0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #140 -: Юли 10, 2010, 19:35:52 pm »
Цитат
И не само в медиите.Работех в доста голяма болница.Обработвайки картони на пациенти неведнъж съм се сблъсквала с неграмотност на лекари.
Пример:ТеменуШка вместо Теменужка,ЗдраФка вместо ЗдраВка.
Жалко е наистина...
На епикризата на дъщеря ми пише, че аз съм от Зтара Загора  8).
     
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #141 -: Юли 10, 2010, 23:38:02 pm »
Цитат
И не само в медиите.Работех в доста голяма болница.Обработвайки картони на пациенти неведнъж съм се сблъсквала с неграмотност на лекари.
Пример:ТеменуШка вместо Теменужка,ЗдраФка вместо ЗдраВка.
Жалко е наистина...
На епикризата на дъщеря ми пише, че аз съм от Зтара Загора  8).

Стига, бе!  8O

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #142 -: Юли 10, 2010, 23:41:41 pm »
Дани, това тук при нас ли бе?! :o
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #143 -: Юли 11, 2010, 10:59:00 am »
Дани, това тук при нас ли бе?! :o
Мхъм, на същото място  :wink:
     
*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #144 -: Юли 11, 2010, 23:07:30 pm »
Дани, това тук при нас ли бе?! :o
Мхъм, на същото място  :wink:
Зтарица такава. :lol:

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #145 -: Декември 13, 2010, 18:04:10 pm »
Напоследък ми прави впечатление, че елементарни неща от правописа на българския език не се знаят и ако се знаят не се зачитат. Много ми е неприятно да чета толкова неграмотни писания без препинателни знаци, :x изпълнени с грешки от началото до края. :x Няколко пъти съм писала на лични на потребителите,които го правят , в които съм ги молила да проверяват постовете си, но ми е отговаряно, че правописа им е най-малкия проблем и като не ми харесва да не ги чета. Да, но постоянно ми се набиват на очи какви ли не грешки и неграмотно писане, аз ли нещо не съм наред, че толкова ме дразни това  :? ?
 Нямам претенции, че съм най-безгрешната на света, но се опитвам да не пиша неграмотно .


“Не се заблуждавай, че щом някой се опитва да те утеши, той живее безметежно сред простите и нежни думи, които понякога ти помагат. В живота му има много трудности и тъга, далеч надхвърлящи твоите. Как иначе би намерил подобни думи!?!" Райнер Мария Рилке
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #146 -: Декември 13, 2010, 18:19:58 pm »
Ами и мен ме дразни, аз вече рядко си правя труда да чета подобни постове. За мен това е израз на неуважение към останалите потребители. Все пак идват тук и търсят помощ, а очакват да се гърчим да им четем безумиците. Ако искат повече хора да ги четат и да им отговарят, редно е да се постараят малко, Освен това, има инсталиран редактор, не е толкоз сложно да натиснеш бутона "проверка на правопис", макар че за жалост той не отчита липсата на главни букви и пунктуационни знаци.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #147 -: Декември 15, 2010, 12:49:16 pm »
Съгласна съм за всичко с вас :wink:, само моля да ме извините.....моите грешки ги правя без да искам, не съм учила българска граматика.....аз съм украинка живеща тук от 10 години и колкото и да искам не мога да пиша без грешки, просто исках да ви го кажа, да не се дразните на моите постове :D
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #148 -: Декември 15, 2010, 14:28:41 pm »
Маригри, на теб ти е простено :lol: Макар че за чужденка, която не е учила българска граматика, понякога пишеш по-грамотно от хора, на които българския им е матерен език.
Когато човек е чужденец, е нормално да има грешки, но за българи, които на всичко отгоре се имат за високообразовани и парадират с интелигентност, смятам е недопустимо да пишат като второкласници, па макар и във форум, макар и в такъв за сериозни проблеми. Проблемите не ни оправдават, да не си поглеждаме постовете, преди да публикуваме. А и то е въпрос на навици, които или ги имаш, или ги нямаш. Аз например, колкото и да бързам, не мога да пиша без главни букви и без да слагам запетаи и точки, най-малкото. Да не говорим, че винаги правя проверка на правописа, макар че това ми е силна страна и изключително рядко правя грешки. Но все пак, хора сме, всеки греши. Затова е редактора :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #149 -: Декември 15, 2010, 15:07:17 pm »
Съгласна съм за всичко с вас :wink:, само моля да ме извините.....моите грешки ги правя без да искам, не съм учила българска граматика.....аз съм украинка живеща тук от 10 години и колкото и да искам не мога да пиша без грешки, просто исках да ви го кажа, да не се дразните на моите постове :D

 8O 8O 8O

Ти наистина ли си украинка? Имам приятелка украинка, която живее тук от 12 години и още прави адски много грешки в писането и си личи като говори. На теб не ти личи изобщо, поздравления!!!

