0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #260 -: Април 11, 2011, 16:15:42 pm »
Проблемът е, че работя във фармацевтична фирма и сега въвеждаме нов продукт, който се опакова в сашетИ.

опакова се в сашети, защото кретенът-преводач така е решил. ако го беше превеждал нормален човек, сега щяхте да опаковате в пликчета...

Много си права.

При добре организиран превод, компанията има създаден "речник" (база данни) с думи и термини на двата езика, който се прилага при превода на всички материали на компанията за употреба в съответната страна. Всеки нов превод или използва натрупаните думи, или добавя нови.

Това означава, че без значение коя агенция или кой преводач прави превода, не се стига до различни и нескопосани версии на една и съща дума. Програмите, които правят това възможно, отдавна са стандартни в преводаческата индустрия, включително в България.

Има такъв превод, дала съм линк по-горе, просто аз нямам достъп до него, защото е платен, но фирмите-производители на лекарства би трябвало да са абонирани.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #261 -: Април 11, 2011, 16:40:13 pm »
Исках просто своите познания да съизмеря.
А, неграмотността е навсякъде.
Лошото е, че неграмотността на началника се преписва и мултиплицира.

При нас, поради естеството на работата, всеки документ се проверява за точки и запетаи и най-вече за съответствие с други документи, който някой е написал. Но първоизточникът, често е най-грешното нещо.

Мели, проектът, по който работим се казва "ХХХХ, сашети, Х мг". И така, и ще го регистрират. Аз си мърморя, но не съм на позиция да ме чуе някой.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #262 -: Април 11, 2011, 18:16:16 pm »
Напълно съм съгласна с Джам. Не мога да схвана защо се използват чуждици за думи, които имат абсолютно точен превод на български език. Хайде за тези, които нямат - ясно, но за другите...Каква е тая мода, от мързел ли, от какво, не знам, но наистина е гавра. То сякаш вече не говорим на български език, ами на марсиански...А тийнейджърския жаргон даже не искам да го коментирам....
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #263 -: Април 11, 2011, 18:36:47 pm »
Мели, проектът, по който работим се казва "ХХХХ, сашети, Х мг". И така, и ще го регистрират. Аз си мърморя, но не съм на позиция да ме чуе някой.

alia_alia, ако ще ти помогне, цитирай официален документ на ЕМА:

Temodal > Product Information

В първата табличка под Language има меню за езици: сравни pdf документите на български и английски, конкретно страница 15, точка 6.5. Там са упоменати прословутите сашета, а не сашети.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #264 -: Април 12, 2011, 10:16:42 am »
Зачекнали сте доста болна тема за мен гледам. И мен ме дразнят, но на работа, поради самото й естество искам не искам се налага да ползвам.

Но когато вместо да се ползва думата "приложение" ми използват "апликация"  :witch: Честно казано, не знам кога ще ги пратя на курс по Шев и кройка с тези ми ти апликации  :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #265 -: Април 12, 2011, 10:50:39 am »
Лелее, каква дискусия е станала за сашетата... Ми много просто, преводачът е решил, че думата sachet на български е сашеТ - ето ти го мъжкия род. Просто и логично стига до извода, че множественото число е сашетИ.  8O 8O 8O

Има телефон за езикови справки към БАН - 090 012 230. Ако от там кажат, че е сашета, може и да можете да се преборите. Успех!

Но когато вместо да се ползва думата "приложение" ми използват "апликация"  :witch: Честно казано, не знам кога ще ги пратя на курс по Шев и кройка с тези ми ти апликации  :lol:

Моля, моля, апликейшън се казва.  :D :D :D  :D

Лично на мен ми излиза пяна на устата, когато започнат да ми говорят за "пейджове"! Че има думи, на които на български няма точно съответствие, има. Но на страницата да викаш пейдж , си е живо изварщение. 8O 8O
« Последна редакция: Април 12, 2011, 10:54:31 am от Zai »

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #266 -: Април 12, 2011, 11:29:52 am »
Лелее, каква дискусия е станала за сашетата... Ми много просто, преводачът е решил, че думата sachet на български е сашеТ - ето ти го мъжкия род. Просто и логично стига до извода, че множественото число е сашетИ.  8O 8O 8O
Аааа, ето го ключът! :D
Не бях се сетила! Благодаря, много!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #267 -: Април 12, 2011, 12:37:38 pm »
Лично на мен ми излиза пяна на устата, когато започнат да ми говорят за "пейджове"! Че има думи, на които на български няма точно съответствие, има. Но на страницата да викаш пейдж , си е живо изварщение. 8O 8O

Аххаа, да не говорим за таскове, митинзи и конф. колове  :lol: :lol: :lol:

Лекарства след процедура се спират само след изрична консултация с лекуващия лекар!!!
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #268 -: Април 12, 2011, 16:23:17 pm »
Смятай какъв е тоя преводач, щом не знае превода на думите....., директно си измисля нови значения човекът :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #269 -: Юни 10, 2011, 10:56:20 am »
Тези дни имаше взрив (пожар) в Пловдив на място, на което продават втечнено гориво (газ). Та, много се смях, когато чух определението "газстанция". Да не говорим, че не е благозвучно, но и да се замислим - бензинстанция ли казваме или бензинОстанция? Тогава защо да е газстанция? В София казваме газОстанция и винаги е било така. Но напоследък се появиха и метанстанции. Защо да не са метанОстанции и те?

