0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #80 -: Юни 16, 2009, 15:05:26 pm »
... особено във софтуерните фирми :lol:

Говорим за локализация (т.е. превод на сайтове), фиксване на бъгове (оправяне на грешки), сейвване (съхраняване) и рисайз (оразмеряване), и т.н.; с две думи - бъгава работа ни е езика  :lol: :lol: :lol:

Мой колега-програмист наскоро се опита да "рол-не бак" поръчката в заведение :)(да върне предишно състояние).
А ето и залитане в обратната посока - един от нашите специалисти по ползваемост на софтуера е такъв радетел за чистотата на българския език, че казва "ровило" вместо "браузър" :)

Сериозно, знам, че може да се тълкува като изпадане в крайности, но наистина ме дразни, като прочета "ти си преДцени" или "Впредвид".

А това даже ми е мило  и не ме дразни, но да си знаете, че така променяме смисъла - "грешно" означава, че някой е извършил грях. Когато е извършил само грешка, то действието му е било "погрешно" :)
« Последна редакция: Юни 16, 2009, 15:07:44 pm от marmotche »
Даниел 07.06.06  Димана 05.10.07
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #81 -: Юни 16, 2009, 15:22:55 pm »
Мели , да разбирам ли, че този речник винаги го е имало в сайта?  :?

Да. Идеята беше на Евка и първоначално (2003 г.) речникът беше нещо като енциклопедия - имаше обяснения към всеки термин. После осъзнахме, че обясненията са твърде малко, за да бъдат достоверни и започнахме да оформяме статии. Имаше един период от време, между старата и новата версия на сайта, през който речникът не беше видим. След това го оправихме и сега е в тази окончателна версия, която всъщност е динамична - гледам постоянно да слагам линковете към новите статии, както и да обогатявам речника с нови термини. Дори бях пуснала тема с молба да се оглеждат статиите за грешки, да се предлагат нови термини или нови статии там, където не достигат и т.н.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #82 -: Юни 16, 2009, 15:27:06 pm »
А ето и залитане в обратната посока - един от нашите специалисти по ползваемост на софтуера е такъв радетел за чистотата на българския език, че казва "ровило" вместо "браузър" :)
Хареса ми, ще го запомня! :D

Ефирче, благодаря ти! Много интересна лекция, дай да я прочетем цялата...:)
Chandra , ако говориш за сторобългарския произход на думите в примерите, които съм дала, говоря само по спомени...
За съжаление, никаква представа нямам, на кой таван лежат тези  лекции и дали са пощадени от мишките?
Учителката ни често даваше такива интересни примери. :D
« Последна редакция: Юни 16, 2009, 15:39:25 pm от Eфирче »
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #83 -: Юни 16, 2009, 15:28:08 pm »
Ако някой ме попита какво ровило използвам да не го гледам умно значи :) :) :)
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #84 -: Юни 16, 2009, 15:30:37 pm »
...А това даже ми е мило  и не ме дразни, но да си знаете, че така променяме смисъла - "грешно" означава, че някой е извършил грях. Когато е извършил само грешка, то действието му е било "погрешно" :)
Е да де, ама аз си мислех, че думичката за нещо, което е сбъркано, е "грешка", а не "погрешка", затова съм се объркала и бях приела, че антонима на "вярно" е "грешно"…  :D
Шегичка!  :) Мarmotche, предполагам, че си права…

Добре де, ама как да му кажа на Фейс-а? Фейсбук-а? Ами то същата работа. :wink:
В случая, просто е наименование на сайт. Как да го преведа? Лицевата книга? :lol:
Тогава ще звуча така: "Вчера си писахме с един приятел в Лицевата книга." :lol: И така не става. :?
:lol:
Фейс, скайп, гугъл… - то това са си ясни понятия… Аз тях ги причислявам към професионалния жаргон или към имената… В днешния глобализиран свят не можем без чуждици...  :wink:
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."