За да не е съвсем спам-аз цъкам много бързо на клавиатурата и често се получава да разменя две букви, или интервала да е една идея напред откъдето трябва да бъде  :oops:, но като цяло гледам да се следя да не се излагам чак пък много. Но действително във форума има девойки, които наистина дразнят с пълната си неграмотност. А има други, според които писането на пост под 6000 знака е въпрос на лош вкус. А истината е, че толкова дълги постове изморяват четящия и може би никой не ги дочита докрай.....(на всеки може да се е случвало да напише много дълъг пост по определена тема някога, вкл. и на мен, но в случая говоря за потребители, чийто 9 от 10 поста са такива)
« Последна редакция: Декември 15, 2010, 15:10:26 pm от Змимка »
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #150 -: Декември 15, 2010, 15:08:35 pm »
marigri Ами то повече украинки да имаше, че като гледам неукраинките, които СА учили българска граматика и то дъъъъълги години - направо ми призлява понякога.
И да оставим настрана факта, че неграмотното писане дразни... Някои постове, точно заради правописни и стилистични грешки са буквално неразбираеми, поне за мен.
То не можеш да схванеш кой какво пита, или казва...
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #151 -: Декември 15, 2010, 15:50:05 pm »
Мерси момичета, накарахте ме да се изчервя :oops: :D
По принцип и на говор горе долу добре го докарвам, ако много се старая....имало случаи да не ма осетят, че не съм българка :D
На мен много ми помага четенето...набиват ми се думите в мозъка и гледам да ги изписвам правилно, но все още ми е проблем окончанията :D......някой път не слагам дето трябва или го слагам дето не трябва, добре че приемам критики и явно и това ми помагало, ако ма поправят за нещо.....не се сърдя, а гледам да го запомня :wink:
иначе тая тема днес случайно я видях и си викам, божееее......хората кой знае как ми се изумяват понякога на моите писанки :lol:, сега ми олекна....като знаете каква е причината :wink:
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #152 -: Декември 15, 2010, 16:24:07 pm »
Ами и мен ме дразни, аз вече рядко си правя труда да чета подобни постове. За мен това е израз на неуважение към останалите потребители. Все пак идват тук и търсят помощ, а очакват да се гърчим да им четем безумиците. Ако искат повече хора да ги четат и да им отговарят, редно е да се постараят малко, Освен това, има инсталиран редактор, не е толкоз сложно да натиснеш бутона "проверка на правопис", макар че за жалост той не отчита липсата на главни букви и пунктуационни знаци.

Покрепям. Неумението да се формулира въпрос и да се представят фактите посредством препинателни знаци прави много коментари напълно непонятни. Имала съм порив да поискам пояснение, но после се отказвам.

Лошото е, че повечето неграмотни хора не осъзнават колко много губят от невежеството и нехайството си. И не само в интернет форуми.
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #153 -: Декември 15, 2010, 17:22:33 pm »
marigri, не съм останала с впечатление, че си неграмотна, за разлика от много други български момичета. На всеки се случва да се замисли за правописа на дадена дума.
Снаха ми завърши българска филология, може да стане учител на вашите деца. В изречение има най - малко по 2 груби правописни грешки, запетаите си ги шари навсякъде  :oops:. Да не говорим за богатство на речника...
*

    lidia

  • *****
  • 2959
  • Най-хубавото се вижда само със сърцето.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #154 -: Декември 15, 2010, 21:00:09 pm »
marigri, не съм останала с впечатление, че си неграмотна, за разлика от много други български момичета. На всеки се случва да се замисли за правописа на дадена дума.
Снаха ми завърши българска филология, може да стане учител на вашите деца. В изречение има най - малко по 2 груби правописни грешки, запетаите си ги шари навсякъде  :oops:. Да не говорим за богатство на речника...
Познавам още един такъв кошмарен случай!  :x
Имах учителка по английски, която ми прочете called като "силид" каквото и да значи това.  8O
А за грешките, е случва се сега. Аз поне в работата пиша на лаптоп, там има и компютър и в къщи има компютър. Клавиатурите са различни. Червя се като видя след това, ама какво да направя. Caps Lock-а на клавиатурата също в бързината не отчита и хоп изречението тръгва с малка буква. Общо взето препрочитам, но не си го слагам особено на сърцето. Признавам си. О и У са ми на различни позиции. Има още сигурна съм, но не се сещам.
Дразня се на постове, който са кошмарно ужасно написани. А има доста такива..
Липсват изобщо препинателни знаци и всичко е написано с ярко червени главни букви примерно. Да се чуди човек защо.  :lol: "Маймуницата" също ми действа зле.
Дългите постове също ме отекчават. Не съм по разтягането на локуми и многото обяснения. Изпускала съм се и аз разбира се, но гледам да не е често. :)