Поправете ме, ако греша.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #270 -: Юни 10, 2011, 15:05:51 pm »
Аххаа, да не говорим за таскове, митинзи и конф. колове  :lol: :lol: :lol:
... и рол-бак на поръчката в ресторанта (това е истинска случка).

Вече 5-6 години не мога да науча колега-българин от американския офис, че борсата, на която се търгуват акции, се казва фондова. На английски е stock exchange и човекът си й вика стокова. Ама там обичайно търгуват кафе и захар...
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #271 -: Юни 12, 2011, 16:12:32 pm »
Ето една много полезна статия за малката, но мъчителна запетая:

http://zapetaia-teoriia.ezikova-kultura.tutmanik.com/

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #272 -: Юни 12, 2011, 19:16:17 pm »
Благодаря, ще ми бъде полезна тази статия.
Признавам, че има доста случаи, в които се чудя къде да сложа запетаята.

"Бъди благодарен за това, което имаш. Накрая ще имаш повече.
Ако се концентрираш върху това, което нямаш, никога няма да имаш достатъчно."
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #273 -: Юни 12, 2011, 21:58:42 pm »
За съжаление, от толкова много неграмотност наоколо, а може би и защото от 6 г. живея в чужбина, и аз се замислям все по-често къде е правилно да поставя запетая.  :(

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #274 -: Юни 15, 2011, 10:44:40 am »
Запетайките са важни, но проблемът с грамотността далеч не спира до тук. Честото използване и писане на латиница също допринася за влошаване на писмената грамотност у всеки нас. Всичко е до упражнения, ако ние не пишем редовно и не се стараем да спазваме нормите на българския език, то тогава всички ще започнем да пишем и говорим ужасно.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #275 -: Юни 15, 2011, 11:04:23 am »
Не е само в писането. Май последното написано от мен на ръка, беше един списък с багаж за морето - миналата година. Мисля, че на хората завършили образованието си рядко им се налага да пишат. Но нищо не би трябвало да ги спира да четат. Това също спомага за правописа. И май е добре да се четат стари издания, че някои от новите ..... не ми вдъхват доверие. Но ми е странно някой да спори, че му е по-пригледно да поставя запетая след интервал, и веднага след нея да пише следващата дума. За мен това значи само, че просто този някой не е чел достатъчно. Иначе дори без обяснения и писано правило щеше да знае кога, как и къде  пишат интервали.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #276 -: Юни 15, 2011, 11:48:54 am »
Писането на запетая без интервал след нея или с интервал пред нея просто ме подлудяват. osi_7 Честно, няма нещо, което да ме дразни повече. Само като видя такива писаници и ми става ясно колко е грамотен човекът.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #277 -: Юни 15, 2011, 19:24:24 pm »
Някой да не знае, че интервал се поставя след запетаята, това вече ме изумява...

А има много хора, на които не им се налага да пишат и вярвайте, когато го правят са пълна трагедия. При нас пристигна земеделски произодител. Човека сади и копае, не пише. Написа ми фактура с 5 грешки. Накарах го да я анулира и си я написах грамотно, то срамота направо... Но не го съдя, цял живот е копал, не е писал. За него си, и това което работи и прави, грамотността му е достатъчна.
Учудва ме госпожата на едно познато детенце. Как ли в 3 клас се прави презентация на
PowerPoint? Колко полезно и важно е да научим децата, точно на това и то в 3 клас. Чудя се, родителите, които не ползват компютри и не владеят подобни екстри, каква оценка ще получат?...
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #278 -: Юни 15, 2011, 20:28:15 pm »
Учудва ме госпожата на едно познато детенце. Как ли в 3 клас се прави презентация на
PowerPoint? Колко полезно и важно е да научим децата, точно на това и то в 3 клас. Чудя се, родителите, които не ползват компютри и не владеят подобни екстри, каква оценка ще получат?...

Сигурно учителката знае как да обучава приготвяне на презентации и се изявява... пък че на третокласниците им е по-нужно да пишат грамотно, карай да върви.

Свекърва ми е учителка по информатика. Обучава и тя своите ученици как да правят презентации и интернет страници... ама предимно на кода и оформлението набляга, а съдържанието често е слабо. Аз на това му викам "на свинче звънче" - естетически издържано и безсмислено.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #279 -: Юни 15, 2011, 21:20:30 pm »
Лоша работа. Поколението, което расте е страшно неграмотно.
А всеки ден направо ми се обръща всичко, като говоря с моята шефка. Почти не й се разбира на тази жена какво иска да каже. То са кейсове, ишута, къстъмъри, проджекти....иде ми да повърна вече!