това съотношение е в обратната посока?
2) Може ли на своя глава да пусна отново естрадиол, за да видя как се развива? И ако да, в комбинация с други хормони ли е добре да го пусна.
Тази седмица съм на лапаро и там така или иначе ще ми вземат кръв, мога да пусна пак хормони.
Благодаря ви!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #423 -: Юни 09, 2013, 22:15:07 pm »
Здравей! Съотношението между LH и FSH се гледа и в двете посоки. В зависимост кое е с превес /ако има такъв/, се прави предположение за евентуален проблем и съответно се назначават допълнителни изследвания. В твоя случай има лек превес на FSH - 1,6, което не е идеално, но не е и зле.  Ниският естрадиол може да говори за липса на зреещ фоликул, стойността на LH също е ниска и говори за същото. Но, това са само предположения, изчакай си часа, всичко ще се изясни. Няма смисъл да пускаш сега естрадиола отново. Нека започнете с фоликулометриите, ако има нужда, д-р Даскалов ще ти назначи.
Успех!
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #424 -: Юни 10, 2013, 06:01:33 am »
Благодаря ти, sixsens!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #425 -: Юни 10, 2013, 15:36:44 pm »
Здравейте момичета.Прегледа при доктор Семерджиева мина и всичко изглежда положително.Имам фоликул в десният яйчник, който е 21мм, тя каза че голям и ми биха прегнил, ако не се бъркам.Каза от утре да се почваме без да спираме.Мъжа ми прави спермограма разширена,ама утре ще е готова и каза че ще се обади, ако има нещо.
Иначе хормоните каза, че са много добре, даже ТСХ ми е се е смъкнало без хапчетата и каза да не ги почвам пак.Сега  ще ви ги напиша, и искам да ми кажете повече за прегнила и има ли симптоми за разпознаване на нещата,ако се случат.Тя каза да сме активни до края на седмицата и после ни чака с +++++.
LH - 3,46 - фол.ф.2.12-10.89, овал.ф.19.18-103.03,лут.ф.1.2-12.86,мен.10.87-58.64,м.1.24-8.67
E2 - 25 -  фол.ф.24-114,овал.ф.62-534,лут.ф.80-273,мен.20-88
FSH- 5.42 - фол.ф.3.85-8.78,овал.ф.4.54-22.51,лут.ф.1.79-5.12,мен.16.74-113.59,м.1.27-19.26
hTSH - 1.690 - 0.34-5.6
Малко не ги разбрах съкращенията,ама тя каза ч са ми добри стойностите.
Целувкам ви момичета.


Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #426 -: Юни 21, 2013, 14:43:49 pm »
Изследването на ФСХ на 3-ден от цикъла или е добре да се направи /нужен ми и докумен, който да установи, че е в норма за да кандидатствам по общинска програма за финасиране на ин-витро/? Ако го направя към края на цикъла /както съм сега/ дали не рискувам да излезе резултат с по-висока ФСХ?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #427 -: Юни 21, 2013, 16:53:17 pm »
FSH се изследва между 2-ри и 5-ти ден от цикъла, най-добре на 3-ти ден. Особено пък за ФАР, ще искат реално изследване. Референтните стойности на хормоните са различни за различните фази на цикъла. Не си пускай изследването сега. Изчакай следващата менструация и тогава го пусни.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #428 -: Юни 24, 2013, 13:01:38 pm »
Благодаря, и аз така мисля да направя,
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #429 -: Юни 24, 2013, 19:40:24 pm »
Здравейте,

Може ли някой да помогне с тълкуване на резултати от хормонални изследвания:

Изследванията са правени на 4-ти ден от цикъла. По принцип съм с Хашимото, бях и с хипофункция но от около 10 месеца спрях Л-тироксина, защото ТСХ влезе в норма.
През февруари ТСХ (в същата лаборатория) е 2,64.