*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #85 -: Юни 16, 2009, 15:38:47 pm »
http://web.archive.org/web/*/http://www.zachatie.org

Това е един сайт за всички носталгично настроени по визията на сайтовете през годините. С него можете да проверите произволен сайт. И да се отмие параноята на няколко потребители (Ефирче, нямам предвид твоето питане в случая), свързана с речника на термините в zachatie.org за да не обясняваме по отделно на всички. Най-долу вляво е "речника на термините" на старата версия на сайта и се появява още ноември 2003 г. При преминаването на joomla през март 2006 не беше активиран, защото просто го бяхме забравили, а след това просто го включихме да е активен.
« Последна редакция: Юни 16, 2009, 15:53:05 pm от cygnus »
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #86 -: Юни 16, 2009, 16:32:11 pm »
... Важното е да си помагаме, да обменим информация и да бъдем полезни.

това звучи прекрасно :D, но все пак как можем да търсим споменатата двупосочност от потребител публикувал да речем следната тема: "imam problrm i neznam kakvo stav!!!!!"?
постингите вътре са издържани в същия читаем стил ...


А това даже ми е мило  и не ме дразни, но да си знаете, че така променяме смисъла - "грешно" означава, че някой е извършил грях. Когато е извършил само грешка, то действието му е било "погрешно" :)

 :D  :D  :D - много ми хареса ...

това ме подсеща за една друга много честа говорна грешка ... "наядох се"  :D, когато ситият събеседник иска да каже, че вече се е нахранил все пак ...
наядох се би трябвало да значи, изпонахапах се :D

още една другарска забележка  :wink:: чувам и чета честата употреба /най-често в стилистиката на спортистите, поп певиците и прочие ВИП-ве/ изразът - играхме/пях на 100 %

откъде и на кого му дойде предлогът на преди 100% и досега се чудя  :D правилният израз е: играхме/пях 100% ...

п.п. дълбокомислието на израза в случая не коментирам  :D
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #87 -: Юни 16, 2009, 16:56:30 pm »
http://web.archive.org/web/*/http://www.zachatie.org

Това е един сайт за всички носталгично настроени по визията на сайтовете през годините. С него можете да проверите произволен сайт. И да се отмие параноята на няколко потребители (Ефирче, нямам предвид твоето питане в случая), свързана с речника на термините в zachatie.org за да не обясняваме по отделно на всички. Най-долу вляво е "речника на термините" на старата версия на сайта и се появява още ноември 2003 г. При преминаването на joomla през март 2006 не беше активиран, защото просто го бяхме забравили, а след това просто го включихме да е активен.

Сигнус, благодаря ти, че ме постави в скоби като изключение! :)
Щях да се чудя в коя от многото клинични паранои ме подозираш. osi_13

Сега със сигурност, четящите потребители в темата, особено такива като мен, които рядко или почти не влизат в началната страница, ще знаят за този речник.
При желание от ползващите го, салпинкс и салпингит ще бъдат правилно написани. :)

Мели, благодаря! :)
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #88 -: Юни 16, 2009, 17:00:14 pm »
Благодаря за темата, Eфирче. Вече бях загубила надежда, че някой обръща внимание на правописа.

Много ме дразнят набиващите се в очи грешки. Благодаря за примера "замръзен". Аз даже бях срещала тук девойки, които назидателно поучаваха, че не се пише с "а", а с "ъ", с аргумента, че се пише "замръзнал".

Или "пумияр", което явно идва от пума, но в крайна сметка човек се учи докато е жив. Няма да коментирам, че определението се използва от хора за хора.

Побърква ме, че много често така пишат хора с професии, предполагащи поне владеене на правописа, като например журналисти, писатели, филолози. Въпрос на самоуважение е да можеш да пишеш правилно.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #89 -: Юни 16, 2009, 17:48:40 pm »

оферирам - пускам оферта, предложение (но в българския език няма такъв глагол)

Според мен има - предлагам. :wink:

Сия,
имах предвид, че няма дума "оферирам". :wink: Няма такава. Измислена е от "фирмените" хора.

