0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #180 -: Януари 28, 2011, 11:38:27 am »
Благодаря ти, Jam. Зададох си въпроса именно защото нямям доверие на Google, но и речник нямям под ръка.. Аз и "варЯнт" съм срещала в интернет ама в този вид директно го изключих като предположение  :wink:....просто се зачудих..
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #181 -: Януари 28, 2011, 14:59:00 pm »
Аз от гугъл имам горчив опит. Опитвах се веднъж да обясня най-деликатно на новодошлата секретарка в офиса - момиче завършило Първа Английска гимназия, с висше образование и т.н., че е правилно да се напише отпадъци, а не отпадАци, както тя беше написала и разлепила на бележки из офиса. Последва проверка от нейна страна в гугъл и резултатът беше - 10 страници с публикации за отпадъци и още толкова в подкрепа на отпадАци! Аз обаче и казах, че съм 200% сигурна кое е правилното. Та оттогава си знам урока. :D
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #182 -: Януари 28, 2011, 17:35:35 pm »
Има една често повтаряна грешка в много коментари тук, макар и не правописна.

"Цикъл" значи месец. Дължината му се измерва от първия ден на менструацията (кървенето) до деня пред следващата менструация.

Изразите "чакам си цикъла" или "нямам цикъл от ... дни" са безсмислени, защото една жена винаги е в цикъл докато навлезе в менопаузата.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #183 -: Януари 28, 2011, 20:19:08 pm »
Така е, Цигу, но това е останало като израз и повечето хора го използват по инерция. Аз също го използвам, но по друга причина, думата мензис ми е ужасно неприятна :oops:, менструация пък е твърде дълга и затова - цикъл :lol:
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    elle22

  • *****
  • 1645
  • La donna `e mobile ;)
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #184 -: Януари 28, 2011, 20:48:05 pm »
Така е, Цигу, но това е останало като израз и повечето хора го използват по инерция. Аз също го използвам, но по друга причина, думата мензис ми е ужасно неприятна :oops:, менструация пък е твърде дълга и затова - цикъл :lol:
Точно това исках да напиша. Доста честичко я използвам в този смисъл  :oops:.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #185 -: Януари 29, 2011, 10:29:38 am »
Искам да вметна,че в гръцкия език също се използва думата "периодо",която буквално означава цикъл.Наистина не е правилно,но може би се използва в разговорния език, за да се изразиш по- дискретно.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #186 -: Януари 30, 2011, 09:06:42 am »
Има една често повтаряна грешка в много коментари тук, макар и не правописна.

"Цикъл" значи месец. Дължината му се измерва от първия ден на менструацията (кървенето) до деня пред следващата менструация.

Изразите "чакам си цикъла" или "нямам цикъл от ... дни" са безсмислени, защото една жена винаги е в цикъл докато навлезе в менопаузата.

И мен това винаги ме е дразнело. Едно време (в началото на Зачатие) пишехме за "гадния М." или просто "дойде ми". Даже съм спорила с други момичета кое е цикъл и кое - мензис (сори, Сикс, за думата).
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #187 -: Януари 30, 2011, 10:51:14 am »
... това не е критерии за неграмотност...
Все пак говорим за менструален цикъл...
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #188 -: Януари 30, 2011, 11:26:05 am »
дидон, един критериЙ - много критерии

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #189 -: Януари 30, 2011, 11:46:06 am »
дидон, един критериЙ - много критерии
:good_post:
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #190 -: Януари 30, 2011, 21:29:52 pm »
... това не е критерии за неграмотност...
Все пак говорим за менструален цикъл...

Менструален, защото започва с една менструация и завършва със следващата. Но менструация и (менструален) цикъл са две различни неща.

Жена, която бърка двете понятия, как ще отговори на лекаря си кой ден от цикъла й е днес? Ако тя нарича менструацията цикъл, ще каже, че й е свършило преди 3 дни?
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #191 -: Януари 30, 2011, 21:31:54 pm »
Даже съм спорила с други момичета кое е цикъл и кое - мензис (сори, Сикс, за думата).

мензес на латински значи месец.
мензес, период, цикъл - все наименования за ежемесечния повтаряем цикъл на женската репродуктивна система, траещ средно 28 дни.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #192 -: Януари 30, 2011, 21:52:49 pm »
Значи единствената правилна дума излиза менструация?
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #193 -: Януари 31, 2011, 00:57:26 am »
Значи единствената правилна дума излиза менструация?

