0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #200 -: Януари 31, 2011, 21:19:43 pm »
Прави сте, че не е езикова, но пък е здравна грамотност. А накрая ще излезе, че менструално кървене е кървенето, което е циклично, защото има и неменструално кървене, което е в разрез с цикъла. Т.е. всички езици използват заместители на думата "кървене", от където всъщност произлиза и това обсъждане.

Днес срещнах във форума "пред вид" - една думичка е, пише се "предвид". Понякога хората натрупват предлози преди нея, което е неправилно (напр. "в предвид" или "на предвид" - правилното е "имам предвид").

Друга често срещана грешка е "от време навреме". "Навреме" наистина е една дума, но със съвсем друго значение (със смисъл "не закъснявам"). Иначе изразът е "от време на време" (със смисъл "понякога").
:good_post:

 Ако във всеки един форум има такава тема , виртуалното пространство ще стане едно много по-приятно място.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #201 -: Февруари 01, 2011, 16:44:35 pm »
"Предвиждания" и "предвид" са различни думи, това, че пред първата се слагат предлози, не значи, че и пред другата може.
Ще си позволя да повторя Джам - най-сигурният източчик на информация за правописа ще намерим в правописния речник. Разни сайтове, па макар и научни, не ми вдъхват доверие на мен. Нагледала съм се на грешки по такива сайтове.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #202 -: Февруари 01, 2011, 20:20:17 pm »
[...] най-сигурният източник на информация за правописа ще намерим в правописния речник...

В конкретния пример не става въпрос за правописна грешка... 

Няма спор, че правилната употреба е "предвид"... Цитирах мнение от друг форум, което само обяснява причините да се допуска подобна грешка... (имам слабост към теорията за валенциите, затова ми беше интересно...) Нямам представа, колко научен е споменатия сайт и не го препоръчвам като такъв...

И за да не съм съвсем оф-топик...
Напоследък много често срещам израза "на 100%"... Бих искала да попитам, доколко е коректна употребата на предлог в случая... (отново въпрос, който не се отнася до правописа)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #203 -: Февруари 01, 2011, 21:22:37 pm »
Напоследък много често срещам израза "на 100%"...

Не знам за предлога, но за мен е добре, стига да не е "на 150%", когато се има предвид "напълно", "изцяло" и повече от 100 няма накъде. :)
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #204 -: Февруари 02, 2011, 08:40:52 am »
....... и повече от 100 няма накъде. :)
Ааааа има, има :lol:.Първите гоини на демокрацията на въпроса ми "колко процента е натуралния сок" една сервитьорка без да се замисли отсече - 200.
И да не е съвсем оф топик - от къде според вас тръгна това - "ходих ме, здравей те, правих ме, говори ме". Като последното дори не трябва да се произнася с "ме" накрая. Но много журналисти и водещи ме-кат масово.
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #205 -: Февруари 02, 2011, 11:08:00 am »
....... и повече от 100 няма накъде. :)
Ааааа има, има :lol:.Първите гоини на демокрацията на въпроса ми "колко процента е натуралния сок" една сервитьорка без да се замисли отсече - 200.
И да не е съвсем оф топик - от къде според вас тръгна това - "ходих ме, здравей те, правих ме, говори ме". Като последното дори не трябва да се произнася с "ме" накрая. Но много журналисти и водещи ме-кат масово.


  Хаха ,защото не знаят правилото как да проверят дали добавяме "ме" или "м" при образуване множественото число на думите :)
  В същия ред на мисли да питам , помните ли и един външен министър председател ,който шъшкаше непрекъснато / ше - вместо ще и т.н / ... Това мен лично много ме дразни , въпреки че не се отнася до правописа
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #206 -: Февруари 02, 2011, 11:18:58 am »
....... и повече от 100 няма накъде. :)
Ааааа има, има :lol:.Първите гоини на демокрацията на въпроса ми "колко процента е натуралния сок" една сервитьорка без да се замисли отсече - 200.

сервитьорка как да е... мъжът ми сподели, че негови 25-30 годишни колеги програмисти питали съвсем сериозно дали луната се върти около слънцето...