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #90 -: Юни 18, 2009, 01:01:49 am »
Много интересна тема и изключително полезна за мен. Имам се за сравнително грамотен човек, но уви и аз допускам грешки  :oops: Къде от невнимание къде от вече забравени правила. Да си призная и до ден днешен най-много ме измъчва слятото и полуслято писане. А най се дразня от думата "незнам". Въпреки, че прекрасно зная, че отрицателната частица "не" пред глагол винаги се пише отделно, като прочета 2,3,5,6 статии и като я видя написана слято и взема та се усъмня в собствените си знания, и хоп взема та я напиша и аз грешно. Ама на, от де толкова акъл да попитам чичко гугъл  и да проверя къде е грешката :oops: :lol: и така докато пак дойда на моя си :lol:
А за чуждиците, не ме дразни толкова употребата им по форуми, а предимно от журналисти и най-вече новинари. Как ще разбере бай Пенчо от село Старо село новината "Бербатов подписа контракт с ....." 8O  И разни други подобни, които и  аз ако не поназнаивах малко "инглиша" и аз нямаше да разбера.
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #91 -: Юни 18, 2009, 14:16:25 pm »
Как ще разбере бай Пенчо от село Старо село новината "Бербатов подписа контракт с ....." 8O

Абе дреме му на бай Пенчо кво подписва Бербатов  :lol:
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #92 -: Юни 18, 2009, 14:56:12 pm »
"О" или "У"?  :) Все ми се струва, че липсват ясни правила. Изрових тези:

І. Правопис на думи с представка о-
1.Означава действие,което засяга повърхността на предмета/обелвам, ожулвам/
2.Действие,което следва очертанията на предмета/ограждам ,осмивам/
3.Действие,което се разпростира върху целия предмет/оглеждам,опердашвам/

ІІ. Правопис на думи с представка у-
1.Действие в дълбочина/ужилвам,ушивам/
2.Действие към центъра/уцелвам/
3.Надолу/увисвам,упадък/



Как ще разбере бай Пенчо от село Старо село новината "Бербатов подписа контракт с ....." 8O

Абе дреме му на бай Пенчо кво подписва Бербатов  :lol:
Винаги съм се чудила, кое точно е нещото , което дреме?
В случая байпенчовото нещо.
Не се шегувам, питам сериозно.
« Последна редакция: Юни 18, 2009, 15:07:19 pm от Eфирче »
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #93 -: Юни 18, 2009, 15:00:29 pm »
Винаги съм се чудила кое точно е нещото , което дреме?
В случая байпенчовото нещо.
Не се шегувам, питам сериозно.
Сега се замислих какво дреме наистина, но не стигам до отговора.Ще ми е интересно да разбера . :lol:


“Не се заблуждавай, че щом някой се опитва да те утеши, той живее безметежно сред простите и нежни думи, които понякога ти помагат. В живота му има много трудности и тъга, далеч надхвърлящи твоите. Как иначе би намерил подобни думи!?!" Райнер Мария Рилке
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #94 -: Юни 18, 2009, 16:27:11 pm »
Ми не знам какво му дреме на бай Пенчо, ама не е задалжително да е бай, или пък Пенчо. Може да е моя баща, или нечий друг, който определено да се интересува от футбол и следейки новините нищо да не разбере от тази. Това като,че ли е най-употребяваната в спортните новини, ама колко още други съм чувала. Така например много се дразнех докато лежах в АГ-то като минаваше визитацията и докторите си говореха, чия матка била спокойна, а друга "сенсибилизирана"- сиреч чувствителна. На мен поне много глупаво ми звучи. Като ще се използва терминология, да се използва. Какво е това едната дума на български, другата чуждица. Поне според мен не е това начина да се покажем колко много сме начетени.

