0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #240 -: Април 05, 2011, 17:12:03 pm »
Леле, леле, съвсем ме объркахте с последните 5-6 поста, нищичко не разбрах.
Постнах линк с разяснения, душко, де блееш?


С мъжа ми играем на една MMORPG* - в нея се ползват много такива съкратени изрази. Понякога водим доста странни диалози, добре че няма кой да ни слуша  :lol:


*MMORPG - Massively Multiplayer Online Role Playing Game – масова мултиплеър онлайн ролева игра
« Последна редакция: Април 05, 2011, 17:17:07 pm от Елфи »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #241 -: Април 05, 2011, 17:13:34 pm »
И аз да се включа с термин от урбанизацията - познайте какво е JFGI. :)

новият вариант на RTFM

Което аз редовно правя, водя си бележки, а понякога и пращам гневни писма на автора.
« Последна редакция: Април 05, 2011, 19:03:46 pm от Мели »


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #242 -: Април 05, 2011, 18:19:05 pm »
Откога търсех превод на 10х 8O , Благодаря беше последното нещо, което щях да си помисля, че значи...
f m zdr някак си се разгадават...
Виждам цяла енциклопедия е създадена вече...отдавна не съм влизала в чатовете  :)

Вчера поправих на един колега една грешка. Беше написал мУлекула...


И да знаете, че ФБР значи Филе Бяла Риба. Поне според персонала в склада за риба.. :lol:
« Последна редакция: Април 05, 2011, 18:20:57 pm от lidia »
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #243 -: Април 05, 2011, 23:45:57 pm »
 E ,никой ли не е чувал за ПКС...
 
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #244 -: Април 06, 2011, 00:02:03 am »
   Е, мисля, че все някой е чувал -  професионална квалификационна степен ...  :)
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #245 -: Април 06, 2011, 00:20:33 am »
 :lol: :lol: :lol: :lol:
 хихихихи - пържени картофки със сирене
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #246 -: Април 06, 2011, 00:23:04 am »
Хехе, тинейджърските абревиатури :) То си има и за нашия тип форуми цял ферман http://www.babysnark.com/glossary/glossary.asp :)
това ме кефи :) PWS :) Parent watching screen

« Последна редакция: Април 06, 2011, 00:39:26 am от cygnus »
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #247 -: Април 07, 2011, 10:43:49 am »
Всички, които сме кръчмарски кадри знаем ПКС, ПК, ФБР и др. подобни.  :lol:

Но новите английските, определено, не ги знам. :oops:

Бъдете добри и не губете кураж! :)
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #248 -: Април 11, 2011, 09:34:47 am »
Моля за помощ. :?
В какъв род е думата саше и как се образува множествено число?
Не можах да я намеря в правописен речник.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #249 -: Април 11, 2011, 09:45:34 am »
Моля за помощ. :?
В какъв род е думата саше и как се образува множествено число?
Не можах да я намеря в правописен речник.

Трябва да е в среден. Според мен множествено число трябва да е сашета.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #250 -: Април 11, 2011, 09:47:36 am »
Моля за помощ. :?
В какъв род е думата саше и как се образува множествено число?
Не можах да я намеря в правописен речник.

Трябва да е в среден. Според мен множествено число трябва да е сашета.
Да - поне така пише на листовките на пакетираните прахчета. Предполагам за тях става въпрос.
И в моя речник я няма тази дума, а не е стар (изд. 2006 г.)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #251 -: Април 11, 2011, 10:23:31 am »
Моля за помощ. :?
В какъв род е думата саше и как се образува множествено число?
Не можах да я намеря в правописен речник.

няма и да я намериш, защото това е поредната гавра с българския език, този път въведена от кликата на фармацевтите.
sachet (произнася се "саше" с ударение на последната сричка) е френска дума и значи буквално пакетче, пликче. чий болен мозък е решил, че разтворимите прахчета с лекарства е редно да са опаковани в "саше", а не в пакетче - на мен ми е непостижимо.

това, което можем да направим, е да бойкотираме тази дума и да използваме българската дума, която е абсолютно същата по значение. няма никаква причина да се въвежда чуждица за това понятие.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #252 -: Април 11, 2011, 10:39:51 am »
това, което можем да направим, е да бойкотираме тази дума и да използваме българската дума, която е абсолютно същата по значение. няма никаква причина да се въвежда чуждица за това понятие.
Аз така или иначе си казвам пакетче, също недолюбвам чуждиците, с които напоследък се "обогати" езика ни.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #253 -: Април 11, 2011, 12:49:18 pm »
Проблемът е, че работя във фармацевтична фирма и сега въвеждаме нов продукт, който се опакова в сашетИ.
Предишната гавра беше със сиропите, които бяха регистрирани като  "гранули за суспенсия".Според мен, би трябвало да е суспенЗия.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #254 -: Април 11, 2011, 13:09:06 pm »
По принцип  sachet на френски е в мъжки род, а на български думата си е точно пакетче...едно пакетче ...Защо толкова ги мързи хората да превеждат, като си има точна дума на български не мога да разбера.
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #255 -: Април 11, 2011, 13:17:21 pm »
лориане, права си, но на български думите, завършващи на -е, са от среден род. Съгласна съм, че е чуждица и то излишна.

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #256 -: Април 11, 2011, 13:32:47 pm »
лориане, права си, но на български думите, завършващи на -е, са от среден род. Съгласна съм, че е чуждица и то излишна.

Да, ако приемем, че саше е българска дума...би била в среден род разбира се...Аз отговорих с мисълта, че никак не е българска думата и няма нужда от нея. Имаме си българска такава и то пак в среден род  :wink:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #257 -: Април 11, 2011, 14:13:29 pm »
Проблемът е, че работя във фармацевтична фирма и сега въвеждаме нов продукт, който се опакова в сашетИ.
Предишната гавра беше със сиропите, които бяха регистрирани като  "гранули за суспенсия".Според мен, би трябвало да е суспенЗия.

Аля, вариант за вашата фирма е да си направи справка в Изпълнителната агенция по лекарствата http://bda.bg/. След като тази лекарствена форма е официално призната, можете също така да попитате как е на български тук http://www.edqm.eu/site/Homepage-628.html, вероятно сте абонирани.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #258 -: Април 11, 2011, 15:51:49 pm »
Проблемът е, че работя във фармацевтична фирма и сега въвеждаме нов продукт, който се опакова в сашетИ.

опакова се в сашети, защото кретенът-преводач така е решил. ако го беше превеждал нормален човек, сега щяхте да опаковате в пликчета...

не виждам как един превод ви задължава, но тъй като неграмотността е повсеместна, явно бг разпространителите са приели безмълвно предложения им боклучав превод и вече са напечатали рекламите, опаковките и всичко останало.

работата е безнадеждна, впрочем, както и с всичко останало.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #259 -: Април 11, 2011, 16:07:40 pm »
Проблемът е, че работя във фармацевтична фирма и сега въвеждаме нов продукт, който се опакова в сашетИ.

опакова се в сашети, защото кретенът-преводач така е решил. ако го беше превеждал нормален човек, сега щяхте да опаковате в пликчета...

Много си права.

При добре организиран превод, компанията има създаден "речник" (база данни) с думи и термини на двата езика, който се прилага при превода на всички материали на компанията за употреба в съответната страна. Всеки нов превод или използва натрупаните думи, или добавя нови.

Това означава, че без значение коя агенция или кой преводач прави превода, не се стига до различни и нескопосани версии на една и съща дума. Програмите, които правят това възможно, отдавна са стандартни в преводаческата индустрия, включително в България.