А да питам някой на лични, защо е неграмотен?  :lol: То си е за него, какво има да ми се обяснява.  :) Просто спирам да го чета.
От друга страна пък, обикновенно си налагам да отговоря на подобен пост. Представям си , едно уплашено 21 годишно девойче. Срамежливо дори и зад компютъра. Как лекичко на латиница подпитва, защо може да не става бебето. Дали билките ще и помогнат и дали може да бъда стойностен човек с това което и се случва в момента.
Отговор: Много си неграмотна и защо не четеш преди да пишеш просто...вместо да помогне на девойчето и да го вкара в релси, каквато е и целта на всичко тук, би го ядосало и отблъснало от сайта. Така е обречено на баба Гицка(май сбърках името)и разните му там загряващи маши (май термостимулации бяха). Така, че правописа е ясен и важен, но да не забравяме каква е основната идея тук.  :) Както винаги си разсъждавам на глас и не визирам ничии пост. Да не ми се тръшнете сега. 

За мен това е израз на неуважение към останалите потребители.
sixsens за мен това е неуважение към самите тях. Мен не познават. Но по този начин представят себе си. Също както като се запознаеш с някого и застанеш на вратата. Казваш: Добър ден. Приятно ми е. Удобно ли е...
А не казваш: Кво Стаа братле.
Това мен не би ме обидило, обаче този човек според мен сам се поставя на ниво простак.  :oops: Извинявам се за израза :oops:
http://www.youtube.com/watch?v=xFkUG9xSSSE с благодарност на едно цигуларче :)
http://www.youtube.com/watch?v=dy2KNUESXp0
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #155 -: Декември 15, 2010, 21:17:59 pm »
О, да, неуважение и към самия себе си, определено.
Аз за плахите постове, без да сме попрочели малко, поне от заинтересованост, съм на друго мнение, но не това е темата, така че няма да се спирам на това.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #156 -: Декември 16, 2010, 21:46:14 pm »
Хайде и аз да се включа :) с 2 примера, които срещам често и много ме дразнят:
1. ОбЕснявам вместо обЯснявам.
2. ФолЕкул, ФолЕкуметрия вместо фолИкул.

Факт е нарастващата неграмотност в обществото и това си личи по грешките в мненията на потребителите. До известна степен съм съгласна, че в бързината стават грешки, но по-тревожно е, че четейки можем да привикнем с грешките и да ги приемем за ВЕРНИ.
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #157 -: Януари 23, 2011, 22:26:42 pm »
Поздравявам ви, момичетата, за направената тема!
Мислех си, че само аз се дразня от масовата неграмотност. Като видя думи от рода на "съжЕлявам, "непрЕлично" и т.н., лошо ми става. Верно, не сме на изпит по БЕЛ, човек понякога в бързината натиска грешен бутон, но това са грешки от незнание. Още от училище държах на правописа и пунктуацията, това е знак на уважение към четящите и към самия себе си. Сега даже на кирилица им е трудно да пишат на доста хора... Грозна тенденция, но е факт, че се пише все по-неграмотно, дори и от хора с претенции, познавам много такива.
Браво marigri, за разлика от много българи, пишеш чудесно!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #158 -: Януари 24, 2011, 07:35:40 am »
Малко в страни от темата. Скоро проведохме наколко конкурса. 50% от кандидатите бяха очудени, че няма сложена фонетика на компютъра. После гордо ми заявяваха, че не могат да пишат в такъв случай. :lol:

[/url]
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #159 -: Януари 24, 2011, 08:28:22 am »
По-голяма част от младите хора пишат на фонетика, но това не ги прави автоматично неграмотни.

п.п. учуден, щом сме тръгнали да пишем грамотно. Пък и на БДС клавишите О и У не са един до друг :wink:.