Новите изследвания са следните:
- Фоликулостимулиращ хормон (FSH)   7.56   IU/l ж.фази:ф:3.85-8.8;ов:4.5-22.5;л:1.8-5.13;меноп:16.8--114
- Лутеинизиращ хормон (LH)   4.28   IU/l   м:1.25-8.62; ж.фази:ф:2.12-10.90;ов:19.2-104;л:1.2-12.9;меноп:10.9-59
- Дехидроепиандростендион-сулфат (DHEA-S)   6.6   umol/l   ж. < 50 год-0,60-8,00; > 50 год.-0,25-4,5; м. < 50г.-2,0-14,0; м > 50г.-0.8-7.0
- Естрадиол (E2)   273   pmol/l   м:73-275;ж.фази:ф:88-420;ов:228-1960;л:295-1000;меноп:80-325
- Тестостерон (Testosteron)   0.61   ng/ml   м. 1.75 - 7.81 ж. 0.1 - 0.75
- Тиреостимулиращ хормон (h TSH)   4.90   mUI/l   0.34 - 5.5
- Свободен трийодтиронин (FT3)   6.66   pmol/l   3.60 - 6.0
- Свободен тироксин (FT4)   11.87   pmol/l   7.85 - 14.40
- Тиреоглобулинови антитела (Anti-Tg)   0.2   IU/ml   0-4
- Антитела срещу Тиреоидна пероксидаза - Anti - TPO   339   IU/ml   0 - 9


Антителата по-рано и двете бяха извън норма, сега само МАТ е извън норма, но тенденцията е към намаление. Гледам, че FT3 нещо ми е повишено и не мога да разбера защо, понеже това е типично по-скоро за хиперфункция, а аз със сигурност нямам такава. Може ли да се дължи на стрес. Предишният път съм изследвала ноември това FT3 и тогава си е било нъплон в норма. Някъде в английски сайт четох, че можело да се дължи на бременност, дори на прием на бедни на протеини храни, или пък прием на богати на прости въглехидрати храни (аз аз ям доста плодове примерно).

Всъщност някой може ли да ми обясни защо това хашимото може да причинява стерилитет, т.е. тия пусти антитела? Имунната система атакува оплодената яйцеклетка ли (ако има такава)? Или е нещо друго....
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #430 -: Юни 26, 2013, 16:55:04 pm »
Здравейте,

Може ли някой да помогне според мен Prolactin -ми е добре , no Progesteron - ми е доста нисък
да добавя че са изследвани 21 ден от цикъла по препоръка на доктора ми.

Prolactin 13.20 ng/ml Ж (3.0 - 23.50); М (3.0 - 15.2)
Progesteron 7.33 ng/ml Ж(фолик.-0.2-1.5, лутеална-1.7-27, менопауза-0.1-0.8), М(0.2-1.4)
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #431 -: Юни 26, 2013, 17:12:25 pm »
Всъщност някой може ли да ми обясни защо това хашимото може да причинява стерилитет, т.е. тия пусти антитела? Имунната система атакува оплодената яйцеклетка ли (ако има такава)? Или е нещо друго....
И аз си задавам този въпрос постоянно, дали наистина имат голямо значение високите антитела. Питах и д-р Шефкетова и тя ми каза, че не е там проблема. По-скоро според мен е  съвкупност от хормонални проблеми. Както знаем всичко е свързано-щитовидна жлеза, хипофиза, репродуктивни органи. Всички колебания в хормоните играят различна роля. Едното е вследствие на другото и така до безкрай. Искам и аз да намеря доктор който да ми разгадае хормоните- допреди 1-2 год. много ниско TSH, много високи антитела, хайде да кажем до тук Хашимото, и после за капак гранична към висока кръвна захар,инсулина и той пак така,  съотношение FSH-LH---1:3, нямам доминантни фоликули, даже и със стимулация с лекарства, пак само един стана голям и накрая пак нищо.
Само за инсулинова резистентност не съм се изследвала, то никой не ми и предложи, писна ми вече сама да си назначавам изследвания и да търся зайчето.  :)
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #432 -: Юни 26, 2013, 17:15:12 pm »
Здравейте,

Може ли някой да помогне според мен Prolactin -ми е добре , no Progesteron - ми е доста нисък
да добавя че са изследвани 21 ден от цикъла по препоръка на доктора ми.