или всички изброени не са погрешно използвани... ;)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #194 -: Януари 31, 2011, 07:59:41 am »
или всички изброени не са погрешно използвани... ;)

Не мога да се съглася.
"Месечно явление" - не може да наричаш самото явление с дума, която е всъщност прилагателното към него, превърнато в съществително и указва някакъв интервал  :D

Това ми напомня на една приятелка, която разказваше как чисти с някакъв меджик. Много се учудих какъв ще да е този така универсален уред. Оказа се най-обикновен моп, на който пълното му име е Blue Magic Mop, но в Испания е известен именно като меджик.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #195 -: Януари 31, 2011, 11:33:42 am »
Значи единствената правилна дума излиза менструация?

според мен, така излиза. чувала съм лекари да използват израза "менструално кървене". бе що не земем да питаме някой доктор, вместо да се чудим... :)
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #196 -: Януари 31, 2011, 12:16:35 pm »

 Питам се дали ако някоя приятелка в разговор на маса каже "закъснява ми цикъла" ще я поправим ,че е неграмотна...
 Колко често чуваме израза "пуша цигари"...
 За мен темата е изключително полезна със забележки от сорта на изпуснатото ми "Й"  и други подобни... :)
 Специално за цикъла, никога не съм се замисляла как отговарям на доктора си, но винаги съм била разбрана...

 Предполагам , че коректната дума е менструация. Когато ходя на прегледи ме питата "дата на последна менструация" .
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #197 -: Януари 31, 2011, 12:29:32 pm »
В интерес на истината и аз не харесвам да се казва "цикъл", но го приемам... ;) Според мене това не е критерий за езикова грамотност...

Може би "периодо" в гръцкия език също не е най-коректния термин... Германците пък обикновено казват буквално преведено "дойдоха ми дните" или пък Regel (което означава правило, но и менструация)... Изглежда в повечето езици е намерен начин да се заобиколи директната терминология...  

Думите "менструация" и "мензес" идват от латински:
mensis lat. nom. sing. "месец" и производната
menstruus lat. "месечен", "с продължителност един месец, за един месец"
и обозначават както месечния цикъл при жената, така и лунния месец, който също трае около 28 дни...  
« Последна редакция: Януари 31, 2011, 12:32:42 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #198 -: Януари 31, 2011, 14:18:59 pm »
Прави сте, че не е езикова, но пък е здравна грамотност. А накрая ще излезе, че менструално кървене е кървенето, което е циклично, защото има и неменструално кървене, което е в разрез с цикъла. Т.е. всички езици използват заместители на думата "кървене", от където всъщност произлиза и това обсъждане.

Днес срещнах във форума "пред вид" - една думичка е, пише се "предвид". Понякога хората натрупват предлози преди нея, което е неправилно (напр. "в предвид" или "на предвид" - правилното е "имам предвид").

Друга често срещана грешка е "от време навреме". "Навреме" наистина е една дума, но със съвсем друго значение (със смисъл "не закъснявам"). Иначе изразът е "от време на време" (със смисъл "понякога").
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #199 -: Януари 31, 2011, 15:52:22 pm »
Днес срещнах във форума "пред вид" - една думичка е, пише се "предвид". Понякога хората натрупват предлози преди нея, което е неправилно (напр. "в предвид" или "на предвид" - правилното е "имам предвид").
Това е грешка, която и аз често допускам ("имам в предвид")  :oops:... Затова преди време се разрових и в един форум и попаднах на следното:

http://nauka.bg/forum/index.php?showtopic=8057
Цитат
Може да се правят всякакви логически комбинации и компилации с предлозите: "в предвижданията", "в предвид(е)ното", "в това, което е взето "предвид"..Както виждаме, хората с логическа мисъл и мислене - съдиите, го употребяват, без да се притесняват от правилата или ограниченията в тези случаи.

Тези предложност и многопредложлост е характерна особеност за индоевропейските езици (една от шестте, характеризиращи особености, много развита в българския език), така че налагането на правила в тази насока, явно "не клати феса" на хората..

Темичката наистина е полезна и има какво да се научи :)
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."