п.п. Нищо лошо за докторите, само коментирам наблюденията си.
С най-голяма благодарност към всички професионалисти!
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #95 -: Юни 18, 2009, 16:37:00 pm »
Опс, пропуснах нещо!
Ефирче, благодаря за труда, който си положила за да откриеш правилата за О- и У- !
Това ми се струва наистина най-разумно. Вместо само да критикуваме, когато открием дадена грешка /своя или нечия друга/, да потърсим правило и да го предоставим на другите. Мисля, че всеки малко или много забравя така, че няма нищо лошо, ако си припомним българския език. И за да не бъда голословна, тъй като по-горе споменах,че все още имам проблем с писането на сложни съставни думи, допитах се до чичко гугъл и открих това:

Разделно писане

    * Когато съставните думи получават собствени окончания за множествено число, става въпрос не за сложна дума, а за словосъчетания. Такива се пишат разделно, без тире. Пример: „студент първокурсник“ („студенти първокурсници“), „майстор зидар“ („майстори зидари“).
    * Според новия правописен речник , гласуван и приет от академичен състав през 2003 година, всички съчетания с първа основа „ски“ се пишат разделно. Например ски автомат, ски състезание, ски надпревара и други. Същото се отнася и за ястия от турски произход - тахан халва, боб чорба, тас кебап и т.н.

        Изключения : имамбаялдъ, тюрлюгювеч, кускус, шамфъстък

    * Всички словосъчетания с първа основа : бизнес, бинго, блок, бокс, бънджи, влак, гей, град, голф, денс, рап, поп, джаз, денс, диско, дерби, допинг, държава, жп, интернет, кавър, кеш, космонавт, концерт, крекинг, кънки, кърлинг, кънтри, майстор, мач, младши, офис, поло, поп, рали, ревю, ретро, рок, ски, соло, стриптийз, студент, старши, тв, тенис, факс, фирма, фитнес, флопи, хард диск, храм, чейндж, шах, се пишат разделно!

        Изключения : шоупрограма, кешмаркет, дом-паметник, храм-паметник.

Сложни думи

Когато не всички съставни думи получават собствено окончание за множествено число, става въпрос за сложни думи, такива се пишат слято или с тире.

Полуслято писане

    * Ако съставните думи са равноправни (т.е. сякаш са свързани с „и“), тогава се използва тире. Пример: „Асен-Палеолог“, „търговско-промишлен“, „касиер-домакин“, „минута-две“, „телеграфо-пощенски“. Думи, производни от такива думи, също се пишат с тире, например „телеграфо-пощенец“, „Джек-Лондонов (разказ)“.
    * Частиците по и най се пишат полуслято с прилагателните имена и наречията за образуването на тяхната сравнителна и превъзходна степен.
    * Ако съставните думи не са равноправни, като първата дума е главната, а втората — поясняваща, уточняваща или изобщо с подчинена роля по някакъв начин, тогава също използваме тире. Пример: „генерал-лейтенант“ — генерал от тип „лейтенант“, „кандидат-студент“ — кандидат, който може да стане „студент“.

        Изключение. Ако има опасност да се промени смисълът на сложната дума, тирето се изпуска. Например „сърбохърватски (език)“ и „сърбо-хърватски“.

Слято писане

Ако съставните думи не са равноправни, като втората дума е главната, тогава пишем слято, без тире. Пример: „тонрежисьор“, „генералмайорски“ (тук „майорски“ е главната дума, защото е прилагателно, също като цялата дума, но: „генерал-майор“).

   1. Слято се пишат наречия, образувани от съчетанието на предлог и наречие:

откога, докога, откъде, докъде, отсега, досега, отскоро, доскоро, оттам, дотам, оттук, дотук, оттогава, дотогава, отвсякъде, навсякъде, откакто, отрано, поотделно

        Изключение 1. Тире се използва, ако първата дума е буква, число или изобщо по някакъв начин особена. Например: „гама-лъч“, „5-годишен„.