Prolactin 13.20 ng/ml Ж (3.0 - 23.50); М (3.0 - 15.2)
Progesteron 7.33 ng/ml Ж(фолик.-0.2-1.5, лутеална-1.7-27, менопауза-0.1-0.8), М(0.2-1.4)

Прогестерон се изследва след доказана овулация, мисля, че много гинеколози бъркат като карат пациентите си да се изледват на 21 ден.
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #433 -: Юни 26, 2013, 17:20:19 pm »
vesy2712 благодаря за отговора  и аз съм на това мнение , но мисля да се доверя на доктор Даскалов другия месец започвам с фолликулометрия, тогава пак ще го изследвам .
 
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #434 -: Юни 26, 2013, 17:27:33 pm »
Ако ти е доказал овулация, няма проблем, но без доказана.....малко чак не ми се вярва тоя доктор да е направил такава грешка, така добре звучеше на ДРЗ Русе.  :?
*
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #435 -: Юни 26, 2013, 17:52:13 pm »
Знаете, че щитовидната жлеза влияе на репродуктивните хормони, тя може да подтисне овулация и това се случва много често точно при наличие на Хашимото.Аз наблюдавам при много мои познати как Хашимото и инсулинова вървят ръка за ръка, така че направете си изследване и за това, ако имате макар и минимални съмнения.Хашимотото може да причини и проблеми с ФСХ и ЛХ.Лично аз при много високи стойности на ТСХ бях с ужасни стойности на ФСХ и ЛХ, когато го вкарах в норма и изчаках половин година да съм ОК пуснах отново полови хормони и о щастие, те бяха идеални.Лично за мен е много тясна връзката щитовидна жлеза-овулация-забременяване.Преди време едно момиче беше пуснало тук една книга за щитовидната, ако ви е интересно ще я издиря и ще ви я пусна пак.

Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #436 -: Юни 26, 2013, 19:55:51 pm »
Aз TSH го смъкнах , но ще проверя и за  антителата иначе половите ми хормони в началото на цикъла 3- ден бяха добре , но прогестерона ми е нисък.  vesy2712 не мисля че е допуснал грешка доктора ти дава два листа с изследвания и ти ги изпълняваш може би когато започнем да следим овулацията ще пуснем хормона с доказана такава сега сигурно е само информативно , не знам  имам му доверие надявам се скоро да се похваля и аз .
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #437 -: Юни 26, 2013, 22:46:34 pm »
Всъщност някой може ли да ми обясни защо това хашимото може да причинява стерилитет, т.е. тия пусти антитела? Имунната система атакува оплодената яйцеклетка ли (ако има такава)? Или е нещо друго....
И аз си задавам този въпрос постоянно, дали наистина имат голямо значение високите антитела. Питах и д-р Шефкетова и тя ми каза, че не е там проблема. По-скоро според мен е  съвкупност от хормонални проблеми. Както знаем всичко е свързано-щитовидна жлеза, хипофиза, репродуктивни органи. Всички колебания в хормоните играят различна роля. Едното е вследствие на другото и така до безкрай. Искам и аз да намеря доктор който да ми разгадае хормоните- допреди 1-2 год. много ниско TSH, много високи антитела, хайде да кажем до тук Хашимото, и после за капак гранична към висока кръвна захар,инсулина и той пак така,  съотношение FSH-LH---1:3, нямам доминантни фоликули, даже и със стимулация с лекарства, пак само един стана голям и накрая пак нищо.
Само за инсулинова резистентност не съм се изследвала, то никой не ми и предложи, писна ми вече сама да си назначавам изследвания и да търся зайчето.  :)

Здравей Веси,

Да, разбирам те напълно. Значи преди да започна опити за забременяване, аз си имах проблем със щитовидната, обаче почнах с хранене и консултация с нутриционист (гладолечение, суровояство и прочие), спорт, положителни емоции, и за 8 месеца изхвърлих Л-тироксина, при това от доза 100 мг на ден! Антителата тенденциозно падаха, едното даже отдавна си е в норма, МАТ ми е проблема на мен. Но от 3 месеца някъде пак съм се отпуснала с храната, и ето резултат от 2 и нещо ТСХ скача на 4,9! Но понеже вече знам пътят, не се притеснявам, повча пак и така цял живот, пък и при хранене повече със суровоядна храна се чувстма прекрасно