днешното четиво по темата - http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2011-02-02&article=356194 - "Граматика се казваше баба ми"
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #207 -: Февруари 02, 2011, 14:19:07 pm »
И още нещо - http://www.webcafe.bg/id_1935790346_Tarsete_bikAT
Това с "Търсете бикЪТ" по билбордовете много ми вади очите напоследък, явно не само на мен
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #208 -: Февруари 02, 2011, 14:27:20 pm »
Ха! Тъкмо вчера му се дразнех на тоя бик и обяснявах, че ако той те търси тогава ще е бикЪТ, докато ти него го търсиш трябва да е бикА.
И аз се дразня от мекането, но според граматиката ходИМ и ходИМЕ са дублетни форми.
Jam, това с Луната ме разби!  8O

Нощта е най-тъмна преди зазоряване.
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #209 -: Февруари 02, 2011, 17:24:11 pm »
Аз не съм съгласна, че "ходиме" е граматически правилно. Поправете ме, ако греша. Софиянци мекат и е доста дразнещо, особено в писмената реч.
Отиваме, но ходим или говорим.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #210 -: Февруари 02, 2011, 17:40:52 pm »
Аз не съм съгласна, че "ходиме" е граматически правилно. Поправете ме, ако греша. Софиянци мекат и е доста дразнещо, особено в писмената реч.
Отиваме, но ходим или говорим.

Е, не всички софиянци и не само софиянци. Бих уточнила Западна България. По-често съм го чувала в Благоевград и околностите, например.

Това за луната не ме учудва - скоро на мъжа ми познат му се обади, за да го пита дали Земята или Луната е по-голяма. А аз няма да забравя как във в. 24 часа беше написано за кубичен литър. При това на първа страница.
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #211 -: Февруари 02, 2011, 17:42:13 pm »
Абе то правилото е ясно и просто.
1л.ед.ч. - а/я  = 1л.мн.ч. - м
1л.ед.ч. - ам/ям = 1л.мн.ч. - ме
И аз не мисля, че има дублетни форми в тези случаи. Но нищо чудно скоро да ги приемат, понеже яко ме-кат всички добрали се до микрофон.
« Последна редакция: Февруари 02, 2011, 17:44:07 pm от Pesheck »
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #212 -: Февруари 02, 2011, 18:13:57 pm »
lemon, права си за уточнението, грешката е моя.
В Пловдив пък се наблюдава тенденцията "е" да се заменя с "и" - "Отивами да вичерями."
Доста хора така си го и пишат, както се чува.
« Последна редакция: Февруари 02, 2011, 18:15:43 pm от Serendipity »
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #213 -: Февруари 02, 2011, 20:41:22 pm »
Абе то правилото е ясно и просто.
1л.ед.ч. - а/я  = 1л.мн.ч. - м
1л.ед.ч. - ам/ям = 1л.мн.ч. - ме
И аз не мисля, че има дублетни форми в тези случаи. Но нищо чудно скоро да ги приемат, понеже яко ме-кат всички добрали се до микрофон.

Ето едно изключение: знам - знаем.

Винаги съм се чудела дали "знам" и "зная" са дублетни форми или едното е диалект?
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #214 -: Февруари 02, 2011, 20:53:13 pm »
....... и повече от 100 няма накъде. :)
Ааааа има, има :lol:.Първите гоини на демокрацията на въпроса ми "колко процента е натуралния сок" една сервитьорка без да се замисли отсече - 200.


Хахаха, гениалнооооо :lol:
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #215 -: Април 05, 2011, 09:12:40 am »
Не знам каква е тази мода да се изяжда половината от думите, но откровено казано, ме подлудява! 8O

Например: обикновена спермог 8O 8O 8O (точката е от мен)

За ест и култовото сто про изобщо не ми се говори!

Не мога да разбера клавиатурата ли ще се изхаби да довършиш думата, пръстите ти ли ще се уморят... Пък и барем една точка, за красота някак, да си личи, че е съкращение. Но явно и това е прекалено усилие.


 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #216 -: Април 05, 2011, 11:05:35 am »
А какво ще кажеш за "Нп"? Питах в чата какво значи, понеже не го разбрах :lol:. Също и "нз", което поне им спестява чуденето не знам слято или отделно се пише.
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #217 -: Април 05, 2011, 11:15:17 am »
А какво ще кажеш за "Нп"? Питах в чата какво значи, понеже не го разбрах :lol:. Също и "нз", което поне им спестява чуденето не знам слято или отделно се пише.

"Нп" само на английски го бях виждала, написано от индийци (те са царе на съкращенията, ама там го отдавам на национални особености). :D

А за "нз" НЗ какво да кажа. :D :D

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #218 -: Април 05, 2011, 11:15:46 am »
Мен любими са ми zdr и OMG :lol: :lol: :lol: :lol:
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #219 -: Април 05, 2011, 11:22:49 am »
Миме, дай превод на OMG, моля. :oops: Това нова верига бензиностанции ли са? :lol: Да мина да заредя там?

Бъдете добри и не губете кураж! :)