        Изключение 2. Фразеологични съчетания от две съществителни, независимо кое е подчиненото, се записват с тире. Например: „гайтан-вежди“, „жар-птица“, „очи-череши“.

« Последна редакция: Юни 18, 2009, 16:40:14 pm от everything_possible »
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #96 -: Юни 19, 2009, 12:22:56 pm »
Като сме на тази тема, да попитам за нещо, което ме вълнува отдавна - как е правилно да се пише: ин витро, инвитро или ин-витро?
И има ли изобщо множествено число това понятие?
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #97 -: Юни 19, 2009, 12:45:10 pm »
от уикипедия:
(на латински: in vitro = в стъкло), би следвало да се пише разделено , като чуждица която сме заели.
По същата логика си мисля , че е неправилно да я изписваме в множествено число.
Може и да греша.... :)
*
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #98 -: Юни 19, 2009, 13:53:08 pm »
Определено - това е името на метода.
Ако трябва да стане в мн. ч. - става ин витро оплождания или ин витро процедури, ин витро цикли и т.н.
*

    Chandra

  • *
  • 1567
  • Безспирно е движението на живота..
Re: Важно е да пишем грамотно!!!
« Отговор #99 -: Юни 19, 2009, 19:10:35 pm »
това ме подсеща за една друга много честа говорна грешка ... "наядох се"  :D, когато ситият събеседник иска да каже, че вече се е нахранил все пак ...
наядох се би трябвало да значи, изпонахапах се :D ...

Езиците притежават едно такова свойство, наречено "толерантност".
Примерно, английският език е доста толерантен език, тъй като много отклонения от правилата не се считат за грешка (и смисълът на изразите остава разбираем въпреки неточността). Немският език е абсолютно нетолерантен. :D Българският… ммм, не знам… според мене е средна работа ;)

Типичен пример за толерантност в нашия език са остатъчните падежи в местоименията:
"На кой са тези неща?" вместо "На кого са тези неща?"
"Кой ще лъжат те?!" вместо "Кого ще лъжат те?!"

Струва ми се, че и по отношение на думички като :
наядох сенахраних се,
дори и вторият вариант да е по-правилен, първия не се приема за грешка… 

с две думи, ясно е, че след като съм си "изяла супата" съм се "нахранила", но ако кажа, че съм се "наяла", няма да е много груба грешка…

А какво мислите тогава за глаголчето "хапвам"  :) ("Днес хапнах малко супа") – може ли да се използва или е недопустимо?  :wink:

Същото се отнася и за  гряхгрешкасгрешихсъгрешихгреховногрешно   – погрешно

Това е само мое мнение, де… Но за да не си мислите, че се правя на много умна, :wink: ето примери от ужасни, фрапиращи грешки от мой постинг* (*постинг също е чуждица ;) )

...И сподели за спермограмата, че (някак съм сигурна :wink: 8)) според много от нас този твоя човек си е бил за леко смъмрване  … ;) :) 8)...
Я се опитайте, да я произнесете тази дума,а...  :D  :oops: :D
Извинете ме! Искала съм да напиша смъмряне.

Ето една, от която много ме е срам:
...Според др.Чандра е много възможно, да имам ендометриоза...
:oops: :oops: :oops:
Повярвайте ми, преди време знаех правилото. Но през последните 9 години съм имала вземане-даване само с немски доктори (които са Dr.  Müller, Dr. med. Koch и т.н.) … Още докато я писах тази глупост, нещо ме смути… Мислех си: "Не се ли съкращаваше така думичката ‘другарю’…" Ама не се сетих за тиренце…   :oops:
С това приемете официалните ми извинения!  :oops:

Пак стана дълго...
Приятен ден на всички!




« Последна редакция: Юни 19, 2009, 19:34:29 pm от Chandra »
"Don't tell God how big your problems are...tell your problems how big your God is."