Та за инсулиновота исках да ти кажа. Миналата година докато си следях щитовидната правих и и изследване на гликиран хемоглобин и все клонеше към горна граница или малко над нея. Разни лекари ми викаха: ами то, грешка на лабораторията, не бил много увеличен, обаче аз инат, ся понеже ме е страх от диабет - щото щитовидната се оправя, ама панкреасът откаже ли, лошо - и правих дори разни антитела за диабет ANTIGAD 65, IA2, ГТТ - два пъти в 2 различни лаборатории, и нищо, нямам диабет на 200 %. Та, в момента в който спрях Л-тироксина 2-3 мееца пак изследват гликирания хемоглобин и беше си съвсем в норма! Ноември ходих при Орбецова и единствена тя от всички ендокринолози, при които съм ходила, ми каза, че Л-тироксина може да даде инсулинова резистентност!!! А иначе кво викат: Л-тироксина не бил вреден! Скоро не съм го изследвала, но ще го направя сега като ходя за Прогестерон и пролактин, за да видя тенденцията. А по едно време личната ме праща също на гинеколог да ме гледа да нямам СПКЯ, щото инсулинова резистентност можело и от това да се получи, да ама нямам, макар че сега, като си гледам остатъка от изследванията, андростендионът ми е висок

Андростендион (Androstenedione)   3.8   ng/ml   м. 0.35 - 3.15; ж. 0.57 - 2.63

и не знам това какво значи, при положение, че другите кто гледам, изглеждат ок.

Другото странно при мен този път е високото FT3

Свободен трийодтиронин (FT3)   6.66   pmol/l   3.60 - 6.0

а пък аз преди бях с хипо- а не с хиперфункция...

Та, не само ти си самоназначаваш, и аз редовно го правя.

И още нещо си открих сама:

близък до долна граница В12 - това беше миналата година.

Сега ми е съвсем добре, но някъде в английски сайт прочетох оня ден, че В12 можел да бъде дефицитен точно при проблеми със щитовидната.

Та не знам и аз - щитовидната неслучайно явно се намира в петата чакра (щото аз си падам и така не само биохимично, но и енергийно да ги гледам нещата), и според мен значи, че човек има там нещо да работи - психологически разбира се...



Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #438 -: Юни 26, 2013, 22:48:30 pm »
Знаете, че щитовидната жлеза влияе на репродуктивните хормони, тя може да подтисне овулация и това се случва много често точно при наличие на Хашимото.Аз наблюдавам при много мои познати как Хашимото и инсулинова вървят ръка за ръка, така че направете си изследване и за това, ако имате макар и минимални съмнения.Хашимотото може да причини и проблеми с ФСХ и ЛХ.Лично аз при много високи стойности на ТСХ бях с ужасни стойности на ФСХ и ЛХ, когато го вкарах в норма и изчаках половин година да съм ОК пуснах отново полови хормони и о щастие, те бяха идеални.Лично за мен е много тясна връзката щитовидна жлеза-овулация-забременяване.Преди време едно момиче беше пуснало тук една книга за щитовидната, ако ви е интересно ще я издиря и ще ви я пусна пак.

Ще съм благодарна да видя тази книга за щитовидната :)
Re: Хормонални изследвания резултати - разчитане
« Отговор #439 -: Юни 26, 2013, 22:57:39 pm »
Искам да добавя, че откакто си промених начина на хранене и много други неща ми изчезнаха постепенно, като например хемороиди, едни спазми на прасците имах преди...

Абе храната не е всичко, ама играе огромна роля, и особено съчетана със спорт, природа и прочие,,, наистина стават чудеса...

Проблемът е обаче явно, че равновесието е много крехко, и при по-чувствителни организми, каквито явно са тези на жените с проблеми със щитовидната, трябва много да се внимава...

Другото, което е, че има и жени с проблем със щитовидната, и си забремянават отма, както се казва... Абе иди я разбери тая бихимична лаборатория - човешкия организъм...

Всичко е толкова относително, че нямам думи...

И сега да задам един въпрос най-накрая, стига съм плямпал:

Половите хормони и хормоните на надбъбречната след колко време пак трябва да се проследят за евентуална промяна в тях?